تنگه دار کجاست؟ چه زمان برای سفر به تنگه مناسب است؟

جایی در دل جنگل خانیکان نوشهر، رودخانه‌ای سرکش از دل دره‌ای تنگ می‌گذرد. درختان بلند کهنسال در بالای دره به سوی هم دست دراز کرده‌اند و نور آفتاب به سختی از لابه‌لای شاخ و برگ‌ها به کف تنگ می‌رسد. دیوارهای دره را سرخس‌ها و برگ‌های سبز پرسیاوشان پوشانده‌اند و شاخه‌های پیچک از اطراف آویزان شده‌اند… همه اینها مانند تصاویری است که از جنگل های وحشی و بکر دیده ایم. صدای سهره جنگلی و بلبل در میان دیوارها می‌پیچد و لابه‌لای شرشر آب رودخانه گم می‌شود. طبیعت اطراف‌تان چنان دست نخورده است که شاید اگر دیگر گردشگران را همان‌جا نبینید اصلا شک کنید که بشود پا به این تنگ گذاشت؛ اما درست آمده‌اید. از همین جا قرار است به آب بزنید.

تنگ یا تنگه دار در حاشیه روستای کشک‌سرا از توابع نوشهر مازندران است. رودخانه ای که در این تنگه جاری است رودخانه دایمی کُرکُرود نام دارد. مسیر رودخانه‌نوردی در طول تنگ ۱۶۰۰ متر است و پس از پشت سر گذاشتن آن با بالا رفتن از کوه به محوطه جنگلی خانیکان پا می‌گذارید.

۴۰۰ متر آغاز تنگ را در حالی می‌گذرانید که پای‌تان حداکثر تا زانو در آب فرو رفته است و هرچه پیش می‌روید دیوارهای تنگه به هم نزدیک تر می‌شوند و هرچه تنگه باریک‌تر می‌شود آب هم عمق بیشتری پیدا می‌کند.

نکته عجیب اینجاست که گاهی آب با جریان تندش تا ساق پای‌تان می‌رسد و در قدم بعدی ناگهان تا سینه در آب فرو می‌روید! بنابراین بهتر است به صورت گروهی و پشت سر هم پیش بروید. حتما در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید و حواس‌تان برای کمک به اطرافیان جمع باشد.

درطول این مسیر، حتی در کم آب‌ترین فصل، دست‌کم سه‌بار عمق رودخانه به‌ اندازه‌ای می‌رسد که ناچارید با شنا از آن بگذرید؛ البته لزومی نداره که حتما شنا بلد باشید چون لوازم و طناب برای عبور شما مهیاست.

البته عمق آب در فصل‌های مختلف سال متفاوت است؛ در بهار بیشترین مقدار آب و پایان تابستان کمترین عمق آب را در تنگه تجربه خواهید کرد. در طول مسیر نیز به گونه‌های مختلف خزنده و دوزیست مانند مار آبی، قورباغه، خرچنگ و مارمولک برمی‌خورید که برای شما خطری ندارند و بدون ترس می‌توانید از کنارشان بگذرید.

تنگ یا تنگه؟

تنگ به دره‌ای گفته میشود که بسیار عمیق و باریک باشد. دیواره‌های تنگ تقریبا عمودی هستند و شیب زیادی دارند و جوری به هم نزدیک شده‌اند که با شکل معمول دره‌ها کاملا متفاوت است.

اما تنگه به باریکه‌ای از آب می‌گویند که دو دریای مجاور را به طور طبیعی به یکدیگر وصل کند مانند تنگه هرمز. در ادبیات روزمره به اشتباه واژه تنگه را برای هر دو پدیده طبیعی به کار می‌برند و از آنجا که اشتباه بسیار رایجی است و افراد برای جستجو از هر دو حالت آن استفاده می‌کنند در این نوشته هر دو شکل را به کار برده‌ایم؛ اما شما هم مثل ما بدانید که شکل صحیح آن تنگ دار است.

