سفرنامه: سفر به ارمنستان سرزمین خورشید تابان – قسمت اول

مسافرت تنهایی تو عید اونم خارج از کشور اتفاقی بود که برای اولین بار تو زندگیم رخ داد. تا به این سن معمولا ایام عید رو یا تو خونه سپری و تهرانگردی می‌کردم یا همراه با خانواده سفر داخلی می‌رفتم. اما امسال سرنوشت طور دیگه‌ای رقم خورد و من رو به سمت ایروان فرستاد.

جرقه سفر به ارمنستان از دیدن تبلیغات کنسرت مدرن تاکینگ زده شد. اونقدر از بودن در این کنسرت حس خوبی داشتم که بی‌تردید ارمنستان رو برای سفر نوروزی انتخاب کردم. اما تنها چیزی که برام تو این سفر مهم بود این بودش که با کمترین هزینه به این مسافرت برم بنابراین سفر زمینی رو انتخاب کردم. طی بررسی‌هایی که انجام دادم بخاطر عید و نوروز قیمت بلیط هواپیما دو برابر حالت عادی شده بود و اصلا دوست نداشتم برای همچین مسافت کوتاهی این مقدار برای بلیط هواپیما خرج کنم. درضمن میخواستم یک بار سفر زمینی رو هم امتحان کنم و چون تعریف زیبایی جاده رو شنیده بود حتما میخواستم این جاده‌ها رو تو مسیر زمینی ببینم.

اتوبوس وی آی پی و ۲۵ نفره بود و صندلی‌های راحتی داشت و در طول مسیر کمتر اذیت می‌شدیم. قرار ما ۸ صبح سوم فروردین در ترمینال غرب بود. درست ۸ صبح تو ترمینال بودم اما امکان نداره خون آریایی در رگ‌های ما جریان داشته باشه و تاخیر وجود نداشته باشه.😂 ساعت ۹ صبح حرکت ما از ترمینال صورت گرفت و قرار بر این شد که بعضی از بچه‌ها در مسیر مثلا در کرج به ما ملحق شوند. اتوبوس ما از خیلی از شهرها مسافر داشت. همسفرای من از رشت، مشهد، شیراز، کرج و تهران و خیلی جاهای دیگر بود و همگی از یک نقطه از ایران به این مسافرت نمیرفتیم و همین باعث شده بود که تنوع سلیقه و فرهنگ تو جمع ما وجود داشته باشه.

در ابتدا کمی از سفر زمینی و سختی‌هایش ترس داشتم و می‌ترسیدم که یه وقت خستگی راه نذاره که از مسافرت لذت ببرم. اما باید بگم که بعد از ۲۴ ساعت که به ایروان رسیدیم چیزی از اون خستگی در من باقی نمونده بود و یه راحتی فراموش شده بود. در طول مسیر نیز شوخی‌ها و خنده‌ها اصلا راهی برای خستگی نگذاشت. همسفرای خوب تو سفر یکی از مهمترین فاکتورها برای داشتن مسافرتی عالی است. تو این مسافرت نیز همسفر خوب کم نبود. درضمن وجود لیدری خوب و با تعامل بالا از بهترین اتفاقاتی بود که برامون تو این سفر میتونست بیفته. هماهنگ شدن با ۲۵ نفر که هر کدوم یک قسمت از شهر ایروان مستقر هستن و سلیقه‌های متفاوتی دارن از سخت‌ترین کارها است که لیدر ما به راحتی از پس اون بر اومد.

روز اول در ایروان

سفر به ارمنستان

صبح بعد از ۲۴ ساعت که تو اتوبوس بودیم به ایروان رسیدیم و اول به میدان اصلی و مرکزی شهر یعنی میدان هراپراگ یا میدان جمهوری رفتیم. میدانی بزرگ که دورتادور آن ساختمان‌هایی با بافت قدیمی وجود داشت. موزه‌ای بزرگ نیز در این میدان واقع شده بود که در عکس بالا قابل مشاهده است. در طول چند روز اقامت ما در ایروان میدان هراپراگ محل جمع شدن تمام بچه‌ها برای رفتن به سمت گشت‌ها شد. میشه گفت که ایروان شهر خیلی بزرگی نیست و دسترسی به تمام نقاط شهر در کسری از ثانیه امکان پذیر است البته به شرطی که ترافیکی نباشد. 

