علامت‌های متداول و معنی آنها قسمت اول

آیا به این موضوع پی برده‌اید که در روز با چند علامت و سمبل مواجه می‌شوید؟ هدف از هر علامت، انتقال معنای نهفته در آن است. اما آیا واقعا معنی واقعی همه این علامت‌هایی که استفاده می‌کنیم را می‌دانیم؟

در این مقاله پی به معنی تمام این علامت‌ها خواهید برد. از علامت نازی‌ها، عصای آسکِلِپیوس تا صلیب مالتی‌ همه از ۲۵ علامتی است که در دو قسمت به شما معرفی خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۲۵- میله راه راه سلمانی

علامت‌های متداول و معنی آنها

معنی اصلی این میله راه راه به دوران قرون وسطی باز می‌گردد زمانی که آرایشگران در آن زمان بیشتر جراح بودند تا آرایشگر. آنها بسیاری از خدمات پزشکی مانند شکسته بندی استخوان‌های شکسته تا کشیدن دندان را انجام می‌دادند. یکی از وظایف اصلی آنها حجامت بود و در واقع می‌توان آن نوار قرمز و سفید روی میله را نشانی از خون و باند دانست.

۲۴- علامت بی نهایت

علامت‌های متداول و معنی آنها

این علامت اولین بار در سال ۱۶۵۵ و توسط ریاضیدان انگلیسی، جان والیس و در پروژه‌اش به نام “De Sectionibus Conicis” استفاده شد. والیس برای انتخاب این علامت توضیح خاصی ارائه نداد، اما به نظر می رسید که این علامت شکلی از یک عدد رومی برای ۱۰۰۰ بوده است (اصل عدد رومی CIƆ، همچنین CƆ نیز بوده)، که گاهی اوقات برای نشان دادن “بسیاری” استفاده می‌کردند.

۲۳- علامت OK

علامت‌های متداول و معنی آنها

در آمریکا، علامت OK برای نشان دادن رضایت و خوب بودن چیزی است. با این حال، در برخی از کشورهای اروپایی، این یک حرکت تهاجمی است، به این معنی که فردی که با این علامت به آن اشاره می‌شود هیچ است. در کشورهای مدیترانه‌ای و آمریکای جنوبی این علامت خیلی معنای خوبی ندارد و منشوری است که بهتر است عنوان نشود:)

۲۲- نماد صلح

علامت‌های متداول و معنی آنها

نماد صلح با ترکیبی از یک دایره، یک خط عمودی و خطوط شیب‌دار به جرالد هربرت هولتوم، صلح طلب اختصاص داده می‌شود. او در تاریخ ۲۱ فوریه ۱۹۵۸، این نماد را به عنوان لوگو برای کمیته مستقیم اقدام علیه جنگ هسته‌ای طراحی کرده بود. نماد به سرعت توسط جامعه هیپی‌ها در دهه ۱۹۶۰ برداشته شد، که در حال حاضر در سراسر جهان این علامت به عنوان نماد هیپی‌ها مشهور است.

۲۱- روبان پازل

علامت‌های متداول و معنی آنها

روبان پازل در سال ۱۹۹۹ و به عنوان نشانه جهانی آگاهی اوتیسم به وجود آمد. این علامت پیچیدگی‌های اوتیسم را نشان می‌دهد. رنگ‌ها و شکل‌های مختلف نشان دهنده تنوع افراد و خانواده‌هایی است که با این شرایط زندگی می‌کنند. روشنایی سیگنال‌های روبان نشان دهنده امید به هدایت افراد مبتلا به اوتیسم به سوی زندگی کامل و آمادگی برقراری ارتباط با جهان در شرایط خاص خودشان است.

۲۰- نماد لبخند

مسلما پر استفاده‌ترین نماد در ارتباطات الکترونیکی، همین نماد لبخند است که در اوایل دهه ۱۹۷۰ بوجود آمد. دایره‌ای کامل و تصویری ساده و بسیار کودکانه از یک چهره خوشحال، چشمان عمودی و بیضی شکل و دهان بزرگ و نیمه دایره‌ای بزرگ همه المان‌های این نماد هستند. زرد به عنوان رنگ پس زمینه از خورشید الهام گرفته شده است، و نشان دهنده درخشش و خوشحالی بی پایان است. 

