۱۴ علائم سرطان که احتمالاً توسط افراد نادیده گرفته می‌شود

دومین علت شایع مرگ در سرتاسر جهان سرطان است. آیا می‌توانید تصور کنید چنین بیماری کشنده‌ای هنوز یک درمان کامل و مطلق برای آن پیدا نشده است؟ خوشبختانه، روش‌هایی برای درمان بیماری برای ریشه کن کردن آن از بدن شما وجود دارد. اما، عامل مهم در معالجه سرطان این است که قبل از گذراندن مرحله معینی تشخیص داده شود. برای این کار، باید از نحوه کشف آن آگاه باشیم.

از آنجا که ممکن است شما از تمام راه‌هایی که می‌تواند به شما در تشخیص سرطان کمک کند، آگاه نباشید، ممکن است همیشه تشخیص آن ساده نباشد. در این مقاله برخی از رایج‌ترین علائم نادیده گرفته شده سرطان در مراحل اولیه را عنوان خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۱- کاهش وزن غیرمعمول و ناگهانی

اکثر ما با تلاش برای کاهش وزن غریبه نیستیم، اما غیر از زمانی که به دنبال انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن هستیم، وزن نباید با کاهش روبه‌رو شود.

انجمن سرطان آمریکا می‌گوید، اگر بیش از ۱۰ پوند یا ۴٫۵ کیلوگرم کاهش وزن ناگهانی و غیرمعمول داشته باشید، ممکن است نشانه‌ای از سرطان در مراحل اولیه مانند سرطان روده بزرگ، کبد، مری، ریه و معده باشد.

۲- تب

علائم سرطان

تقریباً همه کسانی که به سرطان مبتلا شده‌اند به شما خواهند گفت که مواقعی تب را تجربه کرده‌اند. این در بیماران مبتلا به سرطان خون شیوع بیشتری دارد زیرا بیشترین تأثیر بر سیستم ایمنی بدن که وظیفه مبارزه با بیماری‌ها را بر عهده دارد، است.

تب ناگهانی، غیرمعمول و مداوم ممکن است نشانه‌ای از سرطان خون در مراحل اولیه، غدد لنفاوی یا سرطان روده بزرگ و کلیه باشد.

۳- خستگی مداوم

آیا  تقریباً هر روز در ماه گذشته یا بیشتر احساس خستگی کرده‌اید؟ خستگی نشانه اولیه انواع سرطان مانند سرطان روده بزرگ، سرطان معده یا خون است.

دکتر ریچ وندر، مسئول ارشد کنترل سرطان در انجمن سرطان آمریکا می‌گوید اینکه شما مدام احساس خستگی می کنید ممکن است نشانه سرطان نباشد، اما همیشه بهتر است که برای اطمینان بیشتر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

۴- درد ناگهانی و مداوم

شاید به درد معده که می‌آید و می‌رود و همچنین سردردی که هر روز آن را تجربه می‌کنید خیلی توجه و فکر نمی‌کنید. اگر دردهای غیرمعمول را تجربه کردید که به نظر نمی‌رسد که متوقف خواهند شد، ممکن است اولین علائم سرطان را تجربه کرده باشید.

گاهی اوقات سرطان استخوان یا سرطان بیضه می‌تواند با درد مداوم همراه شود. سردرد که بعد از درمان طولانی مدت بهتر نمی‌شود ممکن است نشانه تومور مغزی باشد. کمردرد ممکن است نشانه سرطان تخمدان یا روده بزرگ باشد.

۵- ظهور ناگهانی خال، زگیل یا لک پوستی

علائم سرطان

سرطان پوست دومین نوع شایع سرطان در آمریکا است. همچنین یکی از سرطان‌هایی است که افراد به احتمال زیاد فکر می‌کنند که به آن دچار نیستند، زیرا برخی از خال‌هایی که بر روی صورت ظاهر می شوند، برای بیشتر افراد عجیب به نظر نمی‌آیند.

اما هر نوع تغییر در پوست، مانند خال، زگیل و خصوصاً خال، تیرگی یا بزرگتر شدن آن باید برای تشخیص بودن یا نبودن سرطان پوست مورد بررسی قرار گیرند.

۶- تغییر در روش تخلیه روده یا مثانه

آیا میزان زمانی که در توالت می‌گذراندید ناگهان تغییر کرده است؟ این می‌تواند از تغییر در ظاهر مدفوع شما تا ترشحات همراه با خون، اسهال یا یبوست باشد. تغییر در روش تخلیه روده می‌تواند نشانه سرطان‌هایی مانند روده یا روده بزرگ باشد. ادرار خونی می‌تواند از علائم سرطان پروستات یا مثانه باشد.

