معرفی کتاب عروسک فرنگی اثر آلبا دِسس پدس

جولیو بریجینی، مردی جاافتاده و مشاور موفق حقوقی، خواسته یا ناخواسته، ازروی عشق یا هوس،شبانه‌روز به ایوانا می‌اندیشد. دختری نه زشت و نه زیبا، نه دوست داشتنی و نه نفرت انگیز، دختری که ساده هست و نیست، معصوم هست و نیست، دختری که به رغم روزمرگی دست‌نیافتنی است.

فیلمی با همین نام و با اقتباس از این کتاب در ایران به کارگردانی فرهاد صبا درست شده است که در آن خسرو شکیبایی و پونه حاجی محمدی بازی می‌کنند. 

مسیر داستان به گونه ایست که نویسنده قصد نشان دادن فکر پلید مرد در برابر زن را دارد. اما با توجه به قصد شوم جولیو در برابر ایوانا حدس پایان داستان بسیار سخت است. 

نویسنده یک بار از زبان جولیو چنین می‌گوید:

همه مردها همان منظور خاص را دارند و بس. و کسانی که آن را به زبان نمی‌آورند, از بقیه بدتر هستند. مدام فکرش را می‌کنند. 

در جای دیگر نویسنده حمله به مردان را تکمیل می‌کند و از زبان ایوانا چنین می‌گوید:

امروزه همه از جوانان بد می‌گویند. می‌گویند که فاسدالاخلاق هستند. دیگر نمی دانند که عاقله مردها چقدر بدتر از جوان ها هستند. چیزی در سر ندارند بجز آن قضیه.

جولیو در این داستان اول چیزی که باعث شد تا به دنبال ایوانا برود هوس بود ولی در مسیر هدفش زندگیش در مسیر خاصی قرار می‌گیرد و…

درباره نویسنده:

آلبا دسس پدس

آلبا دسس پدس در سال ۱۹۱۱ از پدری کوبایی ومادری ایتالیایی در شهر رم به دنیا آمد. وی بعدها از طریق ازدواج با نجیب زاده‌ایی ایتالیایی تابعیت آن کشور را کسب کرد، پس از مدتی روزنامه نگاری به نویسندگی روی آورد. مهمترین کتابهای وی عبارتند از :عذاب وجدان،از طرف او،تازه عروس،دفتر چه ممنوعه و هیچ یک از آن ها باز نمی گردد. این نویسنده مشهور ایتالیایی در سال۱۹۷۷درپاریس در گذشت.

آلبا دسس نویسندگی را از سال ۱۹۳۴ با انتشار مقاله شروع کرد. رمان او به نام «هیچ‌کس به گذشته برنمی‌گردد» و یک کتاب دیگرش به نام «فرار» هر دو به وسیله فاشیست‌ها توقیف شد.
او یکی از مشهورترین نویسندگان ایتالیا و جهان است. آثار او به نام‌های «از طرف‌او»، «دفترچه ممنوع»، «تازه عروس»، «درخت‌تلخ» و «عذاب وجدان» به فارسی ترجمه شده‌اند.
آلبادسس پدس، نماینده زنان نسل خودش است. موضوع مشترک همه آثار او «زن ایتالیایی» در سال‌های میانی قرن بیستم است؛ یعنی سال‌های جنگ جهانی دوم و چندین سال پس از پایان جنگ.
کشمکش پنهان و آشکار زنان در نوشته‌های پدس با فضای ناهماهنگ زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی است و همین ویژگی است که برای زنان معاصر کشورهای جهان، جذابیت دارد و باعث می‌شود همه این زنان به نحوی با آثار او احساس نزدیکی و همذات‌پنداری کنند.

مسئله تقابل زنان با جهان اطراف‌شان، یک مسئله حل‌نشده و جهانی است که البته در کشورهای مختلف و در بین ملیت‌های مختلف به درجات مختلفی ظاهر می‌شود.
اشتراک در برخی فرهنگ‌ها و شباهت اوضاع سرزمین‌ها در سال‌های پس از جنگ، خواننده ایرانی را به این نویسنده ایتالیایی نزدیک می‌کند.
زبان و ساختار نوشته‌های پدس بسیار ساده است و در شکل روایت، دچار پیچیدگی نیست. سوژه‌های داستانی این نویسنده هم بسیار جذاب و پرکشش است.

در داستان‌های او، گاهی زنان بر علیه هم می‌شوند؛ در حالی که نویسنده، جهان مردانه را نیز انکار نمی‌کند. داستان‌های پدس به گونه ایست که هم گروه مردان و هم زنان مشتاق خواندن آن هستند.

یکی از ویژگی‌های این نویسنده ایتالیایی، این است که در هر دوره از زندگی‌اش، درباره آن دوره می‌نویسد. یکی دیگر از ویژگی‌های آثار پدس، مسئله «تردید» است. نویسنده همواره خوانندگان را با این «تردید» مواجه می‌کند که میان «عشق و نفرت» یا «ماندن و رفتن» یکی را انتخاب کنند.

یکی از هنرمندی‌های پدس در نمایاندن شیوه برخورد زنان با یکدیگر است که چون از سوی یک زن اتفاق می‌افتد، باورپذیر و تکان‌دهنده است.
نویسنده در داستان‌های مختلف، تقابل مادر و دختر، مادر و مادرشوهر، ۲ رقیب و ۲ دوست را در زندگی خانوادگی و اجتماعی‌شان نشان می‌دهد و با نقل شکل مواجهه آنها و ناراستی و پنهان‌کاری‌شان در قبال همدیگر، طرح تازه‌ای در تحلیل روابط زنان با همدیگر می‌اندازد که تاثیرگذار و به یادماندنی است.

نویسنده: آلبا دِسس پدس

ترجمه: بهمن فرزانه

انتشارات: گروه انتشاراتی ققنوس

تعداد صفحات: ۲۲۹

قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.