۱۴ دلیل گرسنگی های مکرر چیست و چرا مدام میل به خوردن دارید؟

گرسنگی یک نشانه طبیعی از بدن است که هنگام نیاز به مواد غذایی بیشتر نمایان می‌شود. هنگامی که گرسنه می‌شوید، ممکن است در شکم خود صدای “غر غر” بشنوید و احساس خالی شدن بکنید، یا ممکن است دچار سردرد شوید، احساس تند مزاجی کرده یا نتوانید تمرکز کنید.

هستند افرادی که بدون داشتن حس گرسنگی چندین ساعت بین وعده‌های غذایی خود چیزی نخورند، اگرچه این مورد برای همه وجود ندارد و باید دید دلیل گرسنگی های مکرر چیست.

چندین توضیح احتمالی برای این مورد وجود دارد، از جمله رژیم غذایی فاقد پروتئین، چربی یا فیبر و همچنین استرس بیش از حد یا کم آبی در بدن. در این مقاله ۱۴ دلیل گرسنگی های مکرر مورد بحث قرار گرفته است. همراه وینوک باشید.

۱- به اندازه کافی پروتئین نمی‌خورید

مصرف کافی پروتئین برای کنترل اشتها مهم است. پروتئین دارای خواص کاهش گرسنگی است که ممکن است به شما کمک کند در طی روز کالری کمتری مصرف کنید. این کار با افزایش تولید هورمون‌هایی که نشانه سیر بودن و کاهش سطح هورمون‌های تحریک گرسنگی هستند، کار می‌کند.

به دلیل این تأثیرات، اگر شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید، گرسنه می‌شوید.

دلیل گرسنگی های مکرر

در یک مطالعه که بر روی ۱۴ مرد با وزن اضافی به مدت ۱۲ هفته انجام شد، این مردان که ۲۵٪ کالری خود را از پروتئین مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروهی که پروتئین کمتری مصرف کرده بودند، ۵۰٪ کاهش تمایل خود را برای تنقلات در اواخر شب را تجربه کردند.

علاوه بر این، کسانی که پروتئین بالاتری دریافت کرده‌اند، در تمام طول روز دارای حس سیری و افکار وسوسه انگیز کمتری در مورد غذا دارند.

بسیاری از غذاهای مختلف سرشار از پروتئین هستند، بنابراین دریافت کافی از آن از طریق رژیم غذایی دشوار نیست. همراه داشتن منبع پروتئین در هر وعده غذایی می‌تواند به جلوگیری از گرسنگی بیش از حد کمک کند.
محصولات حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی پروتئین هستند.

این ماده مغذی همچنین در برخی از لبنیات از جمله شیر و ماست و همچنین چند غذای گیاهی مانند حبوبات، آجیل، دانه و غلات کامل یافت می‌شود.

خلاصه

پروتئین با تنظیم هورمون‌های گرسنگی در کنترل اشتها نقش مهمی دارد. به همین دلیل، اگر به اندازه کافی از آن در وعده‌های غذایی نخورید، ممکن است دلیل گرسنگی های مکرر باشد.

۲- به اندازه کافی نخوابید

خواب کافی برای سلامتی شما بسیار مهم است. خواب برای عملکرد صحیح مغز و سیستم ایمنی بدن لازم است و مقدار کافی از آن با خطر کمتری از چندین بیماری مزمن از جمله بیماری‌های قلبی و انواع سرطان همراه است.

علاوه بر این، خواب کافی عاملی برای کنترل اشتها است، زیرا به تنظیم گرلین، هورمون تحریک کننده اشتها کمک می‌کند. کمبود خواب منجر به افزایش سطح گرلین می‌شود، به همین دلیل ممکن است هنگام کمبود خواب احساس گرسنگی کنید.

دلیل گرسنگی های مکرر

در یک مطالعه بر روی ۱۵ نفر که تنها یک شب از خواب محروم بودند، نشان داد که نسبت به گروهی که به مدت ۸ ساعت می‌خوابند، گرسنگی بیشتری دارند و ۱۴٪ غذا را به اندازه بیشتر انتخاب می‌کردند.

خواب کافی همچنین به تضمین سطح کافی لپتین کمک می‌کند، هورمونی که باعث تقویت احساس سیر بودن می‌شود.

برای اینکه سطح گرسنگی خود را تحت کنترل داشته باشید، به طور کلی توصیه می‌شود هر شب حداقل ۸ ساعت خواب بی‌وقفه داشته باشید.

