بهترین زمان برای غذا خوردن در شب چه زمانی است

همه ما احتمالا این جمله را شنیده‌ایم: «بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر غذا نخورید». این قانون دارای توضیحات مختلف است و یکی از مهم‌ترین آنها این است که می‌گویند تمام غذاهایی که بعد از ساعت ۶ عصر خورده می‌شود در طول شب تبدیل به چربی می‌شوند یا هضم نمی‌شوند. اما بیشتر مردم روز کاری خود را ساعت ۶ بعد از ظهر تمام می‌کنند و به خانه باز می‌گردند. آیا این به این معنی است که آنها برای داشتن فرم مناسب و معده سالم باید از شام خوردن دیرتر اجتناب کنند؟ و افرادی که شب زنده‌دار هستند یا افرادی که برنامه کاری غیر متعارفی دارند چه کاری باید انجام دهند؟

ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که کشف کنیم آیا خوردن غذا و خوراکی در ساعت‌های آخر شب واقعا مضر است و آیا باعث افزایش وزن می‌شود. در پایان مقاله، نکته‌ای مفید است که توضیح می‌دهد که چگونه به متابولیسم مناسب برای کار بهتر برسیم. همراه وینوک باشید.

ارتباط بین میان وعده‌های آخر شب و اضافه وزن

هیچکس نمی‌داند که نظریه اضافه وزن بعد از خوردن مواد غذایی بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر به چربی تبدیل می‌شود از کجا می‌آید. اما حتی پس از تحقیقات زیادی که در مورد این موضوع انجام شده، نتایج هنوز هم بحث برانگیز است.

به عنوان مثال، در یکی از آزمایش‌ها، گروهی از مردان سالم، مصرف مواد غذایی را از ساعت ۷بعدازظهر تا ۶ صبح متوقف کردند. هر یک از شرکت کنندگان در این تحقیق ظرف مدت ۲ هفته در حدود ۱ پوند وزن کم کردند. پس از آن، شرکت کنندگان به حالت سابق روزمره خود بازگشتند و دوباره وزن کم کرده را اضافه کردند.

در آزمایشی دیگر، یک گروه از متقاضیان بیشترین کالری را هنگام شام و گروه دیگر در ناهار مصرف کردند. این اولین گروه بود که نتایج را بهتر نشان داد.

پس چرا دچار اضافه وزن می‌شویم؟

یک چیز روشن است و آن هم این است که غذا خوردن در شب به چربی تبدیل نمی‌شود. فرد وقتی چاق می‌شود که پرخوری می‌کند و حرکتی ندارد. این افراد انرژی بیشتری مصرف می‌کنند در حالی که آن انرژی را تخلیه نمی‌کنند. این بدان معنی است که تعداد کالری مصرفی است که بر اضافه وزن تاثیر می‌گذارد و نه زمان صرف شام خوردن. افرادی که به غذا خوردن‌های شبانه عادت دارند بیشتر از کسانی است که زود به رختخواب می‌روند و قبل از رفتن به رختخواب مصرف غذای خود را محدود می‌کنند در طول روز غذا می‌خوردند.

دانشمندان دانشگاه Northwestern، آمریکا، دو گروه را مورد آزمایش قرار دادند. شرکت کنندگان گروه اول نیمه‌های شب به رختخواب می‌رفتند و در ساعت ۸ صبح از خواب بلند می‌شدند، در حالی که گروه دوم گروه شب زنده‌داران بودند. مصرف روزانه کالری گروه دوم بیشتر بود و بخش عمده آن از شام و میان وعده‌های شبانه بود. خیلی جالب است بدانید که گروه شب زنده دار بیشتر فست فود می‌خوردند و مصرف سبزیجات و میوه آنها کمتر بود.

در طول آزمایش دیگری، افراد مورد آزمایش در طول روز رژیم غذایی خاصی را رعایت می‌کردند، اما در شب مجاز به خوردن شکلات بودند. کسانی که این کار ار انجام می‌دادند دچار اضافه وزن می‌شدند و میزان شکلات مصرفی آنها تقریبا ۱۵ درصد از میزان روزانه بیشتر بود.

این احتمالا دلیل قاعده غذا خوردن پس از ۶ بعدازظهر است. این مدل تغذیه شبانه به طور آگاهانه به یک تکلیف دشوار تبدیل می‌شود. مردم از کار خسته و گرسنه می‌آیند تا غذا بخورند پس سریع غذا ا آماده می‌کنند و می‌خورند. همچنین یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های پس از کار، تماشای سریال تلویزیونی است که اغلب با خوردن چیپس یا سایر تنقلات همراه می‌شود. همچنین اگر ناگهان متوجه شوید که تمام خوراکی‌های موجود در خانه تمام شده است، به احتمال زیاد شما به جای رفتن به سوپرمارکت برای سبزیجات یک پیتزا سفارش می‌دهید. حتی این موضوع خنده‌دار که هر ۱۰ دقیقه یک بار برای پیدا کردن خوراکی خوشمزه‌ای در یخچال را باز می‌کنیم نشانگر آن است که اغلب کاری برای انجام دادن نداریم و این خستگی باعث می‌شود که ما چیزی بخوریم.

