نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟ بهترین شهرها برای سفرهای نوروزی کدامند؟

تعطیلات نوروز بهترین زمان برای سفر به شهرهای ایران و دوری از روزمرگی‌های طول سال است. چند فاکتور است که نوروز را به بهترین زمان برای سفر تبدیل می‌کند. نوروز هوایی بسیار مناسب دارد و از گرمای تابستان و سرما زمستان خبری نیست.

یکی دیگر از عواملی که نوروز را برای مسافرت خاص می‌کند تعطیلی است که در این تعطیلات کسانی که شاغل هستند می‌توانند از تعطیلی خود بهره کافی ببرند. در ادامه باید گفت که به دلیل افزایش قیمت ارز و عوارض خروج از کشور سفرهای داخلی بهترین گزینه برای سفرهای نوروزی است. در این مقاله با وینوک همراه شوید تا جواب سوال نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟ را پیدا کنید.

همانطور که گفته شد بهترین فصل برای سفر بهار است که خوشبختانه در روزهای اولین بهار تعطیلات نوروز امکان سفر را فراهم می‌کند. برای اینکه بهترین مقصد را برای رفتن انتخاب کنید از اسفند باید درباره آن تحقیق کنید. بنابراین قبل از شلوغی‌های آخر سال برای ایران‌گردی خود برنامه ریزی کنید که در آن زمان به مشکل برنخورید.

برای بسیاری از افراد هزینه در سفر بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل چند مقصد را برای شما معرفی خواهیم کرد که با بررسی تمام جهات به بهترین انتخاب از نظر اقتصادی نیز دست پیدا کنید. در این مقاله بهترین مسیرهای سفر نوروزی در ایران را عنوان خواهیم کرد که تمامی انها برای سفر دوستان وسوسه انگیز است. 

در این پیشنهادات از سفرهای آرام تا سفرهای پرهیجان و ماجراجویانه یافت می‌شود. با توجه به سلیقه سفری خود بهترین شهرهای ایران برای سفر در ایام عید را انتخاب کنید.

شهرهای ساحلی خلیج فارس

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟ سواحل خلیج فارس با آب و هوای مطبوعش در این فصل از سال برای هر گردشگری جذاب است. کیش، قشم، بوشهر، بندرعباس، هرمز، بندر گناوه و جزایر دیگر که در کنار ساحل زیبا و نیلگون خلیج فارس بهترین مکان برای کسانی است که به دنبال آرامش هستند و دوست دارند در کنار آب به آرامش برسند. هوای معتدل این شهرها و بندرها در نوروز، سواحل خلیج فارس، جزیره‌های بسیار دیدنی، تالاب‌های باارزش و بی‌نظیر و همچنین مردمان خونگرم و مهمان نواز از ویژگی‌های این منطقه از ایران است.

شهرهای ساحلی خلیج فارس علاوه بر جاذبه طبیعی دارای پیشینه تاریخی هستند. تمام شهرهای جنوبی دارای اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی باارزشی هستند که نشان از قدمت تاریخی و معماری کهن این منطقه دارد. 

کرمان

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟

کرمان، از بزرگ‌ترین و کلان شهرهای ایران است. سابقه تاریخی کرمان به دوران زندیه بازمی‌گردد و به همین دلیل آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری در این شهر وجود دارد. سفر به کرمان در عید و در هوای خوب بهار بسیار ارزش دارد. 

دیدنی‌های کرمان:

از مناطق بسیار دیدنی کرمان می‌توان به کاروانسرای وکیل، موزه مردم شناسی زرتشتیان، ‌قلعه دختر (آتشکده آناهیتا)، بازار کرمان، دره سختی، گنبد جبلیه، مسجد ۲۰۰ ساله ملک، حمام گنجعلی خان و یخدان مویدی از آثار تاریخی و نقاط گردشگری کرمان است که دیدن آن از بهترین اتفاقاتی است که ممکن است در عید نوروز برای هر کس بیافتد.

کرمان به کویرهای بسیار زیبا مشهور است که از جمله آنها می‌توان به دشت لوت، کویر شهداد و کلوت‌های کرمان نام برد. کلوت‌های و دشت‌های کرمان بسیار شگفت انگیز هستند و از نظر دیداری بسیار شبیه به بیابان‌های آمریکا هستند. برای رفتن به کویرهای کرمان حساب گرمی آنجا را بکنید و با تمام امکانات و لباس مناسب به انجا بروید.

