نگاهی به فیلم In Bruges ساخته مارتین مک‌دونا

بروژ، شهری که شاید برای خیلی از ما اتوپیا و ایده آل زندگی باشد و پس از تماشای فیلم به آن علاقه‌مند شویم. داستان کلی فیلم حول محور دو کاراکتر با نام‌های ری (کالین فارل) و کن (برندان گلیسون) می‌چرخد. دو قاتل و یا بهتر بگویم دو مزدور که برای انجام قتل‌هایشان از رئیس خود دستور می‌گیرند تا ماموریت بعدی خود را در شهر بروژ به انجام برسانند.

فیلم In Bruges فیلمنامه‌ای جذاب و موسیقی متنی دارد که در کنار صحنه‌های بصری استفاده شده در فیلم آن را به اثری جذاب و دیدنی تبدیل می‌کند. سبک فیلم را می‌توان درام و کمی کمدی توصیف کرد که با بازی هنرمندانه کالین فارل و برندان گلیسون یک اثر تمام و کمال را به ما معرفی می‌کند.

در صحنه‌های ابتدایی فیلم شاهد صحنه‌هایی از این شهر رویایی (بروژ) هستیم که البته در اینجا در دو وجه به این شهر نگاه می‌کنیم. کن فردی است که عاشق تاریخ، فرهنگ، رسوم، و سنت‌هاست و قطعا بروژ انتخاب اول او برای سفر و یا حتی سکونت خواهد بود.

اما در نقطه مقابل ری فردی شوخ، لا ابالی، خوش گذران و بی‌مسئولیت است که از این شهر و هوای گرفته آن متنفر است و ترجیح می‌دهد شاید وقت خود را در کازینوهای لاس وگاس  یا تگزاس سپری کند.

اما چه چیزی این دو کاراکتر را علی‌رغم تفاوت‌های زیادی که بینشان وجود دارد، باهم شریک و همکار می‌کند؟

در فیلم صحنه‌های زیادی از هنرهای دوره رنسانس می‌بینیم. نقاشی‌هایی که گاهی آمیخته با خشونت و پرخاش زیادی هستند و بناهای تاریخی زیبایی که با موسیقی زیبا و تاثیر گذار فیلم احساسات مخاطب را جریحه‌دار می‌کنند.

و اما فیلم نامه

همانطور که در قبل گفتیم این دو فرد مزدور برای انجام ماموریت بعدی خود عازم شهر بروژ در بلژیک هستند و بر طبق اسرار کاری محرمانه از ماموریت خود خبر ندارند و قرار است اطلاعات ماموریت در اختیار آنها گذاشته شود.

با جلو رفتن داستان فیلم متوجه می‌شویم که ری از یک آشفتگی رنج می‌برد و انگار چیزی روح و روان او را بسیار آشفته کرده است. نویسنده ابتدا با نشان دادن این رفتار در شخصیت او مخاطب را کنجکاو می‌کند و در ادامه پاسخ را به او می‌دهد.

در ماموریت قبلی که ری مسئول به قتل رساندن یک کشیش بوده به اشتباه و به صورت غیر عمد با شلیک گلوله‌ای به سر یک کودک او را نیز به قتل می‌رساند. قطعا کشتن و آزار کودکان برای هیچ فردی سالمی ساده نیست و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. در ادامه داستان بیشتر با شخصیت و عواطف و احساسات آنان آشنا می‌شویم. تا اینکه تماسی از طرف رئیس با کن برقرار می‌شود و جزئیات ماموریت آنها در اختیار او قرار می‌گیرد.”کشتن ری”

تا اینجای داستان ما از رئیس فقط یک صدای پشت تلفن می‌شناسیم که دستورها را صادر می‌کند و جزئیات ماجرا بر عهده ری و کن است. اما چرا باید یکی از آنها دیگری را به قتل برساند؟ اینجاست که میفهمیم قائده و قانونی وجود دارد. قوائد اخلاقی آن هم در قتل و کشتار. رئیس آنها را به بروژ فرستاده تا آخرین مسافرت زندگی ری خوشایند و دلپذیر جلوه کند و قبل از قربانی شدن به او هدیه‌ای داده باشد. اما غافل از اینکه ری از بروژ متنفر است. 

