نگاهی دقیق‌ به پهپاد Triton MQ-4 متعلق به آمریکا که ایران آن را منهدم کرد

پنتاگون تأیید کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، به نام Triton MQ-4، توسط نیروهای نظامی ایران منهدم شده است.

بعد از هیاهوی پیش آمده توسط ناو آبراهام لینکولن درگیری در خلیج فارس هنوز به پایان نرسیده است. پنتاگون اعلام کرده است که این پهپاد در آب‌ها بین المللی بوده و این حمله که بر روی این آب‌ها صورت گرفته بی‌جهت و تحریک آمیز بوده است. MQ-4 یکی از بزرگ‌ترین هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته و گران در در زراد خانه آمریکا بوده است. در ادامه درباره این پهپاد بیشتر صحبت خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.
در بیانیه صادر شده به مطبوعات از طرف فرماندهی مرکزی ایالات متحده عنوان شده است که “فرماندهی مرکزی ایالات متحده تأیید می‌کند که هواپیمای ISR ناوگان دریایی ایالات متحده توسط یک سیستم موشکی زمین به هوا ایران زده شده است، و این در حالی است که بر روی آب‌های بین المللی و در فضای هوایی بالای تنگه هرمز در حدود ساعت ۱۱:۳۵ بعد از ظهر به وقت گرینویچ در روز ۱۹ ژوئن ۲۰۱۹ بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که گزارش‌های ایران مبنی بر این که این هواپیما بر روی آب‌های ایران بوده است غلط است.
تریتون MQ-4 نوعی پهپاد RQ-4 گلوبال هاوک ایالات متحده است. ارتفاع هواپیمای بدون سرنشین بالا است و برای جمع آوری اطلاعات برای مدت زمان طولانی و تحمل بارهای بزرگ نظیر، حمل سنسور‌های پیشرفته و ادوات جمع آوری اطلاعات طراحی شده است. تریتون برای پرواز در محیط‌های دریایی، پیمودن مساحت اقیانوس‌های بزرگ، خطوط ساحلی یا زمین از ارتفاع ۵۶۰۰۰ فوتی با قابلیت توجه به هدفی خاص در ارتفاع پایین طراحی شده است.

پهپاد MQ-4 ساخته شده توسط نورثروپ گرومن، ۴۷٫۶ متر طول دارد و طول بال‌های آن ۴۰ متر می‌باشد که اندازه آن از بال هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و همچنین گلوبال هاوک اصلی بیشتر است. موتور توربوفن رولز رویس AE3007H، که در انواع جت‌های تجاری استفاده می‌شود، توانایی آن را به سرعت بالای ۳۶۸ مایل در ساعت می‌رساند.

بر خلاف بسیاری از جت‌های نظامی تریتون برای سرعت ساخته نشده است؛ در عوض، تأکید آن بر بهره وری از سوخت است، یعنی هواپیما بدون سرنشین MQ-4 توانایی ماندن بیش از بیست و چهار ساعت بدون سوخت‌گیری را دارد. پهپاد MQ-4 به راحتی می‌تواند ۴،۳۰۰ کیلومتر را در هشت ساعت پرواز کند که  تقریبا فاصله لس آنجلس تا واشنگتن دی سی است و همچنین با سرعت کم‌تر می‌تواند برای ۴۸ ساعت پرواز کند و سپس به جای اصلی خود برگردد.

هواپیمای بدون سرنشین MQ-4 تعدادی سنسور، عمدتا دوربین‌های چمشی نوری و مادون قرمز برای ماموریت‌های نظارتی دارد. یک سنسور اصلی دیگر که برای ماموریت دریایی تنظیم شده است، یک سنسور فعال چند منظوره به نام AN/ZPY-3 است، که یک رادار ۳۶۰ درجه‌ای است که به طور خاص برای تعیین  موقعیت اشیاء در سطح اقیانوس‌های جهان طراحی شده است.

ترکیب سنسور بالا با توانایی MQ-4 برای فرماندهی کردن از ارتفاع بالا، باعث می‌شود تا MQ-4 تنها در یک ماموریت ۲٫۷ میلیون مایل مربع را بپیماید. تریتون همچنین دارای گیرنده‌های سیگنال کم و با برد بالا طراحی شده برای تشخیص انتشار الکترومغناطیسی، از رادارها تا ارتباطات دیجیتالی، ردیابی آنها برای کشف منبع آنها و تجزیه و تحلیل آنها است. این رادار همچنین یک رادار مراقبتی است که اجازه می‌دهد تا پهپاد با خیال راحت در مسیرهای پرتردد هوایی بدون برخورد با هواپیماهای دیگر پرواز کند.

