کدام کشورها بیشترین عمل سزارین را در جهان انجام می‌دهند؟

تحقیق گسترده‌ای که در هفته گذشته توسط Lancet انتشار یافت، نشان داد که استفاده از عمل سزارین در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و کارشناسان با اشاره به سرعت رشد بالا این تغییر را “هشدار دهنده” خواندند. در اواخر قرن حاضر، ۱۲ درصد از تولدهای جهانی از طریق سزارین بود و تا سال ۲۰۱۵، این عمل‌ها تا ۲۱ درصد افزایش یافته است.

پزشکان گفته‌اند که در بسیاری از موارد، عمل سزارین به درستی صورت نمی‌پذیرد. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی که برآورد کرده است که ۱۰ تا ۱۵ درصد از تمام زایمان‌ها به علت عوارض به این روش نیاز دارند و این نرخ اعلام شده بیش از حد است.

میزان انجام عمل سزارین در کشورهای مختلف

البته عمل جراحی سزارین می‌تواند مادر و نوزاد را زنده نگه دارد، اما در آینده مادر را با خطرات مواجه می‌کند و می‌تواند بخصوص در هنگام زایمان آینده عوارضی به وجود آورد. در عکس زیر به کشورهایی که بیش از نیمی از تمام تولدها توسط سزارین به دنیا می‌آیند خواهیم انداخت و مرور کلی به کشورهایی می‌کنیم که نرخ بالاتری از عمل سزارین دارند.

جمهوری دومنیکن با نرخ ۵۸٫۱ درصد، در جایگاه اول این نمودار قرار دارد و پس از آن برزیل و مصر با ۵۵٫۵ درصد قرار دارند. با وجود اینکه آمریکا فاصله زیادی نسبت به کشورهای اول این نمودار دارد، ولی هنوز هم با ۳۲٫۹ درصد عمل سزارین نرخ نسبت بالایی دارد. 

این تحقیق به این نکته اشاره دارد که عمل سزارین در کشورهای ثروتمند بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد و این در حالی که در بسیاری از مناطق فقیر جهان عمل سزارین موجود نیست، حتی اگر در بعضی موارد واقعا به آن نیاز باشد. استفاده از آن در سال ۲۰۱۵ در کارائیب و مرکز آفریقا تا ۱۰ برابر شد. 

به عنوان مثال، در سودان جنوبی، عمل سزارین فقط با نرخ ۰٫۶ درصد از تمام تولدها به سختی مورد استفاده قرار می‌گرفت. افزایش محبوبیت عمومی این روش باعث شد تا زوج‌ها بیشتر در کلینیک‌ها زایمان کننند تا در بیمارستان‌ها. دلایل دیگری که این روش را بیشتر محبوب کرده است، ترس از درد زنان در هنگام زایمان طبیعی، نگرانی در مورد زندگی جنسی آینده و ایمن بودن این نوع عمل است.

درباره عمل سزارین

عمل سزارین جراحی بزرگ است که در آن پوست روی شکم و جدار رحم برای به دنیا آوردن بچه شکافته می‌شود. با این که سزارین یک عمل پیشرفته است ولی در صورتی که برای بیمار واجب نباشد اصلاً از نظر عقلی درست نیست. در آمریکا هیچ پزشکی بدون داشتن یک علت پزشکی قابل قبول اجازه اقدام به سزارین بیمار ندارد و آنچه که ما در ایران به اسم سزارین اختیاری داریم در آمریکا وجود ندارد. یعنی در صورت انجام این کار از نظر قوانین پزشکی با توبیخ همراه می‌شوند.

اما زایمان طبیعی ممکن است به سزارین منجر شود اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که در شرایط سخت زایمان طبیعی ممکن است عمل سزارین ضروری شود. این بدین معنا است که هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارین ختم شود و این شرایط را به هیچ عنوان نمی‌توان پیش ‌بینی کرد.

از دلایلی که زایمان طبیعی را به سمت سزارین می‌کشاند افت ضربان قلب نوزاد و کنده شدن جفت است اما باید بدانیم اگر در چنین شرایطی عمل سزارین صورت نگیرد جان مادر و نوزاد در معرض خطر می‌افتد.

عمل سزارین چگونه انجام می‌شود

برای انجام سزارین ابتدا موهای روی شکم اصلاح می‌شود و بعد سوند ادراری در مثانه گذاشته می‌شود. قبل از اینکه مادر روی تخت عمل بخوابد به او سرم وصل‌ می‌شود و بعد پارچه های استریل بر روی شکم قرار می‌گیرد و بعد با مواد ضد عفونی کننده شکم را شستشو می‌دهند و در نهایت بیمار را یا کامل بیهوش می‌کنند و یا او را از کمر بی‌حس می‌کنند.

سپس پوست روی شکم و جدار رحم شکافته می‌شود. مرحله بعد، تولد نوزاد است که معمولا زمان زیادی نمی‌برد. پس از تولد نوزاد نوبت به خارج نمودن جفت است و در نهایت شکاف‌ها را بخیه می‌کنند.

مدت زمان عمل سزارین چقدر است؟

عمل جراحی سزارین در حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول می‌کشد. اما کودک در ۱۵ دقیقه اول جراحی از شکم مادر خارج می‌شود و باقی زمان به منظور انجام بخیه لایه‌های شکاف جراحی صرف می‌شود.

عمل سزارین در ایران

ایران با ۴۵٫۶ درصد در این نمودار در جایگاه هشتم قرار دارد که این نشان دهنده نرخ بالای استفاده از عمل سزارین در کشور است. در بسیاری از موارد در بیمارستان‌ها این عمل برخلاف علاقه بیمار صورت می‌پذیرد و دلیل ان را عملی نبودن زایمان طبیعی عنوان می‌کنند. اما بخش عمده این نرخ بالا متوجه زنان است که به دلیل ترس بیجا از زایمان طبیعی تن به این عمل می‌دهند.


برای کاهش درد زایمان طبیعی شیوه سزارین را جایگزین می‌کنند که اقدامی است که در حال حاضر در بسیاری از کشورها مرسوم است. در خیلی از کشورهای اروپایی از بی‌حس کننده برای کاهش درد زایمان طبیعی استفاده می‌کنند که یکی از روش‌های مطمئن است. در این روش مواد بی‌حس کننده به داخل کانال نخاع تزریق می‌شود و در این روش زایمان بدون درد صورت می‌پذیرد.
اما باید گفت که بیشتر زنان در مورد درد در اشتباه هستند. درد زایمان در زایمان طبیعی قبل از وضع حمل است و این درد در سزارین بعد از زایمان پدیدار می‌شود که بسیار شدید‌تر از دردی سات که در زایمان طبیعی وجود دارد.
همچنین درد زایمان طبیعی گذرا است و بین آن فاصله برای استراحت است، اما درد زایمان سزارین اینگونه نیست و برای از بین رفتن اثر داروهای بیهوشی، مصرف آنتی بیوتیک‌ها و … که بر روی شیردهی نیز مؤثر است، زمان زیادی لازم است. این در حالی است که در زایمان طبیعی خونریزی کمتر است و احتمال عفونت و آمبولی کم است بنابراین به مصرف آنتی بیوتیک نیازی نیست.
به نظر شما کدامیک برای زایمان بهتر است، عمل سزارین یا زایمان طبیعی؟ جواب خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: statista

 

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.