دانستنی های جالب درباره برج میلاد

امکان ندارد شما به تهران آمده باشید یا در تهران زندگی کرده باشید اما یک بار هم برج میلاد را ندیده باشید؛ برج میلادی که امروزه به یکی از نمادهای شهر تهران تبدیل شده است و باعث به حاشیه رفتن برج آزادی اولین نماد تهران شده.

برج میلاد از بلند ترین دکل های مخابراتی در جهان و تا به امروز رتبه ۶ ام در بین برج های مخابراتی را دارد. همچنین این برج رتبه ۱۹ به عنوان بلند ترین سازه نامتکی (سازه‌هایی که بدون هیچ نگه‌دارنده‌ای همانند سیم و دکل سرپا هستند) دنیا را دارد. در این مقاله به دانستنی های جالب از این برج میپردازیم؛ همراه وینوک باشید.

۱- شهستان پهلوی نام اولیه طرح ساخت برج میلاد بود، طرحی که بسیار بزرگتر از این چیزی بود که الان ساخته شده این طرح پیش از انقلاب اسلامی ایران طراحی شده بود و در دست احداث بود.

۲- اما با این وجود نکته ای که عجیب است این هست که غلامحسین کرباسچی بر این باور است که طرح برج میلاد در دوره شهرداری او و با توجه به سفرهای خارجی‌اش ارائه‌شده است! پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، در زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، محل کنونی از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی ساخت آن برگزیده شد.

۳- برج میلاد تهران، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۶۲ هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر تهران قرار دارد. این محل پس از بررسی و مطالعه ۲۱ نقطه و انتخاب ۱۷ نقطه از مختلف شهر تهران توسط یک گروه شامل تیم شهرسازی، تیم مطالعات تلویزیون، مخابرات، راه و ساختمان، اقتصادی، معماری، هواشناسی، تیم مطالعات ترافیک و تیم ژئوتکنیک انتخاب شده است. منطقه ای که بر اعتقاد برخی روی سامانه گسل شهرک غرب ساخته شده است.

۴- کلنگ ساخت برج میلاد  در دی‌ماه ۱۳۷۶ پس از سه سال مطالعات شناخت و امکان‌سنجی بانام یادمان مرکز ارتباطات بین‌المللی تهران بر زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت یکصدمین زادروز امام خمینی (ره)، به نام برج میلاد تغییر یافت. ساخت این برج ۱۱ سال به طول کشید. در ۸ سال نخست تنها ۴۰ درصد از برج تکمیل‌شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه توسط محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ۶۰ درصد بعدی در ۳۰ ماه ساخته شد.

۵- سرانجام پس از گذشت یازده سال از شروع ساخت برج میلاد و در روز ۱۶ مهر ۱۳۸۷، برج میلاد با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهردار وقت محمدباقر قالیباف، با شعار «آسمان نزدیک است» گشایش یافت.

۶- مرکز ارتباطات بین‌المللی تهران که باهدف رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده، از چهار بخش اصلی شامل: برج مخابراتی-تلویزیونی، مرکز همایش‌های بین‌المللی، هتل پنج ستاره بین‌المللی و مرکز تجارت جهانی تشکیل شده است.

۷- بدنه این برج، شامل هسته مرکزی و چهار عدد باله است که درون‌هسته مرکزی ۳ حجره به آسانسورها و یک حجره به راه‌پله اضطراری اختصاص یافته است.۶ آسانسور شیشه‌ای در سه طرف بدنه برج، هر یک با ظرفیت ۲۵ نفر قرار دارد. سرعت آسانسورهای برج میلاد به طور متوسط ۷ متر بر ثانیه می باشد.

۸- جالب است بدانید که نگهداری از برج میلاد ماهانه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد!

۹- رستوران گردان برج میلاد جزو بزرگترین رستوران گردان جهان محصوب میگردد.

۱۰- دکل آنتن برج میلاد نیز با ۱۲۰ متر طول ، ارتفاعی به اندازه یک ساختمان ۴۰ طبقه دارد.

۱۱- کابل هایی که در ساخت این برج به کار رفته ۲۳۰ کیلومتر است که معادل مسافت تهران ، شمال است.

۱۲- ۹ هزار چراغ و ۱۰۰ هزار پیچ نیز از دیگر مواد مصرفی در ساخت برج میلاد است.


سایر مقالات:

اسرار فرودگاه‌ها که نمی‌خواهند شما چیزی از آنها بدانید

قوانین عجیب و غریب چند کشور که باعث گیج شدن گردشگران می‌شود

۱۰ راه ساده در برنامه ریزی سفر برای صرفه جویی در پول

سفرنامه: به دنبال آرامش در کویر مصر

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.