۱۴ حقیقت رایج درباره گربه‌‌ها که در واقع اشتباه هستند

گربه‌های امروزه به یکی از همدم‌های ما در زندگی پر مشغله و پر استرس تبدیل شده‌اند. ممکن است از سر کار به خانه بیاییم و با اینکه خسه هستیم ساعت‌ها با گربه خانگی خود بازی کنیم و وقت بگذرانیم.

بیشتر دوست‌داران گربه برای دفاع از حیوان خانگی مورد علاقه خود، هر کاری انجام می‌دهند، اما با این وجود هنوز هم گربه‌ها درکی از این کارها ندارند. اما ممکن است مطالبی را نیز درباره این دوستان خانگی خود شنیده باشیم. آیا تابحال فکر می‌کردید چند تا از این باورها و صحبت‌هایی که در مورد گربه‌ها گفته می‌شود، درست است؟ همراه وینوک باشید و حقایقی درباره گربه‌ ها را کشف کنید.

گربه‌ها شب زنده‌دار هستند

حقایقی درباره گربه‌ ها

گربه‌ها در واقع شب زنده‌دار نیستند. ما احتمالا این برداشت را برای این می‌کنیم چون ساعت سه نصفه شب با حس کردن انگشات گربه خود روی صورتمان از خواب بیدار می‌شویم.

جکسون گلکسی متخصص رفتارشناسی گربه‌ها و نویسنده کتابی پرفروش درباره گربه‌ها به نیویورک تایمز می‌گوید: گربه‌ها حیوانات ساعت گرگ و میش هستند، به این معنی که در زمان غروب و طلوع به صورت ناخودآگاه و ذاتی از خواب بیدار می‌شوند. “این بدان دلیل است که در طبیعت، آنها در زمان غروب و طلوع آفتاب برای صید بیدار می‌شوند.”
با گذشت زمان، می‌توانید برنامه خوابی گربه خود را با برنامه خواب خود تنظیم کنید. شما باید هر روز تقریباً در یک ساعت مشخص به آنها غذا دهید تا آنها را وارد یک ریتم منلسب با خواب خود کنید.

گربه‌ها آموزش پذیر نیستند

حقایقی درباره گربه‌ ها

گربه‌ها به اندازه سگ‌ها قابل آموزش دادن هستند! اکثر مردم سعی در آموزش گربه‌های خود نمی کنند، زیرا آنها همین افسانه را گوش دادند و به آن ایمان دارند. به هر حال، هیچ چیزی فراتر از حقیقت نیست. از حقایقی درباره گربه‌ ها این است که گربه‌ها درست مثل سگ ها عاشق آموزش و یادگیری هستند! 

گربه‌ها حیوانات خانگی هستند که نیاز به مراقبت کم دارند

حقایقی درباره گربه‌ ها

گربه‌ها از آن دسته حیوانات خانگی نیستند که مراقب کمی نیاز دارند. لین بحر، دامپزشک گربه می‌گوید: “گربه‌هایی که محصرا در داخل خانه‌ها قرار دارند، برای سرحال و سالم ماندن به فذا خوردن زیادی احتیاج دارند.” از حقایقی درباره گربه‌ ها این است که آنها نیاز به توجه، مواد غذایی با کیفیت و تخت تمیز دارند.

بیشتر بخوانید: ۷ علامتی که نشان می‌دهد حیوان خانگی شما به دامپزشک نیاز دارد

گربه‌ها دوست دارند تنها باشند و مانند سگ‌ها دوست داشتنی ندارند

حقایقی درباره گربه‌ ها

در مقایسه رفتار آنها با رفتار سگ‌ها، ما به این نتیجه می‌رسیم که گربه‌ها را به الفاظی مانند “کناره گیر”،”مستقل”،” حتی “دوست نداشتنی” صدا کنیم. این منصفانه نیست که گربه‌ها را به دلیل آن چیزی که هستند (و نیستند) قضاوت کنیم، گربه‌ها را فقط به این دلیل قضاوت کنید که برنامه ریزی می‌کنند تا ما را به عنوان هدف اصلیشان خوشحال کنند. 