در حالی که برخی از جزئیات هنوز ناشناخته است، به هواپیمای بدون سرنشین تریتون توسط ایران شلیک شد، که احتمالا برای مراقبت از حمل و نقل و کشتیرانی از میان  تنگه هرمز و همچنین بستن تنگه هرمز از قسمت بالای  تنگه صورت پذیرفته است. هواپیمای بدون سرنشین MQ-4 احتمالا در الدفرا در امارات متحده عربی بوده است. پایگاه هوایی امارات متحده عربی در گذشته RQ-4 Global Hawks را میزبانی کرده و دو هواپیما به اندازه کافی مشابه هستند که احتمالا الدفرا قادر به میزبانی تریتون باشد.
ایران ادعا می‌کند که هواپیمای بدون سرنشین در هنگام شلیک در منطقه دریایی ایران بوده است. در حالی که کاملا غیر قابل باور نیست، اما این ادعا بعید است زیرا سنسورهای دور برد تریتون به این معنی است که می‌تواند در فضای هوایی بین المللی پرواز کند و به راحتی با استفاده از حسگرهای خود ایران را مشاهده کند. همچنین تریتون‌ها از دارایی‌های نیروی دریایی آمریکا هستند و عمدتا مأموریت‌های دریایی را به عهده دارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در این باره می‌گوید قصد داشته است تا در پاسخ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران، به سه هدف در ایران حمله کند، اما به واسطه برآوردی که از کشته شدگان احتمالی به او ارائه شد، تصمیم گرفت این کار متوقف شود.
ترامپ در توییتر خود نوشته است:

“دیشب آماده بودیم تا با زدن سه هدف تلافی کنیم، وقتی پرسیدم چند نفر کشته می‌شوند، یک ژنرال گفت ۱۵۰ نفر قربان، ١٠ دقیقه قبل از حمله متوقفش کردم.” “متناسب با ساقط کردن یک پهپاد بدون سرنشین نبود. من عجله‌ای ندارم، ارتش ما بازسازی شده، حاضر و آماده است و با فاصله زیاد بهترین در جهان. تحریم‌ها دارند اثر می‌گذارند و از دیشب بیشتر هم شده‌اند. ایران هرگز نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد، نه علیه آمریکا و نه علیه جهان.”

رئیس جمهور آمریکا ضمن اعلام آن که قصد حمله به ایران را داشته، از توافق هسته‌ای که حاصل مذاکرات دولت قبلی آمریکا با ایران و قدرت‌های جهانی بود انتقاد کرده و گفته است ایران پس از این توافق “به جای تشکر فریاد زد مرگ بر آمریکا”. ساقط شدن پهپاد آمریکایی و خبر برنامه آمریکا برای حمله تلافی‌جویانه به اهدافی در ایران، تازه‌ترین رویدادها در روند فزاینده تنش میان ایران و آمریکا است.
با توجه به رخ دادن چنین موضوع تحریک آمیزی، روشن نیست که پاسخ آمریکا به این اقدام در آینده چگونه خواهد بود. ایالات متحده چندین هواپیمای شناسایی مجهز را در طی جنگ سرد بدون تلافی از دست داده است.

در مارس ۱۹۶۹، در یکی از این از دست دادن‌های ادوات نظامی، یک هواپیمای شناسایی EC-121M Warning Star نیروی دریایی ایالات متحده، توسط هواپیماهای جنگنده کره شمالی در فضای هوایی بین المللی زده و منهدم شد. سی و یک نفر از پرسنل نظامی ایالات متحده در این حمله کشته شدند و ایالات متحده تلافی نکرد. اما در این مورد، هر چند تحریک آمیزتر از مورد کره شمالی است، اما هیچ پرسنلی از ایالات متحده آمریکا کشته یا مجروح نشد.

آینده مشکلات پیش آمده در خلیج فارس و میان ایران و آمریکا را چگونه پیش بینی می‌کنید؟ به نظر شما پایان این بازی که یک طرف آن قدرتمندترین ارتش جهان است چه خواهد شد؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع popularmechanics
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
 1. میثم

  سلام
  ۱- آمریکا از ترس اسرائیل جونش به ایران حمله نمیکنه
  ۲- آمریکا در سال ۲۰۰۲ مانور حمله فرضی به ایران رو انجام داد و تو این مانور در روز اول ۲۰۰۰۰ کشته داد
  ۳- قطعاً اگر آمریکا میتونست به ایران حمله کنه، قبلاً و زودتر از این زمان به ایران حمله میکرد و دلش برای ۸۰ میلیون ایرانی کشته شده نمیسوخت
  ۴- آمریکا فقط راه حلش، تحریم بیشتره

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.