برای درمان استفراغ و حالت تهوع چه کاری انجام دهیم؟

مغز شما و نه معده شما، به بدن می‌گوید چه موقع استفراغ کند. استفراغ اغلب روش برای پاک کردن یک ماده آلوده از بدن است. همچنین ممکن است تنها احساس تهوع باشد و استفراغ نباشد. اگرچه در بعضی موارد تهوع پس از استفراغ از بین می‌رود.

حالت تهوع و استفراغ یک بیماری و ناخوشی است که مانع خواب مناسب و منظم، انجام حرکت‌های روزمره یا مشکل ساز می‌شود، اما در جهان درمان حالت تهوع و استفراغ بسیار وجود دارد.

این حالت ممکن است از علائم بیماری‌های مزمن متفاوت باشد؛ از علائم بیماری کرون، علائم سرطان کبد، علائم  ورم معده، علائم سرطان لوزالمعده و مسمومیت‌های غذایی باشد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد راه‌های جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع بیشتر بدانیم. همراه وینوک باشید.

۱- تنفس عمیق را امتحان کنید

از طریق بینی و درون ریه‌های خود، هوا را تنفس کنید و نفس عمیق بکشید. شکم شما باید هنگام نفس کشیدن منقبض شود. بازدم خود را به آرامی از دهان یا بینی خود بیرون بیاورید و شکم خود را بعد از هر نفس شل کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید. برای کمک به درک سرعت دم و بازدم خود می‌توانید از تصویر زیر استفاده کنید.

درمان حالت تهوع و استفراغ
تحقیقات نشان می‌دهد که نفس‌های عمیق و کنترل شده از دیافراگم، دستگاه عصبی پاراسمپاتیک را فعال می‌کند. این کار کمک می‌کند تا پاسخ بیولوژیکی که باعث بیماری‌های حرکتی می‌شود را کنترل کنید. تنفس عمیق همچنین به کم کردن اضطراب که ممکن است هنگام بیماری رخ دهد، کمک می‌کند.

۲- کلوچه‌های کوچک بخورید

کلوچه‌های کوچک مانند بیسکویت نمکی یک روش آزمایش شده و واقعی برای ناخوشی صبحگاهی است. گفته می‌شود که آنها به جذب اسید معده کمک می‌کنند.

برای ناخوشی و تهوع صبحگاهی، سعی کنید حدود ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از رختخواب چند بیسکویت بخورید تا به آرام کردن معده خود کمک کنید. سایر خوارکی‌های دیگر مانند نان تست خشک یا برنج سفید نیز در هنگام بهبودی برای معده مناسب هستند.

۳- طب سوزنی مچ دست

طب سوزنی یک درمان محبوب سنتی چینی است. از این طب برای تحریک نقاط خاص بدن برای کم کردن علائم بیماری استفاده می‌شود. بر روی قسمت نبض بدن روی مچ دست به اسم نیگوان (P-6) فشار بیاورید، که ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند.
برای ماساژ این نقطه مراحل زیر را انجام دهید:

درمان حالت تهوع و استفراغ

 • سه انگشت خود را روی مچ قرار دهید.
 • انگشت شست خود را در زیر آن سه انگشت قرار دهید.
 • این نقطه را به مدت دو تا سه دقیقه با حرکت دایره ای محکم فشار دهید.
 • این کار را روی مچ دست دیگر تکرار کنید.

۴- مایعات بیشتری بنوشید

اگر زیاد استفراغ می‌کنید، نوشیدن مایعات فراوان برای جلوگیری از کم آبی بدن بسیار مهم است، حتی اگر جوری شود که بعد از خوردن برخی از آنها نیز استفراغ کنید. مایعات را به آرامی بنوشید. نوشیدن حجم بسیار زیادی از هر نوع نوشیدنی به یک باره هنگام ناراحتی معده، ممکن است باعث استفراغ بیشتر شود.
مایعاتی که به شما در مرطوب نگه داشتن بدن کمک می‌کنند و حالت تهوع را کاهش می‌دهند عبارتند از:

 • دمنوش زنجبیل
 • چای نعنا
 • لیموناد
 • آب

همچنین می‌توانید برای اینکه با کمبود آب در بدن خود مواجه نشوید آبنبات داخل دهان خود بگذارید.

۵- زنجبیل، رازیانه یا میخک را امتحان کنید

زنجبیل

درمان حالت تهوع و استفراغ

هنگام داشتن حالت تهوع، یک فنجان چای زنجبیل گرم میل کنید. یا به آرامی یک قطعه کوچک از ریشه زنجبیل تازه یا آب نبات زنجبیل داخل دهان خود بگذارید و میک بزنید. با توجه به یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۶، از مزایای زنجبیل برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ در زنان باردار و افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند، گفته شده است.

همچنین می‌توانید با اضافه کردن یک قاشق چای‌خوری ریشه زنجبیل تازه رنده شده به یک فنجان آب جوش دمنوش زنجبیل تازه درست کنید. به مدت ۱۰ دقیقه آن را داخل ظرف دمنوش بزنید و قبل از نوشیدن مایع را صاف کنید.