خلاصه

کمبود خواب باعث ایجاد نوسانات در سطح هورمون گرسنگی می‌شود و ممکن است احساس گرسنگی را در شما بیشتر کند و دلیل گرسنگی های مکرر باشد.

۳- در حال خوردن مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده هستید

کربوهیدرات‌های تصفیه شده محصولات فرآوری شده هستند و به همین دلیل فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی آنها از بین رفته است.

دلیل گرسنگی های مکرر

یکی از منابع محبوب کربوهیدرات‌های تصفیه شده، آرد سفید است که در بسیاری از غذاهای حاوی دانه مانند نان و ماکارونی یافت می‌شود. خوراکی‌هایی مانند سودا، آب نبات و کالاهای پخته شده که با قندهای فرآوری شده تهیه می‌شوند نیز از کربوهیدرات‌های تصفیه شده یه شمار می‌آیند.

از آنجا که کربوهیدرات‌های تصفیه شده فاقد فیبر هستند، بدن شما خیلی سریع آنها را هضم می‌‌کند. این دلیل عمده‌ای است که اگر شما مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده بخورید مدام گرسنه باشید، زیرا این خوراکی‌ها و غذاها احساس سیری در شما به وجود نمی‌آورند.

علاوه بر این، خوردن کربوهیدرات‌های تصفیه شده ممکن است باعث افزایش سریع قند خون شود. این منجر به افزایش سطح انسولین می‌شود که مسئولیت انتقال قند به سلول‌های را بر عهده دارد.

هنگامی که مقدار زیادی انسولین در پاسخ به قند خون بالا به یکباره آزاد می‌شود، قند را به سرعت از خون شما خارج می‌کند، که ممکن است منجر به افت ناگهانی سطح قند خون شود، شرایطی که به آن هیپوگلیسمی می‌گویند.

سطح قند خون پایین به بدن شما این علامت را می‌دهد که به غذای بیشتری احتیاج دارید، که این دلیل دیگری برای این است که دائا احساس گرسنگی می‌کنید و این به خاطر وجود کربوهیدرات تصفیه شده در بخشی از رژیم غذایی شما است.

برای کاهش مصرف کربوهیدرات تصفیه شده، کافی است آنها را با غذاهای سالم و مقوی مانند سبزیجات، میوه، حبوبات و غلات کامل جایگزین کنید. این غذاها هنوز باز هم از نظر کربوهیدارت غنی هستند، اما سرشار از فیبر هستند که به کنترل گرسنگی کمک می‌کند.

خلاصه 

کربوهیدرات‌های تصفیه شده فاقد فیبر هستند و باعث نوسانات قند خون می‌شوند که این مهم‌ترین دلیل برای این موضوع است که خوردن بیش از حد آنها ممکن است احساس گرسنگی را به شما منتقل کند.

۴- رژیم غذایی شما کم چربی است

دلیل گرسنگی های مکرر

چربی نقش کلیدی در احساس سیری دارد. این تا حدودی به دلیل کند بودن زمان انتقال آن به دستگاه گوارش است، به این معنی که هضم آن طولانی‌تر از باقی مواد غذایی است و برای مدت طولانی در معده شما باقی می‌ماند.

علاوه بر این، خوردن چربی ممکن است منجر به ترشح هورمون‌های مختلف تقویت کننده سیری شود. به همین دلایل، اگر رژیم غذایی کم چربی دارید، ممکن است دلیل گرسنگی های مکرر شما باشد.

یک مطالعه شامل ۲۷۰ بزرگسال مبتلا به مرض چاقی نشان داد که افرادی که رژیم کم چربی را دنبال کرده‌اند، نسبت به گروهی که رژیم کم کربوهیدارت را امتحان کردند، افزایش قابل توجهی در هوس‌های کربوهیدرات و غذاهای پر قند داشتند.

علاوه بر این، افراد گروه کم چربی نسبت به گروهی که از الگوی خوردن کم کربوهیدرات پیروی می‌کردند، احساس گرسنگی بیشتری نشان دادند.

غذاهای سالم و پرچرب زیادی وجود دارند که می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید تا چربی مصرفی خود را افزایش دهید. انواع خاصی از چربی‌ها، مانند تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) و اسیدهای چرب امگا ۳، برای توانایی آنها در کاهش اشتها بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

غنی‌ترین منبع غذایی MCT روغن نارگیل است، در حالی که اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی اسقمری یافت می‌شوند. همچنین می‌توانید امگا ۳ را از غذاهای گیاهی مانند گردو و دانه کتان دریافت کنید.