سفر به ارمنستان

مقصد بعدی ما رفتن به سمت کاسکاد یا هزار پله بود. مجموعه کاسکاد یا هزارپله با ۵۷۲ پله محلی زیبا برای گردشگران است و از بالای این مجموعه شهر ایروان زیر پاهای گردشگر است. هدف اصلی ساخت این اثر اتصال بخش شمالی و مرکزی ایروان بود و گذر از این مسیر به‌ مراتب آسان‌تر از سایر مسیرها بود. ساخت این بنا تا سال ۲۰۰۲ دست خوش توقف شد تا اینکه در اسل ۲۰۰۲ به صورت کامل تکمیل شد و امروز به مکانی هنری برای گردشگران تبدیل شده است. البته باید بگم که برای خیلی‌ها بالا رفتن از ۵۷۲ پله سخت است و به همین دلیل در خود مجموعه پله برقی برای آن دسته از افراد که مایل به بالا رفتن از پله نیستن گذاشته شده است. 

در این مجموعه مجسمه‌های ارزشمندی وجود دارد که برخی از آنها هدیه‌هایی است از طرف بزرگترین هنرمندان جهان که سبب زیبایی کاسکاد شده است. در میان این مجسمه‌ها آثاری از هنرمندان انگلیسی، کلمبیایی و اسپانیایی دیده می‌شود. در عکس بالا یکی از این مجسمه‌ها قابل رویت است که از طرف هنرمندی کمبیایی اهدا شده است.

سفر به ارمنستان

مقصد بعدی ما در روز اول سفر به ارمنستان کلیسای جامع سنت گریگور بود. کلیسایی بزرگ و زیبا که به روشنگر نیز معروف بود. برخورد اول من تو کلیسای با خانمی که مسئول اونجا بود خیلی حالب بود. طبق گفته تور لیدر ما عکس گرفتن تو کلیسا ممنوع بود اما مگه میشه من جایی برم و عکس نگیرم به همین خاطر به سمت این خانم رفتم و برای عکس گرفتن ازش پرسیدم و تو جواب بهم گفت که من چشمام رو میبندم و تو عکست رو بگیر یعنی من چیزی ندیدم. خیلی برخورد خوب و قشنگی بود. کلیسایی با سقفی بلند و لوسترهای زیبا که سکوت توش حرف اول رو می‌زد. تو قسمتی از کلیسا افرادی مشغول انجام کارهای دینی بودند و در بخش اصلی کلیسا نیز ارامنه در حال عبادت بودند.

در کنار ساختمان اصلی کلیسا مکانی بود برای روشن کردن شمع که حال و هوای خوبی داشت. دیدن این کلیسا آخرین مکان قبل از نهار بود که بعد از آن به سمت رستوران قفقاز برای نهار رفتیم.

سفر به ارمنستان

تو ارمنستان همانند ترکیه گوشت قرمز حرف اول را می‌زند. به قدری مصرف گوشت قرمز تو این کشور زیاد که واقعا برای من یکی سوال میشه که چرا مریضی‌های مرتبط با گوشت قرمز در این کشورها وجود نداره. من برای بار اولم بود که با خوردن این حد از کباب از انواع کباب متنفر شدم و تا چند روز بعد از سفر تمایلی به خوردن گوشت نداشتم. اگر بخوام بین کباب‌های ایرانی و کباب‌های ارمنی یکی رو انتخاب کنم مطمئنا میگم کباب ایرانی ولی تو سفر خیلی آدمی نیستم که بخوام ایراد بگیرم و غذایی رو نخورم. با اینکه مزه کباب ایرانی برام خیلی دلچسب‌تر هست با این وجود تو طول سفر هر غذایی که جلوم گذاشته شد خوردم. 

