باور‌‌‌‌ها و اطلاعات اشتباه‌ درباره مغز (قسمت پایانی)

درفیلم اکشن هالیوود(لوسی) مورگان فریمن که نقش یک متخصص مغز و اعصاب مشهور را بازی می‌کند در یکی از سکانس‌های فیلم خطاب به سالن مملو از شنوندگان می‌گوید، تخمین زده شده که انسانها تنها از ده درصد ظرفیت مغزشان استفاده می‌کنند حالا تصورکنید اگر می‌توانستیم  صد درصد از مغزمان را مورد استفاده قراردهیم، چه اتفاقی می افتاد، احتمالا این ادعا را قبلا هم شنیده اید.

ادعایی که باید بگوییم متاسفانه واقعیت ندارد! شاید بد نباشد یک بار برای همیشه تکلیفمان را با این دست شایعات و اطلاعات غلطی که درباره ی مغز انسان رواج دارد، روشن کنیم . در این مقاله به چند خرافه ی رایج در مورد مغز می‌پردازیم. همراه وینوک باشید. در مقاله قبل به بررسی ۵ باور نادرست که درباره مغز درست رایج شده پرداختیم. در این مقاله به چند خرافه ی رایج در مورد مغز می‌پردازیم. همراه وینوک باشید نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

درکما بودن مانند خوابیدن است

تنها درفیلمهای سینمایی است که افرادی که از کما بیرون می آیند سالم و استراحت کرده به نظر میرسند این تصویر معمولا شامل افرادی است که تمیز و مرتب و درآرامش کامل روی تخت دراز کشیده اند و بعد از چندین ماه بدون هیچ صدمه ای و کاملا هشیار ازخواب بیدار میشوند اما درواقعیت این افراد دچار ناتوانی شده و نیازمند توان بخشی هستند دلیل این امر را تصاویر مغزی به ما نشان داده اند.

دانشمندان مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه درسال ۲۰۱۲(۱۳۹۱) مشاهده کردند نواحی پرترافیک مغز ( بخش هایی که حتی درخواب هم فعال هستند) بطور ترسناکی در بیماران درحال کما خاموش و ساکتنددرحالیکه سایر نواحی بطور غیرمنتظره ای روشن هستند در ضمن بیشتردوره های کما بیش ازدو تا چهار هفته بطول نمی انجامند پس هرچه را درمجموعه های پزشکی تلویزیونی می بینید باور نکنید.

در انسان های بالغ، خبری از تشکیل سلولهای مغزی جدید نیست

موشهای بالغ ، خرگوشها و حتی پرندگان از جاندارانی هستند که درمغزشان نورون های جدید ساخته میشود بررسی ها تا مدتها نمیتوانستند وجود پدیده ی مشابهی را در انسان تایید کنند امادرسال ۱۹۹۸(۱۳۷۷) یک گروه تحقیقاتی سوئدی نشان دادند که در هیپوکامپ مغز ( ساختار دخیل در تشکیل خاطرات ) سلولهای جدید ساخته می‌شوند سپس درسال ۲۰۱۴(۱۳۹۳) محققان موسسه ی کارولینسکا سوید به منظور تعیین سن سلولهای مغزی با دنبال کردن ردپای کربن ۱۴ در دی ان ای به این نتیجه رسیدند که دربخشی از مغز بنام جسم مخطط که درفعالیت های شناختی و کنترل حرکات دخیل است در سراسر عمر سلول جدید تشکیل میشود اگر چه مغز اندامی نیست که نرخ تقسیم و تولید سلولی در آن بالا باشد اما اینطور که از شواهد بر می‌آید سلولهای جدید بطور مداوم در آن ایجاد می‌شوند.

بعضی از افراد چپ مغز (منطقی) و بعضی راست مغز ( خلاق ) هستند

دردهه ی ۱۹۶۰( ۱۳۴۰) راجراسپری روانشناس عصبی موسسه ی فناوری کالیفرنیا (کلتک) رشته های عصبی متصل کننده دو نیم کره مغز را درچند فرد مبتلا به صرع قطع کرد تا از انتقال حملات تشنجی از نیم کره ای به نیم کره ی دیگرجلوگیری کند. سپس او آزمایش‌هایی را روی این افراد انجام داد در یکی از این آزمایشها تصاویر چشمک زنی از حروف، نور و سایر محرکها به یکی از میدانهای دید چشم چپ یا راست آزمودنی ارایه میشد.

اسپری به این نتیجه رسید که نیم کره چپ اطلاعات کلامی و نیم کره ی راست اطلاعات بصری و فضایی را پردازش میکننددر طول دهه ها و بخصوص در اثر مطالب چاپ شده در کتابهای خودیاری ، این یافته به سوتفاهم (برتری نیم کره ای ) انجامید. واقعیت این است که هیچ یافته ای در تایید تفاوت شخصیتی ناشی از برتری نیم کره ای وجود ندارد و بالعکس، شواهد زیادی وجود دارد که وجود چنین پدیده ای را نقض میکند برای مثال در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) روان شناسان دانشگاه بریتیش کلمبیا به نتایجی دست یافتند که نشان می‌داد تفکر خلاق به فعال شدن یک شبکه در مغز می‌انجامد بدون اینکه ارجحیت خاصی در هیچ کدام  از نیم کره ها دیده شود.

ادراک فراحسی یک قطعیت علمی است

ادراک فراحسی یا به اصطلاح حس ششم عبارتی است که رواج آن به سال ۱۹۳۰(۱۳۰۹) و تحقیقی که توسط گیاه شناسی به نام ژوزف راین انجام شد باز میگردد وی ادعا کرد افراد میتوانند سمت دیگر کارت سفیدی را که به آنها  نشان داده شده به وسیله ی خواندن ذهن فردی که کارت را به آنها نشان میدهد بدرستی حدس بزنند اگرچه هیچ آزمایش دیگری تا به حال وجود این پدیده را تایید نکرده است اما درطول جنگ سرد استفاده سازمان سیا از جاسوسانی که گمان میرفت این توانایی را داشته باشند سبب رواج این باور غلط شد. استفاده از این جاسوسها در سال ۱۹۹۵(۱۳۷۴) و هنگامی که معلوم شد چنین توانایی وجود خارجی ندارد خاتمه پیدا کرد.


بیشتر بخوانید:

۱– ۱۰ اعتقاد غلط تغذیه که باید آنهارا کنار گذاشت

۲- رستوران گردی: معرفی رستوران مس توران

۳- کافه گردی: کافه گردی: کافه تهرون ویلا، لمس خاطرات کودکی

۴-سفرنامه: سفر به سنگاپور (قسمت اول)

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.