تجربه چهارفصل در سفر به روستای نویس

روستایی در حدود ۲۰۰ کیلومتری استان تهران و جزء استان قم یکی از روستاهایی است که در آن ۴ فصل را می‌توان به چشم دید و حس کرد.

طبیعت کوهستانی این روستا آب و هوای مطبوعی را برای این روستا رقم زده است. این روستا زادگاه آبا و اجدادی پدر و مادرم است و به همین دلیل و مسافت کم آن تا تهران در سال ممکن است چند بار به آن سفر کنیم. همراه وینوک باشید تا بیشتر با این روستای زیبا و تاریخی آشنا شوید.

روستای نویس

چطوری بریم؟

مسیر رفتن به روستای نویس از طرف اتوبان ساوه و بعد از آن جاده سلفچگان است. با سرعت مجاز و در صورت نرمال بودن ترافیک اتوبان ساوه حدود دو ساعت و نیم تا سه ساعت زمان رسیدن به روستا است. در جاده سلفچگان بریدگی با تابلو قاهان وجود دارد که این مسیر به روستای نویس می‌خورد. در مسیر ابتدا از روستای آغولک عبور کرده و بعد به تریتب روستاهای بنابر، جمزقان، قاهان را پشت سر گذاشته و به روستای نویس می‌رسیدید. 

عکس فوق در همان جاده به سمت نویس در فصل بهار گرفته شده که در این فصل دشت‌های گل کلزا منظره‌ای زیبا و دیدنی رقم می‌زند.

روستای نویس

آب و هوای روستای نویس

آب و هوای کوهستانی روستای نویس زمستانی سرد و تابستانی خنک دارد. همانطور که در عکس مشخص است خانه‌های روستا همانند دیگر روستاهای دارای بافت کوهستانی به صورت پلکانی بر روی پیکره روستا ساخته شده‌اند. روستای نویس به دلیل دارا بودن خاک حاصلخیز و منابع آبی بستر مناسبی برای کشت و کار و زراعت است که البته این کار شغل اصلی اهالی روستا در زمان قدیم بوده است و از طریق دامداری و کشاورزی امرار معاش می‌کردند.

این مقاله را از دست ندهید: سفر به عسل محله

روستای نویس

جاذبه های گردشگری

اما مهمترین چیزی که از نویس می‌توانم برایتان بگویم آتشکده یا همان چارتاقی است که متعلق به دوره ساسانیان است. آتشکده محلی برای نیایش‌های زرتشتیان باستان بوده که در آن عنصر آتش مهمترین نقش را ایفا می‌کرده و مهمترین نیایش‌های دینی زرتشتیان در برابر همین آتش انجام می‌شده است.

امروزه بسیاری از گروه‌های ستاره‌شناسی برای رصد آسمان و بسیاری از رویدادهای نجومی چارتاقی نویس را برای رفتن انتخاب می‌کنند. آب و هوای تمیز و شب‌های پرستاره و همچنین نبود چراغ‌های نور در اطراف چارتاقی کار رصد را برای ستاره شناسان آسان می‌کند. فقط امیدوارم که این اثر باستانی همانند دیگر آثار باستانی کشورم که به مرور در حال خراب شدن است از بین نرود و برای بقای آن تلاش شود.

روستای نویس

یکی از اجزای جدایی ناپذیر سفرهای ما به نویس برقرار کردن آتش و کباب چنجه یا جوجه کباب و در مواقعی هم آبگوشت است. که البته این جشن‌های ما در باغ با چای ذغالی که بر روی آتش دم می‌کشد تکمیل می‌شود. در سال‌های کودکی و نوجوانی‌ام روستا خیلی بیشتر حال و هوای روستا را داشت.

وجود دام و نان‌هایی که توسط بانوان روستا پخته می‌شد همه حس و حال روستا را داشت که الان دیگر وجود ندارد و می‌توان گفت که روستای کمی از آن حال و هوا فاصله گرفته و بیشتر به سمت زندگی شهری کشیده شده است. البته باید اشاره کنم که جمعیت روستا هم بیشتر به سمت شهرها مهاجرت کردند و اکثرا برای سرکشی به باغ‌ها و ایام تعطیل به روستا سر می‌زنند.

روستای نویس

طبیعت نویس

طبیعت چهارفصل را می‌توان در باغ‌های نویس مشاهده کرد. بهار گل‌های رنگارنگ، تابستان کوه‌های سبز، پاییز هفت رنگ و در نهایت زمستان بی برگ همه در روستای نویس قابل مشاهده است. هر باغ مالکی دارد که مسئولیت رسیدگی به آن برعهده همان فرد است. از محصولات کلیدی روستای نویس می‌توان به گردو، توت، فندق، بادام و میوه‌های تابستانی اشاره کرد. که بدون اغراق می‌توانم بگویم که تمامی محصولات باغ‌های نویس درجه یک است.

روستای نویس

اطراف روستای نویس کوه‌های بسیاری واقع شده است که حتی افراد ورزشکار و کوهنورد را هم راضی نگه می‌دارد. حتی در فصل بهار گونه‌های گیاهی بسیاری در بستر این کوه‌ها یافت می‌شود که اگر به آنها آشنایی داشته باشید به راحتی می‌توانید از چیدن آنها لذت ببرید.

درکل برای شمایی که اهل سفر هستید و از دیدن طبیعت لذت می‌برید روستای نویس را پیشنهاد می‌دهم. مسافت کم آن تا تهران و دیدن آتشکده زرتشتیان خود دلایلی است که نمی‌توان آنها را رد کرد.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.