۱۰ کلاهبرداری علمی دردسر ساز (قسمت اول)

یکی از کارکرد های علم، روشنفکری و آگاهی بخشی به مردم و جامعه بشری است. اما در این میان هستند کسانی که از موقعیت سوء استفاده میکنند و از آب گل آلود ماهی میگیرند؛

دروغگویان دانشمد یا دانشمندان دروغگویی که از محافل علمی سر در می آورند و با اطلاعات جعلی و طرح های پژوهشی تقلبی همه را به بازی میگیرند. در ابتدا به نظر می رسد که ادعاهای عجیب این شیادان مثل فسیل های تقلبی، کامپیوتر های ارگانیک و… انقلابی عظیم در علم بشری ایجاد خواهند کرد. اما با رسوا شدن نظریه های دروغین این افراد فقط خنده تلخی بر لب ها می نشیند. در این قسمت به بررسی ۵ نفر از این دانشمندان و نظریه آن ها می پردازیم که در صحت نظریه بعضی از آن ها تردید جدی وجود دارد.

۱- شن جین:

یک جوان درس خوانده چینی با استعداد فراوانی که داشتاز آمریکا به وطن برگشت تا اولین ریز پردازنده سیگنال های دیجیتالی را بسازد. پیشرفت این فناوری به صورت بومی وابستگی چین به کشور های بیگانه را در زمینه الکترونیک از بین می برد و علاوه بر اینکه موقعیت بزرگی برای کشور محصوب میشد، دیگر کسی به خود اجازه نمی داد به چین اتهام کپی برداری از کشور های غربی بزند. پردازنده ” هنک سین”شن جین با توانایی ۲۰۰ملیون دستور در ثانیه برای استفاده در موبایل و دوربین طراحی شده بود. این محصول در سال ۲۰۰۳ به رسانه ها معرفی شد. اما سه سال بعد جین خانه نشین شد، بررسی های انجام شده نشان میداد که تحقیقات او ساختگی بوده و جین هرگز یک پردازنده چینی نساخته است: او آرم موتورولا را از روی پردازنده خراش داده بود و به جای آن هنک سین را حک کرده بود.

۲-جان واتسون:

در نظریه شرطی کلاسیک پاولف  همراه با غذا خوردن سگ صدای زنگوله به صدا در می آید و سپس سگ با شنیدن صدای زنگ بزاق دهن اش ترشح می شود. اما جان واتسون تحت تاثیر نظریه شرطی پاولف آزمایش بحث برانگیز “آلبرت کوچولو” را ترتیب داد که امروزه چندان اخلاقی به نظر نمی رسد. موضوع آزمایش این بود که آیا می توان به کودکان یاد داد از چیزی که نمیترسند، بترسند؟!

جان واتسون یک کودک نه ماهه را با یک موش آزمایشگاهی هم اتاق کرد. نوزاد از بازی با موش خوشحال بودو. واتسون با ایجاد صدای بلند کودک را در حضور موش به گریه انداخت. اما نتیجه این شد که کودک نسبت به جانوران پشمالو احساس ترس میکرد. گرچه هنوز هم از البرت کوچولو در کتاب های درسی نام برده می شود، اما معلوم نیست آیا ترس او پابرجا ماند یا نه؟ چون آلبرت کوچولو در ۵سالگی به دلیل ترشح مایع در جمحمعه اش فوت کرد.

۳-چارلز داوسون:

کلاهبرداری علمی دردسر ساز
کلاهبرداری علمی دردسر ساز

فسیل شناس آماتورچارلز داوسون اکتشافات معروفی در کارنامه اش دارد که افسانه ای ترین آنها فسیل مرد پیلت داون است این فسیل که درسال ۱۹۱۲ پیدا شد حلقه اتصالی بود بین انسان و میمون ، چنین یافته ای بیشتر شبیه فیلم های هالیوودی بود تایک کشف علمی ، البته بعدها مشخص شد که این فسیل تقلبی بوده گرچه هویت مرد پیلت داون از همان اول مورد تردید بود اما تا سال ۱۹۵۳ طول کشید تا این حقه بازی نقش برآب شود تکنیک تست فلورین مشخص کرد که فقط ۶۰۰ سال از عمر جمجمه میگذرد و استخوان فک نیز متعلق به یک اورانگوتان است که به شکل ماهرانه ای تراشیده شده تادرجمجمه انسان جا بگیرد هنوز معلوم نیست که این فسیل توسط خود چارلز داوسون سرهم بندی شده باشد اما داوسون ۳۸ یافته تقلبی دیگر هم در پرونده اش دارد که اورا درجایگاه متهم ردیف اول این کلاهبرداری علمی قرار میدهد.

۴-هندریک شون:

بین سالهای ۱۹۹۸و ۲۰۰۱یان هندریک شون بیش از ۷۰ مقاله دانشگاهی منتشرکرد تحقیقات او در نحوه ساخت مدارهای الکترونیکی انقلابی تاریخی ایجاد میکرد از این پس تولید کنندگان میتوانستند مواد نیمه رسانای معمول مثل سیلیکون را کنار بگذارند و ترانزیستورها را از مولکولهای ارگانیک به دست بیاورند و یا حتی کامپیوترها را مثل گل و بوته پرورش دهند. هندریک شون جلوی آینه در حال انتخاب لباس برای حضور در مراسم اهدای جایزه نوبل بود که همکار او متوجه نوشته های مشابه در بین مقالات شگفت انگیز شون شد.

بلافاصله هیاتی از آزمایشگاه بل برای بازرسی تشکیل شد این هیات به این نتیجه رسید که شون اطلاعات را دستکاری و تحریف کرده است فقط ۱۵ مقاله شون که در مجلات ساینس و نیچر چاپ شده بودند کذب محض خوانده شدند شون اخراج شد و اقدام او بزرگ ترین کلاهبرداری علمی در ۵۰ سال اخیر درعلم فیزیک لقب گرفت.

۵- برادران بوگدانف:

در دهه ۱۹۸۰ ایگوروگریچکا بوگدانف در فرانسه به عنوان بهترین مجریان تلویزیون شناخته میشدند برادران دوقلو بعدها در رشته های ریاضی و فیزیک مشغول به تحصیل شدند و مقالاتی در مورد انفجار بزرگ منتشر کردند در سال ۲۰۰۲ شایعه ای برسرزبانها افتاد که مقالات تیوریک این دو نفر مغالطات پیچیده ای بیش نیست .

بعضی دانشمندان هم معتقد بودند این مقالات مجموعه ای از کلمه ی قلمبه سلمبه است صدای رسانه های گروهی هم درآمد که مفاهیم تیوریک فیزیک آن چنان انتزاعی شده اند که حتی کارشناسان خبره هم نمی توانند درست و غلط را از هم تشخیص دهند . نهایتا مرکز تحقیقات علمی فرانسه تز دکترای دوقلوها را بررسی کرد و ارزش نوشته های آنها را هیچ اعلام کرد. برادران بوگدانف هم تلاش کردند با ایجاد موسسات و هواداران تخیلی آبروی از دسته را بازیابند.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.