۱۱ واقعیت جالب در مورد امپراتوری پارسی، اولین امپراطوری ایران

اولین امپراطوری ایران یا امپراتوری هخامنشی امپراتوری پارسی واقع در آسیای غربی بود که توسط کورش بزرگ ساخته شد. برای تمدن‌های مختلف تبدیل شدن به بزرگترین امپراطوری تاریخ باستانی، در شبه جزیره بالکان در غرب تا دره ایندوس در شرق، امپراتوری هخامنشی قابل توجه بود. در این مقاله حقایقی جالب در مورد اولین امپراتوری ایران عنوان خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۱- حقوق بشر

امپراتوری پارسی

ایرانیان اولین کسانی بودند که منشور حقوق بشر را به وجود آوردند. استوانه‌ای درست شده از خاک رس که بیشتر به عنوان “منشور کوروش” شناخته می‌شود و محتویات این استوانه که به زبان اکیدا نوشته شده است، از سال ۵۳۹ قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گیرد و محتویات آن مربوط به برابری نژاد، مذهب و زبان است.

۲- ارتش: به گفته هرودوت، مورخ یونانی، ایرانیان باستان (احتمالا از بخش نخبگان جامعه) در سنین بزرگسالی، و تا سن ۲۰ سالگی همگی تحت آموزش نظامی قرار می‌گرفتند.

۳- محافظان سلطنتی: محافظان سلطنتی “ده ها هزار جاویدان” نامگذاری می‌شدند. بر خلاف روند مورد انتظار، اگر محافظی فوت می‌کرد، فورا جایگزینی برای او معین می‌شد و این تعداد هرگز کمتر از ۱۰،۰۰۰ نفر نمی‌شد.

۴- باغ‌های ایرانی

امپراتوری پارسی

وقتی در مورد بهشت صحبت می‌کنید ما آن را به باغ‌های ایرانی عطف خواهیم کرد. در طول دهه ۷۰، باغ ایرانی توسط دیوید استروناچ حفاری شد. او بر این عقیده بود که یک ورودی خصوصی برای محافظت از کاخ‌های پاسارگاد وجود داشته باشد. در داخل این باغ، می‌توانید درختان، کانال‌ها، سالن‌ها، تراس‌ها، حوض‌ها و راهروها پیدا کنید. در مرکز باغ، یک حوض بود که به چهار مسیر جداگانه از آن خارج می‌شد که آب را به کانال‌های مختلف روانه می‌ساخت.

اسناد تاریخی مربوط به باغ نشان می‌دهد که طیف وسیعی از حیوانات عجیب و غریب در زمین وسیع این باغ وجود داشته است. گیاهان عجیب و غریب نیز در باغ‌ها، از جمله درخت گز، خرزهره، گل سرخ، گل بنفشه نیز در این باغ‌ها رشد کرده‌اند. بسیاری از این گیاهان برای تولید عطر و دارو استفاده می‌شوند.

۵- استاندار قدیم ایران: استاندار سمت مهمی در امپراتوری ایران داشت. او به لحاظ اهمیت با دولتمردان امروزی برابری می‌کرد. آنها حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر بودند و اصلی‌ترین کار آنها جمع آوری مالیات و اجرای قوانین بود.

۶- جاده سلطنتی

امپراتوری پارسی

جاده سلطنتی جاده مشهور در امپراتوری پارسی است که توسط داریوش بزرگ ساخته شده بود. این جاده بسیار بزرگ بود و طولی برابر با ۱۷۰۰ مایل داشت که از ساردین تا سوزا کشیده می‌شد.

۷- زرتشت: پیامبر زرتشت یکی از شخصیت‌های مهم ایرانی بود. ایرانیان بر اساس آموزه‌های پیامبر زرتشت به دنبال زرتشت رفتند. خدای این دین، اهورا مزدا است. با وجود این، هر فرد اجازه داشت دین خود را داشته باشد و چیزی بر مردم تحمیل نمی‌شد.

۸- نام: نام “ایران” از کلمه “Persis” یک منطقه نزدیک به خلیج فارس در استان پارس می‌آید. کوروش بزرگ از این منطقه آمد و از این جا مبارزاتش را شروع کرد تا تمام مناطق دیگر شبه جزیره ایران را به منظور ایجاد امپراتوری پارسی به هم متصل کند. بنابراین، کسانی که خود را فارس می‌دانند یا از استان پارس خود را وابسته به «نام فارسی» می‌دانند، در حقیقت آنها را باید  ایرانی نامید.

۹- پاسارگاد

امپراتوری پارسی

به فرمان کوروش نخستین شهر بزرگ در امپراتوری پارسی با نام پاسارگاد ساخته شد، که همچنین بعدها آرامگاه او نیز شد که توسط جانشین و پسرش کامبیز دوم تکمیل شد. پاسارگاد به پایتخت امپراتوری ایران تبدیل شد. این شهر در برابر زمین لرزه ۷ ریشتری مقاوم ساخته شد. پاسارگارد یکی از پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری در ایران باقی مانده است.

۱۰- اختراعات: امپراطوری ایران اختراعات بسیاری داشتند که از جمله آن اختراع آسیاب‌های بادی محلی برای آسیاب کردن غلات و پمپاژ آب بود. آنها همچنین در زمینه خنک نگه داشتن و فن آوری تهویه زیرزمینی مشارکت داشتند و اولین سیستم‌ خنک نگه دارنده به نام یخچال‌ها را اختراع کردند.

۱۱- بنفش، رنگ سلطنتی: در دوران باستان، یکی از گران‌ترین مواد از لحاظ میزان نادر بودن آن و ارزش پولی مربوط به ماده‌ای بود که از پوسته صدف ارغوان به دست می‌آمد که رنگی  طبیعی بنفش مایل به قرمز از آن بدست می‌آمد. در حقیقت، شیفتگی نسبت به این رنگ به خصوص در میان سلطنت، عالمان و بازرگانان ثروتمند گسترده شد، که حتی دیگر گزینه‌های ارزان‌تراز رنگ ارغوانی گران قیمت‌تر و فراتر از حد معمول بود. رنگ بنفش الهام بخش بسیاری از سلطنتی‌های ایرانی بود تا لباس‌های بنفش رنگ را به عنوان هدیه به مقامات ارشد دهند. 

منبع: ohfact

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.