تاریخچه تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران به چه زمانی برمی‌گردد؟

ترامپ باز هم دست به تحریم شد و باز هم ایران و این بار مقالامات بلند بالای ایران را هدف قرار داد. آیا تحریم‌های کنونی کشور را به یک رکود عمیق خواهد کشاند؟

تحریم‌ های آمریکا بر روی ایران وارد دوره جدیدی از خود شد. دونالد ترامپ در روز دوشنبه با تحریم‌های جدید ایران را تهدید کرد، اما تحریم این بار کمی با قبل متفاوت است و باید دید که آمریکا با هدف قرار دادن رهبر ایران و دیگر مقامات بلند پایه می‌تواند اقتصاد ایران که دچار بحران است را بیشتر به بحران بکشد. ترامپ در این چند سال برخلاف نظر برخی افراد که اعتقاد به احتمال حمله نظامی به ایران دارند، وضع تحریم‌های متوالی را در نظر دارد. در این مقاله یک نگاه سریع به تاریخچه تحریم‌ های آمریکا علیه ایران خواهیم انداخت. همراه وینوک باشید.

۱۹۷۹

نوامبر: آمریکا پس از آن که دانشجویان ایرانی سفارت آمریکا را در تهران مورد حمله قرار دادند و دیپلمات‌ها را گروگان گرفتند، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کردند. واردات ایران به آمریکا ممنوع شد و ۱۲ میلیارد دلار دارایی‌های ایران توقیف شد.

۱۹۸۴

نوزدهم ژانویه: وزارت امور خارجه آمریکا ایران را به عنوان حامی تروریسم برای فعالیت‌های مداوم «حمایت از اقدامات تروریستی بین المللی» برگزید. این تشخیص آمریکا تحریم‌هایی جدید علیه ایران به همراه داشت.

۱۹۹۲

کنگره آمریکا قانونی در خصوص عدم گسترش سلاح‌های هسته ای ایران سال ۱۹۹۲ علیه ایران تصویب کرد. این کار آمریکا نشان می‌داد که سیاست آمریکا برای مخالفت با هرگونه انتقال کالا یا فناوری به عراق یا ایران هر زمان که آنها اعتقاد داشته باشند این انتقال‌ها می‌تواند باعث دستیابی این کشورها به سلاح شیمیایی، بیولوژیکی، هسته‌ای یا پیشرفته‌ترین سلاح‌های متعارف شود.” تاریخچه تحریم‌ های آمریکا علیه ایران در حوزه هسته‌ای شاید از اینجا شروع شد.

۱۹۹۶

پنجم آگوست: کنگره آمریکا قانون تحریم ایران و لیبی را که بعدها به عنوان قانون تحریم ایران نامیده شد، را وضع کرد. این سازمان به دنبال جریمه نهادهایی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران بود که به گفته آنها سرمایه گذاری آن منابع مالی موجب می‌شد که ایران به توسعه سلاح‌های کشتار جمعی یا تامین مالی تروریسم دسترسی پیدا کند.

این قانون نیازمند تحمیل فشار به شرکت‌های خارجی می‌شد که بیش از ۲۰ میلیون دلار در سال در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می‌کردند. اما بعد از اعتراض اروپا، تا سال ۲۰۱۰، تحریم‌ها اعمال نمی‌شد.

۱۹۹۶-۱۹۹۷

بیل کلینتون، رییس جمهور آمریکا، دستورات اجرایی را صادر کرد که در تاریخچه تحریم‌ های آمریکا علیه ایران، صادرات تمام کالاها و خدمات از آمریکا به ایران یا از ایران به آمریکا ممنوع شد.

۲۰۰۷

بیست و چهارم مارس: شورای امنیت سازمان ملل متحد در پاسخ به عدم پاسخگویی ایران به درخواست خود برای متوقف کردن غنی سازی اورانیوم، قطعنامه ۱۷۴۷ را به اتفاق آراء تصویب کرد. این قطعنامه تحریم‌هایی را بر علیه ایران در ارتباط با برنامه هسته‌ای آن تشدید کرد.

۲۰۰۸

سوم مارس: شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ۱۸۰۳ را علیه ایران تصویب کرد. این تحریم‌ها مربوط به برنامه هسته‌ای بود که ایران در حال گسترش آن بود.

