چرا مردم برخی از کشورها از سمت چپ رانندگی می کنند؟

شاید برای شما هم سوال باشه که چرا مردم برخی از کشور ها مانند انگلستان از از سمت راست در جهت مخالف و از سمت چپ حرکت می کنند؟ دلیلی رانندگی از سمت چپ در کشور هایی نظیر انگلستان، ژاپن و ایرلند در تاریخ و پیشینه ی این کشورها ریشه دارد.

در گذشته، همه مردم جهان از سمت چپ رانندگی می کردند. یعنی سیستم حمل و نقل شهری به این صورت آغاز به کار کرد(حتی زمانی که اسب و درشکه حمل و نقل میکردند). بعلاوه، سوار و پیاده شدن از اسب از سمت چپ آسان تر بود و برای سوارکاران مطمئن تر و امن تر این بود که از سمت چپ جاده حرکت کنند.

پس چرا امروزه از سمت راست رانندگی میکنیم؟

در پاسخ باید بگوئیم که این روند در دهه ۱۷۰۰ میلادی رونق یافت؛ هنگامی که کالسکه های بزرگی که توسط اسب های متعدد کشیده می شدند برای انتقال محصولات کشاورزی در کشورهای فرانسه و آمریکا مورد استفاده قرار گرفتند.

به دلیل وجود نداشتن صندلی برای راننده درون کالسکه، راننده پشت اسبی که در سمت چپ قرار داشت می نشست تا بتواند به راحتی از دست راست خود برای استفاده از شلاق به منظور کنترل اسب ها استفاده کند.

هنگامی که کالسکه چی در سمت چپ می نشست، بقیه گاری‌ها و کالسکه ها از سمت چپ او حرکت می کردند، بنابراین او باید از سمت راست حرکت می کرد تا راه برای بقیه وسایل باز باشد.

همچنین گفته می شود، هنگامی که هنری فورد در سال ۱۹۰۸ میلادی مدل تی خود را عرضه کرد، صندلی راننده در سمت چپ تعبیه شده بود؛ به این مفهوم که ماشین باید از سمت راست جاده حرکت می‌کرد.

بر اساس گزارشات نشنال جئوگرافیک نیز این تغییر بر کشورهای زیادی همانند کانادا، ایتالیا و اسپانیا در جهان تاثیر گذاشته و باعث شد تا از دهه ۱۹۲۰ میلادی، رانندگی از سمت راست جاده مرسوم شده و بیشتر کشورهای شرق اروپا به همین روش با وسایل نقلیه خود عبور و مرور کنند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.