۸ نصیحت متخصصین اعصاب برای شاد و خوشحال بودن

هزاران راهنمایی و تکنیک‌های روانشناسی وجود دارد که به شما کمک می کند احساس خوشحالی کنید و در هر روز خود را شاد شروع کنید. اما جواب بدن به این تکنیک‌ها چه خواهد بود؟

در این مقاله برخی از یافته‌های متخصصین اعصاب را ارائه می‌دهیم که دقیقا می‌دانند چه موقع و چرا مغز می‌تواند احساس رضایت کامل را به شما دهد. همراه وینوک باشید.

یاد بگیرید که بگویید “متشکرم”

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: هنگامی که از فردی یا حتی سرنوشت برای یک چیزی تشکر می‌کنیم بر جنبه‌های مثبت زندگی متمرکز می‌شویم. خاطرات دلپذیر باعث تولید سروتونین در لایه رویی مغز می‌شود. این تکنیک اغلب برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.

حل مشکلات یکی پس از دیگری

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: مغز ما هرگز برای یافتن راه حل‌های هر مشکلی که ما را نگران می‌کند، متوقف نمی‌شود. این فعالیت انرژی زیادی می‌گیرد، بنابراین هر زمان که مغز خسته می‌شود و مشکل حل نشده، ما احساس اضطراب و خشم می‌کنیم. از سوی دیگر، برای هر تصمیم گیری موفق، مغز ما از طریق انتقال دهنده‌های عصبی سیستم عصبی را آرام می کند و به ما کمک می‌کند تا یک بار دیگر دنیا را بهتر ببینیم. بنابراین، واقعا مفید است سعی کنید تا هر مشکل را در زمان خودش حل کنید.

حرفی را در خود نگه ندارید، درباره آن چیزی که شما را رنج می‌دهد صحبت کنید

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: وقتی از بدون کلام بودن حرف می‌زنیم از چیزی ناخوشایند صحبت می‌کنیم که وضعیتی خطرناک در استفاده از بخش‌های مختلف مغز را نشان می‌دهد. همچینین احساسات منفی تأثیر کمتر بر شاد بودن شما دارند. بنابراین، توصیه می‌شود که مشکلات خود را درون خود نریزید. هر زمان که شما در مورد آنها صحبت می‌کنید، مغز شما تولید سروتونین را آغاز می‌کند و حتی موفق به دریافت جنبه‌های مثبت آن وضعیت می‌شود.

لمس کنید و در آغوش بگیرید

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: برای ما انسان‌ها تعاملات اجتماعی واقعا مهم هستند. اشکال مختلف حمایت‌های فیزیکی، به ویژه لمس کردن و در آغوش کشیدن، می‌تواند پس از بیماری روند بهبودی فرد را افزایش دهد. اگر شما تعاملات لمسی را از زندگی خود حذف کنید، مغز فقدان آن را به شکل درد فیزیکی حس می‌کند و همان مناطق مغز درباره آن موارد فعال می‌شوند. این، به نوبه خود، بر خلق و خوی تأثیر می‌گذارد و به باعث افسردگی می‌شود.

این مقاله را از دست ندهید: نکاتی جالب برای داشتن زندگی بهتر

یاد بگیرید، یاد بگیرید و باز هم یاد بگیرید

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: برای مغز، به دست آوردن دانش جدید به معنای سازگاری دائمی با تغییرات محیط اطراف است. با استفاده از این فرایند در مغز و با تلاش‌های آن برای جذب و پردازش اطلاعات تازه دوپامین، هورمون شادی، در آن ترشح می‌شود. اگر می‌خواهید خوشحال باشید، نترسید چیزهای جدید را امتحان کنید، محیط اطراف خود را تغییر دهید و چیزهای جدید یاد بگیرید.

ورزش کنید

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: فعالیت بدنی به بدن فشار می‌آورد. که پس از این فشار مقداری اندورفین توسط غده هیپوفیز آزاد می‌شود. اثر آن شبیه به مواد مخدر (به عنوان مثال مورفین) است که باعث کاهش درد و نشاط می‌شود. برای رسیدن به این نتیجه نیازی نیست در مسابقه ماراتن شرکت کنید حتی یک پیاده روی ساده می‌تواند شگفتی‌ها انجام دهد. در ضمن، بسیاری از نویسندگان و آهنگسازان پیاده‌روی را به عنوان بخش مهمی از فرایند کاری خود اعمال می‌کنند.

سعی کنید همیشه خواب خوب داشته باشید

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: در حالی که ما در تاریکی می‌خوابیم، بدن ما هورمون ملاتونین ترشح می کند. این هورمون سرعت تمام فرآیندهای بدن را کاهش می‌دهد و به بهبود و افزایش سطح سروتونین در هیپوتالاموس کمک می‌کند. اگر مغز یک تغییر در نور را تشخیص دهد، باعث آزاد شدن هورمون استرس می‌شود تا بدن را بیدار کند. از این رو خوابیدن تا ۸ ساعت در روز و تنها در محیط‌های تاریک مهم می‌باشد.

ذهن خود را درگیر مسائل دلپذیر کنید

شاد و خوشحال بودن

چه اتفاقی می‌افتد: انتظار چیزی خوب، مانند غذا یا ارتباط جنسی، بسیار دلپذیر است. مغز ما در واقع لذت را در انتظار رویدادهای دلپذیر به دست می‌آورد. به همین دلیل است که ما خیلی دوست داریم ساعت‌ها و دقیقه‌ها را برای یک لحظه خاص مانند روز تولد یا عروسی، ملاقات با یک دوست، یا فقط پایان یک روز کاری طولانی شمارش کنیم.

منبع: brightside

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.