۱۳ محرک اگزما شدید چه هستند؟ چگونه از آنها دوری کنیم؟

اگزما بیماری است که باعث قرمزی، خارش، خشکی و التهاب پوست می‌شود. در حالی که علت اگزما به طور کامل شناخته نشده است، با این حال شناسایی و دوری از عوامل محرک آن یکی از راه‌های حفظ پوست به صورت صاف و سالم است.

اگزما خفیف تا متوسط ممکن است با کرم‌های موضعی بدون نسخه درمان شود. اما اگر اگزمای شدید دارید، ممکن است نیاز به اقدامات اضافی برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض عوامل خاص محرک اگزما داشته باشید.
اگر مطمئن نیستید که چه اتفاقی باعث اگزما می‌شود، در اینجا به ۱۳ محرک متداول و نحوه اجتناب از آنها می‌پردازیم. همراه وینوک باشید.

۱- خوراکی‌ها

برخی از خوراکی‌ها می‌توانند اگزما را بدتر کنند. پس از خوردن غذاها و خوراکی هایی که باعث التهاب می‌شوند، ممکن است دچار خارش شوید. نمونه‌هایی از این خوراکی‌ها شامل شکر، کربوهیدرات‌های تصفیه شده، گلوتن، گوشت قرمز و لبنیات می‌شود.

همچنین، خوردن غذاهایی که به آنها آلرژی دارید، می‌تواند موجب التهاب شود و علائم اگزما را بدتر کند.اگر حساسیت غذایی داشته باشید، یک راه برای مشخص کردن غذاهایی که ممکن است علائم بیماری شما را تشدید کند، از طریق رژیم و حذف اینگونه غذاها است. همه چیزهایی که می‌خورید و چه چیزهایی که می‌نوشید برای چند هفته یادداشت کنید. در طول این هفته توجه کنید که چه روزی علائم بیماری شما تشدید شده است تا الگویی برای ردیابی خوراکی‌های تشدید کننده پیدا کنید.
برای مثال اگر بعد از خوردن لبنیات دچار التهاب شدید، برای چند روز یا چند هفته محصولات لبنی مصرف نکنید. بر علائم بیماری خود نظارت داشته باشید تا بتونید در مسیر بهبود قرار بگیرید. اگر اگزما شما بهبود یافت، به آرامی لبنیات را دوباره به رژیم غذایی خود بازگردانید.
اگر علائم بیماری دوباره پس از مصرف لبنیات بازگشت، به احتمال زیاد لبنیات باعث تشدید اگزما برای شما می‌شود. حذف این خوراکی‌ها از رژیم غذایی می‌تواند پوست را در مسیر سلامت قرار دهد و باعث درمان اگزما شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است به یک غذا یا خوراکی خاصی آلرژی داشته باشید، آن را با پزشک خود مطرح کنید. آنها برای آزمایشات بیشتر شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع می‌دهند.

۲- هوای سرد

ممکن است عاشق فصل زمستان باشید، اما درجه حرارت چیلر باعث می‌شود که برخی از افراد در معرض اگزما باشند.
آب و هوای سرد و خشک اغلب دست به دست هم می‌دهند و از عوامل تحریک کننده اگزما است. هوای بیش از حد خشک می‌تواند رطوبت طبیعی پوست شما را از بین ببرد. خشکی اغلب با خارش همراه است، که در نتیجه منجر به  التهاب و خارش‌های بسیار می‌شود.
برای محافظت از پوست، حداقل دو بار در روز یک مرطوب کننده پوستی استفاده کنید و از دستگاه بخور در خانه استفاده کنید.

۳- آب و هوای گرم

از سوی دیگر، آب و هوای گرم نیز می‌تواند اگزما را تحریک کند. عرق بیش از حد می‌تواند منجر به خارش پوست شود.
برای پایین آوردن میزان عرق کردن بدن سعی کنید خود را خنک نگه دارید. همچنین، مایعات زیادی بخورید تا از گرم شدن دوری کنید، نشستن یا ایستادن در مناطق سایه‌دار و استفاده از فن برای دوری از این حالت الزامی است.

۴- قرار گرفتن در معرض آب

قرار گرفتن در معرض آب به صورت طولانی مدت، عامل دیگر تحریک اگزما است. آب می‌تواند باعث خشکی پوست شود، که نتیجه آن خارش مداوم است.
پس از حمام کردن یا شنا کردن، بر روی پوست خود مرطوب کننده بمالید و هنگام حمام یا دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کنید تا از خشک شدن پوست خود جلوگیری کنید.

۵- استرس و اضطراب

استرس باعث اگزما نمی‌شود، اما ‌تواند باعث تحریک آن شود.

زمانی که استرس داریم بدن هورمونی به نام کورتیزول آزاد می‌کند. در دوزهای بالا، مانند زمانی که دچار استرس مزمن و مداوم دچار هستیم، کورتیزول التهاب را در سراسر بدن افزایش می‌دهد. این می‌تواند منجر به التهاب پوستی و بروز اگزما شود.
تنفس عمیق، مدیتیشن، استراحت زیاد و ورزش منظم، کلید اصلی برای مقابله با موقعیت‌های استرس‌زا هستند. توانایی کاهش استرس ممکن است اگزمای شما را کنترل کند.
اگر برای جلوگیری و دوری از استرس توسط خودتان دچار مشکل هستید، با پزشک خود در مورد درمان‌ها یا معالجه آن صحبت کنید.

