وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

قبل از آنکه اقدام به باز کردن قوطی دیگری از رد بول نمایید، باید بدانید که این نوشیدنی انرژی‌زای نه چندان بی‌گناه با بدن شما چکار می‌کند. در این مقاله به شما درباره تاثیر نوشیدنی‌های انرژی‌زا خواهیم گفت. همراه وینوک باشید.

آیا نوشیدنی‌های انرژی‌زا بی‌خطر هستند؟

وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

علیرغم خطرات شناخته‌شده نوشابه‌های انرژی‌زا، بازارشان بسیار عالی است. در سال ۲۰۱۶ تحقیقاتی که از سوی مینتل انجام گرفت آشکار ساخت که در سال ۲۰۱۵ میزان محصولاتنوشابه‌های انرژی‌زا که به بازار آمد بیش از هر سال از ۲۰۰۸ به این‌طرف بوده است، و بینسال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میزان رشد ۲۹ درصد بیشتر بوده است. 

در سال ۲۰۱۵، به طرز باورنکردنی ۸/۸ میلیارد لیتر در سرتاسر جهان نوشابه‌های انرژی‌زا فروخته شده است و آمریکا بیشترین سهم از این مقدار را داشته است که فروشی معادل ۳٫۳لیتر را شامل می‌شود. این خبر برای تولیدکنندگان نوشابه‌های انرژی‌زا بسیار عالی است، اما وقتی مصرف‌کنندگان این نوشیدنی‌ها را می‌خرند چه چیزی آیدشان می‌شود؟ 

اکثر برندهای اصلی، مانند رد بول، انرژی مانستر، نوشیدنی انرژی زای راک استار و نوشیدنیانرژی زای NOS – دارای ترکیبات مشابه ای هستند. از کارشناسان خواسته شده تا دقیقاً نشان دهند که مواد تشکیل دهنده آنها با بدن ما چه می‌کنند..

نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث کم آبی شوند

وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

منبع اصلی انرژی در اکثر محصولات انرژی‌زا کافئین است. طبق خبررسانی، مانسترانرزی، راکستار انرژی، و NOS انرژی در یک قوطی ۱۶ اونسی ۱۶۰ میلی‌گرم کافیین دارند. ردبول در یک قوطی ۸٫۴ اونسی ۸۰ میلی‌گرم کافیین دارد. کافیین اثر دیورکتیک دارد، به این معنی که تولید ادرار را زیاد می‌کند

در موارد شدیدتر، این مسئله موجب از دست دادن آب بدن می‌شودبث وارن متخصص تغذیه و نویسنده می‌گوید کهبه‌طور خاص، نوشیدن این انرژی‌زاها برای کسانی که اولین بار از این محصولات استفاده می‌کنند مضر است، چون نمی‌دانند که باید بعد از نوشیدن آن آب زیادی برای جبران استفاده کنند. 

موضع‌گیری مقامات مسئول FDA بر این مسئله تأکید دارد که مردم نباید روزانه بیش از ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنند، اما تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی به‌طور قانونی مجاب به لیست کردن مقدار کافیینی که محصولاتشان استفادهمی‌کنند نیستند.

نوشابه‌های انرژی‌زا ضربان قلب را افزایش می‌دهند

وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

متخصص تغذیه لیزا کوهن می‌گویدبه‌عنوان یک دیورتیک، کافئین همچنین خطر ابتلا به ضربان قلب را موجب می‌شود. مجله کانادایی قلبشناسی در سال ۲۰۱۵ یک مطالعه جامع را چاپ کرد که نگاهی می‌اندازد به آنچه در قلب پس از مصرف نوشیدنی انرژی‌زا در میان نوجوانان رخ می‌دهد.

آنها دریافتند که استفاده نادرست از نوشیدنی‌های انرژی‌زا در میان نوجوانان و خصوصاً کسانی که مشکلات نهفته قلبی دارند، باعث افزایش خطر بیماری‌هایقلبی می‌گرددحتی مواردی از محصولات نوشیدنی‌های انرژی‌زا وجود داشته است که ریتم ضربان قلب را میان نوجوانانی که قلب سالم داشته‌اند تغییر داده است. 

وقتی که نوجوان تمرین یا ورزشمی‌کند این خطر افزایش می‌یابد. در برخی از موارد، محتویات این نوشیدنی‌ها که دارای کافئین بالا هستند باعث ایجاد بیماری‌های ناشناخته قلبی گردید، بمانند پسر ۱۷ ساله‌ای که پس از نوشیدن یک نوشیدنی انرژی‌زا با سطح بالایی از کافئین قبل از تمرین، با ظهور ناگهانی تپش قلب در ورزشگاه، به بخش اورژانس فرستاده شد.

نوشیدنی انرژی‌زا می‌توانند به دندان‌ها آسیب برسانند

وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

مرکز مجاز بهداشت دهان و دندان انستیژیا تورچتا اخطار داد که محصولات نوشیدنی‌هایانرژی‌زا حاوی اسیدسیتریک هستند که برای دندان‌ها فرسایش بسیار ایجاد می‌کنند. تحقیقی که نوشیدنی‌های ورزشی را با نوشیدنی‌های انرژی‌زا مقایسه کرد دریافت که محصولات انرژیبه‌طور قابل ملاحظه‌ای حاوی اسید بوده و ظرفیت بیشتری برای حل مینای دندان در مقایسه بانوشیدنی‌های ورزشی دارند. 

