راه جلوگیری از شیوع ویروس و بیماری در هواپیما

عادلانه است یا نه، اما هواپیما محل مناسبی برای رشد میکروب‌ها است. حتی با تمیز کردن‌های همیشگی کابین، سرویس باربری محیط هواپیما مستعد گسترش بیماری‌های عفونی است. اما با این وجود راه‌هایی برای به حداقل رساندن خطرات این گونه بیماری‌های عفونی وجود دارد. مطالعه‌ای جدید توسط محققان دانشگاه ایالتی آریزونا نشان می‌دهد که چگونه مسافران می‌توانند تاثیر بزرگی در کاهش این مشکل داشته باشد.

به طور کلی، خطوط هواپیمایی هنگام سوار کردن مسافران آنها را به سه بخش در هواپیما تقسیم می‌کنند، قسمت جلویی هواپیما، قسمت میانی آن و پشت هواپیما. بر طبق این مطالعه، این کار می‌تواند منجر به تردد بیش از حد مسافران در راهروها و تماس نزدیک بین مسافران شود که در نهایت سبب شیوع بیماری می‌شود.

محققان پیشنهاد می‌کنند بهترین راه برای کاهش شیوع بیماری میان مسافران تقسیم کردن هواپیما به دو قسمت و گروه است. برطبق این تقسیم بندی مسافران هر قسمت به صورت تصادفی بین این دو گروه تقسیم می‌شوند.

کارهایی که می‌تواند در هواپیما سبب بیماری می‌شوند

برای بررسی بیشتر این موضوع، مسافری با ابولا را به صورت فرضی مشخص کردند تا ببیند که ارتباط نزدیک با بیمار ممکن است براساس استراتژی سوار شدن تغییر و گسترش یابد.

محققان نوشتند: “ما موقعیت مسافر آلوده به ویروس ابولا را در هواپیمای تجاری زیر نظر گرفتیم”. “در هواپیما تشخیص بیمار بودن این فرد قابل تشخیص نیست؛ بنابراین ما موقعیت نشستن فرد آلوده به ابولا را بر روی صندلی‌های مختلف تغییر دادیم.”

با در نظر گرفتن روند پیش بینی شده، احتمال بروز ابتلا به بیماری از ۶۷ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که احتمال گسترش عفونت در هواپیماهای کوچکتر کمتر است، چرا که وجود افراد کمتر در هواپیما شانس ابتلا به بیماری را کمتر می‌کند.

طبق نوشته یکی از عملان این تحقیق، آنوج موبای: “استفاده از هواپیماهای کوچکتر در زمان شیوع بیماری، به جای ممنوعیت پرواز به یک مقصد خاص احتمال ابتلا به بیماری را به شدت کاهش می دهد.”

منبع: thisisinsider

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.