دلیل کبود شدن‌های بدون دلیل و مکرر بدن چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بدون آنکه ضربه ای به دست پایتان وارد شود شاهد کبودی روی دست پای خود باشید. اما دلیل کبودی روی بدن ما چیست؟
شاید برایتان پیش آمده باشد که شاهد کبودی روی دست یا پاهایتان باشید بدون اینکه ضربه ای به آن وارد شده باشد و یا حتی شما متوجه آن شده باشید.

در ادامه این مقاله به کبود شدن های بدن بدون دلیل و مکرر می‌پردازیم؛ همراه وینوک باشید.

مصرف دارو

مصرف برخی داروها  بر روی خون تأثیر می‌گذارند و ممکن است منجر به کبودی‌هایی شود که می‌توانند هم خطرناک باشند و هم بی‌خطر.

در بسیاری از موارد، مسکن‌ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد التهاب، داروهای حاوی آهن یا ضد آسم ها، ایجاد کبودی می‌کنند به عنوان مثال آسپرین یکی از داروهایی هست که باعث رقیق شدن خون و کبودی می‌شود. پس اگر متوجه شدید بین دارویی که مصرف می‌کنید و التهاب پوست‌تان ارتباطی وجود دارد باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

ورزش سنگین

وزنه زدن نقشی فرعی در ظاهر شدن کبودی بر روی بدن دارد. در حقیق کبودی ناشی از ورزش کردن بیانگر این هستند که عروق خونی شما ضعیف هستند، به همین دلیل فعالیت بدنی روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. با این حال، فعایت بدنی بیش از اندازه می‌تواند به سالم‌ترین مویرگ‌ها هم صدمه بزند. برای مثال، وزنه زدن بدون آمادگی لازم می تواند خطرناک باشد.

بیماری خونی و سرطان

بیماری‌های خونی و عروقی نیز می‌توانند منجر به کبودی شوند. واریس، بیماری فون ویلبراند (نوعی اختلال خونی ارثی)، ترومبوسیتوپنی (اختلال در پلاکت‌های خون) یا سرطان خون، اغلب در اثر بروز مشکلی در جریان خون به وجود می آیند.

پس اگر کبودی در بدن خود مشاهده کردید و علت آن را نمی‌دانستید به ویژه اگر علائم دیگری هم دارید مثل درد یا متورم شدن پاها، خونریزی لثه، خال‌های مویرگی روی بدن یا خون دماغ شدن حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیابت

بیماری دیابت اثری منفی بر فرآیند گردش خون دارد، بنابراین کبودی بدن بر اثر بیماری دیابت بسیار امکان پذیر است. همچنین کبودی‌ها می‌توانند یکی از نشانه‌های دیابت در مراحل اولیه این بیماری باشند.

از دیگر نشانه‌های بیماری دیابت می‌توان به احساس تشنگی در اغلب اوقات، دیر ترمیم شدن زخم‌ها، زود خسته شدن، تاری دید و لکه‌های سفید بر روی پوست اشاره کرد.

مشکلات هورمونی

نوسانات هورمونی بدن یکی دیگر از عمده‌ترین دلایل بروز کبودی در بدن است. وقتی سطح استروژن یا همان هورمون جنسی زنانه در بدن کم باشد، کبودی‌ها ظاهر می‌شوند.

یائسگی، مصرف داروهای هورمونی و بارداری، از دلایل این امر هستند. کمبود هورمون استروژن، عروق خونی را به میزان چشمگیری تضعیف می‌کند و دیواره‌های مویرگ‌ها به راحتی صدمه می‌بیند.

کمبود مواد مغذی

بعضی از کبودی‌ها نشان دهنده کمبود مواد مغذی در بدن هستند.

برای مثال ویتامین ب ۱۲ در تولید خون نقش دارد، کار انعقاد خون بر عهده ویتامین ک است و ویتامین سی نقشی اساسی در ساخت بافت‌های جدید دارد و بدون آن، رگ ها بسیار ضعیف می‌شوند.

یک ویتامین مهم دیگر ویتامین پ است. بدون آن، ساخت ماده کلاژن در بدن غیر ممکن است، بنابراین رگ‌ها نازک می‌شوند و پوست صدمه می‌بیند.

تعادل سطح آهن برای بدن بسیار ضروری است. کم یا زیاد بودن این ماده، به مویرگ‌ها صدمه می‌زند.

اما نباید در مصرف ویتامین‌ها شتاب زده عمل کنید. ابتدا لازم است آزمایش بدهید تا متوجه شوید کمبود کدام مواد مغذی را دارید، بعد رژیم غذایی تان را بهبود ببخشید.

ویتامین پ را می‌توانید در چای سبز، سیب، کدو حلوایی و سیر پیدا کنید. ویتامین ک در موز، تخم مرغ، آجیل و ماهی‌های چرب یافت می‌شود. ویتامین ب ۱۲ هم در جگر، ماهی، پنیر و کاهو وجود دارد.

آیا کبود شدن بدن خطرناک است؟

کبودی پوست به طور معمول پس از ضربه دیدن ظاهر می‌شود و علت آن رنگ خون در زیر پوست که بعد از مدتی، بدن شروع به تجزیه ی این خون می‌کند و کبودی‌ها به رنگ سیاه، آبی و حتی بنفش در می آیند.  

ظرف ۵ تا ۱۰ روز، ناحیه ی آسیب دیده باید زرد یا سبز رنگ شود. در مرحله آخر، بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از زمان صدمه دیدن، کبودی به رنگ قهوه‌ای در می‌آید و بعد از آن، روشن‌تر و روشن‌تر می‌شود.

معمولا کبودی‌ها ظرف ۲ هفته بعد از آسیب، به طور کامل از بین می‌روند. اگر متوجه شدید کبودی‌هایتان تغییر رنگی جز موارد ذکر شده دارند یا بعد از گذشت ۲ هفته هنوز از بین نرفته اند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

کبودی های طولانی مدت روی پوست نشانه چیست؟

اگر کبودی‌های طولانی مدت و به تعداد زیاد، بدون درد، ضعف و … دارید به احتمال زیاد به ” تومبوسیتوپنی” مبتلا هستید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

این بیماری در زنان بیشتر از مردان شایع است. پلاکت یکی از سلول‌های اصلی خون است که نقش آن ایجاد لخته اولیه برای جلوگیری از خونریزی است. پلاکت‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند. نیمه‌عمر آنها کوتاه است و معمولا بعد از ۷ تا ۱۰ روز توسط طحال از بین می‌روند و پلاکت‌های جدید جایگزین می‌شوند.

میزان طبیعی پلاکت‌ها در خون بین ۱۵۰ هزار تا ۴۵۰ هزار عدد در هر میکرولیتر تعریف می‌شود. اگر در آزمایش خون میزان شمارش پلاکت از اعداد گفته‌شده کمتر باشد باید علت را جستجو کرد چون کاهش پلاکت در مواقع شدید می‌تواند بسیار جدی و خطرناک باشد. در کاهش شدید پلاکت مقدار پلاکت به ۱۰ تا ۱۵ هزار در میکرولیتر یا کمتر می‌رسد. در این موارد ممکن است بیمار بدون بروز هیچ حادثه‌ای دچار خونریزی شود.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

 چقدر مقدار کالری برای حفظ وزن در مردان مورد نیاز است؟

کمبود فولات را چگونه درمان کنیم؟

درباره کوکائین

عدم اشتها و احساس تهوع نشانه چیست؟

انتخاب شیوه زندگی صحیح باعث کاهش کلسترول می‌شود

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.