پرجمعیت‌ ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹ کدامند؟

جمعیت شهرهای بزرگ در سراسر جهان رو به افزایش است، به طوری که مردم برای استفاده از فرصت‌های شغلی بهتر، زیرساخت‌های مدرن و سایر امکانات در شهرهای بزرگ مسکن می‌یابند. 

شهرهای آسیایی رشد جمعیت قابل توجهی را در سال ۲۰۱۹ ثبت کرده‌اند و اکثر شهرهای بزرگ حال حاضر در قاره آسیا مانند شانگهای، پکن، دهلی، بمبئی، توکیو، کراچی و گوانگژو در لیست پرجمعیت ترین شهرهای جهان قرار دارند.

۲۰- ریودوژانیرو – ۱۳/۳ میلیون

ریودوژانیرو یکی از شهرهای بزرگ برزیل به شمار می‌آید و سالانه تعداد زیادی توریست علاوه بر افراد محلی ساکن در آن به این شهر برای فستیوال‌ها، کارناوال و استفاده از هوای مطبوع کنار ساحل‌های مراجعه می‌کنند. آب و هوای مناسب این شهر باعث شده است که افراد زیادی این شهر را برای زندگی انتخاب کنند.

ریودوژانیرو احتمالاً در سال ۲۰۳۰ در لیست پر جمعیت ترین شهرهای دنیا تنها با رشد جمعیتی با رقم ۱۴۱۷۴،۰۰۰ در لیست قرار خواهد داشت.

۲۰- گوانگجو – ۱۳٫۵ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

گوانگژو به عنوان مرکز آموزشی، اقتصادی، تکنولوژیکی و فرهنگی جنوب چین شناخته شده است. این شهر در کنار رودخانه پرل رشد خود را به عنوان یک بندر مرکزی آغاز کرد. این شهر بیش از ۲۲۰۰ سال قدمت دارد و ایستگاه پایانی جاده ابریشم بوده است. در سال ۲۰۱۵، منطقه اداری شهر حدود ۱۳،۵۰۱،۱۰۰ نفر جمعیت داشته است و به عنوان شهر آلفا شهری که نقش مهمی در نظام اقتصادی جهانی دارد شناخته می‌شود.

مهاجران خارجی و همچنین مهاجران غیرقانونی در سال های اخیر از خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی و اروپای شرقی شهر گوانگژو را به تسخیر خود در آورده‌اند و به همین سبب این شهر به «پایتخت سوم جهان» مشهور است.

۱۹- تیانجین – ۱۳٫۳ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

تیانجین در منطقه ساحلی شمال چین قرار دارد و دارای بیش از ۱۳ میلیون نفر جمعیت است. تیانجین پس از باز شدن کانال بزرگ در دوران سلسله سوئی، به عنوان یک مرکز تجارتی توسعه یافت. شهر به ویژه در سلسله چینگ و جمهوری چین رشد کرده است و از سال ۱۸۶۰ به عنوان بندر معاملات فعالیت می‌کند.

تیانجین نیز دروازه‌ای به پکن است و معماری اروپایی آن تاریخ مستعمره آن را نشان می دهد. تولید ناخالص داخلی شهر در سال ۲۰۱۴ در حدود ۱٫۵۷۲ تریلیون یوآن بود که بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی در سرتاسر کشور چین در آن زمان ۱۷،۱۲۶ دلار بود.

۱۸- مانیل – ۱۳/۶ میلیون 

فیلیپین در سال ۲۰۱۷ در فهرست جهانی جمعیت در شماره ۱۳ قرار داشت و در میانه لیست شهرهای پر جمعیت قرار داشت. پیش بینی شده مانیل با جمعیت ۱۶،۷۵۶،۰۰۰ در سال ۲۰۳۰ در این لیست باقی بماند.

۱۷- کینشاسا – ۱۳/۷ میلیون

کینشاسا پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری دمکراتیک کنگو است. این شهر در کنار رودخانه کنگو واقع شده است.
کینشاسا اکنون بیش از ۱۳ میلیون جمعیت دارد. این کشور با برازاویل، پایتخت همسایه کنگو، روبرو است که می‌تواند در مسافت وسیعی از رودخانه کنگو در کنار هم مشاهده شوند و آنها را به دومین شهر نزدیک دنیا پس از رم و شهر واتیکان تبدیل کرده است. بیش از ۹۰ درصد از اراضی شهری از لحاظ طبیعت دارای طبیعت روستایی است و دارای منطقه شهری کوچکی اما در حال توسعه است.
کینشاسا پس از قاهره و لاگوس، سومین منطقه بزرگ شهری در آفریقا است. این منطقه همچنین بزرگ‌ترین منطقه شهری در جهان است که به زبان فرانسه حرف می‌زنند که زبان فرانسه در آن، زبان دولت، مدارس، روزنامه‌ها، خدمات عمومی و تجارت است. 