منابع دیگر غذاهای سالم و پر چرب شامل آووکادو، روغن زیتون، تخم مرغ و ماست پرچرب می‌شود.

خلاصه

اگر چربی کافی نخورید ممکن است احساس گرسنگی کنید. احساس گرسنگی از نخوردن چربی کافی به این دلیل است که چربی در کاهش سرعت هضم و افزایش تولید هورمون‌های تقویت کننده سیری نقش دارد.

۵- به اندازه کافی آب نمی‌نوشید

دلیل گرسنگی های مکرر

جذب آب کافی برای سلامت بدن بسیار مهم است. نوشیدن آب کافی دارای چندین مزایای سلامتی از جمله ارتقاء سلامت مغز و قلب و بهینه سازی انجام ورزش است. علاوه بر این، آب پوست و دستگاه گوارش شما را سالم نگه می‌دارد.

آب همچنین دارای قابلیت سیر کنندگی است و مصرف آن قبل از غذا پتانسیل کاهش اشتها را دارد.

در یک مطالعه، ۱۴ نفر که قبل از غذا ۲ فنجان آب می‌نوشیدند تقریبا ۶۰۰ کالری کمتری از کسانی که آب نمی‌نوشند، مصرف کردند.

به دلیل نقش آب در سیر نگه داشتن شما، ممکن است در صورت عدم نوشیدن کافی از آن احساس گرسنگی کنید.

احساس تشنگی را می‌توان با احساس گرسنگی اشتباه گرفت. اگر همیشه گرسنه هستید، ممکن است نوشیدن یک یا دو لیوان آب به شما کمک کند تا دریابید که آیا فقط تشنه هستید یا گرسنه نیز هستید.

برای اطمینان از اینکه به طور صحیح جذب آب داشته‌اید، وقتی احساس تشنگی می‌کنید، آب بنوشید. خوردن غذاهای سرشار از آب، از جمله میوه و سبزیجات، به نیازهای شما برای جذب آب نیز کمک خواهد کرد.

خلاصه 

اگر به اندازه کافی آب ننوشید ممکن است همیشه گرسنه باشید. دلیل این امر خواص کاهش دهنده اشتها است. علاوه بر این، شما ممکن است احساس عطش را با احساس گرسنگی اشتباه بگیرید.

۶- رژیم غذایی شما فیبر ندارد

اگر رژیم غذایی فاقد فیبر باشد، ممکن است مرتبا احساس گرسنگی کنید. مصرف مقدار زیادی غذای پر فیبر به کنترل گرسنگی کمک می‌کند. غذاهای پر فیبر میزان خالی شدن معده شما را کند کرده و برای هضم بیشتر از غذاهای کم فیبر نیاز به زمان دارند.

علاوه بر این، مصرف زیاد فیبر بر آزادسازی هورمون‌های کاهش اشتها و تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تأثیر می‌گذارد، که نشان داده شده است که اثرات سیری دارد.

توجه به این نکته مهم است که فیبرهای مختلفی وجود دارند و برخی از آنها در سیر نگه داشتن کامل و جلوگیری از گرسنگی بهتر از سایرین هستند. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که فیبر محلول یا فیبر محلول در آب، بیشتر از فیبر نامحلول اثر دارد.

بسیاری از غذاهای مختلف مانند جو دوسر، تخم کتان، سیب زمینی شیرین، پرتقال و جوانه بروکسل منابع عالی فیبر محلول هستند.

رژیم غذایی پر فیبر نه تنها به کاهش گرسنگی کمک می‌کند بلکه با چندین فایده سلامتی دیگر مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی نیز همراه است.

برای اطمینان از دریافت فیبر کافی، از رژیم غذایی سرشار از غذاهای گیاهی مانند میوه، سبزیجات، آجیل، دانه‌ها، حبوبات و غلات کامل استفاده کنید.

خلاصه

اگر رژیم غذایی شما فاقد فیبر است، ممکن است متوجه شدید که همیشه گرسنه هستید. این امر به این دلیل است که فیبر در کاهش اشتهای شما و سیر شدن نقش بسیاری دارد.

۷- شما غذا می‌خورید در حالی که پریشان هستید

اگر دارای یک شیوه زندگی پر مشغله هستید، ممکن است غالباً هنگام غذا خوردن پریشان باشید.

