باور‌‌‌‌ها و اطلاعات اشتباه‌ درباره مغز (قسمت اول)

درفیلم اکشن هالیوود(لوسی) مورگان فریمن که نقش یک متخصص مغز و اعصاب مشهور را بازی می‌کند در یکی از سکانس‌های فیلم خطاب به سالن مملو از شنوندگان می‌گوید، تخمین زده شده که انسانها تنها از ده درصد ظرفیت مغزشان استفاده می‌کنند حالا تصورکنید اگر می‌توانستیم  صد درصد از مغزمان را مورد استفاده قراردهیم، چه اتفاقی می افتاد، احتمالا این ادعا را قبلا هم شنیده‌اید.

ادعایی که باید بگوییم متاسفانه واقعیت ندارد! شاید بد نباشد یک بار برای همیشه تکلیفمان را با این دست شایعات و اطلاعات غلطی که درباره ی مغز انسان رواج دارد، روشن کنیم . در این مقاله به چند خرافه ی رایج در مورد مغز می‌پردازیم. همراه وینوک باشید.

ما تنها از بخش کوچکی از مغزمان استفاده می‌کنیم

درسال ۱۹۰۷ (۱۲۸۶) روان شناس مشهوری  بنام ویلیام جیمز گفت، تنها بخش کوچکی از منابع فیزیکی و ذهنی ما مورد استفاده مان قرار میگیرد. بعدها روزنامه نگاری بنام لوول توماس درمقدمه ی کتابش با عنوان چطور دوست پیدا کنیم و بردیگران نفوذ داشته باشیم این گفته ی ویلیام جیمز را تحریف کرد و از قول خودش گفت انسانها تنها ۱۰ درصد از مغزشان را مورد استفاده قرار میدهند.

اما واقعیت این است که تصاویر مغزی چیز دیگری میگویند آنها نشان میدهند اگرچه نه در آن واحد و بطور همزمان اما در کل تک تک مناطق مغز فعال  و مورد استفاده هستند به همین دلیل است زمانی که کوچکترین آسیبی به مغز میرسد ( نظیر آن چه در سکته مغزی اتفاق می افتد ) آثار بارز روانی و رفتاری بر جای میگذارد.

باور‌‌‌‌های اشتباه‌ درباره مغز | دانستنیهای وینوک

حل کردن جدول کلمات متقاطع سبب بهبود حافظه می‌شود

تنها چیزی که حل جدول بهبود می بخشد توانایی حل جدول است. در مطالعه ای که سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) درکالج پزشکی اینشتین انجام شد مشخص شد اگرچه جدول حل کردن می‌تواند شروع روند تخریب حافظه را درافراد بین ۷۵ تا ۸۵ سال به تعویق بیندازد اما به محض شروع علایم بیماری سرعت افول را به دلایل نامعلومی افزایش می‌دهد. اگرچه امروزه متخصصان علوم اعصاب هم نظر هستند که حل جدول ضرری در پی ندارد اما نباید انتظار داشته باشیم فایده خاصی هم داشته باشد.

باور‌‌‌‌های اشتباه‌ درباره مغز | دانستنیهای وینوک
 

هماهنگی شیوه‌های آموزش با سبک یادگیری افراد، قدرت یادگیری آنهارا افزایش می‌دهد

اگر تابحال فکر می‌کردید شیوه ای که اطلاعات به شما ارایه می‌شود ( مثلا شیوه ی بصری یا کلامی) تاثیری در یادگیری تان دارد، باید بگوییم هیچ یافته علمی از چنین فرضیه ای پشتیبانی نمی‌کند. درسال ۲۰۰۶ (۱۳۵۸) روان شناسان  دانشگاه کالیفرنیا درسانتاباربارا به این نتیجه رسیدند که ارایه ی اطلاعات با شیوه‌ی مورد نظر دانشجویان به آنها، هیچ تاثیری در عملکردشان ندارد لازم به ذکراست عوامل کلی تری نظیر تکرار آزمون و فاصله ی مناسب بین جلسات آموزشی سبب تسهیل یادگیری می‌شوند.

 مغز مردان در علوم و ریاضیات و مغز زنان در همدلی بهتر عمل می‌کند

تفاوتهای کالبدشناختی اندکی میان مغز مردان و زنان وجود دارد. هیپوکامپ (ساختاری که درحافظه  دخیل است ) درزنان بزرگ‌تر است درحالی‌که بادامه (آمیگدال ) که درهیجان دخیل است درمردان بزرگتر است ( برخلاف آنچه در این باور غلط انتظار داریم ).

شواهد نشان می‌دهند اختلافهای جنسیتی نه به دلیل زیست شناسی مغز، بلکه ناشی از انتظارات فرهنگی است. درسال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸) روان شناسان اجتماعی دانشگاه واترلوی کانادا تکلیف ریاضی دشواری را دراختیار داوطلبان زن و مرد قرار دادند. نتایج این بررسی نشان داد تنها هنگامی نمرات زنان از مردان کمتر است که از قبل به آنها گفته شود انتظار میرود زنها دراین آزمون بدتر عمل کنند اما اگر چنین چیزی از پیش به آنها گفته نشود عملکرد زنان مساوی مردان است.

باور‌‌‌‌های اشتباه‌ درباره مغز | دانستنیهای وینوک
 

پخش موسیقی کلاسیک برای نوزادان باعث افزایش ضریب هوشی آنها می‌شود

درسال۱۹۹۸( ۱۳۷۷) در ایالت جورجیای آمریکا، به خانواده‌هایی که صاحب نوزاد شده بودند؛ لوحهای فشرده ی موسیقی کلاسیک داده می‌شد درهرلوح فشرده پیغامی به این مضمون قرارداده شده بود(امیدواریم شما و نوزادتان از این موسیقی لذت ببرید) با این امید که کوچولوی شما با ذهن هوشمندتری قدم درراه زندگی بگذارد.

اگرچه نیت خوبی در پس این عمل نهفته بود اما اثر موردانتظار آن که اثر موتزارت نامیده میشود از نظر علمی تایید نشده است ایده ی این کار از مطالعه ای گرفته شده که سال ۱۹۹۳(۱۳۷۲) در دانشگاه ایرواین کالیفرنیا انجام شده است. دراین مطالعه ۳۶ دانشجو پس از گوش کردن به موسیقی موتزارت عملکرد بهتری را در آزمونهای سنجش هوش در مقایسه با دو وضعیت سکوت و تمرینهای آرام سازی نشان دادند اما مشکل این است که پس از آن کسی موفق به تکرار نتایج این آزمایش نشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.