استخر های طبیعی تنگه دار

در بخش‌هایی از مسیر، به حوض‌ها و استخرهایی طبیعی برمی‌خورید که ماجراجویی در این تنگه را به اوج خودش می‌رساند. در این قسمت‌ها با بررسی عمق مناسب و نبودن تخته سنگ در بستر رودخانه، می‌توانید یک تجربه پرهیجان از شیرجه به دل طبیعت را داشته باشید. برای تماشای این مناطق میتونید از افراد محلی کمک بگیرید.

ویدیویی از ماجراجویی در تنگه دار کاری از شهروز اسماعیلی

بهترین زمان سفر به تنگه دار

مردادماه بهترین زمان سفر به تنگه دار است. خنکی این تنگه در تابستانِ گرم و مرطوب و طولانی بودن روز کمک می‌کند با بهترین تجربه رودخانه‌نوردی از تنگ دار به خانه بازگردید.

بهار و پاییز: اواخر بهار و اوایل پاییز با احتیاط بسیار و دقت به پیش‌بینی‌های آب و هوا در صورتی که هوا ابری یا بارانی نباشد می‌توانید رودخانه‌نوردی در تنگ دار را تجربه کنید. هوا البته ممکن است برای‌تان کمی سرد باشد. به ویژه در بهار آب نسبت به دیگر فصل‌ها عمیق‌تر است و لازم است احتیاط بیشتری داشته باشید.

تابستان: بهترین فصل بازدید از تنگ دار تابستان است. یعنی زمانی که می‌توانید از گرمای داغ و شرجی هوای شمال به این تنگ خنک پناه ببرید و با آبتنی در استخرهای آن خنکای بهاری را دوباره تجربه کنید.

زمستان: در یک کلام زمستان به تنگه دار نروید. گذشته از خطر بارش و سیل، سرمای هوا و آب به شدت آزاردهنده است و نمی‌توانید تنگه را بپیمایید. عمق و شدت جریان آب نیز در زمستان خطرآفرین است.

تنگه دار کجاست؟

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

از سمت جاده چالوس وارد کمربندی و سپس جاده ساحلی شماره ۲۲ به نام سیاهکلرود می‌شوید. در تقاطع شهید خیریان به سمت راست پیچیده و نیرنگ را پشت سر می‌گذارید. در انتهای نیرنگ دوباره به راست پیچیده و به سمت کشک‌سرا می‌رانید.

پس از عبور از روستای کشک‎سرا مسیر خاکی جنگل خانیکان را در پیش می‌گیرید. با آغاز مسیر خاکی به یک شیب تند می‌رسید که انتهای آن دوراه می‌شود. مسیر راست را ادامه دهید تا روی پل رودخانه کرکو برسید که محل پارک ماشین‌هاست و شما خودروی دیگر گردشگران را در اینجا خواهید دید. دقت کنید مسیر سمت چپ به نگهبانی پارک جنگلی خانیکان منتهی می‌شود و به تنگه دار نمی‌رود.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۶ دیدگاه
 1. مجید

  اردیبهشت واقعا بهترین زمان سفر به تنگه داره
  فقط به شرطی که وسط هفته برید آخر هفته ها آنقدر آدم هست که فقط آدم می‌بینید

 2. رویا آزاد

  واقعا جای قشنگی بود. خصوصا تو فصل تابستان به دلیل خنک بودن آب واقعا سفر عالی میشه. فقط اگر میتونید روزهای وسط هفته برید چون آخر هفته ها معمولا شلوغ میشه و ممکن خیلی لذت نبرید

 3. شهین

  بهترین مکان برای سفرهای تابستانی، آب و هوای خنک، دور از شلوغی شهر و فضایی زیبا و سرسبز واقعا بهتون پیشنهاد میکنم برید

 4. رضا

  بهترین مکان برای سفرهای تابستانی، هوای عالی، منظره عالی و تقریبا تو وسط هفته خلوت

 5. رضا

  اگر بخوایم اونجا اقامت داشته باشیم جایی هست؟

  1. تحریریه

   میتونید به نوشهر و چالوس برید و اونجا هتل و و یلا بگیرید همچنین روستای کشک‌ سرا هم برای موندن در شب خوبه که محلی ها خونه اجاره میدن.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.