۱۰ کلاهبرداری علمی دردسر ساز (قسمت پایانی)

یکی از کارکرد های علم، روشنفکری و آگاهی بخشی به مردم و جامعه بشری است. اما در این میان هستند کسانی که از موقعیت سوء استفاده میکنند و از آب گل آلود ماهی میگیرند؛

دروغگویان دانشمند یا دانشمندان دروغگویی که از محافل علمی سر در می آورند و با اطلاعات جعلی و طرح های پژوهشی تقلبی همه را به بازی میگیرند. در ابتدا به نظر می رسد که ادعاهای عجیب این شیادان مثل فسیل های تقلبی، کامپیوتر های ارگانیک و… انقلابی عظیم در علم بشری ایجاد خواهند کرد. اما با رسوا شدن نظریه های دروغین این افراد فقط خنده تلخی بر لب ها می نشیند. در قسمت قبل به بررسی ۵ مورد از این شاهکار ها پرداخیتم و حالا در این قسمت(قسمت آخر) به بررسی ۵ نفر از این دانشمندان و نظریه آن ها می پردازیم که در صحت نظریه بعضی از آن ها تردید جدی وجود دارد.

اندروویک فیلد

درسال ۱۹۹۸ ژورنال عملی لنست مقاله ای منتشر کرد که میگفت بین واکسن سه گانه سرخک ، اوریون ، سرخجه ، (واکسن ام ام ار) و بیماری اوتیزم در کودکان رابطه وجود دارد اندروویک فیلد نویسنده اصلی مقاله معتقد بود که سوزن آمپول هایام ام آر باید هرچه سریع تر غلاف شوند او با این کارش باعث وحشت عمومی نسبت به واکسن ام ام آر شد . اما با تحقیقات بیشتر دانشمندان هیچ رابطه ای بین این دو پیدانشد . شورای عمومی پزشکی با ارزیابی پژوهشهای ویک فیلد اعلام کرد که او در مسیولبت های پزشکی اش اشتباه کرده و افکار عمومی را فریب داده  دراین حین ژورنال پزشکی بریتیش نیز دریافت که اسناد پزشکی ویک فیلد جعلی است یا وجود تمام اسنادو شواهد پدرو مادرهاهمچنان به واکسن سه گانه بدبین بودند همین امرد باعث شدتا در سال ۲۰۰۸ ، هزار موردابتلا به سرخک گزارش شود که ۱۰ برابر بیشتر از سال ۱۹۹۶ بود.

هوانک ووسوک

هوانگ ووسوک با چاپ دو مقاله در ژورنال علمی ساینس تبدیل به قهرمان ملی کره جنوبی شده بود این مقالات در مورد شبیه سازی جنین انسان و تولید سلولهای بنیادین بودند علومی که فایده اصلی آنها درمان بیماری ها و ترمیم بافت های از بین رفته بدن انسان است .تحقیقاتی که توسط دانشگاه بین المللی سیول انجام گرفت مشخص کرد که به جز چند رشته سلول بنیادین بقیه یافته های هوانک ووسوک تقلبی هستند . او این سلولهای بنیادین را از طریق تخمک های خریداری شده تهیه کرده بود هوانگ از کارش اخراج شد و مجله ساسنس هم تکذیب کقاله های اورا چاپ کرد . او در حین تحقیقات علمی اش میلونها دلار بودجه دریافت کرد که مقداری از آن را هم به جیب زده بود . هونک ووسوک نهایتا به دلیل اختلاس و نقض قوانین اخلاق پزشکی مجرم شناخته شد.

 

آیزاک نیوتن

۱۰ کلاهبرداری علمی دردسر ساز (قسمت پایانی)

سر ایزاک دوست نداشت جاه و مقام علمی اش را با کسی قسمت کند بعد از اینکه در جلد اول کتابش اصول ریاضی فلسفه طبیعی ، قانون گرانش را توضیح داد رابرت هوک رقیب دانشمندش اعلام کرد که نامه نگاری بین او و نیوتن به سرآیزاک کمک کرده تا جاذبه را کشف کند نیوتن هم با حذف نام هوک از چند سوم اصول ریاضی این اتهام را تلافی کرد و داستان معروف افتادن سبیب روی سرش را با آب و تاب برای همه تعریف کرد تا اعلام کند هنگام کشف موضوع تنهای تنها بوده در اواخر قرن هفدهم نیوتن و ریاضی  دان آلمانی گات فراید لایب نیتس بر سر اینکه اول از همه چه کسی حسابان ( دیفرانسیل و انتگرال ) را کشف کرده جرو بحث داشتند. انجمن سلطنتی کمیته ای تشکیل داد تا به موضوع رسیدگی کند از قضا رییس این کمیته خود نیوتن بود و او هم به نفع خودش رای داد.

مالکولم پیرس

این متخصص زایمان اولین موفقیت پزشکی اش را در ۱۹۹۴ با درمان یک بارداری خارج از رحم به دست آورد در این نوع حاملکی جنین خارج از رحم مادر شکل میگیرد و میتواند باعث خونریزی و مرک مادر شود پیرس میگفت نوزاد خانم ایکس را به سلامت به دنیا آورده است . این اتفاق امیدواری بزرگی برای مادرانی بود که جنین آنها خارج از رحم نطفه بسته بود و سرنوشتی بهتر از مرگ منتظرشان نبود مالکولم پیرس همچنین مدعی شده بود که از سقط جنین ۱۹۱مادر باردار از  طریق هورمون درمانی جلوگیری کرده است. همکاران او که در بیمارستان سنت جورج لندن به موضوع شک کرده بودند خواستار رسیدگی بیشتر شدند بررسی ها نشان داد که خانم ایکس و همه ۱۹۱ زن باردار دیگر جعلی و ساخته ذهن پیرس هستند شورای عمومی پزشکی هم پیرس را به خاطر فساد علمی مجرم شنات و او را از جامعه پزشکان اخراج کرد.

این مقاله را از دست ندهید: مردگانی که به زندگی بازگشته اند

تروفیم لیسنکو 

تروفیم لیسنکو از زیست شناسان تخت حمایت استالین بود او از مخالفان سرسخت نظریات ژنتیک مندلی بود لیسنکو در دهه ۱۹۲۰ مدعی شد که قراردادن حبوبات زمستانی مثل گندم در محیط سرد و مرطوب باعث میشودتا در بهار بلافاصله جوانه بزنند و محصول زیادی برداشت شود او معتقد بود که جوانه مادر میتواند در طول عمر خود به این خصوصیات برسد و به تخم و ترکه خود نیز انتقال دهد در آن دوران قحطی و کمبود غلات شوروی را فرا گرفته بود و به نظر میرسید لیسنکو با این نظریه منجی کشور باشد اما چون لیسنکو از طرفداران مصمم دولت بود رسوایی او ماستمالی شد او نیز در زندانی و اعدام کردن زیست شناسان مخالف دولت همکاری زیادی کرد و در ۱۹۴۰مسیول انستیتو ژنتیک آکادمی علوم شوروی شد.

 

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.