۶- مواد شوینده

مواد شوینده می‌توانند برای افراد دارای پوست حساس مشکلاتی ایجاد کنند. بسیاری از مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی و رایحه‌ای هستند که باعث تحریک پوست، خشکی، خارش و قرمزی می‌شوند و از عوامل تحریک کننده اگزما هستند.
اگر بعد از روز شستشو اگزمای شما بدتر شد، از مواد شوینده بدون عطر که برای پوست‌های حساس مناسب است استفاده کنید.

۷- محصولات معطر

همانند مواد شوینده، محصولات معطری که به بدن خود می‌زنید نیز می‌توانند اگزما را بدتر کنند. بعضی از افراد مبتلا به اگزما همچنین مبتلا به اگزما تماسی هستند، که پس از تماس با یک ماده، رخ می‌دهد. صابون، لوسیون، عطر، ژل دوش و دیگر موارد مراقبت شخصی ممکن است پوست را آزار دهند و باعث ایجاد خارش و التهاب شوند.
به دنبال محصولات کمتر حساسیت‌زا و بدون عطر باشید. پس از شروع استفاده از یک محصول جدید، علائم خود را کاملا کنترل کنید. اگر نشانه‌های شما بدتر شد، استفاده را متوقف کنید.

۸- پارچه

گاهی اوقات این مواد شوینده یا محصولات معطر نیستند که سبب بروز اگزما می‌شوند، بلکه پارچه‌هایی است که شما می‌پوشید. شما ممکن است به موادی مانند پلی استر یا پشم حساس باشید، که می‌توانند باعث خارش و قرمزی شوند.
از پوشیدن هر لباس که به نظر می‌رسد وضعیت شما را بدتر می‌کند، اجتناب کنید و یا اگر مایل به پوشیدن این جنس پارچه‌ها هستید یک لباس دیگر زیر لباس برای محافظت از پوست خود بپوشید.

۹- ذرات آلرژی‌زا موجود در هوا

ذرات آلرژی‌زا موجود در هوا مانند گرد و غبار، گرده، مو سر حیوانات و قارچ‌ها می‌توانند از عوامل تحریک کننده اگزما باشند.
برای تمیز نگه داشتن خانه از مواد آلرژی‌زا، گرد و غبار و گرده، به طور منظم و حداقل یک بار در هفته رختخواب خود را بشورید. همچنین جای فرش و کفپوش خود را به طور مداوم بررسی کنید.
از  پزشک و یا داروخانه داروهای آنتی هیستامین تجویزی و غیر تجویزی تهیه کنید تا به کنترل علائم خود کمک   کنید.

۱۰- ورزش

از مضرات ورزش سنگین این است که می‌تواند منجر به عرق کردن شدید بدن شود، که از عوامل تحریک اگزما است.

اگر بعد از تمرین، عوارض دارید، شدت تمرینات و ورزش کردن خود را پایین بیاورید یا یک روز خنک‌تر را برای تمرین و ورزش انتخاب کنید. صبح زود قبل از گرم شدن روز، یا بودن در نزدیکی فن را برای ورزش کردن انتخاب کنید.

۱۱- عفونت‌های پوستی

بدون درمان، اگزما شدید می‌تواند منجر به آسیب‌های پوستی شود و پوست را در معرض خطر عفونت قرار دهد. در عین حال، یک عفونت قارچی، ویروسی و یا باکتریایی پوست ممکن است از عوامل تحریک کننده اگزما باشند.
اگر متوجه تغییرات در پوست خود شدید، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است برای درمان عفونت یک داروی ضد باکتری یا ضد قارچ نیاز داشته باشید که به نوبه خود علائم اگزما را از بین ببرید.

۱۲- تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی نیز می‌تواند بر روی اگزما تاثیر داشته باشد. دلیل آن کاهش استروژن است که می‌تواند در طی یائسگی و بارداری و قبل از هر دوره قاعدگی رخ دهد.
کاهش استروژن باعث می‌شود که پوست آب و توانایی حفظ رطوبت خود را از دست بدهد. این می‌تواند به خشکی پوست منجر شود و اگزما را بدتر کند.
در حالی که ممکن است شما قادر به اجتناب از این مورد باشید، با پزشک خود درباره راه‌های بالقوه متعادل کردن هورمون‌ها خود مشورت کنید. همچنین در طول این مدت پوست خود را بیشتر از حالت عادی مرطوب نگه دارید.

۱۳- بزاق دهان

اگزما در نوزادان و کودکان رایج است، بنابراین محافظت از پوست ظریف آنها مهم است. تکه‌های اگزما می‌توانند در اطراف گونه‌ها و چانه‌های یک کودک رشد کنند.
بزاق یا تراوش آب دهان باعث اگزما نمی‌شود، اما می‌تواند پوست کودک را خشک کند و لکه‌های قرمز و خارش ایجاد کند. برای جلوگیری از این حالت، از لوسیون‌ها یا کرم‌های مخصوص پوست حساس کودکان، استفاده کنید.

محرک‌های اگزما

مدیریت اگزما فقط شامل استفاده از کرم‌ها و داروها نیست. همچنین شامل آگاهی از عوامل بالقوه تحریک آن نیز می‌شود.
به طور روزانه کارهای خود را تحت نظر داشته باشید تا عواملی که اگزما را بدتر می‌کند شناسایی کنید. سپس اقدامات لازم را برای کاهش قرار گرفتن در معرض این عوامل انجام دهید. با گذشت زمان، ممکن است علائم شما بهبود یابد.

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.