نکات بسیار مهمی که درباره پاسپورت و مقررات آن باید بدانید

نکات بسیار مهمی درباره پاسپورت وجود دارد که با دانستن آنها مسافرت راحت‌تری خواهید داشت. دانستن یک یا دو چیز در مورد مقررات ویزا و پاسپورت قبل از رفتن به مقصد بعدی بین المللی باید در خط اول چک لیست قرار بگیرد. برخی از کشورها نیازی به ویزا ندارند، بعضی‌ از کشورها اگر اقامت شما بیش از ۹۰ روز طول بکشد ویزا می‌خواهند، برخی دیگر محدودیت‌هایی دارند که اگر پاسپورت شما از برخی قوانین پیروی نکند، می‌توانند از ورود شما جلوگیری کنند.

گذرنامه‌ها همچنین منقضی می‌شوند. اخیرا، افراد زیادی مجبور به تمدید گذرنامه شدند که پر از تمبر و ویزا، و برخی از خاطرات مورد علاقه‌شان بوده که با پاسپورت گره خورده بود.

در این مقاله شش مورد از موارد مهمی که باید درباره پاسپورت بدانید آورده شده و اگر پاسپورت شما به دوران انقضا نزدیک است، باید کاری انجام دهید. همراه وینوک باشید.

الزام شش ماهه اعتبار

اکثر کشورها گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار می‌خواهند. به عنوان یک قاعده کلی، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که گذرنامه شما شش ماه پس از سفر برنامه ریزی شده نیز معتبر خواهد بود. شما هرگز نمی دانید که برنامه مسافرت شما دستخوش چه تغییراتی خواهد شد و همیشه به مسائل مختلفی بستگی دارد. برخی از این کشورها عبارتند از ترکیه، تایلند و ویتنام

بهترین مکان‌ها برای سفرهای تنهایی

شما هرگز نباید فرض کنید کشورهای موجود در یک منطقه دارای قوانین مشابه هستند. برای مثال ایتالیا، فرانسه و سوئیس بخشی از منطقه شنگن اروپا هستند که بدون گذرنامه در آنها می‌توان گشت، اما برای ورود به ایتالیا از منطقه خارج از شنگن مستلزم شش ماه اعتبار گذرنامه است، در حالی که فرانسه نیاز به سه ماه و سوئیس تنها ۹۰ روز نیاز دارد.

صفحات خالی

تعداد انگشت شماری از کشورها هستند که برای ورود به کشورشان حداقل یک یا دو صفحه خالی از پاسپورت برای ویزا نیاز دارند. این الزام می‌تواند برای مهر یا ورود ویزا باشد. کشورهایی که به پاسپورتی نیاز دارند که یک صفحه خالی برای مهر داشته باشند شامل مکزیک، کانادا، انگلستان و آلمان می‌شوند. ایتالیا، سوئد، سنگاپور و ایسلند همراه با چندین کشور دیگر، حداقل دو صفحه خالی برای مهر ورودی نیاز دارند. علاوه بر این، برای دریافت ویزا، چندین کشور به حداقل دو صفحه خالی نیاز دارند.

به عنوان مثال، آفریقای جنوبی برای دادن ویزا به آمریکایی‌ها که ویزای اقامت بیش از ۹۰ را دارند، نیاز به دو صفحه خالی گذرنامه کنار هم دارد کنند. چین ویزای شش ماهه را در گذرنامه‌ای با دو صفحه خالی صادر خواهد کرد، اما برای دریافت یک ویزا ۱۰ ساله، صفحات باید به صورت متوالی باشند.

ورود متعدد

چین جز معدود کشورهایی است که ویزای ده ساله می‌دهد. اگر به این فکر می‌کنید که چند سال به کشورهای مختلف سفر کنید، باید به این نکته توجه کنید که آیا مقصد شما ویزا مولتی را ارائه می‌دهد یا خیر. همراه با چین، برزیل و هند نیز ویزای ده ساله ارائه می‌دهند. طول ویزای شما نیز بستگی به این دارد که آیا شما برای کسب و کار یا اوقات فراغت سفر می‌کنید. هند به طور خودکار به مسافران تجاری ویزای بلند مدت ارائه نمی‌دهد. 

بنابراین، برای مسافران تجاری می‌تواند ویزای مولتی یک، پنج یا ده سال صادر شود. علاوه بر این، مراقب هزینه‌های ویزای مولتی باشید. 

گذرنامه جدید، ویزای جدید

داشتن ویزاهای منقضی و یا حتی دارای اعتبار با خود و در پاسپورت بی خطر است و مشکلی ندارد. تنها کشورهایی که به شما اجازه سفر با پاسپورت قدیمی و پاسپورت جدید با ویزای معتبر را می دهند، تا زمانی که اطلاعات شناسایی شما تغییر نکرده است، عبارتند از چین، هند، عربستان سعودی و برزیل. هیچ راهی برای انتقال ویزای دارای اعتبار از پاسپورت قدیمی به پاسپورت جدید وجود ندارد.

ویزا را از طریق شخص ثالث درخواست کنید

استیو گمپلر، مالک Allied پاسپورت، می‌گوید: با استفاده از یک سرویس شخص ثالث که در حوزه درخواست ویزا فعالیت دارد به ویژه هنگام درخواست برای ویزا کشوری با مسائل امنیتی بسیار، مفید است. با این کار می‌توان درصد خطا و نگرفتن ویزا را به حداقل خود رساند.

انواع پاسپورت:

پاسپورت عادی، پاسپورت سیاسی و پاسپورت خدمت.

پاسپورت عادی برای متقاضیان و مردم عادی صادر می شود. برای افراد مقیم خارج از کشور این گدرنامه توسط کنسول یا سفارت صادر می‌شود.

پاسپورت سیاسی همانطور که از اسمش پیدا است برای افراد سیاسی است. این گذرنامه برای مقامات سیاسی، خانوده آنها برای سفرهای کاری و به منظور اهداف سیاسی توسط وزارت امور خارجه صادر می‌شود.

پاسپورت خدمت به طور موقت و برای انجام ماموریت در خارج از کشور برای کارکنان دولتی صادر می‌شود.

ممنوع الخروج بودن

برای تهیه پاسپورت و قبل از آن باید حتما مطمئن شوید که ممنوع الخروج نیستید. ممنوع الخروج شدن به دلایل مختلفی ممکن است باشد که از جمله می‌توان به ارتکاب جرم، بدهی، داشتن رای دادگاه نام برد.

منبع: rd


مقالات بیشتر:

چیزهایی که نباید از کارکنان هتل بخواهید

۱۰ کشور خطرناک برای سفر

هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.