بیماری کلسترول بالا خانوادگی یا FH چیست؟

دکتر داروساز Matt Ito اهل پورتلند، اورگان، در زمینه افزایش آگاهی در مورد کلسترول بالا به سبب دلیلی خوب بسیار فعال است. او خود دچار بیماری ارثی خطرناک کلسترول به نام کلسترول خون بالا خانوادگی، و یا FH است که بیش از ۶۰۰،۰۰۰ نفر در ایالات متحده مبتلا به آن هستند. توصیه‌های وی در مورد کنترل سطح کلسترول برای محافظت از سلامت قلب دیدگاه شخصی او است زیرا او از زمان نوجوانی مبتلا به کلسترول خون بالا خانوادگی شده است.

 کلسترول بالا: خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی که ممکن است از ابتلا به آن بی‌خبر باشید

ایتو ابتدا در ۱۴ سالگی متوجه شد که کلسترول بالا دارد که آن را به ارث برده است. ایتو می‌گوید: “مادر من یه روز به صورت اتفاقی کلسترول خود را چک کرد. او در خانواده خود سابقه بیماری‌های قلبی عروقی را داشت که بیماری او را FH تشخیص دادند یعنی همان کلسترول خون بالا خانوادگی. در آن زمان هم از ایتو و هم از برادر بزرگترش تست گفته شد. او کلسترول بالا را به ارث برده بود، اما برادرش نداشت. آنها بعدا متوجه شدند که خواهر کوچکتر او نیز FH دارد. در خانواده‌هایی که هیپرکلسترولمی خانوادگی است، این احتمال وجود دارد که یک کودک به این بیماری مبتلا شود و دیگری بیمار کلسترول نداشته باشد. اتیو می گوید: ” دخترم که در حال حاضر ۱۸ سال دارد نیز این بیماری را دارد و زمانی که او ۱۰ ساله بود متوجه آن شدیم در حالی که پسر من FH ندارد.”

 داروی کلسترول بالا موروثی

هنگامی که ایتو در ابتدا متوجه شد که FH دارد، استاتین‌ها داروی کاهش کلسترول هنوز به عنوان درمان برای کلسترول بالا بوجود نیامده بود. او میگوید: “استاتین‌ها تا سال ۱۹۸۶ یا حتی بعد از خارج شدن او از دانشکده داروسازی معرفی نشده بودند.”

در ابتدا، کودکان مبتلا به این بیماری تنها به سمت رژیم غذایی کم چربی و ورزش سوق داده می‌شوند. در نهایت، ایتو یادآور می شود که اسیدهای صفراوی، یکی از اولین داروهای کاهش دهنده کلسترول، در دسترس همگان البته غیر از کودکان است. او می گوید: “درمان سه مرحله داست”. “ابتدا استاتین، به عنوان جذب کننده کلسترول سپس Zetia و بعد اسید صفراوی.” در حال حاضر این داروها توسط سازمان غذا و دارو آمریکا برای کودکان نیز تأیید شده است. رژیم کنونی او شامل درمان جدید برای افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی خانوادگی است. داروی او از دسته داروهای جدید کاهش دهنده کلسترول به نام  به نام PCSK9 است. کلسترول بد رو به کاهش است و به سطح سالم یعنی ۲۵ میلی‌گرم در هر دسی لیتر رسیده است. 

ایتو در حال حاضر هم تحت نظر متخصص قلب و پزشک عمومی قرار دارد و هر ۶ ماه یکبار کلسترول خود را آزمایش می‌کند. هرچند زمانی که بیمار برای اولین بار درمان دارویی خود را شروع می‌کند، باید بیشتر تحت نظر باشد. ایتو یک حمله قلبی بزرگ و سه مرحل جراحی بای پس داشت، اگرچه در آن زمان تحت درمان دو نوع دارو بود. کلسترول LDL یا کلسترول بد، هنوز هم بسیار بالا است یعنی ۲۵۰ میلی گرم در هر دسی لیتر، که بیش از دو برابر میزان طبیعی است. به همین دلیل است که او در حال حاضر داروهای بیشتری مصرف می‌کند.