در واقع، از دست دادن مینای دندان پس از قرار گرفتن در معرض نوشیدنی‌های انرژی‌زادوبرابر بیشتر از قرار گرفتن در معرض نوشیدنی‌های ورزشی است. تورچتا می‌گوید: ” برخورداسیدسیتریک با قندها را تصور کنید، که به مانند طوفانی برای مینای دندان عمل می‌کند وکاملاً آن را از بین برده و موجب پوسیدگی دندان می‌شود.” 

به‌محض از بین رفتن مرکز مجاز بداشت دهان و دندان انستیژیا تورچتا اخطار داد که محصولات نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی اسیدسیتریک هستند که برای دندان‌ها فرسایش بسیار ایجاد می‌کنند.

چیزی که بیشتر نگران‌کننده است آن است که ثبت میزان دقیق اسیدسیتریک بر روی برچسب جزو ضروریات نیست، به همین خاطر ما دقیقاً نمی‌دانیم که چقدر اسیدسیتریک وارد بدن ما می‌شود. برای محافظت از دندان‌هایتان، مطمئن شوید که این اشتباهات رایج مسواک زدن را مرتکب نمی‌شوید. همچنین مصرف اینگونه نوشیدنی‌ها باعث می‌شود که به طور مداوم به دندان‌پزشکی برای سفید کردن دندان مراجعه کنید. 

نوشیدنی‌های انرژی‌زا واقعا به شما انرژی نمی‌دهند

وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

ممکن است این نوشیدنی‌ها انرژی‌زا نامیده شوند، اما حقیقت این است که مواد اصلی آنهاتائورین، ال‌کارنیتین و گلوکورونولاکتون هستند که درواقع انرژی‌زا نیستند. “تائورین وال‌کارنیتین اسیدهای آمینه هستند که در متابولیسم انرژی دخیل هستند و به‌طور طبیعی در بافت عضله و اندام یافت می‌شوند.”

“آنها در محصولات انرژی‌زا استفاده می‌شوند، اما برای افزایش انرژی تأثیر کمتری دارند. غالباً گفته می‌شود گلوکورونولاکتون بر افزایش انرژی به سبب تأثیر بر متابولیسم انرژی کمک می‌کند، اما آن هم تاثیری بر بالا بردن انرژی ندارد. “

افزایش انرژی که احساس می‌شود احتمالاً ناشی از قند (گلوکز یک منبع انرژی عمده) است، اماتأثیر آن خیلی طولی نمی‌کشد. اما اثرات نامطلوب قند بالا به اینجا ختم نمی‌شود. نوشیدنی انرژی‌زا معمولاً حاوی ۱۳ قاشق چای‌خوری شکر در هر وعده است که بیشتر از دو برابر حد مجاز روزانه است که مقدار آن توسط سازمان بهداشت جهانی ۶ قاشق چای‌خوری در روز اعلامشده است.

وارن عنوان می‌کند: “با گذشت زمان، این مقدار از مصرف قند باعث چاقی و مقاومت در برابر انسولین می‌شود.” “مطالعات همچنین نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های انرژی‌زا سبب عوارض مخرب برای بیماران قلبی و دارای فشارخون بالا می‌شود. درنهایت آنچه که ما می‌دانیم و آنچه که از تأثیر نوشیدنی‌های انرژی‌زا نمی‌دانیم برای کنار گذاشتن آنها کافی است. “

نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث سردرد و نوسانات خلقی شوند

وقتی نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید چه اتفاقی می‌افتد

Guarana، دیگر عنصر موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا است که ممکن است یک گیاه باشد، اما این بدان معنا نیست که برای شما خوب است. این ماده سرشار از کافئین است که حتی میزان کافئین آن از میزان آن در قهوه بیشتر است. کوهن می‌گوید: “Guarana سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند که باعث افزایش انرژی و تحرکات ذهنی می‌شود و می‌تواند اشتها را کاهش دهد.

بااین‌حال، این ماده می‌تواند عوارض جانبی مانند سردرد، بی خوابی، نگرانی و تغییرات خلقی را نیز ایجاد کند. هنگامی‌که با دارو تجویزشده مصرف شود می‌تواند خطرناک باشد و می‌تواندعوارض جانبی مختلفی ازجمله مشکلات قلبی و گوارشی تا اختلال در قضاوت و تصمیم‌گیریایجاد کند. “

خطر واقعی Guarana این است که در لیست مواد تشکیل‌دهنده آن را به‌عنوان منبع اضافی کافئین ذکر نشده است. وارن هشدار می‌دهد: “گزارش شده است که بسیاری از جوانان به دلیل مصرف بیش‌ازحد کافئین به شکل نوشیدنی‌هایی که دارای Guarana هستند به بخش اورژانس فرستاده شده‌اند.

آیا از مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های انرژی‌زا هستید؟ آیا با خواندن این مقاله تغییری در نگرش شما نسبت به این نوشیدنی‌ها پیدا کردید؟ نظرات خود را با ما درباره این مقاله به اشتراک بگذارید.

منبع: rd


مقالات بیشتر:

عدم اشتها و احساس تهوع نشانه ای از بیماری قلبی

زخم‌های طولانی مدت بر روی پا نشانه‌ چیست؟

۷ غذایی که هرگز نباید از غرفه های خوراکی ساحلی خرید

۶ روش اثبات شده برای جلوگیری از بیماری آلزایمر

۷ علامتی که مصرف بیش از حد نمک را نشان می‌دهد

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.