۷ علامتی که نشان می‌دهد حیوان خانگی شما به دامپزشک نیاز دارد

با توجه به مطالعات اخیر، افراد دارای حیوانات خانگی بهتر از افرادی که حیوان خانگی ندارند با استرس مقابله می‌کنند و کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند. همانطور که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی می‌دانند، گاهی اوقات حیوانات خانگی ما به حمایت ما نیاز دارند، به خصوص اگر مشکلی در رابطه با سلامت آنها بوجود آمده باشد. برای دور نگه داشتن حیوان خانگی از خطر و سالم نگه داشتن آنها، باید حتی به کوچکترین تغییر رفتار آنها توجه کنید و بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهید. 

در این مقاله لیستی از علائم و نشانه‌های غیر قابل تشخیص خواهیم داشت که می‌تواند شما را برای بردن حیوان خانگی به دامپزشک متقاعد کند. همراه وینوک باشید و این لیست را جدی بگیرید.

۷- سرفه کردن

گاهی اوقات سگ یا گربه شما ممکن است از سرفه کنل که بیماری سرفه در حیوانات است رنج ببرد که نیازی به درمان خاصی ندارد و معمولا در عرض ۲ هفته از بین می‌رود. 

با این حال، سرفه مداوم که بیش از ۳ هفته طول می‌کشد، چیز طبیعی نیست. سرفه مزمن ممکن است ناشی از بیماری‌های قلبی یا ریوی، برونشیت، ذات الریه یا مشکلات مربوط به نای باشد.

  • خطر سرفه کنل ممکن است برای توله سگ‌ها، بچه گربه‌ها و نژادهای مختلف مانند باکسر، بول‌داگ، پگ، پکنی(سگ کوچک ودست آموز چینی)، پرشین، سگ گله اسکاتلندی و گربه‌های انگلیسی مو کوتاه بیشتر باشد زیرا نوع آناتومی سرهای آنها به گونه‌ای است که مشکل تنفس ایجاد می‌کند.

۶- استفراغ

گربه‌ها و سگ‌ها بنا به موقعیت و اغلب بدون اینکه به طور جدی بیمار باشند، می‌توانند استفراغ کنند. با این حال، گاهی اوقات استفراغ می‌تواند از بیماری‌های دستگاه گوارش، التهاب لوزالمعده، بیماری کلیوی یا عفونت انگلی ایجاد شود.

گربه‌ها می‌توانند یک بار در ماه موها و خزه‌های داخل شکم خود را بالا بیارند، اما اگر آنها بیش از یک بار در ماه استفراغ کنند، باید حیوان را به دامپزشک منتقل کنید. سگ نیز ممکن است گاهی اوقات استفراغ کند. این اتفاق ممکن است بر اثر خوردن بیش از حد روغن و یا زباله باشد، اما اگر چند بار در روز استفراغ کرد، باید زنگ خطر را به صدا درآوردید.

خون در استفراغ نیز یک نشانه هشدار دهنده است که می‌تواند نشان دهد که حیوان خانگی شما یک شی تیز قورت داده است که باعث تحریک معده شده است.

۵- تورم شکم 

اگر چه گاهی اوقات شکم ورم کرده می‌تواند نشانه‌ای ساده از خوردن بیش از حد باشد، ممکن است نشان دهد که حیوان خانگی شما از یک اختلال گوارشی، التهاب شکم، به هم خوردن تعادل هورمونی یا حتی خونریزی داخلی رنج می‌برد.

تورم غیرطبیعی در ناحیه شکم همچنین می‌تواند خطرناک باشد زیرا باعث فشار بیشتر بر حفره قفسه سینه شود و تنفس را برای سگ یا گربه شما سخت می‌کند.

۴- بیحالی و کرختی

اگر حیوان خانگی شما به طور معمول فعال است و ناگهان حاضر به بازی با شما نمی‌شود، این می‌تواند اولین نشانه از یک مشکل بزرگ‌تر باشد. کسلی یا بی‌حالی در سگ‌ها و گربه‌ها معمولا با انواع عفونت‌ها و بیماری‌های جدی مثل دیابت، هیپوگلیسمی یا کم شدن قند خون و کم خونی همراه است.

۳- بی‌قراری غیرطبیعی

بی‌قراری به خودی خود لزوما نشانه بدی نیست، اما مواقعی می‌تواند راهی برای حیوان برای نشان دادن نداشتن حال خوب باشد. اگر سگ یا گربه شما مضطرب شود و بی دلیل ترس در چهره‌اش نمایان شود یا مدام قدم می‌زند، تکان می‌خورد، ناله می‌کند، این می‌تواند به داشتن مشکلی در رابطه با سلامتی اشاره داشته باشد که می‌تواند از ویروس هاری، بیماری کوشینگ یا مشکلات قلبی باشد.

۲- کاهش وزن بی دلیل

کاهش وزن به مقدار کم نباید باعث ایجاد زنگ خطر شود، به خصوص اگر حیوان خانگی شما خوب غذا بخورد. اما اگر سگ یا گربه شما ۱۰٪ وزن بدن خود را از دست بدهد، نشانه‌ای است که ممکن است وجود یک مشکل اساسی بزرگ‌تر مانند اختلالات متابولیکی، مشکلات کلیوی یا کبدی، بیماری عضلانی یا سرطان را نشان دهد.

۱- لیس زدن بیش از حد

تعداد زیادی مشکل پزشکی وجود دارد که ممکن است باعث بروز رفتار لیس زدن بیش از حد در گربه‌ها و سگ‌ها شود. شایع‌ترین علت اینکه حیوان خانگی شما بیش از حد نقطه‌ای از بدنش را تمیز می‌کند و لیس می‌زند، می‌تواند از درد یا خارش باشد که ممکن است ناشی از کک و یا آلرژی باشد.

  • اگر سگ گاهی اوقات نقطه‌ای عجیب و غریب و غیرمعمول را لیس بزند، احتمالا دچار مشکلی مربوط به دستگاه گوارش است.
  • لیس زدن غیرمعمول در گربه‌ها اغلب به علت مشکلات ذهنی مانند خستگی، اضطراب یا اختلالات وسواس ایجاد می‌شود.

معمولا هر چند وقت یک بار حیوان خانگی خود را به پت شاپ یا نزد دامپزشک می‌برید؟ تجربه خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: op-cast


مقالات بیشتر:

گیاهانی که وجود آنها در خانه برای سلامت خوب است

حقایقی جالب درباره آلودگی محیط زیست

از بین بردن حشرات خانگی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.