این مقاله را از دست ندهید: مواردی که دکترها درباره آزمایش خون به شما نمی‌گوید

 انتخاب شیوه زندگی صحیح باعث کاهش کلسترول می‌شود

داشتن کلسترول بالا خانوادگی

اگر سطح کلسترول شما با راهنمای زیر مطابقت داشته باشد، در وضعیت سالم به سر می‌برید:

کلسترول LDL (کلسترول بد): کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (در صورت عدم وجود دیابت)
کلسترول HDL (کلسترول خوب): بیش از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر برای مردان یا ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر برای زنان

اگر شما در این محدوده نیستید، ناراحت نباشید شما تنها نیستید. با توجه به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در آمریکا از هر سه بزرگسال یک نفر کلسترول بالا دارد. در حالی که دارو می‌تواند موثر باشد، ایتو می‌گوید: “متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به کلسترول بالا که آن را به ارث برده‌اند به سطح مناسب کلسترول بد حتی با مصرف دارو نمی‌رسند. اولین راه برای شروع کنترل سطح کلسترول، تمرکز بر روی رژیم غذایی است. ایتو می‌گوید: “اراده من نسبت به مصرف نکردن چربی و کلسترول بسیار قوی است.” پس از حمله قلبی، او حتی در رژیم غذایی خود سخت‌گیرتر نیز شده است. وی می‌گوید: “من گوشت قرمز را کنار گذاشته‌ام و فقط مرغ و ماهی می‌خورم.” او همچنین مصرف سدیم خود را به کمتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز کاهش داده است. ایتو اذعان می‌کند: “این یک چالش است و شما واقعا باید هنگام مصرف مواد غذایی برچسب آنها را بخوانید.” تغییر عادت غذایی نیز ممکن است دشوار باشد. “آشپزی در خانه‌ای که فردی مبتلا به کلسترول در آن زندگی می‌کند چالش است زیرا دیگران در خانه کلسترول خون بالا ندارند.”

او همچنین برای حفظ سطح کلسترول و سلامت قلبی عروقی خود تقریبا حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش می‌کند. در حال حاضر او دچار نارسایی قلبی نیز است، بنابراین برای بهبود عملکرد قلب فعالیت‌های هوازی میبایست ادامه داشته باشد. به طور کلی، با کلسترول بالا خانوادگی(FH) شما همچنین باید فشار خون و دیابت را کنترل کنید و سیگار نکشید، زیرا FH به میزان سه تا پنج برابر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

دانستن اطلاعات پزشکی به بیماران در کنترل کلسترول بالا کمک می‌کند

آیا آگاهی از دانش پزشکی و دارویی به ایتو کمک می‌کند تا کلسترول بالا به ارث برده خود را مدیریت کند؟ ایتو در جواب می‌گوید: “قطعا. اگر بیمار نتواند وضعیت بیماری خود را درک کند وضعیت بسیار سخت و فاجعه خواهد شد . داشتن دانش پزشکی واقعا کمک می‌کند. ” او می‌داند که بسیاری از افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی خانوادگی خطر داشتن حمله قلبی مانند او و یا سکته مغزی را خواهند داشت. اینکه تمام عمر خود را برای غلبه بر این بیماری بگذاری خیلی سخت است بخصوص برای کسانی که کلسترول بالا را از بدو تولد به ارث برده اند، این جنگ از تولد شروع می‌شود.”

ایتو با آموزش داروسازان و دانشجویان پرستاری، کمک می‌کند تا آگاهی در مورد کلسترول بالا ارثی در جامعه خود را افزایش دهد. او می‌گوید: “یکی از اهداف من پس از حمله قلبی تمرکز بر FH است.”

ایتو از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ رئیس انجمن ملی لیپید بوده است و با بنیاد FH نیز همکاری می‌کند. او می گوید: “امید من این است که ما بتوانیم طول عمر این افراد را بالا ببریم و از آزمایشاتی که انجام می‌دهیم اطلاعات مفیدی در اختیار مردم قرا دهیم و اگر خانواده‌ها هم نظرشون مثبت باشد، آنها نیز تحت این آزمایشات قرار گیرند. این بیماری به راحتی به سایر اعضای خانواده منتقل می‌شود.”

چرا کلسترول خود و خانواده‌تان را آزمایش نکنید؟ آنچه که از این آزمایش دریافت می‌کنید می‌تواند در سلامت قلب شما تحولی بزرگی ایجاد کند.

منبع: everydayhealth

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.