باغ ملی گیاه شناسی تهران تنوع بی نظیر گونه های گیاهی در تهران

باغ ملی گياه شناسی مكانی است كه در آن مجموعه ای از گياهان بومی و غير بومی در فضای باز و در گلخانه ها كشت می شوند و نقش مهمی در زمينه های مختلف تحقيقاتی از جمله علوم گياهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهميت گياهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. به علاوه باغ گياه شناسی به عنوان ذخيره ژنتيكی گياهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می گيرد.

باغ ملی گیاه شناسی تهران امكانات لازم براي مطالعه و تحقيق درباره تنوع زيستی وحفاظت از آنها فراهم است. با بهره گيری از روش های مختلف علمی، امكان شناخت گونه‌های گياهی كشور فراهم گشته و محدوده پراكنش آنها تعيين می ‌گردد.

تحقيق در زمينه روش های تكثير و پرورش گونه‌ های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات ديگری است كه در باغهای گياه شناسی به آن پرداخته می شود.

این باغ موزه در شهر تهران، اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر(مترو ایران خودرو) 20متری دوم، شهید گودرزی، بلوار گیاه شناسی واقع شده است.

باغ ملی گیاه شناسی تهران در سال 1347 افتتاح شد و در تهران – باغ ملی ایران در اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر (مترو ایران خودرو) 20 متری دوم، شهید گودرزی ، بلوار گیاه شناسی واقع شده است.

گونه های بی نظیر گیاهان در باغ ملی گیاه شناسی تهران

باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی می باشد. این باغ از رویشگاه‌های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان ها و همچنین رویشگاه های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، هیمالیا، چین و ژاپن تشکیل شده است.

علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ها وجود دارد.

باغ ملی گیاه شناسی تهران جدا از جنبه گردشگری به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهانی که در معرض خطر انقراض هستند مورد استفاده قرار میگیرد. تحقیق در زمینه روش های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ های گیاهشناسی به آن پرداخته می شود.

از دیگر اهداف احداث این باغ جمع آوری مجوعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و یا گلخانه این باغ می باشد.

در این باغ، قطعات تخصصی مثل گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ها موجود است.

از دیگر بخش های مهم باغ گیاه شناسی ملی ایران، می توان به فضای سبز، گلخانه ها و نهالستان، باغ سیستماتیک، جنگل تفریحی، باغ میوه، نهالستان، رویشگاه آذربایجان و قفقاز اشاره نمود.

از دیگر جذابیت های این پارک میتوان به بازسازی مناطقی چون چین، ژاپن، رشته کوه های البرز، زاگرس و… همراه با گیاهان اصلی آن اشاره کرد.

به همین دلیل در قسمت‌های مختلف باغ که قدم می زنید، هر گوشه ای از آن، شما را به مکان،  اقلیم و گونه گیاهی خاصی می برد.

 

گالری عکس باغ ملی گیاه شناسی تهران :

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

 

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

 

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

 

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

 

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

 

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران

 

گشتی در باغ ملی گیاه شناسی تهران


سایر مقالات:

یک میلیارد تومان هزینه نگهداری برج میلاد!

رستوران هیوا ، طعم بی نظیر کباب در رستوران گردی وینوک

رستوران گردی با تخفیف در تهران!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.