۱۶- لاگوس – ۱۳/۹ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

اکو نام قبلی لاگوس بود که مرکز اصلی تجارت امپراتوری بنین بود. پرتغالی‌ها در سال ۱۴۲۷ نامش را به لاگوس تغییر دادند و در سال ۱۸۵۱ بریتانیا این شهر را به استعمار خود درآورد. لاگوس یکی از سریع‌ترین شهرهای آفریقا در رشد جمعیت است و در حال حاضر در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۳/۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

این شهر در نزدیکی فرودگاه بین المللی مورتال محمد یکی از بزرگترین فرودگاه‌های آفریقا واقع شده است، که به همین دلیل حدود ۸۲٪ از پروازهای بین المللی هواپیمایی در غرب آفریقا از لاگوس است. شهر لاگوس ۷۵ درصد از درآمد خود را تولید می کند و ۳۲ درصد از تولید ناخالص داخلی نیجریه را نیز این شهر تولید می‌کند. این شهر در بخش فرهنگی و فیلم مشهور به نام Nollywood است. فیلم‌های متعددی در منطقه Festac فیلمبرداری شده‌اند. این شهر با میزبانی جشنواره‌های فرهنگی و مقصد‌های توریستی خود را جهانی ساخته است.

انتظار می‌رود نیجریه تا سال ۲۰۵۰ از ایالات متحده از نظر تعداد جمعیت پیشی بگیرد. تصور می‌شود لاگوس با جمعیت ۲۴.۲۳۹،۰۰۰ نفری در لیست پرجمعیت ترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۳۰ جا بگیرد.

۱۵- کلکته – ۱۴/۷ میلیون

به عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت جهان در سال ۲۰۱۹ در این لیست (و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ از بسیاری از کشورها در این لیست پیشی بگیرد)، کلکته هند است. البته شهرهای هند رو به رشد هستند و به همین رو پیش بینی می‌شود کلکته تا سال ۲۰۳۰ به جمعیتی بالغ بر ۱۹،۰۹۲،۰۰۰ نفر برسد.

۱۴- استانبول – ۱۵ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

استانبول تاریخ شگفت انگیزی دارد که در حدود ۶۶۰ سال قبل از میلاد در زمان بیزانس به وجود آمده است و در ۳۳۰ میلادی به عنوان قسطنطنیه شناخته می‌شده است. استانبول پایتخت روم، بیزانس، لاتین و امپراتوری‌های عثمانی بود، که آن را تبدیل به یک پایتخت اسلامی کرد.

این شهر در امتداد جاده ابریشم مشهور قرار گرفت که باعث تسهیل تعاملات میان مردم گوناگون در قلمرو آن شد. جمعیت استانبول بیش از ۱۵ میلیون نفر است و سالانه میلیون‌ها گردشگر را به عنوان یکی از مهم‌ترین مقصد گردشگری اروپا جذب می‌کند. استانبول همچنین شهرت خود را به عنوان یک مرکز تاریخی، هنری، فرهنگی و سرگرمی به دست آورده است.

۱۳- بوینوس آیرس – ۱۵ میلیون

جمعیت شناسان رشد جمعیت بوینس آیرس، آرژانتین را در سال ۲۰۳۰ به ۱۶،۹۵۶،۰۰۰ پیش بینی می‌کنند، اما این سرعت از شهرهای با رشد سریع جمعیت کندتر خواهد بود و در این لیست در آینده جای خود را به دیگر کشورها خواهد داد.

۱۲- چونگ کینگ – ۱۵/۳ میلیون

چین شهرهای بسیاری را در لیست شلوغ ترین شهر جهان دارد و کسانی که در سازمان ملل جمعیت شهرها را شمارش می‌کنند انتظار دارند که چونگ کینگ تا سال ۲۰۳۰ به جمعیت ۱۷،۳۸۰،۰۰۰ برسد.

