۷ علامتی که مصرف بیش از حد نمک را نشان می‌دهد

بر اساس آخرین دستورالعمل‌های تغذیه‌ای، توصیه می‌شود که روزانه ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم (۱ قاشق چایخوری) مصرف کنید. با این حال برآورد شده است که مصرف متوسط روزانه ما به ۳۴۰۰ میلی‌گرم سدیم (حدود ۱ و ۱/۳ قاشق چایخوری) نزدیک است. مصرف بیش از حد نمک باعث ایجاد هیپناترمی یعنی افزایش سطح یون سدیم در خون و به مرور زمان منجر به مشکلات جدی برای سلامتی می‌شود.

در این مقاله مروری بر لیستی از نشانه‌های رایجی که در اثر مصرف بیش از حد نمک بوجود می‌آید خواهیم داشت. همراه وینوک باشید.

۷- تورم

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

اگر در انگشت‌ها پای خود احساس ورم کردید، در پاهای خود احساس سوزش کردید یا صبح با چشم‌های پف کرده از خواب بیدار شدید، احتمالا بیش از حد نمک می‌خورید. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که بدن شما شروع به نگه داشتن آب اضافی در نتیجه مصرف زیاد نمک می‌کند و باید با یک رژیم غذایی بسیار محدود درمان شود.

۶- تشنگی بیش از حد

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

سدیم موجود در نمک کمک می‌کند تا مایع موجود در بدن شما به تعادل برسد. هنگامی که شما بیش از حد نمک می‌خورید، بدن شما نیاز به مایعات بیشتری برای کمک به پاکسازی سیستم خود دارد تا عضلات و سایر اعضای بدن بتوانند به درستی عمل کنند. این روش بدن برای اصلاح میزان سدیم به آب است و نوشیدن آب آشامیدنی بهترین راه برای بازگشت به حالت طبیعی است.

به خاطر داشته باشید که مصرف نکردن آب به اندازه کافی می‌تواند بدن را مجبور که کشیدن آب از سلول‌ها و سبب کم آبی بدن شود. 

۵- تغییرات در ادرار کردن

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

به طور معمول، افزایش سدیم در بدن باعث تغییرات جدی در ادرار می‌شود که می‌تواند به دو دلیل رخ دهد:

  • مصرف زیاد نمک باعث می‌شود که کلیه‌های شما بیش از حد کار کنند تا سدیم از بدن خارج شود. این ممکن است منجر به بیماری کلیوی شود که معمولا ادرار در این مواقع شفاف یا کاملا روشن به نظر می‌رسد.
  • بودن بیش از حد سدیم در بدن می‌تواند منجر به از دست دادن مایعات که اغلب منجر به کم آبی بدن می‌شود. هنگامی که مقدار زیادی آب از بدن کم می‌شود، میزان ادرار کاهش می‌یابد و رنگ آن به شدت تیره و غلیظ می‌شود.

۴- دردهای استخوانی 

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

مصرف نمک می‌تواند مانع بزرگی برای داشتن استخوان‌بندی محکم باشد. هنگامی که بیش از حد و مداوم نمک بخورید، کلیه‌های شما نمی‌توانند آن را کاملا از بین ببرند و این باعث می‌شود که کلسیم بدن از دست برود. کمبود کلسیم مزمن می‌تواند به استخوان‌های ضعیف، مشکلات دندانی منجر شود و حتی باعث ایجاد پوکی استخوان شود.

۳- گرفتگی عضلات

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

حفظ تعادل سدیم پتاسیم مناسب برای سلامت شما بسیار مهم است زیرا این عناصر شیمیایی مسئول انقباض ماهیچه‌ها هستند. اگر توازن را از طریق مصرف بیش از حد نمک یا مصرف بیش از حد مواد غذایی دارای نمک تحریک کنید، ممکن است گرفتگی یا درد در عضلات خود را تجربه کنید.

۲- سردرد مداوم

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

مصرف بیش از حد سدیم حجم خون را افزایش می‌دهد به طوری که فضای بیشتری در رگ‌های خونی اشغال می‌شود. این گسترش عروق خونی باعث فشار خون بالا می‌شود و در نتیجه ممکن است سردرد شدید ایجاد کند.

۱- مشکلات شناختی

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

فشار خون ناشی از مصرف زیاد نمک می‌تواند به شریان‌های مغزی آسیب برساند. این اتفاق می‌تواند توانایی شما را در تفکر آسیب برساند و تمرکز بر وظایف روزانه را با مشکل مواجه می‌کند.

علاوه بر این، کم آبی بدن می‌تواند به حافظه ضعیف، احساس خستگی و واکنش آنی آهسته منجر شود.

چگونه مصرف نمک را کاهش دهیم؟

نشانه‌های مصرف بیش از حد نمک

  • پرهیز از غذاهای پر نمک از قبیل نان و باگت، پیتزا، ساندویچ و همبرگر، کالباس و گوشت‌های دارای مواد نگه‌دارنده، کنسرو، بوریتو و تاکو غذاهای مکزیکی.
  • از غذاهای فرآوری شده یا غذاهای رستوران‌ها اجتناب کنید زیرا آنها معمولا نه تنها دارای مواد افزودنی و نگهدارنده هستند بلکه مقدار زیادی سدیم نیز دارند.
  • همیشه به برچسب غذا نگاه کنید و درصد سدیم آن را بررسی کنید. بهتر است غذای مصرفی در روز حاوی ۵ درصد یا کمتر از مقدار روزانه سدیم در هر وعده را انتخاب کنید.
  • امتحان غذا با طعم های جدید. به جای اضافه کردن نمک، غذا را با گیاهان تازه یا خشک یا اسیدهایی مانند آب لیمو و سرکه طعم‌دار کنید.

چه مقدار نمک به صورت روزانه مصرف می‌کنید؟ عادات غذا خوردن خود را با ما در نظرات در میان بگذارید.

منبع: brightside


مقالات بیشتر: 

کدام مواد غذایی تاریخ انقضا ندارند؟

عادات روزانه به ظاهر بی‌خطر که سلامتی ما را تهدید می‌کند

۱۰ خوراکی که باعث افزایش انرژی و کاهش استرس می‌شود

کافه گردی: رو به روی زیبایی در کافه رو‌به‌رو

خوراکی‌هایی که فشار خون بالا را کاهش می‌دهند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.