از جاذبه‌های گردشگری شهرهای ایران خوراکی‌های خوشمزه و لذیذ و در کرمان برای سوغاتی‌ می‌توان زیره، قالی و کلمپه را انتخاب کرد. 

شیراز

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟ شیراز شهر تاریخ، فرهنگ و بهارنارنج بهترین انتخاب می‌تواند باشد. عطر بهارنارنج در بهار بقدری دلبرا و شگفت انگیز است که برای دیدن آن ارزش دارد کیلومترها را طی کرد. 

جاذبه‌های تاریخی شیراز:

شیراز خواستگاه شاعران بزرگ و نامی ایران است و به همین دلیل به شهر شعر و هنر مشهور است.

از جمله جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شیراز می‌توان به آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، آرامگاه خواجوی کرمانی، آتشکده‌ی صمیکان، باغ جهان‌نما، ارگ کریم‌خان، باغ ارم، باغ چهل‌تن، باغ عفیف‌آباد، باغ تخت، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت‌تن، باغ دلگشا، خانه صالحی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت کلاه‌فرنگی، باغ نظر، عمارت دیوانخانه، مسجد نصیرالملک، مدرسه آقاباباخان، مدرسه خان، قصر ابونصر، موزه پارس، موزه هفت‌تنان، قلعه کک‌ها، نقش بهرام اشاره کرد.

اما مهم‌ترین و زیباترین جاذبه تاریخی شیراز تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد نام برد.

این مناطق پایتخت تاریخی ایران به شمار می‌آیند که سالانه هزاران گردشگر خارجی برای دیدن آنها به ایران می‌آیند.

جاذبه‌های طبیعی شیراز:

شیراز همچنین شهری با جاذبه‌های طبیعی بسیار است. از مهم ترین آنها می‌توان به باغ پرندگان شیراز، چشمه جوشک، چشمه خارگان، چشمه ریچی، پیربناب، دریاچه دشت ارژن، دریاچهٔ مهارلو، رکن‌آباد، روستای قلات، کوه سبزپوشان، آبشار کوهمره سرخی، رودخانهٔ قره‌آغاج، برم‌دلک، پارک ملی بمو، پارک قلعه‌بندر، گردشگاه آتشکده، چاه‌مسکی، چشمه سلمانی نام برد. 

این شهر در فصل بهار دارای بهترین آب و هوا برای سفر است و بسیاری از گردشگران فروردین و اردیبهشت را برای سفر به این شهر انتخاب می‌کنند. شیراز برای هر میزان بودجه اقامتگاه و هتل دارد و برای کسانی که هزینه هتل را ندارند اقامتگاه‌ سنتی نیز دارد.

یزد

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟

یزد با بافت تاریخی و دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد. یزد اولین شهر خشتی و بعد از ونیز ایتالیا دومین شهر تاریخی دنیا به شمار می‌آید.

دیدنی‌های یزد:

یزد شهری با مکان‌های تاریخی زیبا و دست نخورده است. از جمله آنها می‌توان به مسجدجامع، آتشکده بهرام، میدان امیرچخماق، باغ دولت آباد، خانه‌ی ملک التجار، موزه آب، آب انبار شش بادگیر، سرو ابرکوه، برج خاموشان، برج ساعت، بقعه‌ی زرندیان، حمام خان، مسجد امیر چخماق، بقعه‌ی دوازده امام، قنات زارچ و موزه قصر آینه و روشنایی نام برد. 

دیدن کوچه پس کوچه‌های خشتی یزد از تجربیات فراموش نشدنی در زندگی هر ایرانی است که باید حداقل یک بار در زندگی هر ایرانی اتفاق بیافتد. این کوچه پس کوچه‌های تاریخی و خشتی شناسنامه این شهر تاریخی به حساب می‌آید. یزد از شهرهای شیرین کشور است. طرفدارترین خوراکی‌های شیرین مانند قطاب و باقلوای یزدی‌ می‌توانند این شیرینی‌ها را برای سوغات با خود از یزد به شهر خود برگردانند. 

گیلان و مازندران

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟ مازندران و گیلان از زیباترین مقاصد سفر در نوروز هستند. دو شهر سرسبز و خوش آب و هوای خطه شمال کشور با آب و هوای خوش در فصل بهار و مردمی مهمان نواز از بهترین مقاصد گردشگری برای هر ایرانی هستند. سفر به دو شهر شمالی کشور بهره بردن از طبیعت جنگل و همچنین رسیدن به آرامش در کنار دریای شمال است. 

