امتیازات کار در گوگل برای کارمندان

چند روزی است که خبر های عجیبی از یکی از کارخانه های تولید چسب (چسب هل) در ایران شنیده میشود که قانون های بسیار سخت گیرانه و بعضاً عجیب برای کارگران خود وضع کرده است.

قانون های که مدت هاست حتی در کشورهای در حال توسعه هم خیلی کمتر دیده می‌شود (دیگه کشورهای پیشرفته که جای خود دارد) به همین دلیل و بهانه تصمیم گرفتم تا نیم نگاهی به رفتارهایی که یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های بزرگ دنیا یعنی گوگل برای کارمندان خود دارند بندازم، همراه وینوک باشید.

خدماتی که گوگل به کارمندانش میدهد

ورود سگ آزاد است

اگر کارمندان بخواهند، اجازه دارند تا حیوانات خانگی خود را سر کار بیاورند. یکی از کارمندان گوگل در مورد این که چطور این مورد یکی از مزایای گوگل محسوب می‌شود، می‌گوید:

اگرچه کنترل یک سگ در جریان  ملاقات‌های کاری کمی سخت است ولی وجود سگ به این معنی است که هر چند ساعت یکبار، می‌توانم او را با خود برای پیاده‌روی بیرون ببرم و این به خود من هم کمک می‌کند تا انرژی خود را ذخیره کنم و فکر خودم رو هم باز تر کنم. همینطور وجود یک سگ در دفتر کار باعث می‌شود تا همکارانم هم بی‌اختیار با او سرگرم شوند و بعد از انجام یک کار سنگین برای پیاده‌روی او را با خود بیرون ببرند.

وقتی با نگاه به بیرون از پنجره اتاق کار خود می‌بینید که سگ‌ها به دنبال توپ تنیس هستند، حس خوبی به شما دست می‌دهد. حتی در محیط کار، سگ من شناخته شده‌تر از خود من است و بواسطه‌ی او با خیلی از افرادی که شاید در حالت عادی دلیلی برای آشنایی با آن‌ها نبود، آشنا شدم.

رفاه کارمندان در اولویت است

شاید سگ‌ها از لحاظ روحی به کارمندان گوگل کمک کنند ولی گوگل می‌خواهد تا از سایر جنبه‌های سلامتی کارکنانش هم اطمینان حاصل کند. یکی از کارمندان گوگل به یاد می‌آورد که به خاطر مصدومیتی که در آمریکا برایش ایجاد شده بود، ۵ ماه قادر به کار کردن نبود. او در این مورد می‌گوید:

در آمریکا مصدومیتی برام پیش آمد که مجبور شدم تا ۳ عمل جراحی انجام بدم، این امر موجب شد تا برای ۵ ماه قادر به انجام کاری نباشم. وقتی مجدد کار خودمو آغاز کردم تمام همکاران با دلسوزی به من کمک کردند و تشویقم کردند تا روی بهبودی خودم تمرکز کنم. اولش استرس زیادی داشتم ولی مدیر من انتظارات معقولی داشت و به من کمک کرد تا به تدریج وارد جریان اصلی کار بشم.

بسیاری از کارمندان انتظار دارند که در طول درمان و همچنین زمانی که بچه‌دار می‌شوند، مرخصی داشته باشند ولی این مسئله در گوگل فراتر از این موارد می‌رود.

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها پس از بچه‌دار شدن، ۶ هفته به مادران مرخصی می‌دهند و برخی حتی همین میزان مرخصی را به پدرها هم می‌دهند، در گوگل اوضاع متفاوت است.

گوگل به پدران ۶ هفته مرخصی با حقوق و به مادران ۱۸ هفته مرخصی با حقوق می‌دهد. علاوه بر این گوگل پاداشی را بعنوان پاداش بچه‌دار شدن به کارمندانش می‌دهد، در نهایت نیز گوگل خدمات رایگان نگهداری از کودکان در محل کار دارد.

کلاس های تناسب اندام رایگان برای کارمندان

یکی از راه‌هایی که می توان از مرگ زودرس جلوگیری کرد، حفظ تناسب‌اندام و سلامتی است. گوگل راه‌های مختلفی برای حفظ تناسب اندام کارمندانش دارد، این امر شامل زمین‌های ورزشی مختلف، اسکوتر و دوچرخه برای کارمندان و امکاناتی برای دوش گرفتن آنها پس از یک تمرین سخت دارد.

سرویس رایگان

اگر یکی از کارمندان گوگل در Mountain View Campus باشید، هر روز بطور رایگان به سر کار منتقل می‌شوید، که همین امر موجب ترافیک زیادی در منطقه می‌شود، هر اتوبوس گوگل به وای‌فای مجهز است تا در طول مسیر کارمندان به کارهای خود بپردازند یا بصورت آن‌لاین فیلم و کلیپ تماشا کنند.

مرخصی در گوگل

گوگل یک خط مشی ارایه مرخصی به کارکنان دارد که با هر روش دیگری که تا به حال دیده‌اید، متفاوت است. کارمندان گوگل می‌توانند تا سه ماه مرخصی بدون حقوق داشته باشند.

گوگل کارمندان خود را تشویق می‌کند تا از این زمان مرخصی حتما استفاده کنند و بر روی پروژه‌های شخصی خود کار کنند، اوقات خود را در کنار خانواده بگذرانند یا برای رسیدن به آرامش روحی در سازمان‌های خیریه مشغول به فعالیت شوند.

مزایای پس از فوت کارمندان

خدماتی که گوگل به کارمندانش میدهد

گاهی تصادفی رخ می‌دهد و اگر یکی از کارمندان گوگل در حین انجام وظیفه جان خود را از دست بدهد، گوگل تا ۱۰ سال نصف حقوق او را به همسرش پرداخت خواهد کرد، تمام سهام او به همسرش می‌رسد و اگر فرزندانی داشته باشد، به ازای هر فرزند ماهی ۱۰۰۰ دلار به همسر کارمند متوفی پرداخت خواهد شد. یکی از کارمندان گوگل در این مورد می‌گوید:

وقتی در مورد این مزایا به همسرم گفتم، او فریاد زد: واقعا اگر اتفاقی برای تو بیفته، همه اینا به ما تعلق می‌گیره؟! (تصور کنید قیافه مرد رو 😐 )

البته این ها تمام خدمات گوگل به کارمندانش نیست، گوگل خدمات دیگری هم دارد که در این مقاله برای اینکه از حوصله شما خارج نشه نذاشتم به عنوان مثال: خشکشویی رایگان برای کارمندان، خرید های منزل و ارسال به درب منزل، سفر رایگان به کشور دلخواه به حساب گوگل (البته این بیشتر برای مهندسین گوگل هست)؛ رستوران ۲۴ ساعته که به صورت رایگان به کارمندان سرویس میدهد و.. و درپایان هم کمی تاسف برای افرادی که فکر میکنند با نماز اجباری کردن بهشت می روند..!

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.