علائم ویروس کرونا؛ باید در جستجوی چه نشانه‌هایی باشیم و چگونه درمان می‌شود

تعداد موارد گزارش شده این ویروس جدید چینی به سرعت در حال افزایش است، بیش از ۸۳۰ نفر آلوده شده و حدود ۲۵ مرگ تا کنون به ثبت رسیده است.

در حالی که بخش عمده‌ای از موارد محدود به چین است، اکنون مواردی از شیوع گسترده و سریع ویروس کرونا در ایالات متحده، هنگ کنگ، تایلند، کره جنوبی، تایوان، ماکائو، ژاپن و فیلیپین گزارش شده است. 

همچنین پس از اینکه مقامات تأیید کردند که این ویروس می‌تواند از یک انسان به انسان دیگر منتقل شود، متخصصان در سراسر جهان در حالت گوش به زنگ قرار دارند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که “با توجه به ماهیت محدود و دوگانه آن”، اعلام وضعیت فوق العاده بهداشتی در سطح بین المللی در مورد این شیوع ناگهانی هنوز “خیلی زود” است.

دکتر تدرو آدانوم قبرسیوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: “اشتباه نکنید، این مسئله یک مورد اضطراری در چین است.”

وی افزود: “اما هنوز به یک مسئله اورژانسی بهداشتی در سطح جهانی تبدیل نشده است.”

اگرچه بعید به نظر می‌رسد که شیوع این بیماری به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شود، اما کارشناسان سالهاست هشدار می‌دهند که مدتی طولانی است که جهان در انتظار شیوع یک بیماری عمده به سر می‌برد.

بنابراین معقول است که برای آن آماده باشیم. این راهنما هر روز آپدیت (به روز رسانی) خواهد شد و بر اساس بهترین توصیه‌های کارشناسان عالی رتبه NHS و فراتر از آن پایه گذاری می‌شود.

ویروس کرونا

علائم کرونا ویروس جدید چیست؟

طبق گزارش WHO، کرونا ویروس جدید در مراحل اولیه بیماری باعث تب، خستگی، گلو درد و سرفه خشک می شود. با پیشرفت بیماری، بیماران ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوند.

اما این علائم – مشابه بسیاری از بیماری‌های تنفسی دیگر – همان چیزی است که کنترل ویروس را بسیار دشوار می‌کند.

این ویروس در ابتدا توسط مقامات چینی به عنوان نوعی جدید از ذات الریه توصیف شد، اما بعداً تأیید شد که یک کرونا ویروس جدید است.

این ویروس‌ها اعضای یک خانواده هستند که قبل از انتقال به انسان از حیوانات منشا می‌گیرند. هفت نوع ویروس، با احتساب نوع جدید ویروس، در انسان یافت شده است که چهار مورد از آنها تنها دارای علائم خفیف و شایعی مشابه با علائم سرماخوردگی می‌باشند.

اما دو مورد از آنها- سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس و سندرم حاد تنفسی (سارس) بسیار شدیدتر هستند که موجب کشته شدن بیش از ۱۵۰۰ نفر شده‌اند.

حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از آنها موارد بیمارستانی شدید هستند و میزان مرگ و میر فعلی حدود دو درصد است. این مقدار بسیار زیاد است اما ممکن است به این دلیل باشد که مقامات از موارد خفیف‌تر بیماری آگاهی ندارند.

ویروس کرونا

ویروس کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

مانند سایر کرونا ویروس‌ها – مانند سرماخوردگی معمولی – ویروس از طریق قطراتی در هنگام سرفه و یا عطسه پراکنده می‌شود. همچنین هنگامی که شخصی یک سطح آلوده مانند دستگیره در را لمس می‌کند، این ویروس ممکن است انتقال یابد.

همچنین بیمارستان‌ها نیز مکان‌های مهمی برای وقایع “پراکندگی بیش از حد” هستند – زیرا یک فرد بیمار افراد زیادی را آلوده می‌کند. هنگامی که بیماران با علائم مبهم تنفسی به بیمارستان می‌آیند، ممکن است پرسنل درمانی اطلاع نداشته باشند که باید احتیاط‌های خاصی از قبیل پوشیدن ماسک یا دور نگه داشتن آنها از سایر بیماران را رعایت کنند.

این شیوع از حیوانات منشا می‌گیرد و به نظر می‌رسد منشا آن یک غذای دریایی در ووهان است که مانند سایر موجودات زنده مانند مارموت‌ها و خفاش‌ها در حال معامله است.

آیا می‌توان کروناویروس جدید را درمان کرد؟

هیچ درمانی مشخصی برای کرونا ویروس‌ها وجود ندارد – دقیقاً همان‌طور که هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد.