رازیانه

گفته می‌شود تخم رازیانه به آرامش دستگاه گوارش کمک می‌کند. اما مطالعات علمی در مورد رازیانه برای استفراغ وجود ندارد. با این وجود شواهد حاکی از آن است که حالت تهوع ممکن است با یک فنجان چای رازیانه درمان شود.
برای تهیه چای رازیانه، حدود یک قاشق چای خوری دانه‌های رازیانه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید بماند و قبل از نوشیدن دمنوش را صاف کنید.

میخک 

یکی از خواص میخک‌ درمان حالت تهوع است. میخک یک درمان مردمی برای درمان حالت تهوع و استفراغ است. این گیاه همچنین حاوی اوژنول، ترکیبی که تصور می‌شود توانایی ضد باکتریایی دارد، است. برای تهیه چای میخک، یک فنجان آب جوش را با یک قاشق چای خوری یا چند دانه میخک مخلوط کنید. ده دقیقه بگذارید بماند و قبل از نوشیدن دمنوش را صاف کنید.

۶- رایحه درمانی

آروماتراپی یا رایحه درمانی ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند و در این نوه بیماری اثربخشی داشته باشد. مطابق با مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است، استنشاق روغن لیمو به کاهش حالت تهوع و استفراغ مرتبط با بارداری کمک می‌کند.

درمان حالت تهوع و استفراغ

برای انجام آروماتراپی، می‌توانید با بو کردن و تنفس از طریق شیشه اسانس‌های روغنی امتحان کنید یا چند قطره از روغن‌ها را روی یک پارچه نخی بریزید و جلوی بینی خود بگیرید. همچنین می‌توانید روغن را به دستگاه بخور اتاق خود اضافه کنید. اگر روغن لیمو ندارید، یک لیمو تازه را برش دهید و رایحه آن را استنشاق کنید.

رایحه‌های دیگری که تهوع را کاهش می‌دهند عبارتند از:

 • میخک
 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • گل سرخ یا رز
 • نعناع

۷- داروهای درمان استفراغ 

داروهای بدون نسخه (OTC) برای متوقف کردن استفراغ (داروهای ضد تهوع) مانند پپتو بیسمول و کائوپیتیک حاوی بیسموت ساب‌سالیسیلات هستند. این ماده به محافظت از معده و کاهش استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی کمک می‌کند.  
آنتی هیستامین‌های بدون تجویز مانند دیمن هیدرینات به جلوگیری از استفراغ ناشی از بیماری‌های حرکتی کمک می‌کند. این داروها با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین H1 که مسئول تحریک استفراغ هستند، در بدن کار می‌کنند. عوارض جانبی آنتی هیستامین‌ها ممکن است شامل خشکی دهان، تاری دید و تکرر ادرار باشد.

نحوه جلوگیری از استفراغ در کودکان

کودک خود را بخوابانید تا از برگردانده شدن استفراغ در مجاری تنفسی او جلوگیری کنید. مهم است که مراقب کم آب شدن بدن در کودکان باشید. آنها را تشویق کنید که آب بنوشند (یا آبنبات بخورند). اگر از دست رفتن مایعات در بدن کودک بیش از ۸ ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر دوست ندارید بدون مشورت با پزشک به کودک خود دارو ندهید و بخواهید خود در درمان آن را شروع کنید، می‌توانید از هر یک از روش‌های درمانی بالا مانند کلوچه، ماساژ درمانی و مصرف مایعات استفاده کنید. 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر هر یک از موارد زیر رخ داد به پزشک مراجعه کنید:

 • بیش از دو روز استفراغ ادامه پیدا کرد.
 • کودک شما بیش از یک روز استفراغ کند.
 • یک ماه به صورت کم و زیاد دچار استفراغ و حالت تهوع باشید.
 • با کاهش وزن روبه‌رو شوید.

اگر استفراغ با موارد زیر همراه شد حتما فوریت‌های پزشکی را انجام دهید:

 • درد قفسه سینه
 • درد شدید شکم
 • تاری دید
 • سرگیجه یا غش
 • تب شدید
 • گرفتگی گردن
 • سرما خوردگی، کم شدن دمای بدن، رنگ پریدگی 
 • سردرد شدید
 • نداشتن توانایی نگه داشتن مواد غذایی یا مایعات به مدت ۱۲ ساعت 

استفراغ و حالت تهوع

در صورت داشتن حالت تهوع یا بیماری‌ها و ناخوشی صبحگاهی، درمان‌های خانگی ممکن است مؤثرتر باشند. استفراغ ناشی از آنفولانزای معده یا مسمومیت غذایی ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. به یاد داشته باشید که مایعات کافی بنوشید تا از کمبود آب بدن جبران شود. استفراغ ناراحت کننده است، اما معمولاً در طی یک روز یا کمی بیشتر برطرف می‌شود.

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.