باغ ملی گیاه شناسی تهران تنوع بی نظیر گونه های گیاهی در تهران

باغ ملی گیاه شناسی مکانی است که در آن مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و در گلخانه ها کشت می شوند و نقش مهمی در زمینه های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. به علاوه باغ گیاه شناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می گیرد.

باغ ملی گیاه شناسی تهران امکانات لازم برای مطالعه و تحقیق درباره تنوع زیستی و حفاظت از آنها فراهم است. با بهره گیری از روش‌های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم گشته و محدوده پراکنش آنها تعیین می ‌گردد.

تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغهای گیاه شناسی به آن پرداخته می شود.

این باغ موزه در شهر تهران، اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر(مترو ایران خودرو) ۲۰متری دوم، شهید گودرزی، بلوار گیاه شناسی واقع شده است.

باغ ملی گیاه شناسی تهران در سال ۱۳۴۷ افتتاح شد و در تهران – باغ ملی ایران در اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر (مترو ایران خودرو) ۲۰ متری دوم، شهید گودرزی ، بلوار گیاه شناسی واقع شده است.

گونه‌های بی نظیر گیاهان در باغ ملی گیاه شناسی تهران

باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی می باشد. این باغ از رویشگاه‌های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان ها و همچنین رویشگاه‌های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، هیمالیا، چین و ژاپن تشکیل شده است.

علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ‌های سنگی و صخره‌ای، باغ‌های نمایشی، آبشار‌ها و دریاچه‌ها وجود دارد.

امروزه باغ گیاه شناسی در کنار دیگر جاذبه‌های گردشگری تهران قرار گرفته است. باغ ملی گیاه شناسی تهران جدا از جنبه گردشگری به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهانی که در معرض خطر انقراض هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ های گیاهشناسی به آن پرداخته می‌شود.

از دیگر اهداف احداث این باغ جمع آوری مجوعه‌ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و یا گلخانه این باغ می‌باشد.

در این باغ، قطعات تخصصی مثل گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ای، باغ‌های نمایشی، آبشارها و دریاچه‌ها موجود است.

از دیگر بخش‌های مهم باغ گیاه شناسی ملی ایران، می‌توان به فضای سبز، گلخانه‌ها و نهالستان، باغ سیستماتیک، جنگل تفریحی، باغ میوه، نهالستان، رویشگاه آذربایجان و قفقاز اشاره نمود.

از دیگر جذابیت‌های این پارک میتوان به بازسازی مناطقی چون چین، ژاپن، رشته کوه‌های البرز، زاگرس و… همراه با گیاهان اصلی آن اشاره کرد.

به همین دلیل در قسمت‌های مختلف باغ که قدم می‌زنید، هر گوشه ای از آن، شما را به مکان، اقلیم و گونه گیاهی خاصی می‌برد.

گالری عکس باغ ملی گیاه شناسی تهران :

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران


سایر مقالات:

یک میلیارد تومان هزینه نگهداری برج میلاد!

رستوران هیوا، طعم بی نظیر کباب در تهران

رستوران گردی با تخفیف در تهران!

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.