دیدنی‌های گیلان:

از جاذبه‌های گردشگری گیلان می‌توان به باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت، قلعه رودخان فومن، شیطان کوه لاهیجان، جاهای دیدنی ماسوله، بقعه دانای علی، خانه میرزا کوچک خان جنگلی، جنگل اسالم، سد و دریاچه سقالکسار، تالاب و منطقه آزاد انزلی، آبشار لونک، پارک جنگلی سراوان و مناطق دیدنی دیگر اشاره کرد.

دیدنی‌های مازندران:

,پارک جنگلی نور، ارک جنگلی سی سنگان، شهر تنکابن، تالاب فراخین نوشهر، تالاب حمید آباد ساری، جنگل دو هزار تنکابن، چشمه‌های باداب سورت ساری، نمک آبرود و آبشار شاهان دشت آمل از جاذبه‌های دیدنی مازندران هستند.

نکته‌ای که برای سفر به این دو شهر باید در نظر داشته باشید این است که برای رفتن به این دو شهر که از مقاصد شلوغ در نوروز هستند از قبل برای رزرو جا اقدام کنید. 

تهران

تهران به دلیل خلوتی در نوروز یکی از بهترین مناطق برای سفرهای نورورزی است. پایتخت ایران دارای جاذبه‌های تاریخی و همچنین مدرن برای تماشا است و چه بهتر که برای دیدن این جاذبه‌ها نوروز را انتخاب کرد.

دیدنی‌های تهران:

کلان شهر تهران ترکیبی از عمارت‌ها و کاخ‌های تاریخی بازمانده از تاریخ غنی ایران و همچنین ساختمان‌ها و مناطق لوکس و مدرن است. در اصل تلفیقی از مدرنتیه و سنت را در این شهر می‌توان دید. داستان‌هایی در این شهر است که در دل کوچه پس کوچه‌های این شهر بزرگ و پایتخت ایران نهفته است. خاطرات قدیمی تهرانی‌ها در خیابان‌های سنگ فرش شده، کالسکه و عمارت‌های قدیمی در بازار تهران قابل رؤیت است.

وجود کاخ نیاوران، کاخ سعدآباد، کاخ گلستان، برج آزادی، موزه فرش، موزه زمان، باغ موزه قصر، موزه آبگینه، موزه ملی ایران، دارالفنون، سر در باغ ملی تهران، برج میلاد، پل طبیعت، دریاچه خلیج فارس، بام تهران، بوستان آب و آتش و باغ پرندگان را برای گشت و گذار نوروزی خاص می‌کند.

لرستان

نوروز به کجای ایران سفر کنیم؟ لرستان به سبب آب و هوای عالی و معتدل، جنگل‌های سر به فلک کشیده و طبیعت زیبا مقصدی فراموش نشدنی برای سفر در تعطیلات نوروز است که مسافران بسیاری را نیز در نوروز میزبانی می‌کند. لرستان شهری تاریخی است و قدمت آن به ۴۰۰۰ سال نیز می‌رسد. گردشگران خارجی لرستان را برای بازدید خود انتخاب می‌کنند و سالانه بسیاری از آنها به این شهر زیبا می‌آید.

دیدنی‌های لرستان:

دره شیرز از زیباترین دره‌های ایران است که با دیدن عکس‌های آن نمی‌توان تفاوتی بین آن و دره‌های آمریکا قائل شد. قلعه فلک الافلاک، مناره آجری، غار کلماکره، گرداب سنگی، پل شاپوری، گردشگاه چغاسرخه، دریاچه کیو، باغ پرندگان، دریاچه گهر، آبشار بیشه، مناره آجری از دیگر جاذبه های لرستان هستند.

مشهد

دومین کلان شهر ایران مشهد است که سالانه پذیرای بیش از ۳۰ میلیون زائر از داخل و خارج کشور است. بسیاری از ایرانیان مشهد را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب می‌کنند. وجود حرم امام رضا و زائران بسیار در این شهر باعث شده است که هتل و اقامتگاه بسیاری برای مسافران در این شهر ساخته شود و برای سفر به آن در نوروز دغدغه پیدا کردن جا برای ماندن را نخواهید داشت.