هنگامی که دید خود را عوض کنیم، می‌توانیم ببینیم که بیشتر گربه‌ها اجتماعی هستند، در هنگام برقراری رابطه با با انسان و حیوانات دیگر شکوفا می‌شوند، و کاملاً می‌توانند عشق را نشان دهند. این فقط متفاوت از عشقی است که ما از سگ‌ها می‌گیریم.

شیر یک داروی درمانی عالی برای گربه‌ها است

حقایقی درباره گربه‌ ها

درست مانند بعضی از انسان‌ها، گربه‌ها می‌توانند لاکتوز را تحمل نکنند. حتی اگر گربه شما در هنگام خوردن شیر با مشکلی مواجه نشد، اما هرگز نباید گربه خود را با شیر تغذیه کنید.

داون لافونتین، داوطلب پناهگاه گربه‌ها، وبلاگ نویس گربه و بنیانگذار Cat in the Box می‌گوید: “همه پستانداران با توانایی هضم شیر مادر خود متولد می‌شوند، زیرا بدن آنها حاوی آنزیم لاکتاز است که پروتئین لاکتوز را تجزیه می‌کند.” با این حال، هنگامی که یک بچه گربه از شیر مادرش گرفته می‌شود، روده او تولید این آنزیم را متوقف می‌کند. تغذیه گربه با شیر می‌تواند باعث ناراحتی معده، استفراغ و اسهال شود.

تنها گذاشتن گربه‌ها در خانه مشکلی ندارد

حقایقی درباره گربه‌ ها

بسیاری از افراد گربه‌ها تنها در خانه می‌گذارند و فکر می‌کنند حیوان خانگی خود به دستگاه خودکار غذا دادن وصل است. گلکسی می‌گوید، آنها دقیقاً مانند سگ‌ها دچار اضطراب جدایی می‌شوند.

از حقایقی درباره گربه‌ ها این است که آنها توجه را دوست دارند و همچنین دوست دارند خانواده خود را در اطراف خود داشته باشند، حتی اگر نتوانند آن را به درستی نشان دهند.

یک گربه ساکت مساوی یک گربه شاد است

هنگامی که گربه شما کنار شما دراز کشیده باشد و خر خر کند و با زبان خود سر و دست خود را تمیز کند، این نشانه آن است که گربه شما بسیار خشنود است. با این حال، وقتی گربه این کار را انجام می‌دهد، می‌تواند معنای دیگری غیر از خوشنودی نیز داشته باشد.

گربه‌ها وقتی وحشت زده می‌شوند و وقتی تهدید می‌شوند، شروع به تمیز کردن خود می‌کنند. آنها هنگامی که مجروح می‌شوند و درد می‌کشند، در هنگام زایمان و حتی در نزدیکی مرگ، نیز خر خر می‌کنند. 

گرفتن ناخن گربه درد ندارد 

حقایقی درباره گربه‌ ها

گرفتن ناخن‌خا گربه یک عمل جراحی غیر ضروری است. ایده سالم نگه داشتن مبلمان در مقابل ناخن‌ها گربه خود گرفتن آن ناخن‌ها نیست و این یک کار غیرقابل قبول است. این کار می‌تواند به بدن بدن گربه آسیب برساند و بخشی از بدن آن را از بین ببرد.

گربه‌ها از آب متنفرند

درست است که گربه‌ها از حمام کردن متنفرند، اما از آب متنفر نیستند. لفونتین می‌گوید: “گربه‌ها به لطف نداشتن موهای چرب و ضدآب خیلی کم‌تر از سگ‌ها کثیف می‌شوند، بنابراین آنها تمیز با لیس زدن بدن خود می‌توانند خود را تمیز کنند و اگر اقدام به شستن آنها بکنید وآن را خیس رها کنید ممکن است سرما بخورند، زیرا موهای بدنشان دیر خشک می‌شود.