اگرچه این نوع غذا خوردن ممکن است باعث صرفه جویی در وقت شما شود، اما خوردن با حال پریشان می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. این امر با اشتهای بیشتر، افزایش کالری دریافتی و افزایش وزن همراه است.

دلیل اصلی این امر این است که خوردن با حال پریشان باعث کاهش آگاهی شما از میزان مصرف غذا می‌شود. این مانع از شناسایی سیگنال‌های سیر شدن بدن می‌شود زیرا در موقع غذا خوردن تمرکز ندارید.

مطالعات متعددی نشان داده است که کسانی که مشغول خوردن با حال پریشان هستند نسبت به کسانی که در زمان خوردن وعده‌های غذایی از حواس پرتی پرهیز می‌کنند، گرسنه‌تر هستند.

در یک مطالعه، به ۸۸ زن دستور داده شد که در هنگام پریشانی یا نشستن در سکوت، غذا بخورند. کسانی که حواسشان پرت شده بود، در مقایسه با افراد غیر حواس پرت، کمی پریشان بودند و تمایل بیشتری به خوردن غذای بیشتر در طول روز داشتند.

یک مطالعه دیگر نشان داد افرادی که در هنگام ناهار با یک بازی رایانه‌ای خود را مشغول می‌کنند کمتر از افرادی که این بازی را انجام نمی‌دهند، سیر بودند. علاوه بر این، مصرف کنندگان پریشان در آزمایشی که بعداً در همان روز اتفاق افتاد، ۴۸ درصد غذای بیشتری مصرف کردند.

برای جلوگیری از خوردن با حال حواس پرت، می توانید ذهن آگاهی داشته باشید، زمان نگاه کردن به اسکرین‌ها را به حداقل برسانید و دستگاه‌های الکترونیکی خود را خاموش کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا بنشینید و از طعم غذای خود لذت ببرید و به شما در تشخیص بهتر سیگنال‌های سیر شدن بدن کمک می‌کند.

خلاصه 

خوردن غذا با حال آشفته ممکن است دلیلی برای گرسنگی همیشگی باشد، زیرا تشخیص احساس سیر بودن را برای شما دشوار می‌کند.

۸- زیاد ورزش می‌کنید

افرادی که ورزش می‌کنند اغلب کالری زیادی می‌سوزانند. این امر به ویژه در صورتی که به طور مرتب در تمرینات با شدت زیاد شرکت می‌کنید و یا برای مدت طولانی مانند فعالیت در تمرینات ماراتن درگیر فعالیت بدنی هستید، بیشتر می‌شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، متابولیسم سریع‌تری دارند، به این معنی که کالری بیشتری را در زمان استراحت می‌سوزانند تا کسانی که ورزش نمی‌کنند ​​یا سبک زندگی بی‌تحرکی دارند.

در یک مطالعه، ۱۰ مرد که مشغول تمرین شدید ۴۵ دقیقه‌ای بودند، میزان متابولیسم کلی خود را برای ۳۷ روز، در مقایسه با روزهای دیگر که ورزش نکردند، افزایش دادند.

یک مطالعه دیگر نشان داد زنانی که هر روز به مدت ۱۶ دقیقه با شدت زیاد ورزش می‌کنند، نسبت به گروهی که ورزش نمی‌کنند ۱۵٪ کالری بیشتر می‌سوزانند و از ورزشکاران​​، ۳۳٪ کالری بیشتر در طول روز سوزاندند. نتایج برای مردان مشابه بود.

اگرچه مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ورزش برای سرکوب اشتها مفید است، اما شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد ورزشکارانی که برای بلند مدت و طولانی مدت ورزش کرده‌اند نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کنند اشتهای بیشتری دارند.

شما می‌توانید با خوردن غذاهای بیشتر به منظور ورزش کردن از گرسنگی بیش از حد جلوگیری کنید. برای این کار میزان مصرف غذاهای پر فیبر، پروتئین و چربی‌های سالم را بیشتر کنید.

راه حل دیگر این است که مدت زمانی را که ورزش می‌کنید کم کنید یا شدت تمرین خود را کاهش دهید.

توجه به این نکته مهم است که این امر بیشتر در مورد کسانی که مشتاق ورزشکار شدن هستند و اغلب با شدت زیاد و یا برای دوره‌های طولانی کار می‌کنند، انجام می‌شود. اگر به اندازه متوسط ​​ورزش کنید، احتمالاً نیازی به افزایش کالری دریافتی خود ندارید.

