چرا هنگام بلند شدن و فرود هواپیما نباید خواب باشیم؟

اگر مجبور شوید که ساعت ۶ صبح خود را به فرودگاه برسانید تا اولین پرواز صبح را بگیرید، سهولت در انتخاب صندلی و نشستن بر روی آن شما به خواب نزدیک‌تر می‌کند.

با این حال، با توجه به گفته MedlinePlus، سایت اطلاعات بهداشتی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، خوابیدن هنگام بلند شدن و فرود هواپیما برای سلامت بدن خوب نیست. انجام این کار موجب مشکلاتی برای سلامتی از جمله آسیب دائمی به گوش می‌شود.

دلیل این امر این است که فشار هوا درون هواپیما در هنگام فرود و بلند شدن به سرعت تغییر می‌کند. همانطور که آنجلا چالمرز، داروساز بریتانیایی توضیح داده است، “تغییر سریع ارتفاع، فشار هوا در گوش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موجب خلاء در لوله استاش که فشار هوا را در هر دو طرف پرده گوش متعادل می‌کنند، می‌شود که باعث می‌شود گوش‌ها مسدود شده و راه شنیدن صدا بسته شود.”

این مقاله را از دست ندهید: ۷ نکته مهم که مسافران هنگام سفر با هواپیما از آن بی‌خبر هستند

بسیار مهم است که در این مرحله از پرواز با آرامش، به باز کردن و پاکسازی لوله استاش گوش خود بپردازید. اگر بخوابید، نمی‌توانید هیچ کاری انجام دهید تا فشار هوا را در گوش خود کاهش دهد یا حداقل آن را متعادل کنید. گوش‌های شما مسدود می‌شوند و شما به طور بالقوه دچار مسائلی مانند سرگیجه، عفونت گوش، آسیب گوش میانی و در بدترین حالت، خونریزی بینی و از دست دادن شنوایی خواهید شد.

چرا هنگام بلند شدن و فرود هواپیما نباید خواب باشیم؟

رایج‌ترین کارها برای جلوگیری یا متوقف کردن این اتفاق شامل صحبت کردن با حالت خمیازه، جویدن، نوشیدن آب آشامیدنی، مکیدن آب نبات‌های سفت و جویدن آدامس می‌شود که به شما کمک می کند که بزاق دهان را به راحتی قورت دهید. شما همچنین می توانید با گرفتن بینی خود و دمیدن هوا در گوش از فشار هوا در آن جلوگیری کنید.

ممکن است کارهای مربوط به امنیت پرواز که قبل از بلند شدن هواپیما صورت می‌گیرد کمی خواب آور باشد، بنابراین هدفون‌های خود را وصل کنید و تا زمانی که هواپیما به انتهای باند فرودگاه می‌رسد موسیقی گوش دهید. هنگام بلند شدن هواپیما آن را از گوش خود دربیاورید و بعد از ثابت شدن حالت پرواز، چشمانتان را ببندید و استراحت کنید. حداقل تا زمانی که زمان فرود هواپیما نرسیده می‌توانید این کار را ادامه دهید. 

منبع: thisisinsider

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.