پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹ کدامند؟

جمعیت شهرهای بزرگ در سراسر جهان رو به افزایش است، به طوری که مردم برای استفاده از فرصت‌های شغلی بهتر، زیرساخت‌های مدرن و سایر امکانات در شهرهای بزرگ مسکن می‌یابند. 

به ویژه شهرهای آسیایی رشد جمعیت قابل توجهی را ثبت کرده‌اند و اکثر شهرهای بزرگ حال حاضر در قاره آسیا مانند شانگهای، پکن، دهلی، بمبئی، توکیو، کراچی و گوانگژو قرار دارند. تنها شهر آفریقایی در این فهرست لاگوس است.

۱۰- بمبئی – ۱۲٫۴ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

بمبئی در ساحل غربی شبه جزیره هند قرار دارد و حدود ۱۲٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بمبئی در اطراف قلعه تاسیس شده توسط بریتانیا در قرن ۱۷th گسترش یافت. بندرگاه این شهر به آسانی رشد خود را آغاز کرد و تا قرن هجدهم، بمبئی شهری برای بخش تولیدی رونق یافته بود.

بزرگترین جمعیت میلیاردرها و میلیونرهای هندی در بمبئی ساکن هستند. بمبئی موسسات مالی مهم مانند بنگاه مبادلات بمبئی و بانک مرکزی هند را میزبانی می‌کند. به عنوان یک مرکز هنری، بمبئی خواستگاه صنعت بالیوود و صنعت سینمایی Marathi است.

۹- گوانگجو – ۱۳٫۵ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

گوانگژو به عنوان مرکز آموزشی، اقتصادی، تکنولوژیکی و فرهنگی جنوب چین شناخته شده است. این شهر در کنار رودخانه Pearl رشد خود را به عنوان یک بندر مرکزی آغاز کرد. این شهر بیش از ۲۲۰۰ سال قدمت دارد و ایستگاه پایانی جاده ابریشم بوده است. در سال ۲۰۱۵، منطقه اداری شهر حدود ۱۳،۵۰۱،۱۰۰ نفر جمعیت داشته است و به عنوان شهر آلفا شهری که نقش مهمی در نظام اقتصادی جهانی دارد شناخته می‌شود.

مهاجران خارجی و همچنین مهاجران غیرقانونی در سال های اخیر از خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی و اروپای شرقی شهر گوانگژو را به تسخیر خود در آورده‌اند و به همین سبب این شهر به «پایتخت سوم جهان» مشهور است.

۸- توکیو – ۱۳٫۶ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

توکیو در ساحل شرقی جزیره Honshu واقع شده است که بزرگترین جزیره از چهار جزایری است که ژاپن را تشکیل می‌دهند. این شهر پایتخت ژاپن است. در ابتدا نام آن Edo بوده است اما در سال ۱۸۶۸، زمانی که خانواده امپراتوری ژاپن از کیوتو نقل مکان کرد، تغییر نام یافت.

جمعیت کلان شهر توکیو ۱۳،۶۱۷،۴۴۵ تخمین زده شده است. توکیو میزبان پنجاه و یک شرکت مالی جهانی است و در فهرست جهانی در این زمینه چهارم است. ساکنان توکیو تقریبا همه ژاپنی با ترکیبی از چینی و کره‌ای‌ها هستند. شرکت‌ها و نهادهای بزرگ مالی در توکیو قرار دارد در حالی که بخش تولیدی عمدتا در یوکوهاما، چیبا و کاوازاکی متمرکز هستند.

۷- استانبول – ۱۴ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

استانبول تاریخ شگفت انگیزی دارد که در حدود ۶۶۰ سال قبل از میلاد در زمان بیزانس به وجود آمده است و در ۳۳۰ میلادی به عنوان قسطنطنیه شناخته می‌شده است. استانبول پایتخت روم، بیزانس، لاتین و امپراتوری‌های عثمانی بود، که آن را تبدیل به یک پایتخت اسلامی کرد.

این شهر در امتداد جاده ابریشم مشهور قرار گرفت که باعث تسهیل تعاملات میان مردم گوناگون در قلمرو آن شد. جمعیت استانبول بیش از ۱۴ میلیون نفر است و سالانه میلیون‌ها گردشگر را به عنوان یکی از مهمترین مقصد گردشگری اروپا جذب می‌کند. استانبول همچنین شهرت خود را به عنوان یک مرکز تاریخی، هنری، فرهنگی و سرگرمی به دست آورده است.

۶- کراچی – ۱۴٫۹ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

کراچی به عنوان پایتخت استان سند شناخته می‌شود و بزرگترین منطقه شهری آن ۱۴٫۹ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر موقعیت استراتژیکی در دریای عربی دارد و بندرهای این شهر به نام بندر بن قاسم و بندر کراچی از بزرگترین بندرهای پاکستان به شمار می‌آیند. این شهر در قدیم روستایی بود که در سال ۱۷۲۹ به نام Kolachi شناخته می‌شد و با اشغال انگلیسی‌ها بزرگ‌تر و برجسته‌تر شد.

ساکنان کراچی متعلق به نژادها و ادیان مختلف هستند که باعث شده که این شهر متنوع ترین ادیان را داشته باشد.همچنین کراچی در پاکستان شهری سکولار است. اقتصاد رسمی کراچی در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۳ میلیارد دلار رسید و در حال حاضر این شهر حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تولید می‌کند.

