حقایق جالب و عجیب علمی که احتمالا آنها را در مدرسه فرا نگرفتید

آیا می‌دانید که ما به هیچ وجه نمی‌دانیم که بیشتر جهان ما شبیه به چه چیزی است؟ تمام ستاره‌ها، سیاره‌ها و کهکشان‌ها که امروز مشاهده می‌کنیم، فقط ۴ درصد از جهان را تشکیل می‌دهند، در حالی که ۹۶ درصد از جهان را مواد و انرژی تاریک و سیاه ساخته‌اند و ستاره شناسان نمی‌توانند آنها را ببینند، تشخیص دهند یا حتی درک کنند. توصیف متداول این شکاف براساس دانش ما این است که این مواد از ذرات خاصی تشکیل شده‌اند که با ماده به طور منظم ارتباط برقرار نمی‌کنند و به همین دلیل آنها نامرئی هستند. با این حال، سیاره ما دارای اسرار پنهان بسیاری است که ما همچنان هر روز به دنبال کشف آن هستیم.

در این مقاله ۱۷ حقیقت جالب علمی را عنوان خواهیم کرد که مطمئنا در مدرسه فرا نگرفته‌اید. همراه وینوک باشید.

 • با هر بار خالی کردن باد معده حدود ۰٫۵ کیلوگرم در روز از دست می‌دهید. تخمین زده می‌شود که کل جرم باد معده ۰،۰۳۷۱ گرم است و هر فرد معمولا حدود ۱۴ بار در روز این کار را انجام می‌دهد.
 • خرس های قطبی توسط دوربین‌های مادون قرمز شناسایی نمی‌شوند. این حیوانات به دلیل داشتن لایه ضخیمی از چربی در زیر پوست خود و همچنین پوشیده شدن کامل بدن آنها از خز و پشم و تولید گرما قابل شناسایی در دوربین‌ها نیستند. اما لایه بیرونی آنها همان دمای برف در اطرافشان را دارد، به همین دلیل آنها در دوربین های مادون قرمز نامرئی هستند که هدف تشخیص گرمائی است که توسط یک موجود زنده از دست می‌رود.
 • گل آفتابگردان می‌تواند اشعه‌های مضر رادیواکتیو را جذب کند. برخی از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو مشابه مواد مغذی است که آفتابگردان‌ها به طور معمول به آنها نیاز دارند. همانطور که آفتاب‌گردان‌ها رشد می‌کنند از اشعه‌ها خارج از خاک تغذیه می‌کنند.

 • کک می‌تواند سریعتر از شاتل فضایی بپرد. پرش کک به ارتفاع گیج کننده حدود ۸ سانتی متر در یک هزارم ثانیه اتفاق می‌افتد که ۵۰ برابر سریعتر از شتاب سفینه فضایی است.
 • اسید معده می‌تواند تیغ صورت تراشی را از بین ببرد. در عرض ۲۴ ساعت پس از قورت دادن تیغ دو طرفه در داخل شکم به راحتی قابل شکستن می‌شود که به دلیل وجود اسید خورنده معده با pH پایین ۲-۳ است.
 • نوزادان در حدود ۶۴ استخوان بیشتر از بزرگسالان دارند. نوزادان حدود ۲۷۰ استخوان در بدن خود دارند که اسکلت آنها را انعطاف‌پذیرتر می‌کند. با گذشت سن، بسیاری از این استخوان‌ها با هم ترکیب می‌شوند و ۲۰۶ استخوان را تشکیل می‌دهند که به طور متوسط اسکلت یک انسان بالغ را تشکیل می‌دهند.