بعد از خوردن نهار تمامی دوستان به سمت هتل‌های خود رفتند و بخاطر خستگی برنامه جمعی برای شب نچیدند و هر کس شب رو برای خودش برنامه ریخت. من هم که همراه با پسرخواهرم به این سفر رفته بودم تصمیم گرفتیم با پیشنهاد تور لیدرمون برای پیاده روی در کنار ساختمان اوپرا به سمت مرکز شهر بریم.

سفر به ارمنستان

علاقه بسیار زیاد ارمنی‌ها به موسیقی باعث ساخت همچنین ساختمان بزرگ و زیبایی شده است که یکی از بزرگترین ساختمان‌های اوپرا در جهان محسوب می‌شود. اما اطراف اوپرا محبوب‌ترین قسمت شهر از نظر من است. خیابان‌هایی مملو از کافه و رستوران و همچنین خیابان سنگ فرش که پیاده روی تو اون واقعا لذت بخش بود. در حین پیاده روی در خابان سنگ فرش بود که باران شروع شد و در همان باران در کافه‌ای نشستیم و آبمیوه خوردیم. بعد از گشت در خیابان با شدت گرفتن باران به سمت هتل پیاده راه افتادیم و کاملا به موقع به هتل رسیدیم چون بعد از رسیدن ما به هتل چنان طوفان و باران شدیدی شد که در صورت بودن تو خیابون مطمئنا سرما میخوردیم.

روز دوم در ایروان

سفر به ارمنستان

روز دوم اقامت ما در ایروان با حرکت به سوی دره گلها آغاز شد. دره گلها همان زاخکازور به زبان ارمنی است. زاخکازور شهری کوچک در نزدیکی ایروان است و معمولا بخاطر پیست اسکی زیبایش معروف است. معمولا افرادی که به اسکی علاقمند هستند در فصل زمستان چند روز در این منطقه و در اقامتگاه‌های آن می‌مانند و از اسکی لذت می‌برند.

سفر به ارمنستان

سفر به ارمنستان

تلکابین سر باز تا خود مقصد باعث شد تا سرما تا عمق وجودمون نفوذ کند. باران شب گذشته ایروان باعث شده تا آسمان ایروان بسیار درخشان و زیبا شود و کوه‌های آرارات در کنار خورشید تابان به زیبایی دیده شود. بعد از گشت در محوطه به سمت کافه‌ای رفتیم تا با دوستان برای گرم شدن چای یا نوشیدنی گرمی بنوشیم. انصافا که یک نوشیدنی گرم در این هوا اگر نباشه کمبود یک چیزی حس میشه حالا اگر دوستان ارمنی دستور پخت آش رشته رو هم یاد بگیرن که چه بهتر و جذاب‌تر اصلا سری بعد خودم این غذای ایرانی رو میبرم اونجا و در ایروان به نام خودم ثبتش می‌کنم.😂

سفر به ارمنستان

همانقدر که در مسیر رفت تلکابین سرما نذاشت چیزی از طبیعت متوجه شویم مسیر برگشت هوا نرمال شد به راحتی مناطق اطراف رو دیدیم و از محیط اطرافمون لذت بردیم. بعد از رسیدن به پایین تله کابین به سمت رستوران سمویی موت در کنار دریاچه سوان راه افتادیم. قبل از رسیدن به رستوران در مورد غذای انتخابی نظر سنجی شد و من بین ماهی و کباب، ماهی رو انتخاب کردم. واقعا به جرات میتونم بگم مزه این ماهی یکی از اون مزه‌هایی شد که تا آخر عمر فراموش نخواهم کرد. بسیار خوشمزه و لذیذ بود. یکی از نکات جالب در مورد فرهنگ غذایی ارمنی‌ها وجود سالادی شبیه به سالاد شیرازی ما است که در ابعاد بزرگتری خورد می‌شد که در هر رستورانی در کنار غذا دیده می‌شد. منم که عشق سالاد با دیدن این سالاد در کنار غذا اینقدر ذوق می‌کردم که از خود غذا بعضی جاها اینقدر ذوق زده نمی‌شدم.