خلاصه

افرادی که مرتباً با شدت زیاد یا مدت طولانی ورزش می‌کنند تمایل به اشتهای بیشتر و سوخت و ساز سریع‌تر دارند. بنابراین، آنها ممکن است گرسنگی مکرر را تجربه کنند و دلیل گرسنگی های مکرر آنها ورزش بیش از حد باشد.

۹- مشروبات الکلی زیادی مصرف می‌کنید

الکل به دلیل اثرات تحریک کننده اشتها به خوبی شناخته شده است. مطالعات نشان داده است که الکل ممکن است هورمون‌هایی را که باعث کاهش اشتها می‌شوند، مانند لپتین، مهار کند، به خصوص هنگامی که قبل یا همراه غذا مصرف شود. به همین دلیل، اگر زیاد الکل بنوشید، ممکن است احساس گرسنگی کنید.

در یک مطالعه بر روی ۱۲ مرد که قبل از ناهار ۱.۵ اونس (۴۰ میلی لیتر) الکل نوشیده اند، نسبت به گروهی که تنها ۰.۳ اونس (۱۰ میلی لیتر) نوشیده‌اند، نشان داده شد که گروه اول که الکل بیشتری مصرف کردند به مصرف ۳۰۰ کالری بیشتر در وعده غذایی خود پایان دادند.

علاوه بر این، کسانی که بیشتر الکل می‌نوشند، در مقایسه با گروهی که کمتر می‌نوشند، در کل روز ۱۰٪ کالری بیشتری مصرف کردند. آنها همچنین به احتمال زیاد مقادیر زیادی غذاهای پرچرب و شور را مصرف کردند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که ۲۶ نفر که در یک وعده (۳۰ میلی لیتر) الکل با یک وعده غذایی نوشیدند، در مقایسه با گروهی که از الکل دوری می‌کردند، ۳۰٪ کالری بیشتر مصرف کردند.

الکل ممکن است نه تنها شما را گرسنه کند بلکه بخشی از مغز شما را کنترل کند که بخش قضاوت و کنترل شما را کنترل می‌کند. این ممکن است باعث شود شما بدون توجه به گرسنه بودن، غذای بیشتری بخورید.

برای کاهش تأثیرات ناشی از گرسنگی الکل، بهتر است از مصرف آن به طور کامل خودداری کنید تا همچنین از بروز بیماری‌های مرتبط با مصرف الکل مانند کبد الکلی جلوگیری کنید.

خلاصه

نوشیدن زیاد الکل ممکن است به دلیل نقش آن در کاهش تولید هورمون‌هایی که باعث سیری می‌شوند، احساس گرسنگی را نمایان کند.

۱۰- کالری مصرفی خود را می‌نوشید

غذاهای مایع و جامد از جهات مختلف روی اشتهای شما تأثیر می‌گذارند. اگر غذاهای مایع زیادی مانند اسموتی‌ها، شیک‌های جایگزین غذا و سوپ‌ها مصرف می‌کنید، در صورت خوردن غذاهای جامد، ممکن است بیشتر از زمان‌های دیگر گرسنگه باشید.

یکی از دلایل مهم این امر این است که مایعات سریع‌تر از غذاهای جامد از معده شما خارج می‌شوند.

بعلاوه، برخی مطالعات حاکی از آن است که غذاهای مایع در مقایسه با غذاهای جامد تأثیر زیادی در سرکوب هورمون‌های تحریک گرسنگی ندارند.

خوردن غذاهای مایع همچنین تمایل به صرف زمان کم‌تری نسبت به خوردن غذاهای جامد دارد. این ممکن است باعث شود که شما بخواهید بیشتر بخورید، زیرا مغز شما زمان کافی برای پردازش سیگنال‌های سیری را نداشته است.

در یک مطالعه، افرادی که یک میان وعده مایع مصرف کرده‌اند نسبت به افرادی که یک میان وعده جامد مصرف کرده‌اند، احساس کمبود و گرسنگی بیشتری نشان دادند. آنها همچنین ۴۰۰ کالری بیشتر در طول روز نسبت به گروه میان وعده جامد مصرف کردند.

برای جلوگیری از گرسنگی مکرر، ممکن است تمرکز بر ترکیب غذاهای کامل‌تر و سیرکننده در رژیم غذایی به شما کمک کند.

