حقایقی جالب و باورنکردنی درباره کوکائین

کوکائین، ماده شیمیایی فعال موجود در گیاه کوکا، دومین مواد مخدر غیرمجاز جهان است که بعد از ماریجوانا در ایالات متحده آمریکا بیشترین مورد استفاده را دارد. کوکائین بوسیله تنفس از طریق بینی، تزریق آن با سورنگ و ورود آن به جریان خون و یا مانند سیگار کشیدن استفاده می‌شود. دارا بودن زمین کاشت کوکائین، کشت و توزیع آن عملا در تمامی نقاط جهان غیرقانونی است.

حمل کردن و کاشتن و توزیع این ماده ی مخدر تقریبا در تمامی کشورهای جهان غیرقانونی است. در این مقاله به حقایقی جالب درباره کوکائین اشاره میکنیم که دانستن آنها خالی از لطف نیست. همراه وینوک باشید.

۱- اسامی کوکائین‌های خیابانی: برخی از انواع متداول آن عبارتند از coke, snow, lady, flake, gold dust, freebase and crack و … می‌باشد.

۲- کودک معتاد متولد شده: متاسفانه بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نوزاد تازه متولد شده هستند که به کوکائین معتادند. اگر مادر نوزاد در دوران بارداری این ماده را مصرف کند، احتمال دارد نوزاد به لحاظ جسمی معتاد به مواد مخدر متولد شود.

15 حقیقت جالب درباره کوکائین

۳- کوکاکولا و کوکائین: تقریبا ۹ میلی گرم از این ماده در هر بطری از Coca-Cola وجود دارد. کوکائین همراه با کافئین یک اثر تحریک کننده قوی ایجاد می کند. در سال ۱۹۰۳، این ماده مخدر به طور رسمی از مواد تشکیل دهنده کوکاکولا حذف شد، اما هنوز هم نمونه‌هایی از کوکاکولا وجود دارد که در آن از این ماده استفاده می‌شود و از آن برای طعم دادن به نوشابه استفاده می‌شود.

۴- درمان به سبک شرلوک هلمز: شرلوک هولمز یک مصرف کننده کوکائین بود و در مصرف کوکائین زمانی تفریط داشت که هیچ مورد تحریک کننده‌ای برای او وجود نداشت که بتواند ذهن او را در داستان‌های سِر آرتور کانن دویل تحریک کند.

۵- اشکال مختلف کوکائین: شکل رایج این ماده مخدر “هیدروکلراید کوکائین” است که به صورت پودری و نرم است. پودر با آب مخلوط شده و معمولا تزریق یا استشمام می شود. شایع ترین کوکائین خیابانی پودر سفیدی است که توسط دلالان مواد مخدر با پودر تالک، شکر، نشاسته ذرت و سایر محرکها مخلوط می‌شود.

15 حقیقت جالب درباره کوکائین

۶- کوکائین کرک: صدای ترک خوردن کوکائین هنگامی که مانند سیگار کشیده می‌شود باعث شده تا این مدل از آن به نام “کرک” نامیده شود. ترکیبی از پودر دارو دارای آمونیاک، جوش شیرین و آب است. سپس مخلوط به منظور از بین بردن هیدروکلراید گرم می‌شود که در عرض ۱ ساعت به مقدرا فراوانی از این ماده تولید می‌شود. کرک نسبتا ارزان است و سریع آماده می‌شود و در سال‌ ۱۹۸۰ بسیار محبوب شد که بیش از ۶۰۰،۰۰۰ نفر اسیر آن شدند.

۷- بسیار اعتیاد آور است: کوکائین یکی از انواع مواد مخدر بسیار اعتیاد آور است. حتی هر فرد با یک بار استفاده و بعد از بار اول می تواند معتاد شود. این اشتیاق از ابتدا شروع می‌شود و به تدریج مصرف آن بیشتر و بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: چرا بیشتر کشورها به دنبال آزاد کردن ماری‌جوانا هستند؟

۸- فعالیت شیمیایی مغزی شما را تغییر می‌دهد: بدون شوخی، این ماده مخدر سبب جنون می‌شود. فرد مبتلا به جنون می‌تواند به صورت غیر مترقبه مشکلاتی ایجاد کند. فرد دچار دو قطبی می‌شود و او را برای زندگی ناتوان می‌کند.

۹- بازار: جالب است بدانید که درآمد کوکایین از طریق فروش جهانی بیش از مایکروسافت، مک دونالد و کلوگ است.

15 حقیقت جالب درباره کوکائین

۱۰- اعتیاد آور‌تر از کوکائین: شکر تصفیه شده بیشتر از کوکائین اعتیاد آور است و بنابراین کاپ کیک بیشتر از این ماده مخدر می‌تواند اعتیاد آور باشد.

۱۲- speedball ترکیبی از کوکائین و هروئین: یکی از کشنده‌ترین انواع کوکائین، speedball است که ترکیبی از هروئین و کوکائین است.

۱۳- درمان درد و مسکن: در اوایل دهه ۱۹۰۰ قبل از اینکه غیرقانونی شود، از آن به عنوان مسکن استفاده می‌شد. زیرا پزشکان فقط از خاصیت تسکین دهنده دردها مانند تورم، تقویت استخوان‌های شکسته، زخم و جراحت خبر داشتند و از آسیب‌های آن چیزی نمی‌دانستند.

۱۴- اولین معتاد به کوکائین: اولین معتاد ثبت شده به این ماده اولین پزشک آمریکایی بود که از آن به عنوان داروی بیهوشی برای جراحی استفاده می‌کرد. ویلیام هالست پس از اینکه در معرض کوکائین قرار گرفت، وسوسه شد که از آن به صورت تفریحی استفاده کند و از این رو اولین معتاد به کوکائین نام گرفت.