سفر به ارمنستان

یکی از لحظات فراموش نشدنی من در این سفر بودن در کنار دریاچه سوان بود. دریاچه سوان از اون چیزی که درباره آن شنیده بودم خیلی بهتر و زیباتر بود. آرامش و حس خوبی که از این دریاچه گرفتم وصف ناپذیر بود. عبور از کنار دریاچه و شنیدن صدای مرغای دریایی و حتی غذا دادن به اونا حالی بود که من به دنبالش بودم. بعد از خوردن نهار به سمت سوانا وانک یا کلیسای سوان رفتیم که از این کلیسا نیز دیدن کنیم. ارمنستان به سبب اینکه اولین کشوری بود که مسیحیت توش دین واحد شد کلیساهای بسیاری دارد و دیدن معماری این کلیساها جدا از بحث مذهبی آن جذابیت دارد. 

سفر به ارمنستان

برای رسیدن به این کلیساها باید از پله‌هایی بالا می‌رفتیم. اما در محیط پایین کلیسا افراد محلی در غرفه‌هایی در حال فروش صنایع دستی و سمبل‌های ارمنستان بودند. ظروف مسی، برچسب‌هایی از مناطق دیدنی ارمنستان، بشقاب‌هایی با نقاشی‌های مناطق دیدنی ارمنستان و خیلی چیزهای دیگر. من معمولا در هر سفر سمبلی از اون کشور را می‌خرم تا برای همیشه به عنوان یادگاری از اون سفر داشته باشم. به همین دلیل از افراد محلی بشقابی یادگاری از ارمنستان خریدم که به عنوان خاطره‌ای از ارمنستان داشته باشم. 

سفر به ارمنستان

بالای تپه و نزدیک به محوطه کلیسا این زنگ‌ها بود که با وزش باد تکان می‌خوردند و صدای دلنشین محوطه را پر می‌کرد. شنیدن صدای این زنگ‌ها باعث شد که دقایقی را در اینجا مکث کنم و بمانم و بعد به سمت کلیساها برم. بعد از بازدید از کلیسا و هنگام خروج به گفته یکی از همسفران به صورت عقب‌گرد از در کلیسا خارج شدیم. وقتی ازش پرسیدیم که این کار برای چیست گفت تو کلیسای گریگور هنگام خروج بهشون گفته شده که به صورت عقب‌گرد و در حالت دست به سینه باید از کلیسا خارج شد. ما نیز پیرو این رسم و احترام به مسائل دینی آنها این کار را انجام دادیم که بی احترامی صورت نگرفته باشد. 

سفر به ارمنستان

هنگام گشت در محوطه کلیسا به این سنگ‌ها برخوردم. اصلا نمیدونستم که داستان این سنگ‌ها چیه تا اینکه تور لیدرمون رو دیدم و از ماهیت این سنگ‌ها ازش پرسیدم. جوابی که تور لیدر به من داد حاکی از این بود که این سنگ‌ها برای خانه‌ها و سازه‌های قدیمی است که بعد از تخریب آنها را به عنوان اثری تاریخی نگه می‌دارند و دور نمی‌ریزند. در واقع می‌توان گفت که این سنگ‌ها یادبودی باقیمانده از آثار قدیمی ارمنستان است که در خیلی از جاهای شهر به همین صورت قابل مشاهده هستند. 

در کنار همین کلیسا اسکله‌ای بود که با قایق می‌شد دریاچه رو گشت اما از شانس بد ما به دلیل طوفان شب قبل امکان رفتن وجود نداشت و تنها کاری که تونستیم بکنیم نشستن بر روی نیمکت و لذت بردن از هوای دلپذیر و خنک بود. بعد از گشت در این منطقه بود که سمت مرکز شهر و میدان هراپراگ رفتیم تا همگی به رستورانی برای صرف شام برویم. حدودای ساعت ۱ شب بود که روز دوم ما در ارمنستان به پایان رسید و همه به سمت هتل‌های خود رفتند تا برای روز سوم آماده شوند.

سفر به ارمنستان سرزمین خورشید تابان – قسمت دوم


سایر مقالات:

سفرنامه: به دنبال آرامش در کویر مصر

سفر به عسل محله

۱۰ کشور خطرناک برای سفر

بهترین مکان ها برای سفر تنهایی

سفرنامه: سفر به لاهیجان عروس گیلان
 

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.