پیتر هوربی، پروفسور در حوزه بیماری‌های عفونی نوظهور و بهداشت جهانی در مرکز داروهای گرمسیری و بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد، اظهار داشت: این بیماری تمام علائم “پنومونی ویروسی کلاسیک” را به همراه دارد.

وی گفت: “در حال حاضر هیچ گونه آنتی ویروسی برای این ویروس وجود ندارد، بنابراین مراقبت فقط به روش حمایتی انجام می‌گیرد، تا زمانی که بیماران بهبود نیابند از ریه‌ها و اعضای دیگر حمایت می‌شود.”

وی افزود: “درمان‌های بالقوه دیگری نیز وجود دارد اما هیچ ضد ویروس مؤثری وجود ندارد.”

به گزارش سی ان ان، به لطف به اشتراک گذاری سریع کد ژنتیکی ویروس توسط چین، محققان و پژوهشگران در ایالات متحده و چین در حال حاضر کار روی واکسن را آغاز نموده‌اند.

با این حال، هیچ واکسنی تا یک سال در دسترس نخواهد بود و به احتمال زیاد در اختیار کارکنان بهداشت و درمان که بیشتر در معرض خطر تماس با ویروس هستند قرار می‌گیرد.

اینفوگرافیک زیر نحوه شیوع ویروس را نشان می‌دهد.

ویروس کرونا

برای کاهش خطر ابتلا به کرونا ویروس جدید چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

هرکسی که به چین سفر می‌کند و نگران ابتلا به ویروس است، باید اقدامات احتیاطی بهداشتی را انجام دهد.

ماریا ون کرخوو، سرپرست بیماری‌های عفونی نوظهور در WHO، اظهار داشت: “کرونا ویروس‌ها معمولاً منجر به ایجاد علائم تنفسی می‌شوند، بنابراین بهداشت عمومی دست‌ها مانند شستن دست‌ها با آب و صابون و همچنین بهداشت تنفس توصیه می‌شود، هنگامی که عطسه می‌کنید، به سمت آرنج خود عطسه کنید.”

وی همچنین نسبت به هرگونه تماس غیر ضروری با حیوانات زنده در چین نیز هشدار داد.

نیک فین، معاون خدمات ملی عفونت در بهداشت عمومی انگلستان، اضافه کرد: “افراد باید در صورت بروز علائم تنفسی در طی ۱۴ روز پس از مراجعه به ووهان، چه در چین و چه هنگام بازگشت به کشور خود، قبل از اینکه به مرکز خدمات درمانی مراجعه کنند در مورد سفر اخیر خود به شهر اطلاع دهند.”

توصیه برای مراقبت از این ویروس چیست؟

هیچ محدودیتی در زمینه سفر یا تجارت با چین وجود ندارد و بیان می‌شود که خطر در حال حاضر برای دیگر کشورها کم است و حتی خطر در مورد مسافران ووهان – شهری با ۱۱ میلیون نفر – نیز کم است.

با این حال، گفته شده است که توصیه‌ها دائما در حال بررسی است.

آیا هشدارهای سفرهای بین المللی صادر شده است؟

مرکز کنترل بیماری‌های اروپا (ECDC) روز سه شنبه ارزیابی خود از خطر را افزایش داد و بیان نمود که اکنون یک احتمال “متوسط” وجود دارد که ویروس بتواند به دیگر کشورها برسد.

اما خطر انتقال بین المللی در آسیا در بالاترین حد است، چرا که موارد قبلاً از مرزها عبور کرده‌اند. اقدامات غربالگری سختگیرانه‌تری در فرودگاه‌های سراسر دنیا انجام گرفته است.

انتقال ویروس پر رمز و راز در آسیا

اما غربالگری نمی‌تواند همه افراد را جمع آوری کند زیرا دوره انکوباسیون برای انتقال ویروس و شروع علائم بین ۶ تا ۱۰ روز است.

پروفسور دیوید هیمان، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشکده بهداشت و درمان گرمسیری در لندن اظهار داشت: “غربالگری دمایی، افراد دارای تب را انتخاب می‌کند – اما افرادی که تمایل دارند به مسافرت بروند و انتخاب نشوند آسپرین مصرف کنند. بهترین کار آموزش مردم است – اگر بیمار هستید باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید.”

آیا گروه‌های خاصی بیشتر در معرض خطر هستند؟

حداقل دو مورد از موارد مرگ و میر در افرادی با مشکلات زمینه‌ای رخ داده است و به نظر می‌رسد افراد مسن نسبت به شدیدترین نوع بیماری در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اما فیلتر کردن اطلاعات از چین و سایر کشورها حاکی از آن است که افراد در هر سنی در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. کمیسیون بهداشت ووهان در بیانیه ای اعلام کرد: ۶۰ مورد گزارش شده اخیر با سنین ۱۵ تا ۸۸ سال می‌باشند.