مشهد غیر از حرم امام رضا جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که در کنار غذاهای خوشمزه آن گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

دیدنی‌های مشهد:

بنای هارونیه، مقبره پیر پالاندوز، مجموعه سنگ بست، مسجد گوهرشاد، زادگاه فردوسی، بوستان هفت حوض، مدرسه دودر، پارک وکیل آباد، مدرسه پری زاد، خانه تاریخی حاج ملک، مسجد ۷۲ تن، آرامگاه نادرشاه، تفریحگاه کوه سنگی، حمام مهدی قلی بیک، ییلاق اخلمد، موزه مردم شناسی از جاذبه های مشهد است. برای کسانی که به دنبال خرید و پاساژگردی هستند مشهد می تواند جذاب باشد. 

اصفهان

اصفهان نصف جهان با دیدنی‌های تاریخی و معماری شگفت انگیزش نقش بسیاری در فرهنگ و توریست ایران دارد. اگر پیاده در اصفهان قدم بزنید به راحتی می‌توانید تاریخ را در قدم به قدم آن ببینید و به گونه ای می‌توان گفت که اصفهان یک موزه زنده است. اما به دلیل توریستی بودن این شهر در ایام نوروز شلوغی و ازدیاد جمعیت در این شهر بسیار مشاهده می‌شود.

مهم ترین مکانی که هیچ موقع سال نمی توانید در اصفهان ببینید و تنها زمان نوروز است که درهای آن باز می شود، مدرسه ی چهارباغ است. مدرسه ای که نمونه‌ی عینی تحولات معماری صفوی است. در اصفهان می توان بناهای بسیاری را دید، اگر خودتان را به میدان امام اصفهان یا خیابان چهارباغ برسانید، دیگر برنامه ی گردش مهیاست؛ از همین جا می توانید بیشتر آثار تاریخی اصفهان همچون مسجدها، بازار و سراها و تیمچه ها، صنایع دستی، مدرسه ها، پل ها و عمارت ها را ببینید.

یکی دیگر از تفریحات اصفهان سر زدن به رستوران‌های خوب این شهر است. بریونی از غاهای سنتی این شهر است که می توان آن را در بهترین رستوران‌های اصفهان پیدا کرد.

دیدنی‌های اصفهان:

میدان نقش جهان، مسجد تاریخی امام، مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو، سردر و بازارقیصریه، کاخ چهلستون، عمارت هشت بهشت، سی و سه پل، منارجنبان، کلیسای وانک، آتشکده، باغ پرندگان و تونل آکواریم اصفهان از دیدنی های اصفهان هستند. شب گردی در اصفهان از بهترین تفریحات در این شهر است که مردم این شهر خصوصا در کنار زاینده رود و سی و سه پل شب را سپری می‌کنند.

قزوین

قزوین به دلیل داشتن مکان‌های تاریخی و باغستان‌های وسیع مقصد سفر بسیاری از ایرانیان در نورز بوده و است. قزوین با وجود مکان‌های تاریخی برای تاریخ دوستان بهترین مکان است. برای دیدن تاریخ در این شهر بهترین مکان خیابان سپه است که از قدیمی‌ترین خیابان‌های ایران است که تاریخی غنی دارد. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر پارک ملی باراجین است که به عنوان بزرگ‌ترین پارک جنگلی کشور شناخته می‌شود.

دیدنی‌های قزوین:

در اطراف قزوین قلعه الموت و دریاچه اوان وجود دارد که طبیعتی بسیار جذاب و شگفت انگیز دارد. بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده دنیا، موزه چهلستون، تپه زاغه، برج‌های دوقلوی خرقان، سرای سعدالسلطنه در اطراف قزوین، کلیسای کانتور، درخت خونبار زرآباد، حمام و موزه قجر، آب انبار سردار بزرگ از جمله مکان‌های معروف تاریخی شهر قزوین به حساب می‌آیند.

اگر در سفر علاقه به خوردن غذاهای محلی دارید قزوین شهری لذیذ برای این کار است. قیمه نثار قزوین یکی از لذیذترین و خوشمزه‌ترین غذاهای ایران است که در سفر به این شهر نباید آن را فراموش کنید. نان گردویی و باقلوای سه رنگ قزوینی را برای سوغات آوردن فراموش نکنید.

نوروز به کجای ایران سفر می‌کنید؟ اگر تجربه سفر به این شهرها را در نوروز دارید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.


بیشتر بخوانید:

هر آنچه که درباره جنگل ابر و موقعیت مکانی آن باید بدانید

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. مهران

    با این قیمت ها فقط باید تو شهر خودمون بگردیم!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.