۲۰۱۰

نهم ژوئن: در این سال شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ۱۹۲۹ را علیه ایران تصویب کرد. این قطعنامه تحریم‌های مربوط به گسترش تسلیحات هسته‌ای ایران را تشدید می‌کرد، ایران را از انجام آزمایشات موشک‌های بالستیک یا هسته‌ای ممنوع می‌کرد و انتقال سیستم‌های مهم تسلیحاتی به ایران را تحریم کرد.
بیست و چهارم ژوئن: کنگره آمریکا تحریم‌های جامعی عیله ایران تصویب می‌کند. در این تحریم‌ها هدف شرکت‌هایی هستند که سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران را انجام می‌دهند یا به ایران نفت خالص می‌فروشند و بانک‌های خارجی که با بانک‌های معینی از ایران تجارت انجام می‌دهند.
بیست و ششم جولای: اتحادیه اروپا برای قرار دادن مجموعه‌ای از تحریم‌ها به توافق می‌رسد. در تاریخچه تحریم‌ های آمریکا علیه ایران، هدف این تحریم‌ها “مردم، شرکت‌ها و بخش‌هایی است که مستقیما در برنامه هسته‌ای ایران و دیگر بخش‌ها فعالیت دارند”.

۲۰۱۱

سی و یکم دسامبر: کنگره آمریکا قوانینی را تصویب می‌کند که به آمریکا اجازه می‌دهد تحریم‌های جدیدی علیه بانک مرکزی ایران اعمال کند و در صورتی که کشورهای وارد کننده نفت ایران ظرف شش ماه به طور قابل توجهی واردات نفت از ایران را کاهش ندهند، بانک‌های کشور ثالث نیز شامل تحریم می‌شدند.

۲۰۱۲

ژانویه: اتحادیه اروپا موافقت کرد که واردات نفت از ایران را ممنوع کند. کنگره آمریکا تهدید “تحریم‌های ثانویه” علیه شرکت‌هایی که با ایران از طریق کاهش تنش‌ها و قانون حقوق بشر سوریه (TRA) کار می‌کنند، را گسترش داد.

TRA همچنین ممنوعیت عمومی فعالیت اشخاص آمریکایی در ایران یا هر نهاد خارجی که متعلق به یک فرد آمریکایی است یا تحت کنترل آن است، را گسترش داد.

۲۰۱۳

ژانویه: کنگره آمریکا همچنان تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌های تجاری در ایران با قانون آزادی و مبارزه با مواد مخدر ایران (IFCA) را گسترش داد.

بیست تا بیست و چهار نوامبر: ایران و گروه ۵ + ۱ در ژنو ملاقات می‌کنند. جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا، که تیم مذاکره کننده ۵ + ۱ را رهبری می‌کند، در ۲۴ نوامبر برنامه جامع اقدام مشترک (JPOA) را امضا کردند.

براساس این برنامه ایران باید غنی سازی اورانیوم را تا ۲۰ درصد متوقف کند و سازمان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) بر روی سایت‌های هسته‌ای ایران نظارت داشته باشد، تا تحریم‌ها محدود شوند و برخی دارایی‌های توقیف شده ایران در خارج از کشور بازپرداخت شوند. تحریم‌هایی که بر اساس این توافق کم می‌شوند شامل لغو تحریم‌ها علیه شرکت‌های خارجی که با بخش خصوصی ایران کار می‌کنند یا محصولات پتروشیمی از ایران خریداری می‌کنند، می‌شوند.

۲۰۱۴

بیستم ژانویه: آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران با شرایط برنامه جامع اقدام مشترک (JPOA) موافق است. آمریکا و اتحادیه اروپا می‌گویند که قصد دارند از تحریم‌های خاصی اجتناب کنند.

۲۰۱۵

چهاردهم جولای: ایران و ۵ + ۱، آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، برنامه جامع اقدام مشترک را امضاء می‌کنند (JCPOA). براساس این معاهده، ایران موافقت کرد تا اقدامات خود را در خصوص برنامه هسته‌ای خود در عوض کاهش شدید تحریم‌های آمریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا کاهش دهد.
بیستم جولای: شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ۲۲۳۱ را به تصویب رساند و تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را که در توافق هسته‌ای مطرح شده بود، لغو کرد.
هجدهم اکتبر: ایران و ۵ + ۱ رسما توافق هسته‌ای را قبول کردند. ایران شروع به محدود کردن برنامه هسته‌ای خود می‌کند. دولت اوباما از ابطال تحریم‌های مربوط به اقدامات هسته‌ای از زمان اجرای توافق‌نامه خبر می‌دهد. اتحادیه اروپا قانونی برای لغو تحریم‌ مربوط به اقدامات هسته‌ای از روز اجرای توافق‌نامه پیاده می‌کند.