15 حقیقت جالب درباره کوکائین

۱۵- تاثیر  بر سلامت: درباره کوکائین باید گفت که یک ماده محرک سیستم عصبی مرکزی است و استفاده مداوم آن می‌تواند منجر به تغییرات درازمدت در مغز شود. مصرف کننده آن در معرض حملات قلبی و سکته مغزی است که باعث مرگ ناگهانی نیز می‌شود.

درباره کوکائین بیشتر بدانیم

کوکایین بیشتر به عنوان ماده‌ای مخدر استفاده می‌شود. اعتیاد به این ماده موجب اختلالات جسمی و روحی شدید می‌شود. در آمریکا، این ماده مخدر را به تنهایی یا با هروئین ترکیب کرده و استعمال می‌کنند. در خیلی از موارد استفاده مشترک سوزن استفاده شده برای استعمال خطر ابتلا به عفونت و ویروس اچ‌آی‌وی را افزایش می‌دهد. در آمریکا میزان بالای اضطراب و اختلالات عاطفی نقش مهمی در اعتیاد به کوکائین را دارد.

گرچه کوکایین همانند دیگر مواد مخدر مسمومیت ندارد، اما مصرف زیاد آن کشنده خواهد بود. کوکایین به طور مستقیم بر روی قلب اثر سمی دارد و باعث اختلال در سیستم عروقی قلبی می‌شود، بنابراین مصرف بالای آن می‌تواند باعث ایست قلبی و مشکلات مغزی عروقی شود. مصرف کوکایین همچنین مسمومیت عصب به وجود می‌آورد.

اما املاح کوکائین در پزشکی کاربرد دارند. از مهم‌ترین این املاح کلریدرات کوکایین است. همچنین از کوکائین به عنوان یک بی‌حس‌کنندهٔ موضعی و ضد درد استفاده می‌شود ومصرف بیشتر آن در چشم پزشکی و ه منظور بی‌حسی قرنیه است. این ماده طی سال‌های ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۸ در پزشکی برای بی حسی موضعی، بی حسی نخاعی و مسدودسازی عصبی استفاده می‌شده است. 

 آثار نامطلوب این ماده مخدر

خشونت، عصبانیت، پرخاشگری، بیخوابی، پارانویا و افسردگی از عواقب مصرف کوکائین است. حرکت و گفتار نیز در این مجموعه می‌گنجد. توهم از انواع مختلف آن ممکن است بوجود آید که در این حالت مردم کارهایی عجیب و غیرقابل باور انجام می‌دهد.

استفاده از کوکائین ممکن است باعث روان پریشی شود که با قطع مصرف آن از بین خواهد رفت. کشیدن کوکائین ممکن است سبب مشکلات تنفسی شود که در این حالت و مشکلات تنفسی ناشی از کشیدن کوکائین خیلی سریعتر از مشکلات ناشی از مصرف سیگار گسترش پیدا می‌کند زیرا علاوه بر آلودگی هوا،  باید با اثرات قوی این ماده مخدر در ریه‌ها مقابله کرد. ذرات معلق ناشی از دود کراک نیز برای چشمان مضر است و به قرنیه آسیب می‌رساند.

میزان مصرف کوکائین که موجب مرگ می‌شود در هر فرد متفاوت است؛ استفاده از مقدار مشخصی کوکائین در یک روز ممکن است باعث لذت و در شرایط دیگر مرگ را به همراه دارد. مقداری از این ماده ممکن است در یک فرد مشکلی ایجاد نکند و فقط باعث سرخوشی اش شود و همان مقدار سبب مرگ فرد دیگری شود. طبق آزمایشی که بر روی موش‌ها انجام شده است جنس مؤنث در مقایسه با جنس مذکر حساسیت بیشتری نسبت به کوکائین دارند.

مشکلاتی که پس از مصرف کوکائین بوجود می‌آید شامل فشارخون بالا، تشنج وضربان نامنظم قلب شود. ضربان قلب و حرارت بدن با مصرف این ماده افزایش می‌یابد که در صورت داشتن فعالیت بدنی همزمان با آن باعث بروز مشکلات فراوان می‌شود.

منبع: ohfact


مقالات بیشتر:

۱۰ شهر پرجمعیت جهان

ژست های عکاسی که در عکس ها رعایت نمیکنیم!

حقایقی جالب درباره کارتون تام و جری که نمی دانستید

نگاهی به بهترین انیمیشن ۲۰۱۸، کوکو

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۳ دیدگاه
 1. شهرام

  ولی فک کنم هنوزم نوشابه کوکائین رو داره چون من به شدت به نوشابه اعتیاد دارم !

 2. اریک کلاغه

  سلام
  میخواستم بگم هیچوقت سراغ اینجور چیزا نرید و حتی یک بار هم امتحانش نکنید
  همش هم از یه سیگار معمولی شروع میشه یا یه پک قلیون تا به خودت میای میبینی که دفه سومته که چند تا مواد رو با هم زدی و داری اوردوز میکنی
  من طی تحقیقاتم تونستم یک نوع ماده ای کشف کنم که اعتیادم رو از بین ببره من تونستم توی یک ماه کوکائین الکل ترامادول ماریجوانا و سیگار رو ترک کنم و خوب یه روانگردان جدیدم اتفاقی کشف کردم ولی درموردش نگیم هیچوقت وارد این چیزا نرید زندگیتونو بکنید یه هدف انتخواب کنید و مطمئن باشید که اگه واقعا بخواید و تلاش کنید بهش میرسید

  1. رضا فراهانی

   چی کشف کردی؟
   خب معرفی کن بقیه هم استفاده کنند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.