اما بسیاری از گربه‌ها و بچه گربه‌ها شیفته آب هستند و عاشق پاشیدن آب روی هم و بازی کردن در یک سطل آب هستند.

گربه‌های خانگی بیشتر عمر می‌کنند

حقایقی درباره گربه‌ ها

بحر می‌گوید: “این باور تنها درصورتی درست است که گربه های خانگی را با بچه گربه‌های بی خانمان مقایسه کنید.

در غیر این صورت، گربه‌هایی که صاحب دارند و به محیط خارج از منزل دسترسی دارند، دقیقاً به همان اندازه که گربه‌های خانگی عمر می‌کنند، زندگی می‌کنند.” ببینید بچه گربه‌های نازترین نژادهای گربه چه شکلی هستند.

گربه‌ها و سگ‌ها نمی‌توانند با هم کنار بیایند

برخی اوقات، بعضی از گربه ها و سگ ها با هم کنار نمی‌آیند. اما این موضوع مانند دو انسان است که باهم کنار نمی‌آیند.

گلکسی می‌گوید: “همه چیز به نحوه ارتباط آنها با یکدیگر بستگی دارد. گربه‌ها و سگ‌ها تا زمانی که ما به ارتباط و همزیستی آنها با یکدیگر به کمک می‌کنیم می‌توانند به راحتی در کنار هم زندگی کنند.” 

گربه‌ها همیشه روی پاهای خود فرود می‌آیند

لافنتین می‌گوید: “این باور که [گربه‌ها همیشه روی پاهای خود فرو می‌آیند] ممکن است به لطف” رفلکس مناسب گربه “باشد، یک سیستم تعادل داخلی، همراه با ستون فقرات بسیار انعطاف پذیر که به آنها اجازه می‌دهد در حین افتادن، بدن خود را به شکل درستی پیچ و تاب دهند.

گربه‌ها در گوش داخلی خود دارای یک دستگاه وستیبولار نیز هستند که آنها را قادر می‌سازد بالا و پایین را به خوبی تشخیص دهند”.

با این وجود، این سیستم‌ها بی عیب و نقص نیستند و در طی یک سقوط کوتاه، گربه ممکن است زمان کافی برای واکنش صحیح نداشته باشد و این موضوع باعث می‌شود گربه به شکل دست و پا چلفتی سقوط کند. حتی گربه‌هایی که روی پاهای خود فرو می‌آیند در برابر صدمه مصون نیستند.

غذای خشک بهتر از غذای مرطوب است

وقتی صحبت از گربه‌ها می‌شود، در واقع برعکس مسائل درست است. بحر می‌گوید: “مواد غذایی کنسرو شده بهتر از غذای خشک است زیرا دارای پروتئین بالاتر، کالری کمتر و رطوبت لازم است.” همچنین یاد بگیرید که چرا گربه‌ها نمی‌توانند غذای سگ بخورند.

همه گربه‌ها عاشق علف گربه هستند

لافونتین می‌گوید: “در واقع، فقط در حدود ۵۰-۷۵ درصد از گربه‌ها مستعد فریب علف گربه هستند. حساسیت به اسانس علف گربه که نپتالاکتون نام دارد یک صفت ارثی است و بیشتر گربه‌ها در استرالیا مستعد آن نیستند.

علیرغم این که به نظر می‌رسد بیشتر گربه‌هایی که به علف گربه واکنش نشان می‌دهند از نوعی سرخوشی ناشی از گیاه لذت می‌برند، علف گربه می‌تواند برخی گربه‌ها را پرخاشگر کند”. در حقیقت این کاری است که علف گربه با گربه‌ها می‌کند.

منبع rd
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.