خلاصه

غذاهای مایع همان تاثیری که غذاهای جامد بر روی بدن شما در مورد سیری می‌گذارند را ندارند. به همین دلیل، اگر مایعات قسمت اصلی رژیم غذایی شما هستند، ممکن است مرتبا احساس گرسنگی کنید و دلیل گرسنگی های مکرر باشد.

۱۱- بیش از حد استرس دارید

استرس بیش از حد به عنوان یکی از دلایل افزایش اشتها شناخته شده است. این بیشتر به دلیل تأثیر آن بر افزایش سطح کورتیزول، هورمونی است که نشان داده شده است که باعث گرسنگی و هوس غذایی می‌شود. به همین دلیل، ممکن است در صورت تحمل فشارهای مکرر، گرسنه باشید.

در یک مطالعه، ۵۹ زن که در معرض استرس بودند، در طول روز کالری بیشتری مصرف کردند و غذاهای شیرین بیشتری را نسبت به زنانی که استرس نداشتند، مصرف کردند.

مطالعه دیگری به مقایسه عادت‌های غذایی ۳۵۰ دختر جوان پرداخته است. کسانی که سطح استرس بالاتری داشتند نسبت به افرادی که سطح استرس کمتری داشتند، بیش از حد پرخوری می‌کردند. همچنین میزان مصرف میان وعده‌های ناسالم مانند چیپس و کوکی در دختران استرس زده گزارش شده است.

بسیاری از استراتژی‌ها می‌توانند به شما در کاهش سطح استرس کمک کنند. برخی از گزینه‌ها شامل ورزش و تنفس عمیق می‌شود.

خلاصه

استرس بیش از حد دلیلی است که با توجه به توانایی آن در افزایش سطح کورتیزول در بدن، ممکن است دلیل گرسنگی های مکرر در شما را نشان دهد.

۱۲- داروهای خاصی مصرف می‌کنید

چندین دارو ممکن است اشتهای شما را به عنوان یک اثر جانبی افزایش دهد. رایج‌ترین داروهای تحریک کننده اشتها شامل داروهای ضد روان‌پریشی مانند کلوزاپین و اولانزاپین و همچنین داروهای ضد افسردگی، تثبیت کننده خلق و خوی، کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد تشنج می‌شود.

علاوه بر این، برخی از داروهای دیابت، مانند انسولین، دفع انسولین و تیازولیدین دیون‌ها، باعث افزایش گرسنگی و اشتهای شما می‌شوند.

همچنین برخی شواهد وجود دارد که نشان می‌دهد قرص‌های ضد بارداری دارای خواص تحریک کننده اشتها هستند، اما این امر توسط تحقیقات علمی قوی پشتیبانی نمی‌شود.

اگر شک دارید که داروها علت گرسنگی مکرر شما هستند، ممکن است صحبت با پزشک خود در مورد سایر گزینه‌های درمانی کمک کند. ممکن است داروهای جایگزین وجود داشته باشد که شما را گرسنه نکند.

خلاصه

برخی از داروهای خاص باعث افزایش اشتها به عنوان یک عارضه جانبی می‌شوند. این داروها به نوبه خود، ممکن است دلیل گرسنگی های مکرر شما باشند.

۱۳- خیلی سریع غذا می‌خورید

ممکن است میزان سرعت غذا خوردن شما در گرسنه بودن نقش داشته باشد. مطالعات متعددی نشان داده است افرادی که سریع غذا می‌خورند، در مقایسه با کسانی که آرام غذا می‌خورند، اشتهای بیشتری دارند و تمایل به پرخوری در وعده‌های غذایی دارند. همچنین احتمال ابتلا به چاقی یا اضافه وزن در آنها بیشتر است.

در یک مطالعه در ۳۰ زن که به تندی غذا خوردند در مقایسه با کسانی که غذای خود را آهسته خوردند ۱۰٪ کالری بیشتر مصرف کردند و میزان سیر بودن آنها به میزان قابل توجهی بیشتر گزارش شده است.

یک مطالعه دیگر تأثیر میزان خوردن در افراد مبتلا به دیابت را مقایسه کرده است. کسانی که یک وعده غذایی خود را به آرامی خودرند در مقایسه با کسانی که سریع غذا می‌خوردند، ۳۰ دقیقه بعد از غذا کمتر احساس گرسنگی در آنها گزارش کردند.

