چرا باید برای درمان آرتروز ماساژ هفتگی را به برنامه خود اضافه کنید

در یک مطالعه اخیر، نشان داده شده است که یک جلسه ماساژ ۶۰ دقیقه‌ای در هفته، علائم درد را کاهش می‌دهد و حرکت را برای افراد مبتلا به آرتروز زانو بهبود می‌بخشد.

افرادی که از بیماری آرتروز رنج می‌برند ممکن است بخواهند هر چند وقت یک بار ماساژ را انجام دهند.
طبق گفته محققان دانشگاه دوک، جلسات ماساژ تمام بدن در هفته می‌تواند به طور قابل توجهی تحرک مفاصل را افزایش و درد ناشی از اُستئوآرتریت، بیماری انحطاط بافت که در آن غضروف مفصلی از بین می‌رود و باعث درد، تورم و سفتی می‌شود، را کاهش دهد.
طبق پیشنهاد مطالعه‌ای جدید منتشر شده در مجله پزشکی داخلی و عمومی در اواسط دسامبر. ماساژ می‌تواند مکمل ایمن و موثر درمان مداوم اُستئوآرتریت زانو، حداقل در کوتاه مدت باشد.

ثابت شده که جلسات ماساژ موثرتر از لمس کردن آرام بدن است

به منظور درک اثر ماساژ بر روی درد مفصلی، محققان ۲۰۰ نفر از افراد مبتلا به اُستئوآرتریت زانو را برای انجام تحقیقات خود انتخاب کردند.
شرکت کنندگان به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند: کسانی که یک ساعت و به صورت هفتهگی ماساژ سوئدی دریافت کردند. گروه دیگر که درمان ماساژ آٰرام را دریافت کرد؛ و گروه آخر کسانی بودند که در خارج از مراقبت‌های معمول خود درمان نمی‌شدند.

درمان آرتروز

شرکت کنندگان در این مطالعه به طور تصادفی به هر یک از سه گروه هر دو هفته منتقل می‌شدند. هر دو ماه یک پرسشنامه استاندارد را که میزان درد، سختی و عملکرد فیزیکی آنها را اندازه گیری می‌کرد، از جمله اینکه چگونگی بالا رفتن از پله، ایستادن، نشستن، راه رفتن و خروج از ماشین را، پر می‌کردند.
محققان دریافتند که پس از هشت هفته، ماساژ به طور قابل توجهی میزان درد، سفتی و عملکرد فیزیکی شرکت کنندگان را نسبت به مراقبت‌های ماساژ آرام و مراقبت‌های معمول بهبود داده است.
پس از ۵۲ هفته، ماساژ، همان پیشرفت‌هایی را که در هشت هفته مشاهده شد، نشان داد، اما مزایای بیشتری نداشت.
آدام پرلمن، مدیر برنامه رهبری مراقبت‌های جامع بهداشتی در دانشکده پزشکی دانشگاه دورک در کارولینای شمالی می‌گوید: “اُستئوآرتریت عامل اصلی ناتوانی است و بیش از ۳۰ میلیون نفر در آمریکا به آن مبتلا هستند.”  “داروهایی برای این بیماری در دسترس است، اما بسیاری از افراد مبتلا به اُستئوآرتریت عوارض جانبی مضری داشته و نیاز به درمان جایگزین دارند. این مطالعه نشان می‌دهد که ماساژ ممکن است یکی از این گزینه‌ها باشد. “

ماساژ می‌تواند مکمل خوبی برای درمان‌های دیگر باشد

اُستئوآرتریت باعث التهاب شدید و تورم در مفاصل می‌شود که می تواند بسیار دردناک باشد و فعالیت‌ها و ورزش‌های روزمره را به چالش بکشد.
تورم اضافی در مفاصل به طور قابل توجهی عملکرد و تحرک را، به ویژه در مفصل‌هایی که تحمل وزن را انجام می‌دهند مانند مفصل ران، زانو و ستون فقرات، محدود می‌کند.

درمان آرتروز

متیو جی. مایکل، متخصص توانبخشی و درمان‌های فیزیکی می‌گوید: “در دهه‌های گذشته درمان اصلی برای اُستئوآرتریت، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بوده است؛ همچنین درمان اصلی تزریق کورتیزون بوده است و جراحی اولیه جایگزین برای اُستئوآرتریت زانو بوده است.”
با این وجود، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌توانند سمی باشند و به کلیه‌ها، معده و قلب آسیب برساند و باید افراد مبتلا به دیابت و کسانی که دارای سن ۶۵ و بالاتر دارند، با احتیاط استفاده کنند. کورتیزون درمان هر دردی نیست.
تزریق کورتیزون یک ضد التهاب قوی است و می‌تواند به طور موقت کمک کند، اما در دراز مدت ممکن است انحطاط مفاصل را تسریع بخشد.
کورتیزون همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و موجب حالت تهوع، دشواری تنفس، سرگیجه و افزایش وزن شود. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ باید از تزریق کورتیزون جلوگیری کنند زیرا ممکن است سطح گلوکز خون آنها را افزایش دهد.
ماساژ یک روش بی‌خطر و طبیعی برای کمک به استراحت عضلات و حرکت دادن به مفاصل است.
کارنا وو، یک متخصص بالینی درمانی فیزیوتراپی ارتوپدی و صاحب Active Therapy Physical Therapy در نیویورک، می‌گوید: “ماساژ بافت نرم را فشرده و آنها را تحریک می‌کند تا جریان خون بگیرند. این کمک می‌کند تا سفتی بافت‌ها از بین برود و نرم‌تر شوند.
وو می‌گوید: ماساژ درمانی همچنین می‌تواند میزان حرکت در عضلات را افزایش دهد، تورم را با حرکت روان مفاصل خارج از منطقه افزایش می‌دهد و ماهیچه‌ها را فعال می‌کند. 

چه نوع ماساژی برای درمان آرتروز بهتر عمل می‌کند؟

بسیاری از روش‌های فیزیوتراپی در حال حاضر انواع مختلف ماساژ را برای درمان آرتروز ارائه می‌دهند. اما هر نوع ماساژ هدف و اثر متفاوتی بر بدن دارد.

درمان آرتروز

به عنوان مثال، با توجه به بنیاد آرتروز ماساژ سوئدی با میزان سختی متوسط، به کاهش سفتی و درد در مفاصل کمک می‌کند. ماساژ بافت عمقی نیاز به شدت و فشار متمرکز برای درمان شدت فشار در عضلات و بافت همبند اطراف دارد.
وو می‌گوید: “نوع ماساژ بستگی به فرد و میل و تحمل آن دارد.” “اگر ماساژ بیش از حد عمیق باشد، می‌تواند سبب ایجاد حساسیت و کاهش فعالیت عضلانی شود، بنابراین مؤثرترین روش ماساژ نوع متوسط آن است.”
به طور کلی بهتر است از ماساژ به عنوان یک درمان اضافه در کنار درمان‌های دیگر استفاده کنید. هنگامی که در کنار درمان فیزیوتراپی و دارو استفاده می‌شود، ممکن است باعث سستی و درد شدید ناشی از اُستئوآرتریت شود.
ماساژ همچنین می‌تواند یک راه آرامش بخش و تسکین دهنده برای دور کردن ذهن شما از ناراحتی‌های ناشی از آرتروز باشد.

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. مریم.ع

    مادر منم دوست داره واسه درمان این دردهای مفصلی ماساژ انجام بده ولی اینقدر هزینه جاهایی که ماساژ انجام میدن زیاد که بیخیال شده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.