 • در فضا آروغ زدن غیرممکن است. هنگامی که شما در زمین آروغ می‌زنید، جاذبه زمین مواد جامد و مایع را از مواد غذایی که خورده‌اید پایین نگه می‌دارد، بنابراین فقط گاز از دهان شما خارج می‌شود. در غیاب جاذبه زمین، گاز را نمی‌توان از مایعات و مواد جامد جدا کرد و بدون بالا آوردن مواد، آروغ زدن در فضا غیرممکن می شود.
 • حیوانات نیز می‌توانند مانند ما آرزو کنند. بر طبق برخی مطالعات، موش‌ها آرزو دستیابی به غذا یا دویدن در پیج‌ها را دارند. اکثر پستانداران نیز از طریق خواب REM(خواب‌های مشوش)، چرخه‌ای که در آن رویاها اتفاق می‌افتد، طی می کنند.
 • عقرب‌ها در زیر نور UV درخشش پیدا می‌کنند. نور سبزآبی از یک ماده موجود در کوتیکول، موجود در پوشش بسیار سخت در بخشی ازاستخوان‌بندی پوشش خارجی بدن آنها می‌آید. با این حال، دانشمندان هنوز نمی‌دانند که هدف از این عکس‌العمل به تابش چیست. آنها فکر می‌کنند که این ممکن است به عقرب‌ها کمک کند که یکدیگر را پیدا کنند، خود را از نور خورشید محافظت کنند یا صیادان را گیج کنند.

 • شما ۲ قسمت در بدن دارید که هرگز رشد نمی‌کنند. بینی و گوش انسان همچنان که بدن رشد می‌کند تغییری نمی‌کنند، حتی زمانی که رشد بدن متوقف شود.
 • این حقیقت می‌تواند سبب بارش الماس بر روی سیارات دیگر شود. سیارات نپتون، اورانوس، مشتری و زحل فشار زیادی دارند که می‌توانند اتم‌های کربن را کریستالیزه کنند و آنها را به الماس تبدیل کنند.
 • اتم‌ها از ۹۹٫۹۹۹۹۹۹۹۹٪ فضای خالی تشکیل شده است. اتم شامل یک هسته کوچکی است که توسط یک ابر الکترون در یک منطقه نسبتا وسیعی احاطه شده است. بنابراین، اگر شما فضای خالی را از تمام اتم‌های ۷ میلیارد انسان بر روی کره زمین را بگیرید، آنها در داخل یک مکعب قند قرار می‌گیرند.

 • آب داغ سریعتر از آب سرد یخ می‌زند. اثر امپمبا عنوان می‌کند که ذرات آب گرم دارای یک موقعیت خاصی هستند که به آنها این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر یخ زنند.
 • موز رادیواکتیو است. موز حاوی پتاسیم است که آنها را کمی رادیواکتیو می‌کند. اما نگران نباشید، شما فقط در صورتی از مسمومیت رادواکتیو می‌میرید که در حدود ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ موز را یکجا بخورید.
 • خون انسان شبیه به آب دریا است. ترکیب خون ما تقریبا همان مقدار نمک آب دریا را دارد. ظاهرا این واقعیت این فرض را ثابت می‌کند که زندگی انسان از اقیانوس آمده است.

 • طول DNA شما به قدری است که می‌تواند از خورشید تا پلوتو را ۱۷ بار پشت سر بگذارد. بدن انسان شامل حدود ۳۷ تریلیون سلول با ۲۳ مولکول DNA در داخل هر یک از آنها است. بنابراین اگر شما تمام سلول‌های بدن انسان را باز کنید و آنها را از انتها به هم وصل کنید، ریسه ای با متراژ ۳۴ میلیارد مایل خواهید داشت.
 • یک روز بر روی سیاره ونوس طولانی‌تر از یک سال است. حدود ۲۴۳ روز زمین برای زهره طول می‌کشد تا فقط یک بار دور محور خود بچرخد، در حالی که می‌تواند در ۲۲۵ روز دور مدار خورشید بچرخد.

کدام یک از این حقایق بیشتر شما را تحت تأثیر قرار داد؟ آیا شما حقایق علمی شگفت انگیز بیشتری می‌دانید؟ آنها را در نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

علامت‌های متداول و معنی آنها قسمت اول

علامت‌های متداول و معنی آنها قسمت پایانی

چگونه طبیعت می‌تواند به پیش بینی آب و هوا کمک کند

مهارت‌های پایه‌ای بقا که در مواقع بغرنج به آن نیاز دارید

اسرار شگفت انگیز در پشت ۱۱ خرافات رایج بین مردم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.