راه‌هایی برای متوقف کردن استفاده مداوم از فضای مجازی

اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی یک بیماری همه‌گیر است که در سراسر جهان با توجه به پیشرفته تکنولوژیکی فراگیر شده است. گروهی از کارمندان سابق فیس بوک، گوگل و اپل اخیرا کمپینی را به نام “حقیقت درباره فناوری”  به منظور آموزش افراد در مورد روش‌های استفاده این شرکت‌ها برای به دست آوردن کاربران خود دوباره به راه انداختند. 

تریستن هریس،  کارمند سابق گوگل و به عنوان بخشی از این کمپین، عنوان می کند:

قوی‌ترین شرکت‌های فن آوری در جهان تصمیم‌های عمدی اتخاذ می‌کنند که آسیب‌های زیادی به بار می‌آورند. با این حال، چندین استراتژی وجود دارد که مردم می‌توانند برای به حداقل رساندن میزان زمانی که در رسانه‌های اجتماعی هستند، از آنها استفاده کنند.

۱- خاموش کردن نوتیفیکیشن‌

توقف استفاده از فضای مجازی

“FOMO” یا ‘fear of missing out’ “ترس از دست دادن چیزی” یک اصطلاح نسبتا جدید است که مترادف با حسادت‌های موجود در رسانه‌های اجتماعی است. مشاهده زندگی مردم در رسانه‌های اجتماعی، بدون اهمیت داشتن نادرست بودن آنها، هنوز هم می‌تواند در ما حس حسادت ایجاد کند. غیرفعال کردن نوتیفیکیشن‌‌ها میتواند این حس حسادت را کم کند، زیرا به‌روزرسانی پست‌های تعطیلات اینستاگرم دوستانتان را یادآوری نمی‌کند.

۲- پیدا کردن سرگرمی

طبق گفته Bustle، راه دیگر برای محدود کردن زمان خود در رسانه‌های اجتماعی این است که یک سرگرمی در زندگی واقعی و نه در فضای مجازی برای خود پیدا کنیم. در یک باشگاه ورزشی یا انجمن‌های شعر عضو شوید؛ چیزی خارج از فیس بوک و توییتر انتخاب کنید.

۳- هنگامی که احساساتی هستید، از Instagram استفاده نکنید

توقف استفاده از فضای مجازی

دکتر تیم بونو، استاد دانشگاه واشنگتن، در مقاله خود در نیویورک پست، توصیه می‌کند که از Instagram زمانی که احساس خستگی احساسی دارید استفاده نکنید.

او نوشته است:

اگر از نظر فکری منفی هستید این اندیشه و احساسات به شما حمله می‌کند و  مقایسه‌های تصاویر و پست های دیگران در فضای مجازی، تنها شما را غمگین می‌کند.

۴- رسانه‌های اجتماعی مثل Netflix هستند

توقف استفاده از فضای مجازی

تیم بونو عنوان می‌کند که تمایل به خوشگذرانی در انواع چیزهای مختلف – از جمله نمایش‌های تلویزیونی در ما است. همه ما در حال خوشگذرانی در فضاهای مجازی هستیم. اما درست مثل سریال “Riverdale” نه فیس بوک و نه اینستاگرام زندگی واقعی نیستند. نمایش‌ها و فیلم‌های تلویزیونی شامل بازیگرانی هستند که قصدشان عنوان کردن داستانی است. رسانه‌های اجتماعی، در واقع، نمایش زندگی شخصی ما است. هر کس داستان خاصی می‌گوید. یکی از این فضا برای تولید محصول استفاده می‌کند و یکی هم برای ستاره شدن. همانطور که پست‌ها و عکس‌ها را بالا و پایین می‌کنید به خاطر می‌آورید که این زندگی واقعی نیست. حداقل این زندگی واقعی کسی نیست.

۵- پیگیری زمانی که آنلاین هستید

به میزان استفاده خود از فضای مجازی و حسی که بلافاصله از آن می‌گیرید توجه داشته باشید. خودتان را در این حالت در نظر بگیرید: حسی که پس از خارج شدن از فضای مجازی به شما دست می‌دهد چگونه است؟ اگر حس خوبی ندارید، احتمالا باید میزان استفاده خود را کاهش دهید.

۶- کنترلی بر روی برنامه های گوشی خود داشته باشید

توقف استفاده از فضای مجازی

با پاک کردن برنامه‌ها از روی گوشی خود مقدار زمانی که در فضاهایی مانند توییتر و اینستاگرم هستید را محدود کنید. به این ترتیب، هنگامی که پای رایانه هستید فقط به وب سایت‌های اینگونه دسترسی خواهید داشت و در زمان بیکاری نخواهید بود.

منبع: indy100

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.