شیوع کروناویروس؛ آیا ماسک های محافظک کننده از صورت مفید هستند؟

تفاوت بین کروناویروس و ویروس آنفولانزا در چیست؟

کروناویروس‌ها و ویروس‌های آنفولانزا ممکن است علائم مشابهی ایجاد کنند اما از نظر ژنتیکی بسیار متفاوت از هم هستند.

نیل فرگوسون، پروفسور در زمینه شیوع بیماری‌ها در امپریال کالج لندن بیان می‌کند: “ویروس‌های آنفولانزا بسیار سریع منتقل می‌شوند – شما معمولا علائم بیماری را دو تا سه روز پس از آلوده شدن با ویروس عامل این بیماری بروز می دهید، اما ویروس کرونا به زمان بسیار طولانی‌تری نیاز دارند.”

وی اظهار داشت: “[با ویروس آنفولانزا] شما ایمن می‌شوید اما ویروس‌های متفاوت زیادی در حال گسترش هستند. ویروس کرونا مشابه با ویروس‌های آنفولانزا که سویه‌های متفاوتی دارند تکامل نمی‌یابند، اما بدن ما ایمنی خیلی خوبی در مقابل آنها ایجاد نمی‌کند. “

در صورت جهش یافتن ویروس کرونا چه خطراتی در کمین است؟

مقامات چینی هشدار داده‌اند که ویروس در حال جهش یافتن است، این بدان معنی است که احتمال آلودگی و ابتلای افراد خیلی بیشتری به این بیماری وجود دارد.

امنیت بهداشت جهانی – توییتر

جاناتان بال، استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام، اظهار نگرانی کرد: “مسئله این است که اگر یک ویروس جدیدی وجود دارد که میزبان آن انسان است، ممکن است که جهش پیدا کند و به راحتی در انسان گسترش یابد.”

پروفسور فرگوسن اعلام کرد که توالی ژنتیکی ویروس، نرخ آهسته‌ای از جهش را نشان می‌دهد.

وی گفت: “آیا ممکن است این جهش ویروس را کشنده تر و انتقال آن را تسریع کند؟ این موضوع در حد حدس و گمان است.”

این کروناویروس در مقایسه با دیگر بیماری‌های همه گیر تنفسی گذشته چگونه است؟

آنفلوانزا اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ یا ویروس H1N1 به عنوان ویران کننده‌ترین بیماری همه گیر آنفلوانزا در تاریخ مدرن به شمار می‌رود. این بیماری در سراسر جهان گسترش یافته است و تخمین زده می‌شود که باعث ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون مرگ و میر باشد.

همین ویروس همچنین عامل شیوع آنفولانزای خوکی در سال ۲۰۰۹ بود که تصور می‌شود ۵۷۵.۴۰۰ نفر را به کام مرگ کشیده است.

کروناویروس؛ چگونه خطر آلودگی خود را کاهش دهید

موارد دیگری از شیوع آنفلوانزا شامل آنفولانزای آسیایی در سال ۱۹۵۷، که منجر به مرگ حدود دو میلیون نفر شد، و آنفولانزای هنگ کنگ ۱۱ سال بعد که منجر به کشته شدن یک میلیون نفر گردید می‌باشد.

اما شیوع کروناویروس به مراتب کمتر بوده است. سارس درنهایت مجموعا به ۲۷ کشور گسترش یافت و حدود ۸۰۰۰ نفر را آلوده کرد و ۷۰۰ نفر را کشت.

از سویی دیگر، مرس گسترش کمتری دارد اما سرسخت‌تر است – این ویروس نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در اردن از شترها به انسان انتقال یافت، و سپس در سراسر شبه جزیره عربستان پخش شد.

تاکنون حدود ۲۵۰۰ مورد از این بیماری شناسایی شده است، در حالی که این بیماری در سال ۲۰۱۴ با آلودگی بیش از ۶۰۰ نفر به اوج خود رسید، در سال گذشته بیش از ۱۹۰ مورد گزارش شده است. این ویروس کشنده‌تر از سارس است و در کل حدود ۸۵۰ نفر پس از آلودگی جان باخته‌اند.


مقالات بیشتر: 

۱۰ علامت آنفولانزا که ممکن است کشنده باشند

هر آنچه که باید درباره آنفولانزا و نحوه مقابله با آن بدانیم

منبع telegraph
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.