۵- تیانجین – ۱۵٫۲ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

تیانجین در منطقه ساحلی شمال چین قرار دارد و دارای بیش از ۱۵ میلیون نفر جمعیت است. تیانجین پس از باز شدن کانال بزرگ در دوران سلسله سوئی، به عنوان یک مرکز تجارتی توسعه یافت. شهر به ویژه در سلسله چینگ و جمهوری چین رشد کرده است و از سال ۱۸۶۰ به عنوان بندر معاملات فعالیت می‌کند.

تیانجین نیز دروازه‌ای به پکن است و معماری اروپایی آن تاریخ مستعمره آن را نشان می دهد. تولید ناخالص داخلی شهر در سال ۲۰۱۴ در حدود ۱٫۵۷۲ تریلیون یوآن بود که بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی در سرتاسر کشور چین در آن زمان ۱۷،۱۲۶ دلار بود.

۴- لاگوس – ۱۶ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

اکو نام قبلی لاگوس بود که مرکز اصلی تجارت امپراتوری بنین بود. پرتغالی‌ها در سال ۱۴۲۷ نامش را به لاگوس تغییر دادند و در سال ۱۸۵۱ بریتانیا این شهر را به استعمار خود درآورد. لاگوس یکی از سریعترین شهرهای آفریقا در رشد جمعیت است و در حال حاضر بیش از ۱۶ میلیون نفر جمعیت دارد.

این شهر در نزدیکی فرودگاه بین المللی مورتال محمد یکی از بزرگترین فرودگاه‌های آفریقا واقع شده است، که به همین دلیل حدود ۸۲٪ از پروازهای بین المللی هواپیمایی در غرب آفریقا از لاگوس است. شهر لاگوس ۷۵ درصد از درآمد خود را تولید می کند و ۳۲ درصد از تولید ناخالص داخلی نیجریه را نیز این شهر تولید می‌کند. این شهر در بخش فرهنگی و فیلم مشهور به نام Nollywood است. فیلم‌های متعددی در منطقه Festac فیلمبرداری شده‌اند. این شهر با میزبانی جشنواره‌های فرهنگی و مقصد‌های توریستی خود را جهانی ساخته است.

۳- دهلی – ۱۶٫۷ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

شهر دهلی متشکل از دو منطقه است. دهلی نو که در شمال واقع شده است و دهلی قدیم. در حالی که دهلی نو در زمان استعمار بریتانیا به عنوان پایتخت آن در قرن بیستم انتخاب شد.

این پایتخت ملی شامل دو بخش، منطقه اطراف شهر و همچنین مناطق روستایی مجاور است. دهلی در ساحل غربی یامونا واقع شده است. این شهر از قرن ششم قبل از میلاد سکنه داشته و پایتخت امپراتوری و پادشاهی هند بوده است. ثروت دهلی ۴۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و علاوه بر این ۲۳,۰۰۰ میلیونر و ۱۸ میلیاردر در این شهر ساکن هستند. جمعیت شهر در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۶٫۷ میلیون نفر بود.

۲- پکن – ۲۱٫۵ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

پکن پایتخت چین و در دشت‌های شمالی چین و در منطقه شمال غربی کشور واقع شده است. پکن دارای تاریخی پر زرق و برق از یکی از چهار پایتخت بزرگ باستانی چین است که به اشغال خارجی درآمده و همچنین در قرن بیستم جنگ داخلی هم داشته است. پکن پس از انقلاب کمونیستی سال ۱۹۴۹ خود را به‌ عنوان مرکز صنعتی جهان معرفی کرد.

خودروها، منسوجات، پتروشیمی، تجهیزات هوا فضا بعضی از محصولات تولید شده توسط بخش صنعتی شهر هستند. بیش از ۲۰ میلیون نفر ساکن پکن هستند. پکن همچنین به عنوان یک مرکز فرهنگی، دارای هفت محل ثبت شده به عنوان میراث جهانی است که توسط یونسکو ثبت شده است.

۱- شانگهای – ۲۴ میلیون

10 شهر پرجمعیت جهان

۲۴ میلیون نفر جمعیت، شانگهای را به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها نه تنها در آسیا بلکه در سرتاسر جهان معرفی می‌کند. شانگهای در کنار رودخانه یانگ تسه قرار دارد و بندر شهر به عنوان پرکارترین بندر جهان در سال ۲۰۱۶ با ۳۷ میلیون TEU درآمد شناخته می‌شود.

شانگهای در قدیم شهر کینگلونگ بود که در سال ۷۴۶ تاسیس شد و به عنوان یک بندر تجاری در امپراتوری چین رشد کرد. در قرن نوزدهم پتانسیل اقتصادی شانگهای این شهر را به مرکزی برای درگیری میان انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها برای کنترل این شهر تبدیل کرد.

ژاپن نیز در جنگ جهانی دوم به شانگهای حمله کرد. شانگهای در چین مدرن قطب اقتصادی و تجاری به شمار می‌آید و از سال ۱۹۹۲ تا کنون غیر از سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به علت رکود جهانی رشد دو رقمی داشته است. سه بخش خدماتی شانگهای شامل املاک و مستغلات، خدمات مالی و خرده فروشی می‌باشد، که در حدود ۴۰٪ از کل تولید کشوررا تشکیل می‌دهد. شانگهای خواستگاه بخش‌های صنعتی متعددی مانند بخش توسعه اقتصادی و فن آوری شانگهای Hongqiao است. شانگهای مهاجران محلی و همچنین مهاجران خارجی از ژاپن، آمریکا و کره را جذب می‌کند.

منبع: worldatlas

1 نظر
  1. شراره رهبر

    جالب که بیشتر کشورهای پرحمعیت جهان به استثناء هند از کشورهای پیشرفته و صنعتی هستند و تونستن که از جمعیت زیادشون تو مسیر پیشرفت استفاده کنند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.