۲۰۱۶

شانزدهم ژانویه: آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده است که ایران بر تعهدات خود در زمینه معاهده هسته‌ای عمل کرده است. روز پیاده سازی معاهده اعلام شد و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد اجرا می‌شود.

آمریکا تحریم‌های ثانویه مربوط به اقدامات هسته‌ای را برداشت. در حالی که تحریم‌های ثانوی لغو می‌شود، اما  تحریم‌های اولیه آمریکا علیه ایران باقی می‌ماند. این تحریم‌ها بیشترین فعالیت تجاری بین ایالات متحده و ایران را، از جمله صادرات بیشتر کالاها یا خدمات از ایالات متحده به ایران را ممنوع می‌کند. آنها بیشتر مقررات معاملات و تحریم های ایران (ITSR) را کنترل می‌کنند. برای هواپیماهای بوئینگ و هواپیمای ایرباس و شرکت‌های تابع و چند ملیتی آمریکا، موارد استثنا این تحریم‌ها بودند.
اول دسامبر: کنگره آمریکا به مدت ده سال از قانون تحریم ایران (ISA) گذر می‌کند. این کار در روز ۱۵ دسامبر قانون می‌شود.
پانزدهم دسامبر: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، مجوز لغو حریم‌ها علیه ایران را صادر می‌کند.

۲۰۱۷

هفدهم می: دولت ترامپ، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع می‌کند.
هفدهم جولای: دولت ترامپ با اکراه با گواهی برنامه جامع اقدام مشترک JCPOA موافقت می‌کند.
بیست و پنجم جولای: مجلس نمایندگان آمریکا، قانون ۳۳۶۴، سازمان ملل متحد را رد می‌کند که تحریم‌های جدیدی را علیه ایران، کره شمالی و روسیه تحمیل کند.
سیزدهم اکتبر: ترامپ توافق هسته‌ای را تایید نمی‌کند. او در کنگره تهدید می‌کند که اگر نگرانی‌هایش در مورد توافق حل نشود، او توافق‌نامه را فسخ خواهد کرد. با این حال، او دوباره از تحریم‌ها اجتناب می‌کند.

۲۰۱۸

۱۲ ژانویه: ترامپ مجددا از وضع تحریم‌های مربوط به اقدامات هسته‌ای ایران خبر داد. او می‌گوید وی مجددا از وضع تحریم دست برنمی‌دارد، مگر اینکه کنگره قانون “اصلاح”آن چیزی که او به عنوان نقص در توافق‌نامه نام می‌برد، را تصویب کند.

۲۰۱۹

سال ۲۰۱۹ سالی پر از تحریم برای ایران در تاریخ تحریم‌ های آمریکا علیه ایران بوده است. ترامپ رییس جمهور آمریکا، که یکی از رییس جمهورهای پر کار در آمریکا در زمینه تحریم ایران بوده است، صنایع فولاد، آهن، مس و آلومینیوم ایران را با صدور یک فرمان اجرایی تحریم کرد. با این تحریم به دیگر کشورها هشدار داده شد که مجوز ورود فولاد و سایر فلزات ایرانی به بنادرشان دیگر قابل قبول نیست.
هفتم ژوئن: دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ۳۹ زیرمجموعه و نمایندگی‌های فروش آن در خارج از ایران را در فهرست تحریم خود قرار داده است. 

در آخرین تحریم‌های آمریکا سپاه پاسداران در لیست تحریم‌ها قرار گرفتم در نهایت دیروز سوم خرداد ۹۸، ترامپ رهبر ایران و چندین مقام بلندپایه را تحریم کرد. اینکه این تحریم‌ها در اقتصاد و کاهش ارزش ریال تاثیر دارد یا خیر را باید اقتصاددانان بگویند، ولی بدون شک نباید از تاثیر این تحریم‌ها در زندگی مردم ایران غافل شد.

با خواندن درباره تاریخچه تحریم‌ های آمریکا علیه ایران و وضع تحریم جدید علیه ایران، هدف ترامپ و آمریکا از وضع تحریم‌های جدید علیه آمریکا چیست؟ به نظر شما تاثیر این تحریم‌ها بر روی اقتصاد و زندگی مردم چگونه است؟

منبع atlanticcouncil
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.