دانشمندان معتقدند که شب زنده‌داران حدود یک ساعت کمتر از سحرخیزان می‌خوابند و فرصت بیشتری برای پرخوری دارند. این بدان معنی است که آنها زمان بیشتری برای غذا، حساسیت بیشتری در مقابل تاثیر غذا، تغییر هورمون‌های اشتها و همچنین ضرورت حفظ انرژی به دلیل کمبود خواب دارند.

آیا غذا در شب هضم می‌شود؟

البته که این اتفاق می‌افتد. دستگاه گوارش ما در طول خواب، چه در خواب شب و چه در خواب روزانه کار را متوقف نمی کند. بسیاری از متخصصان سلامت می‌گویند که متابولیسم بدن به طور طبیعی در شب به حالت تعلیق در می‌آید. با این حال، تحقیقات نشان داده است که این تغییرات در سرعت متابولیسم در شب ناچیز است.

غذا و کیفیت خواب

غذایی که می‌خوریم بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است که چربی‌های اشباع شده (از حیوانات) مانع از خواب می‌شود و فرد را بی‌قرار و مضطرب می‌کند. عوامل دیگر مانند الکل، کافئین و قند همچنین تاثیر منفی بر کیفیت خواب می‌گذارند.

این زمانی است که افرادی دوست دارند آخر شب میان وعده بخورند و ریسک افتادن در چرخه عصبی را دارند. اختلالات خواب ممکن است به علت پرخوری ایجاد شود، در حالی که کمبود خواب باید با انرژی دریافت شده از غذا در طول روز جبران شود. علاوه بر این، فقدان خواب باعث حساسیت به محرک‌های غذایی می‌شود و به زبان ساده می‌توان گفت که برای فردی که یک بار پس از شام یا قبل از رفتن به خواب پرخوری عادت است، رد کردن تکه دیگری کیک یا میان وعده سخت خواهد بود.

“من دیر می‌خوابم. آیا می‌توانم پس از ساعت ۶ بعد از ظهر غذا بخورم؟ در مورد خوردن خوراکی قبل از خواب چطور؟ “

 • بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر می‌توانید غذا بخورید اگر ساعت ۸ نخواهید بخوابید.
 • اگر از اضافه وزن رنج می‌برید، کل کالری که در طول روز بدست آوردید را بررسی کنید، زیرا نه تنها در شب، بلکه در روز زمانی که شما بیش از حد پرخوری می‌کنید دچار اضافه وزن می‌شوید.
 • اگر قبل از رفتن به رختخواب متوجه شدید که پرخوری کردید، به این فکر کنید که دلیل این همه پرخوری چه بوده است.

پرخوری را می‌توان با مسائل احساسی مرتبط کرد. پرخوری زمانی است که خود را ملزم به جویدن چیزی برای از بین بردن اضطراب یا احساس گناه می‌کنید.

پرخوری‌های شبانه می‌تواند یک عادت باشد که به دلیل خستگی یا کمبود فعالیت ظاهر می‌شود. تمام کاری که برای ترک این عادت باید انجام دهید این است که تصمیم جدی بگیرید و خوردن بدون فکر تنقلات را متوقف کنید. سپس شما قادر به کنترل بیشتر بر برنامه غذایی خود خواهید بود.

اغلب اوقات پرخوری در شب به دلیل داشتن خوردن صبحانه یا ناهار به مقدار کم است. اگر در طول روز به اندازه کافی غذا نخورید، در شب احساس گرسنگی می‌کنید.

 • سعی کنید شام یا میان وعده را ۲٫۵ تا ۳ ساعت قبل از رفتن به خواب بخورید. از غذاهای چاق کننده و چرب دوری کنید.
 • اگر بعد از اینکه به رختخواب رفتید احساس گرسنگی کردید، این نشانه را نادیده نگیرید، اما در عوض سعی کنید اولویت را به میوه‌ و ماست طبیعی بجای یک ساندویچ بدهید.
 • متخصصین توصیه می‌کنند که از مواد غذایی استفاده کنید که در شب تولید ملاتونین و سروتونین می‌کنند. اینها را می‌توان در محصولات لبنی، ماهی، بوقلمون، موز، کیوی، گیلاس، بادام و عسل پیدا کرد.
 • اگر از دیابت یا ریفلکس اسید معده رنج می‌برید، برنامه غذایی خود را با پزشک خود تنظیم کنید.

نحوه بهبود متابولیسم 

در اینجا مجموعه‌ای از بایدها و نبایدهای پس از غذا و نوشیدنی وجود دارد که می‌تواند سیستم گوارش شما را بهتر کند.

بله گفتن به:

 • نوشیدن آب ولرم
 • پوشیدن لباس‌های آزاد و راحت
 • برقراری ارتباط با دوستان نزدیک و خانواده و دور شدن از استرس

نه گفتن به:

 • دوش گرفتن
 • خوابیدن
 • نوشیدن چای
 • خوردن میوه

چقدر دیر غذا می‌خورید؟ معمولا برا شب چه غذایی می‌خورید؟ لطفا در نظرات در مورد آن به ما بگویید.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

خوراکی‌های سالم برای تابستان

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

آیا نوشیدنی‌های انرژی‌زا امن هستند؟

آیا سرفه‌های مداوم نشانه‌ای از بیماری قلبی است؟

سه تذکر محققان درباره کاشت ناخن

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.