چرا اکثر فرودگاه ها موکت دارند؟

اگر شما هم سفر های زیادی داشته اید تا به الان قطعا به این مورد برخوردین که اکثر فرودگاه های جهان موکت شده هستند. شاید شما هم فکر کنید که بیشتر قسمت‌های تشکیل‌دهنده پایانه‌ها باید سخت و قوی طراحی شده باشند تا در برابر رفت و آمد زیاد مسافران و چمدان‌های آن‌ها، مقاومت لازم را داشته باشند و در عین حال حرکت کردن مسافران با چمدان ویا تمیز کردن آن ها به راحتی و با سرعت انجام شود.

اما جالب است که بدانید، موکت کردن، یکی از راه‌های نقشه‌کشان فرودگاه است که بتوانند بر روی حال و رفتار شما به عنوان مسافر، تغییر مثبتی ایجاد کنند. این تغییر ساده که در طراحی فرودگاه به کار رفته است، به مسافران کمک می‌کند تا قبل از پرواز، احساس آرامش نسبی خوبی به‌دست آورند. حس کردن نرمی موکت زیر پا، آرامش و راحتی را به مسافر انتقال می‌دهد، و این حس را به مسافر میدهد که در اتاق نشیمن خانه‌‌ی خود هستند.

طبق تحقیقات Fast Company، موکت، نور طبیعی و صندلی راحت، از جمله عواملی هستند که به راحتی، آرامش را به مسافرانی که سریعا تحت تاثیر استرس قرار می‌گیرند، باز می‌گرداند.

سوالی که مطرح میشود اینجا که چرا راحتی مسافران اینقدر برای فرودگاه اهمیت دارد؟

جواب این سوال این است که سود آرام بودن مسافران، مستقیما به نفع خود فرودگاه است. مسافرانی که هم شاد و هم آرام هستند، تمایل دارند که حدود ۷ درصد پول بیشتری را صرف خرید در مغازه‌های اطراف فرودگاه و حدود ۱۰ درصد، پول بیشتری را صرف دریافت خدماتی که رایگان نیستند، هزینه کنند. این آمار بر اساس تحقیقات شرکت DKMA ارائه شده است.

این موضوع، حتی فراتر از طراحی داخلی هم پیش رفته است. فرودگاه‌ها درصدد این هستند که با روش‌های متنوع دیگری، این آرامش قبل از پرواز را ببیشتر به مسافران انتقال دهند. به همین منظور، با اضافه کردن اتاق های یوگا، اسپا و حتی پت‌تراپی (حیوان درمانی) در پایانه‌های فرودگاه، می‌خواهند با روش‌های جدید آرامش را به مسافران انتقال دهند.

همچنین در کنار تمام مواردی که گفته شد، مسافران ترجیح می‌دهند هنگام خرید در فرودگاه، با افراد کمتری در تعامل باشند. طبق بررسی‌های NCR، حدود ۴۰ درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده، پاسخ داده بودند که هنگام خرید در فرودگاه، ترجیح می‌دهند با افراد و فروشندگان کمتری در ارتباط باشند. به همین دلیل اگر دفعه‌ی بعد که به فرودگاه رفتید، با کیوسک‌های خودکار و بدون سرنشین روبه‌رو شدید، اصلا تعجب نکنید.

منبع: southernliving


مقالات بیشتر:

ریال ایران بی ارزش ترین پول دنیا

بهترین ژست عکاسی برای خانم ها

حقایقی جالب درباره کوکائین

مواردی که مهمانداران هواپیما درباره آن‌ها صحبتی نمی‌کنند

۷ نکته مهم که مسافران هنگام سفر با هواپیما از آن بی‌خبر هستند

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.