کاهش امید به زندگی در بدو تولد در برخی کشورها

امید به زندگی در بدو تولد یک شاخص خوب از کیفیت زندگی در یک کشور است. و همچنین آماری است که سیستم بهداشت و درمان و همچنین کیفیت زندگی شهروندان هر کشوری را ارزیابی میکند. آمارها به روشنی نشان میدهد که عواملی چون آلودگی هوا، سیر تکاملی انسانها و شیوه زندگی سالم آنها می تواند بر روی امید به زندگی تاثیر داشته باشد.

این ده کشور دارای کمترین میزان زنده ماندن برای نوزادان پسر در جهان هستند که نشان میدهد که میزان احتمال رسیدن نوزادان پسر به ۶۵ سال بسیار کم شده است.

سازمان ملل

جمعیت شناسی

تمام کشورهای موجود در این لیست در آفریقا واقع شده‌اند که استقلال خود را طی قرن گذشته بدست آورد‌اند. ارتباط بسیار زیادی میان امید کم به زنده ماندن و شاخص کم توسعه انسانی وجود دارد. اگر امکانات بهداشتی و درمانی در این کشورها وجود داشت امید به بقا بیشتر می‌شد. اگر چه نرخ مرگ و میر نوزادان در این مناطق در حال کاهش است، اما نرخ تقریبی ۳۸٪ مرگ کودکان در سال ۲۰۱۱ هنوز هم نگران کننده است. یکی دیگر از نکته‌هایی که درباره این لیست باید به آن اشاره کرد این است که بیشتر افراد موجود در این لیست بیشتر جمعیت روستایی هستند.

کیفیت بهداشت و درمان

نبود امکانات بهداشتی و درمانی با کیفیت بالا یکی از عوامل عمده میزان زنده ماندن پایین نوزادان است. وجود خدمات بهتر برای مادر و کودک میزان مرگ و میر نوزادان را کاهش می دهد و به طور کلی کیفیت بالای مراقبت‌های بهداشتی تضمین می کند که کودک زمان طولانی از طول عمر خود را سالم سپری کند. متاسفانه، در این کشورها واکسن‌های اجباری برای نوزادان زده نشده است. با توجه به عدم آگاهی در مورد مزایای واکسیناسیون، بسیاری از خانواده ها بر این باورند که واکسیناسیون غیر ضروری و اتلاف وقت و پول است، در نتیجه، میزان ابتلا به بیماری هایی مانند سرخک، سرخجه و فلج اطفال درکودک تازه متولد شده بسیار زیاد است. میتوان گفت که بیماری و همچنین خودکشی از عوامل افزایش مرگ و میر است. علی رغم این آمار، امکانات بهداشتی ممکن است حقیقتا غیر قابل دسترس باشد زیرا آنها به صورت پراکنده در این کشورها واقع شده‌اند و یا ممکن است برای کسی که به این مراکز نیاز دارد بسیار دور باشد. 

عوامل محیطی

 تمام کشورهای موجود در این لیست از جنبه‌های دیگری نیز با هم اشتراک دارند. همه آنها دارای زمین، هوا و آب آلوده هستند. ثابت شده است که آب و هوای پاکیزه امید به زندگی را افزایش میدهد و فقدان آب سالم به عنوان مهمترین دلیل برای پایین امید به زندگی در آفریقا است. در بیشتر کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا مانند سوازیلند، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، سیرالئون، آنگولا و نیجریه آب تمیز برای اکثریت مردم  در دسترس وجود ندارد.

تنظیم خانواده

سطح پایین سواد در این کشورها سبب شده که تنظیم خانواده به پایین‌ترین سطح خود برسد. درآمد بسیاری از این خانوارها با تکیه بر کار مردان در صنایع و معدن بدست می‌آید که درواقع باید گفت که بیشتر آنها فقیر هستند. رابطه جنسی محافظت نشده و خشونت می توانید تهدیدی برای نوزاد و مادرش باشد و باعث مرگ و میر هر دو آنها شود.

نتیجه گیری

کشورهای ذکر شده در این مقاله در بسیاری از مناطق فاقد حمایت هستند و باید عنوان کرد که آنها نیاز به پشتیبانی گسترده به منظور بهبود امید به زندگی دارند. اگرچه پیشرفت در علوم پزشکی در پایین آمدن این آمارها سهم داشته است، اما نتایج این بررسی‌ها هنوز نگران کننده است. برای تبدیل آفریقا به پتانسیل واقعی خود احتیاج به  سطح بالای سواد، آگاهی و پشتکار است. تا آن زمان ما به افزایش سطح امید به زندگی اتکا می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.