۱۱- کراچی – ۱۵/۷ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

کراچی به عنوان پایتخت استان سند شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین منطقه شهری آن ۱۵٫۷ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر موقعیت استراتژیکی در دریای عربی دارد و بندرهای این شهر به نام بندر بن قاسم و بندر کراچی از بزرگترین بندرهای پاکستان به شمار می‌آیند. این شهر در قدیم روستایی بود که در سال ۱۷۲۹ به نام Kolachi شناخته می‌شد و با اشغال انگلیسی‌ها بزرگ‌تر و برجسته‌تر شد.

ساکنان کراچی متعلق به نژادها و ادیان مختلف هستند که باعث شده که این شهر متنوع‌ترین ادیان را داشته باشد.همچنین کراچی در پاکستان شهری سکولار است. اقتصاد رسمی کراچی در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۳ میلیارد دلار رسید و در حال حاضر این شهر حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تولید می‌کند.

پیش بینی می‌شود جمعیت کراچی در سال ۲۰۳۰ به عدد ۲۴۸۳۸،۰۰۰ برسد و شماره ۷ در لیست شهرهای پرجمعیت قرار بگیرد.

۱۰- اوساکا – ۱۹/۲ میلیون

توکیو تنها شهر ژاپن نیست که پیش بینی می‌شود در تعدا جمعیت دچار ریزش شود، زیرا این کشور رشد منفی جمعیت را تجربه می‌کند. تعداد تخمین اوزاکا در سال ۲۰۳۰ جمعیتی بالغ بر ۱۹،۹۷۶،۰۰۰ نفر است.

۹- پکن – ۲۰ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

پکن پایتخت چین و در دشت‌های شمالی چین و در منطقه شمال غربی کشور واقع شده است. پکن دارای تاریخی پر زرق و برق از یکی از چهار پایتخت بزرگ باستانی چین است که به اشغال خارجی درآمده و همچنین در قرن بیستم جنگ داخلی هم داشته است. پکن پس از انقلاب کمونیستی سال ۱۹۴۹ خود را به‌ عنوان مرکز صنعتی جهان معرفی کرد.

خودروها، منسوجات، پتروشیمی، تجهیزات هوا فضا بعضی از محصولات تولید شده توسط بخش صنعتی شهر هستند. بیش از ۲۰ میلیون نفر ساکن پکن هستند. پکن همچنین به عنوان یک مرکز فرهنگی، دارای هفت محل ثبت شده به عنوان میراث جهانی است که توسط یونسکو ثبت شده است.

۸- بمبئی – ۲۰٫۱ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

بمبئی در ساحل غربی شبه جزیره هند قرار دارد و حدود ۲۰,۱۸۵,۰۶۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بمبئی در اطراف قلعه تاسیس شده توسط بریتانیا در قرن ۱۷th گسترش یافت. بندرگاه این شهر به آسانی رشد خود را آغاز کرد و تا قرن هجدهم، بمبئی شهری برای بخش تولیدی رونق یافته بود.

بزرگترین جمعیت میلیاردرها و میلیونرهای هندی در بمبئی ساکن هستند. بمبئی موسسات مالی مهم مانند بنگاه مبادلات بمبئی و بانک مرکزی هند را میزبانی می‌کند. به عنوان یک مرکز هنری، بمبئی خواستگاه صنعت بالیوود و صنعت سینمایی Marathi است.

۷- داکا – ۲۰/۲ میلیون

داکا بنگلادش در بین ۱۵ کشور پرجمعیت جهان با جمعیت ۲۰,۲۸۳,۵۵۲ قرار دارد. داکا تا سال ۲۰۳۰، با جمعیت پیش بینی شده ۲۷۳۷۴،۰۰۰ می‌تواند به رتبه ششم این لیست برسد.

۶- قاهره – ۲۰/۴ میلیون

قاهره، مصر، هزاران سال است که به عنوان یک شهر بزرگ شناخته می‌شود و پیش بینی شده است که در سال ۲۰۳۰ جمعیت آن به ۲۴،۵۰۲،۰۰۰ برسد.

۵- مکزیکو سیتی – ۲۱/۶ میلیون

پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۳۰، مکزیکو سیتی با ۲۱,۶۷۱,۹۰۸ نفر جمعیت در جمع ۱۰ شهر پرجمعیت و بزرگ‌ترین شهر از نظر جمعیت در نیم‌کره غربی قرار داشته باشد و در کنار دیگر شهر این منطقه سائوپائولو، برزیل، قرار بگیرد.

۴- سائوپائولو – ۲۱/۸ میلیون

پیش بینی می‌شود که آسیا و آفریقا بیشترین رشد را در دهه‌های آینده داشته باشند. در نتیجه، در سال ۲۰۳۰، جمعیت پیش بینی شده برای سائوپائولو، برزیل، ۲۳۴۴۴۰۰۰ است که این شهر را در لیست پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان قرار داده است و در آینده نیز در این لیست باقی خواهد ماند.