این تأثیرات تا حدی ناشی از عدم جویدن و کاهش آگاهی است که هنگام سریع خوردن غذا رخ می دهد، که هر دو برای کاهش احساس گرسنگی لازم هستند.

بعلاوه، خوردن آرام غذا خوردن و جویدن به طور کامل به بدن و مغز شما فرصت بیشتری می‌دهد تا هورمون‌های ضد گرسنگی را آزاد کرده و سیگنال‌های سیری را منتقل کند. این تکنیک‌ها بخشی از تکنیک‌های ذهنی عذا خوردن هستند.

اگر به طور مکرر گرسنه هستید، ممکن است کندتر غذا خوردن به شما کمک کند. می‌توانید این کار را با چند نفس عمیق قبل از غذا انجام دهید، هنگام جویدن غذا قاشق و چنگال خود را پایین قرار دهید و دامنه جویدن غذا را بیشتر کنید.

خلاصه

خیلی سریع غذا خوردن به بدن شما اجازه نمی‌دهد که به اندازه کافی احساس سیر بودن کنید، که ممکن است دلیل گرسنگی های مکرر باشد.

۱۴- یک وضعیت پزشکی دارید

گرسنگی مکرر ممکن است نشانه بیماری باشد. اول، گرسنگی مکرر نشانه کلاسیک دیابت است. این بیماری در نتیجه قند خون بسیار بالا رخ می‌دهد و به طور معمول با علائم دیگری از جمله تشنگی بیش از حد، کاهش وزن و خستگی همراه است.

پرکاری تیروئید، بیماری که توسط تیروئید پرکار نشان داده می‌شود، همچنین با افزایش گرسنگی همراه است. در این بیماری تولید بیش از حد هورمون‌های تیروئید دلیلی برای افزایش اشتها هستند.

کاهش قند خون یا پایین آمدن قند خون نیز ممکن است سطح گرسنگی شما را افزایش دهد. اگر برای مدتی غذا نخورید، ممکن است قند خون شما پایین بیاید و تأثیر آن ممکن است توسط رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند تشدید شود.

با این حال، هیپوگلیسمی و افت قند همچنین در سایر بیماری‌ها مانند دیابت نوع ۲، پرکاری تیروئید و نارسایی کلیه نیز همراه است.

علاوه بر این، گرسنگی بیش از حد غالباً نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر مانند افسردگی، اضطراب و سندرم قبل از قاعدگی است.

اگر شک دارید که ممکن است یکی از این شرایط را داشته باشید، مهم است که با پزشک معالج خود صحبت کنید تا یک تشخیص صحیح دریافت کرده و در مورد گزینه‌های درمانی مشورت کنید.

خلاصه

گرسنگی بیش از حد علامت برخی از شرایط پزشکی خاص است، که اگر شما اغلب گرسنه هستید، باید آن را برطرف و درمان کنید.

گرسنگی بیش از حد

گرسنگی بیش از حد علامت آن است که بدن شما به غذای بیشتری احتیاج دارد. این اغلب نتیجه عدم تعادل هورمون‌های گرسنگی است که ممکن است به دلایل مختلف از جمله رژیم غذایی نادرست و برخی از عادات و سبک زندگی اتفاق بیفتد.

ممکن است اگر رژیم غذایی شما فاقد پروتئین، فیبر یا چربی باشد، مکرر احساس گرسنگی کنید، همه اینها باعث سیر شدن و کاهش اشتها می‌شوند. گرسنگی شدید همچنین نشانه خواب ناکافی و استرس مزمن است. علاوه بر این، برخی از داروها و بیماری‌ها باعث گرسنگی مکرر می‌شوند.

اگر اغلب احساس گرسنگی می‌کنید، ممکن است ارزیابی رژیم غذایی و سبک زندگی شما مفید باشد تا تعیین کنید آیا تغییراتی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند احساس سیری داشته باشید.

گرسنگی شما همچنین می‌تواند نشانه عدم مصرف کافی غذا باشد که می‌تواند با افزایش مصرف غذایی‌تان برطرف شود.

در صورتی که در هنگام وعده‌های غذایی خیلی سریع غذا می‌خورید یا حواس پرت هستید، می‌توانید با خوردن صحیح را تمرین کنید، که هدف آن به حداقل رساندن حواس پرتی، افزایش تمرکز و کند کردن جویدن شماست تا به شما در درک زمان سیر بودن کمک می‌کند.

منبع ecowatch
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.