هری (رالف فینز) که نقش رئیس را ایفا می‌کند معتقد کشتن کودکان چه به عمد و یا غیر عمد، مذموم است و معتقد است چنین فردی نباید بیش از این زنده بماند و سخت بر این عقیده خود استوار است. همانطور که در ادامه می‌بینیم او فردی خانواده مدار است و چهره‌ای مافیایی ندارد.

اجازه بدهید بیش از این در مورد فیلم نامه صحبت نکنیم و شما را دعوت به دیدن فیلم کنیم که قطعا با هر سلیقه‌ای که باشید، دیدن این فیلم خالی از لطف نیست و مطمئنم از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

تضاد و پارادوکس

این فیلم پر از تضاد و پارادوکس‌های فراوان است که از همان ابتدا هم واضح و آشکار است.چرا که شخصیت ری و کن کاملا متفاوت و مخالف یکدیگر است.

یا مثلا در صحنه تعقیب و گریز هری و ری وقتی پای صاحب هتل که زنی باردار است به میان می‌آید هر دو قرار میگذارند تا جایی دیگر و بیرون هتل این مبارزه را ادامه دهند و جلوی این زن تسلیم می‌شوند.

نکته طنز و شاید جالب ماجرا این است که ری، هری را از جزئیات حرکات بعدی خود باخبر می‌کند تا بیرون از هتل دوباره به هم برسند و انگار نه انگار که هر دو آدمکش هستند و تا بحال چندین نفر را به قتل رسانده‌اند. اما مثل آدم کش‌های دیگر بی‌رحم نیستند و اصول و قوانین اخلاقی را رعایت می‌کنند.

یا در معروف‌ترین سکانس فیلم جایی که کن قصد به قتل رساندن ری را دارد و ناگهان می‌بیند که خود ری هم قصد خودکشی دارد، دیالوگ‌های جالبی بینشان رد و بدل می‌شود:

-می‌خواستی خودکشی کنی؟

+من حق دارم

-نه نداری

+من حق ندارم و تو داری؟ این چه عدالتیه؟

همچنان در فیلم نمادها و دیالوگ‌هایی را می‌بینیم که چه اتفاقی برای انسان در آرماگدون و برزخ می‌افتاد؟ و این احساس گناهی که گریبان گیر ری است و او را رها نمی‌کند. اما در پایان داستان آیا ری رستگار می‌شود؟آ یا تقاص خونی را که به ناحق ریخته شده را پس می‌دهد؟

و یا کوتوله‌ای که در بطن ماجرا حضور دارد و فکر می‌کنیم شخصیتی آنچنان تاثیرگذاری در روند فیلم نخواهد بود ولی در پایان نظرمان عوض خواهد شد.

اخلاق در عین بی‌اخلاقی عبارتی است که می‌توان فیلم “در بروژ” را در آن خلاصه کرد. دیالوگ‌هایی که درباره جنگی که در آینده بین نژادها رخ خواهد داد و شاید تمسخر آن در حین مستی.

در انتها باید بگویم شما با هر سبک و سلیقه فیلمی که دارید می‌توانید این فیلم را ببینید و از آن لذت ببرید. همه چیز در اینجا داریم. تیراندازی، تعقیب و گریز، کمدی، موسیقی، فرهنگ و هنر، زیبایی، اخلاق، اعتقاد، رستگاری و …..

هر انچه برای یک فیلم کامل نیاز است در اینجا پیدا می‌کنید بدون آنکه به جذابیت و ضرب آهنگ فیلم لطمه‌ای وارد شود.

پس پیشنهاد امروز ما برای شما فیلم In Bruges  است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.