۳- شانگهای – ۲۶/۳ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

۲۶إساإ میلیون نفر جمعیت، شانگهای را به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها نه تنها در آسیا بلکه در سرتاسر جهان معرفی می‌کند. شانگهای در کنار رودخانه یانگ تسه قرار دارد و بندر شهر به عنوان پرکارترین بندر جهان در سال ۲۰۱۹ با ۳۷ میلیون TEU درآمد شناخته می‌شود.

شانگهای در قدیم شهر کینگلونگ بود که در سال ۷۴۶ تاسیس شد و به عنوان یک بندر تجاری در امپراتوری چین رشد کرد. در قرن نوزدهم پتانسیل اقتصادی شانگهای این شهر را به مرکزی برای درگیری میان انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها برای کنترل این شهر تبدیل کرد.

ژاپن نیز در جنگ جهانی دوم به شانگهای حمله کرد. شانگهای در چین مدرن قطب اقتصادی و تجاری به شمار می‌آید و از سال ۱۹۹۲ تا کنون غیر از سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به علت رکود جهانی رشد دو رقمی داشته است. سه بخش خدماتی شانگهای شامل املاک و مستغلات، خدمات مالی و خرده فروشی می‌باشد، که در حدود ۴۰٪ از کل تولید کشوررا تشکیل می‌دهد. شانگهای خواستگاه بخش‌های صنعتی متعددی مانند بخش توسعه اقتصادی و فن آوری شانگهای Hongqiao است. شانگهای مهاجران محلی و همچنین مهاجران خارجی از ژاپن، آمریکا و کره را جذب می‌کند.

۲- دهلی – ۲۹/۳ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

شهر دهلی متشکل از دو منطقه است. دهلی نو که در شمال واقع شده است و دهلی قدیم. در حالی که دهلی نو در زمان استعمار بریتانیا به عنوان پایتخت آن در قرن بیستم انتخاب شد.

این پایتخت ملی شامل دو بخش، منطقه اطراف شهر و همچنین مناطق روستایی مجاور است. دهلی در ساحل غربی یامونا واقع شده است. این شهر از قرن ششم قبل از میلاد سکنه داشته و پایتخت امپراتوری و پادشاهی هند بوده است. ثروت دهلی ۴۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و علاوه بر این ۲۳,۰۰۰ میلیونر و ۱۸ میلیاردر در این شهر ساکن هستند. جمعیت شهر در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶ میلیون نفر بود.

۱- توکیو – ۳۸٫۱ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

توکیو در ساحل شرقی جزیره Honshu واقع شده است که بزرگترین جزیره از چهار جزایری است که ژاپن را تشکیل می‌دهند. این شهر پایتخت ژاپن است. در ابتدا نام آن Edo بوده است اما در سال ۱۸۶۸، زمانی که خانواده امپراتوری ژاپن از کیوتو نقل مکان کرد، تغییر نام یافت.

جمعیت کلان شهر توکیو ۳۸,۱۴۰,۰۰۰ تخمین زده شده است. توکیو میزبان پنجاه و یک شرکت مالی جهانی است و در فهرست جهانی در سال ۲۰۱۹ در این زمینه چهارم است. ساکنان توکیو تقریبا همه ژاپنی با ترکیبی از چینی و کره‌ای‌ها هستند. شرکت‌ها و نهادهای بزرگ مالی در توکیو قرار دارد در حالی که بخش تولیدی عمدتا در یوکوهاما، چیبا و کاوازاکی متمرکز هستند.

منبع worldatlas thoughtco worldpopulationreview
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۲ دیدگاه
  1. شراره رهبر

    جالب که بیشتر کشورهای پرحمعیت جهان به استثناء هند از کشورهای پیشرفته و صنعتی هستند و تونستن که از جمعیت زیادشون تو مسیر پیشرفت استفاده کنند

  2. نیما.د

    یعنی کافی بود این جمعیت رو ایران داشت شک نکن که زیر بار این جمعیت زایمان میکرد:)))))
    والا به خدا با این میزان جمعیت پیشرفته ترین کشورای دنیا هستن اونوقت ما تو این کشور ۸۰ میلیونی که اندازه جمعیت یکی از شهرهای این کشوراست با یارانه مردم رو گول میزنیم.
    اونا کجان ما کجاییم…

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.