۱۹- نماد مرد

علامت‌های متداول و معنی آنها

نماد مردانه به عنوان نماد مریخ نیز شناخته می‌شود. این نماد ترکیبی از یک دایره با یک فلش است که اشاره به سپر و نیزه خدای جنگ رومیان، مریخ، دارد. همچنین این علامت نماد سیاره مریخ است که گاهی اوقات به عنوان “سیاره‌ی آتشین” یا “سیاره جنگ” شناخته می‌شود.

۱۸- نماد زن

علامت‌های متداول و معنی آنها

نماد زن علامتی برای سیاره زهره است و همچنین از این نماد برای نشان دادن جنس زن استفاده می شود. دایره در این نماد یادآور ماهیت جهان شمول ما است؛ همچنین این نماد نشان دهنده رحم زن است. صلیب در این علامت (در قرن شانزدهم اضافه شده است) که در زیر دایره واقع شده است، نشان می دهد که همه به صورت روحانی از رحم متولد شده‌ایم.

۱۷- علامت بازیافت

منشاء این نماد به اولین روزهای آوریل ۱۹۷۰ بازمی‌گردد. در آن زمان، شرکت کانتینر آمریکایی، یک شرکت کاغذ مقوا سازی، اقدام به برگزاری مسابقه‌ای در سطح ملی برای هنرهای مربوط به محیط زیست و طراحی دانش آموزان برای ایجاد نمادی برای فرایند بازیافت کرد. دانش آموز گری دین اندرسون در این رقابت با طراحی سه فلش برنده شد. این نماد اشاره به منابع محدود زمین و نیاز به حفظ و احیای آنها برای نسل های آینده دارد. فلش‌های سبز این نماد نشان دهنده رنگ طبیعت است.

۱۶- جمجمه و نشانه مرگ و خطر

این علامت متشکل از جمجمه و در زیر آن دو استخوان به صورت ضربدری از زمان قرون وسطی و برای نشان دادن مرگ به وجود آمده است. بعدها، این نماد توسط دزدان دریایی بر روی پرچم‌شان قرار گرفت. این روزها این علامت به عنوان یک برچسب هشدار دهنده در مورد مواد سمی یا خطرناک استفاده می شود.

۱۵- نماد قلب

علامت‌های متداول و معنی آنها

این روزها نماد قلب نشان دهنده عشق، احساسات و روابط عاشقانه است. اما در گذشته معنای آن کاملا متفاوت بود. به عنوان مثال، در یونان باستان، شکل قلب یک نماد برای سلیفیم بود. سلیفیم یک گونه از رازیانه است که در سواحل آفریقای شمالی و در نزدیکی مستعمره یونانی Cyrene رشد میکرد. یونانیان باستان گیاه را به عنوان طعم دهنده غذا، دارو و همچنین به عنوان یک نوع دارو برای کنترل بارداری استفاده می‌کردند.

۱۴- علامت تشعشع

علامت تشعشع برای نشان دادن وجود منابع رادیواکتیو در کانتینرهای مواد رادیواکتیو و مناطق ذخیره سازی آن مواد استفاده می‌شد. این نماد در سال ۱۹۴۶ بوجود آمد؛ این علامت نشان دهنده تشعشعات رادیو اکتیو فعالیت‌های اتمی بود.

۱۳- علامت V

علامت V یک ژست دست بسیار محبوب است که در آن انگشتان میانی محکم به سمت بالا گرفته می‌شود و انگشتان دیگر هم جمعمی‌شوند. این علامت بسته به بستر فرهنگی هر کشور معانی مختلفی دارد. می‌تواند نماد صلح، پیروزی، موفقیت و یا برعکس معنی تحقیر و مبارزه طلبی را بدهد.

منبع: list25

علامت‌های متداول و معنی آنها قسمت پایانی

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. سینا

    جالب بود دوست عزیز استفاده کردم
    ممنون

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.