۷- تنگی نفس

اگر بدون فعالیت بدنی بسیار دچار تنگی نفس شوید، باید درباره آن با پزشک مشورت کنید. این امر به این دلیل است که احساس تنگی نفس اغلب با سرطان پستان، سرطان تخمدان همراه است و یا از علائم سرطان کبد است.

اگر توموری در نزدیکی مجاری تنفسی شما قرار داشته باشد، یا به سمت قلب یا ریه‌ها گسترش یافته باشد، ممکن است انواع دیگری از سرطان را نیز ایجاد کند.

۸- خونریزی غیرمعمول

علائم سرطان

خونی که از هر قسمت از بدن شما خارج می‌شود (وقتی توقع خونریزی ندارید)، باعث نگرانی می‌شود. این می‌تواند مانند سرفه همراه با خون، ادرار خونین و غیره باشد. در خانم‌هایی که به یائسگی رسیده‌اند، خونریزی غیرمعمول حتی می‌تواند خود را به شکل دوره‌ای بروز دهد.

سرفه کردن همراه با خون ممکن است نشانه سرطان ریه باشد. خون در مدفوع یا ادرار می‌تواند سرطان روده بزرگ یا سرطان کلیه یا مثانه را پیش‌بینی کند. ترشح خونی از نوک پستان می‌تواند نشان دهنده سرطان پستان باشد.

۹- غده

توده‌هایی که جای آنها مشخص است همیشه باعث نگرانی می‌شوند، و بسیاری از مردم می‌دانند که باید سریعاً آنها ر ا بررسی کنند. در حالی که برخی از توده‌ها می‌توانند بی‌ضرر باشند، اما در موارد دیگر می‌تواند نشانه سرطان باشد.

تومورهای سرطانی شکل آنها غالباً بصورت نامنظم است، حالت سفتی دارند اما درد ندارند و در بافت نرم ثابت می‌شوند.

۱۰- مشکل در بلع

علائم سرطان

در بلع غذا مشکل دارید؟ این می‌تواند ناراحت کننده و ناامید کننده باشد، اما می‌تواند بسیار جدی‌تر از عفونت گلو باشد. این نشانه همچنین یک علامت شایع در سرطان‌های مختلف سر و گردن مانند سرطان مری، سرطان دهان، سرطان شایع تیروئید و حنجره است.

۱۱- سرفه بیش از حد

همه ما سرفه‌هایی داشتیم که به نظر می‌رسد تمام اندام‌های داخلی ما از بین می‌روند. اما اگر سرفه مربوط به آنفولانزا نباشد یا بیشتر از ۳ هفته طول بکشد، ممکن است نشانه‌ای از سرطان ریه باشد.

دکتر مارکمن، تومورشناس در مرکز درمانی سرطان آمریکا می‌گوید: “اگر این سرفه‌ها متفاوت از سرفه معمولی باشند و اگر ادامه پیدا کنند یا با خون همراه باشند، نشانه بسیار مهمی است.” سرفه بیش از حد نیز علائم متداول سرطان حنجره و تیروئید است.

۱۲- تکه‌های سفید داخل دهان

علائم سرطان

اگر متوجه تکه‌های سفید غیرمعمول در دهان خود شدید که به نظر می‌رسد مدتی داخل دهانتان وجود دارند، آن را به پزشک نشان دهید. اینها می‌توانند یک عنصر پیش سرطانی به نام لوکوپلاکی باشند که بعدا می‌تواند به سرطان دهان تبدیل شود.

۱۳- سوزش معده و حالت تهوع

می‌دانید احساس سوزش در قفسه سینه شما ناشی از رفلاکس اسید معده است؟ مطمئناً این را می‌دانید، زیرا احتمالاً حداقل یک بار در زندگی، مانند اکثر افراد، آن را تجربه کرده‌اید.

اما، معمولاً سوزش معده که حتی بعد از ۲ تا ۳ هفته از بین نمی‌رود و با حالت تهوع همراه است، علامت خطر است. این می‌تواند به معنای سرطان گلو، معده یا تخمدان باشد.

۱۴- درد شکم و افسردگی

حدود ۷۰٪ بیمارانی که به سرطان لوزالمعده مبتلا هستند، با شکایت از درد معده به پزشکان مراجعه می‌کنند. یکی دیگر از علائم سرطان لوزالمعده افسردگی و نوسانات خلقی است که حتی گزارش شده است افرادی که قبل از مراجعه به پزشک بیماری سرطان خود را تشخیص داده‌اند به افسردگی دچار شدند.

به همین دلیل ترکیبی از این دو علامت خصوصاً نگران کننده است. اگرچه، این یک مورد نادر است مگر اینکه این بیماری در خانواده شما ریشه داشته باشد.

منبع evertricks
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.