۱۰ راهی که ایران می‌تواند در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی خود به تانکرهای نفتی حمله کند

با کشته شدن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، جهان منتظر این است که ببیند ایران چگونه پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی را می‌دهد و این حمله نظامی آمریکا را تلافی می‌کند. بسیاری این موضوع را تلنگری برای شروع جنگ جهانی سوم برمی‌شمارند.

در این مقاله لیست پاسخ‌های احتمالی نظامی ایران که می‌تواند جریان نفت در خلیج فارس را محدود کند، بررسی خواهیم کرد. این مسئله باعث می‌شود که دشمنان ایران مستاصل شوند و قیمت نفت را بالاتر ببرند.

ایران از یک مزیت استراتژیک برخوردار است زیرا در نقطه‌ای طبیعی قرار دارد که می‌تواند تنگه هرمز را مسدود کند. با آگاهی از این اهرم، ایران بارها تهدید کرده است که در مواقع تشدید تنش، تنگه هرمز را می‌بندد. این استراتژی همچنین می‌تواند ترافیک نفتکش‌ها را در دریای سرخ، دریای عرب و خود خلیج فارس تهدید کند. در اینجا نیروهایی هستند که ایران برای انجام این کار می‌تواند آنها را در خلیج فارس مستقر کند.

۱- زیردریایی‌های کوچک

ایران یکی از بزرگ‌ترین ناوگان زیردریایی جهان را دارد، اما بیشتر آنها زیردریایی‌های نسبتاً کوچک هستند. ۱۴ زیردریایی غدیر که مبتنی بر طراحی کره شمالی است، همراه با یک قایق نهنگ طراحی شده در ایران همراه هم حضور خواهند داشت.

اینها ممکن است در میان کشتی‌های ماهیگیری فراوان روی سطح پنهان شوند و سپس برای حمله به زیر آب فرو روند. موشک‌های Jask-2 کوچک هستند اما می‌‌توانند یک تانکر را متوقف کنند و اژدرهای سنگین وزن احتمال شلیک یک موشک را دارند.

۲- قایق‌های انفجاری

متحدان حوثی ایران در یمن از قایق‌های انفجاری استفاده کرده‌اند تا در مقابل دشمنان خود به رهبری عربستان سعودی مقاومت خوبی داشته باشند. این نوع قایق‌ها می‌توانند کلاهک‌های بزرگ را که برای هدف قرار دادن از آنها استفاده می‌شود، را حمل کنند.

ایران سال‌ها است که بر این فناوری تسلط دارد و حملات مشابهی را به هواپیماهای هوایی نیروی دریایی آمریکا نشان داده است. هر دو نسخه با خلبان و هواپیماهای بدون سرنشین احتمالاً در زرادخانه ایران قرار دارند. در بعضی نسخه‌ها خلبان در آخرین لحظه به وسیله جت اسکی می‌تواند بگریزد.

۳- هجوم قایق‌های کوچک

یکی از راهکارهای مورد علاقه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، استفاده از هجوم گسترده قایق‌های کوچک است. این قایق‌ها را می‌توان به مسلسل و موشک انداز مجهز کرد تا به زیربنای تانکرهای عبوری شلیک شود. تعداد بسیار آنها مقابله با آنها را به چالش تبدیل می‌کند. آنها همچنین می‌توانند مین‌ها را مستقیماً در مسیر کشتی‌ها پرتاب کنند.

تماشا کنید: مقایسه نظامی دو کشور ایران و آمریکا

۴- مین‌های آهن ربایی

اعتقاد بر این است که ایران در ماه‌های می و ژوئن سال گذشته در پشت حملات مین‌های آهن ربایی به نفتکش‌ها در خلیج فارس بوده است. این نوع مین‌ها همچنین می‌توانند در روش‌های سنتی‌تر مورد استفاده قرار گیرند زیرا ایران دارای چندین واحد نیروی ویژه غواص است. ایران همچنین صفوفی از ارابه‌های زیر آب را برای انتقال غواص‌های خود به اهداف دارند.

