۸ قاعده‌ای که مردم کورکورانه از آن پیروی می‌کنند

این بسیار معمول است که مردم کاری انجام دهند و بعد متوجه شوند که واقعا احمقانه بوده است. قصد ما در این مقاله این است که  قسمت‌های ناخوشایند شما در زندگی‌تان را کاهش دهیم و به شما در مورد هشت عادات شخصیتی بگوییم که افراد باهوش از آن دوری می‌کنند.

به یاد داشته باشید که احمق بودن با به نظر احمق آمدن فرق دارد. مردم باهوش به این موضوع توجه نمی‌کنند. اگر شما هنوز کاری احمقانه انجام می‌دهید، چه باید بکنید. همراه وینوک باشید تا با این کارها آشنا شوید.

۸-  قاطع و بدون انعطاف بودن

یکی از ویژگی‌های افراد باهوش این است که برای درک هر چیز آن را از همه جوانب بررسی می‌کنند و به این فکر نمی کنند  که ممکن است اشتباه باشد. اما اگر شخص بیش از حد قاطع باشد و نظرات دیگر را رد کند، احتمالا به اندازه کافی باهوش نیست. چارلز داروین گفت: “نادیده گرفتن اغلب باعث افزایش اعتماد به نفس در دانش می‌شود.”

دانشمندان در تحقیقات خود ثابت کردند افراد که دانش کمتری دارند اعتماد به نفس بیشتری دارند. این پدیده اثر Dunning-Kruger نامیده می‌شود.

۷- به کرسی نشاندن حرف خود

این قاعده نتیجه مورد قبلی است. افراد باهوش می‌پذیرند که حرفشان اشتباه است، اما این افراد تا اثبات نکنند حرفشان درست است کوتاه نمی‌آیند. و به همین دلیل است که انجام آن باید ترک شود:

زمان می‌برد و تلاش زیادی می‌خواهد.

مردم را آزار می دهد.

این مانع از شنیدن دیدگاه دیگران می‌شود و جهان بینی را محدود می‌کند.

۶- تحمل یأس و ناامیدی

8 قاعده‌ای که مردم کورکورانه از آن پیروی می‌کنند

اگر نمی‌توانید نارحت بودن از فردی را متوقف کنید نمی‌توانید و نمی‌خواهید وضعیت را تجزیه و تحلیل کنید، زیرا:

کارهای طرف مقابل شما ممکن است غیرعمدی بوده باشد، بنابراین خشم شما بی معنی است.

هدف طرف مقابل شما ممکن است آسیب رساندن به شما باشد. آیا واقعا احتیاج است که به تحریکات او پاسخ دهید؟

فردی که به شما صدمه زده است ارزش این را ندارد که توجه خود را به او جلب کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فقط با این افراد صحبت نکنید.

شما زمانی با چنین موقعیت‌هایی می‌توانید مقابله کنید که توانسته باشید آن را به درستی ارزیابی کنید. اگر شما از کسی عصبانی هستید مطمئنا موفق نخواهید شد.

۵- مقابله با پرخاشگرى با کمک پرخاشگرى

8 قاعده‌ای که مردم کورکورانه از آن پیروی می‌کنند

گروه تحقیقاتی دانشگاه میشیگان کشف کردند که سطح IQ به شدت با پرخاشگری ارتباط دارد. شخص تهاجمی‌تر، سطح IQ پایین‌تری دارد. دانشمندان خاطرنشان می‌سازند که سطح هوش پایین، در سن‌های پایین‌تر، سبب تمایل به پرخاشگری می‌شود و وضعیت در آینده تغییر می کند. یعنی رفتار مخرب و پرخاشگر سبب می‌شود که هوش هیچ وقت رشد کند.

۴- تسلیم شدن در برابر شکست

می‌توان گفت که شکست ما را بهتر می کند، قوی‌تر می‌شویم و سعی می‌کنیم راه‌های دیگر را امتحان کنیم و غیره. اما نمونه‌های واقعی از تسلیم مردم چیز دیگری می گوید.

مدیر استودیوی ضبط موسیقی در نامه‌ای به مدونا می‌گوید که او فقط یک مبتدی است. بعدها، زمانی که قرارداد مدونا امضا شد، بیش از ۱۰ میلیون نسخه از آلبوم او در سراسر جهان فروخته شد. آیا مثال دیگری می‌خواهید؟ جوآن رولینگ قبل از اینکه کتاب هری پاتر و سنگ استاد فیلسوف را منتشر کند  ۱۴ بار رد شده بود.

۳- گوش دادن به نظرات دیگران یا به زبانی دیگر دهان بین بودن

8 قاعده‌ای که مردم کورکورانه از آن پیروی می‌کنند

اعتقاد بر این است افرادی که به دیدگاه دیگران بها می‌دهند بسیار خجالتی و فروتن هستند. اما این افراد اغلب فکر می کنند که جهان در اطراف آنها متمرکز است و آنها در مرکز توجه هستند.

هر کس نگرانی‌های خود را دارد. اگر آنها دلواپس چیزی هستند که شما در حال حاضر پوشیدید، در کسری از ثانیه دیگر دلواپس آن نخواهند بود. اگر آنها نباشند، کسی نیست که دیگر درباره مسائل مربوط به زندگی شما صحبت کند. آیا نظرات آنها واقعا مهم هستند؟ به همین دلیل است که راهنمای افراد باهوش افکار و دیدگاه‌های خودشان است.

۲- کمال‌گرایی

شما فقط باید رویاها و شادی‌های خود را دنبال کنید، و این چیزی نیست که با کمال وجه مشترکی داشته باشد. هیچ چیز در جهان ایده آل نیست. به همین دلیل این اهداف کماگرایانه غیرعملی و مبهم هستند. علاوه بر این، علاقه بودن در مسیر کمال گرائی منجر به افسردگی می‌شود. آیا مردم عادی تمایل به صدمه زدن به خود را دارند؟

۱- تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دیگر افراد

8 قاعده‌ای که مردم کورکورانه از آن پیروی می‌کنند

افراد باهوش زمانی که کسی می‌خواهد آنها را هوشمندانه و یا با کمک یک ابزار تحت تاثیر قرار دهد متوجه می‌شوند. اما با حماقت و نابخردیشان آنها واقعا تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

البته، هیچ چیز بدی در مورد این واقعیت که شما آیفون ۸ خردید وجود ندارد، زیرا واقعا کارآمد است و شما نمی‌توانید زندگی خود را بدون عملکرد تشخیص چهره تصور کنید. اما اگر افرادی کلی قربانی بدهند تا این دستگاه را (حتی با وام بانکی) فقط برای تحت تاثیر قرار دادن دوستان خود  بخرند… در مورد فهم آنها چه می‌توان گفت؟

نکته جامانده: یکی دیگر از خصیصه‌های فرد نادان این است که در اشتباهات گذشته خود باقی می‌مانند.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

موضوعاتی که قبل از ازدواج باید مورد بحث قرار گیرند

۲ اشتباه والدین در صحبت کردن با کودکان

۱۰ چیز درباره مردان که زنان از آن متنفرند

۹ مزیت شگفت انگیز مجرد بودن

اسرار فرودگاه‌ها که نمی‌خواهند شما چیزی از آنها بدانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.