۵- مین‌های دریایی

مین‌های دریایی که اغلب از آنها چشم پوشی می‌شود، هنوز هم تهدید بزرگی برای ناوگان دریایی محسوب می‌شوند. ایران دارای مین‌های دریایی طراحی داخلی است و می‌تواند قسمت‌های وسیعی را در خطوط حمل و نقل بین المللی مورد حمله قرار دهد.

۶- زیردریایی‌های متداول

ایران دارای سه زیردریایی کیلو با طراحی روس و یک فروند قایق فاتح به با طراحی خودش است. این زیردریایی‌ها بسیار قدرتمندتر از زیردریایی‌های کوچک هستند و می‌توانند اژدرهای بیشتری را حمل کنند.‌
از این زیر دریایی‌ها می‌توان برای قرار دادن مین‌های مجهز به فناوری پیشرفته در آبهای عمیق استفاده کرد. ایران مین‌های چینی EM-52 را برای کمک موشک‌ها در زرادخانه خود در اختیار دارد. اینها در کف دریا قرار می‌گیرند و خود را به سمت بالا به سمت قسمت زیرین هدف سوق می‌دهند.

۷- موشک‌های ضد کشتی که از ساحل پرتاب می‌شوند

تانکرها می‌توانند با زرادخانه وسیعی از انواع موشک‌های مختلف سوار شده بر روی بارکش‌ها روبرو شوند. بسیاری از آنها از مدل‌های چینی طراحی شدند و تقریباً مشابه هارپون آمریکایی و اگزوست فرانسوی هستند.

برخی دیگر کوچک‌تر هستند، به این معنی که دامنه برد کوتاه‌تری دارند و آسیب کمتری وارد می‌کنند. اما هر موشک ضد کشتی خبر بدی برای یک تانکر است.

۸- کشتی‌های جنگی ایران

پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی

نیروی دریایی ایران ناوگان نسبتا کمی از ناوچه‌های موشکی و قایق‌های موشکی دارد. در صورت عدم کنترل، اینها می‌توانند یک تهدید جدی باشند اما در مقابل حمله هوایی آسیب پذیر هستند و نمونه ان را در آوریل ۱۹۸۸ وقتی نیروی دریایی آمریکا خسارات سنگین در طی عملیات Preying Mantis به ایران تحمیل کردند، نشان داده شد. همین ضعف در ۳۰ سال اینده نیز پابرجا خواهد بود.

۹- متوقف کننده تانکرها

در صورتی که اسکورت‌های تانکرها خیلی دور باشند، ایران توانایی متوقف کردن تانکرهای خارجی را نشان داده است. این گزینه می‌تواند گزینه کم خطرتری برای ایرانیان باشد زیرا می‌تواند به عنوان یک اقدام پلیسی نشان داده شود. علاوه بر این، تلفات آن احتمالاً کم‌تر است و خدمه گروگان گرفته می‌شوند.

۱۰ -مسدود کردن راه کشتی‌ها

در اقدامی مشابه اقدامات روسیه در دریای آزوف در نوامبر ۲۰۱۸، ایران می‌تواند کشتی‌های بزرگی را مستقیماً در خطوط حمل و نقل بین المللی قرار دهد. به خودی خود زدودن اینها نسبتاً آسان است اما به عنوان بخشی از یک عمل گسترده‌تر می‌تواند مؤثرتر باشد.
تانکرهای بزرگ نفتی که در قسمت‌های کم عمق تنگه‌ها فرو رفته‌اند می‌توانند خطر برخورد برای سوپر تانکرهای کاملاً خطرناک را ایجاد کنند.
روش‌های دیگری وجود دارد که ایران می‌تواند با آنها پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی را بدهد و باعث بروز جنگ شود. بدون شک ایران می‌تواند به فکر راه‌های بیشتر برای محدود کردن یا مسدود کردن ترافیک نفت در منطقه باشد. اما این ۱۰ گزینه بغرنجی برنامه تلافی را نشان می‌دهد.

منبع forbes
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.