مواردی که دکترها درباره آزمایش خون به شما نمی‌گوید

یک آزمایش خون معمولی، کارش شمارش کامل اجزای خون است که CBC نامیده می‌شود. با آزمایش خون سلول‌های قرمز و سفید و میزان هموگلوبین و سایر اجزای خون بررسی می‌شود. این آزمایش می تواند کم خونی، عفونت و حتی سرطان خون را کشف کند.

یکی دیگر از آزمایش‌های رایج، پنل متابولیک پایه برای بررسی عملکرد قلب، کلیه و کبد است که با بررسی قند خون، کلسیم و میزان الکترولیت خون شما می‌باشد. برای بررسی خطر ابتلا به بیماری های قلبی، ممکن است یک پنل لیپوپروتئین داشته باشید که میزان چربی خونتان مانند کلسترول خوب (HDL)، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید را اندازه گیری می‌کند.

درک کامل نتایج آزمایش خون شما می تواند به شما در تصمیم گیری خوب در مورد رژیم غذایی و شیوه زندگی کمک کند. در این مقاله ۱۰ مورد است که پزشک شما ممکن است در مورد نتایج آزمایش خون به شما نگوید مگر اینکه شما خود از او بپرسید. همراه وینوک باشید.

۱- خبرهای خوب درباره نتیجه تست خون من چیست؟

معمولا آزمایش خون برای بررسی مشکلی انجام می‌شود، بنابراین اگر در نتیجه CBC شما، آهن خون و کلسترول پایین‌تر از حد معمول قرار داشته باشند، پزشک ممکن است در مورد آنها گزارشی به شما ندهد. یا ممکن است  یک نسخه از جواب آزمایش با توضیحات کم و یا بدون توضیحات برای شما ارسال کنند. اما حتی اگر همه چیز به نظر طبیعی آمد، از دیگر نتایج آزمایش خون خود مطمئن شوید و آن را از طریق دکتر یا پرستار پرس و جو و پیگیری کنید. از آنها از تغییرات احتمالی از زمان آخرین تست جویا شوید و بپرسید که آیا تغییر کرده است یا خیر، و این تغییرات چه معنایی دارد.

 ۲- جواب آزمایش نرمال ممکن است بین مردان و زنان متفاوت باشد

درباره تست خون

اگر نتایج آزمایش خون خود را با کسانی که از جنس مخالف هستند مقایسه کنید، ممکن است برای پیدا کردن تفاوت‌ها شگفت زده شوید. به عنوان مثال، طبق گفته مؤسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا اندازه نرمال برای تعداد گلبول‌های قرمز در خون برای مردان بین ۵ تا ۶ میلیون سلول در هر میکرولیتر است، اما برای زنان، این مقدار بین ۴ میلیون و ۵ میلیون می‌باشد.

 ۳- جواب ازمایش نرمال می تواند و یا ممکن است در هر سن متفاوت باشد

برای برخی از آزمایشها، مانند آزمایش هموگلوبین، نتیجه طبیعی بر اساس سن متفاوت است. به عنوان مثال برای کودکان، میزان هموگلوبین حدود ۱۱ تا ۱۳ گرم در دسی لیتر طبیعی است، در حالی که برای مردان مقدار ۱۴ تا ۱۷ گرم در دسی لیتر طبیعی است و برای زنان این میزان ۱۲ تا ۱۵ گرم در دسی لیتر است. اما برای آزمایش‌های دیگر مانند کلسترول، سطح کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بدون در نظر گرفتن سن، مطلوب است. اگر آزمایش خون شما سطح کلسترول بالاتر از حد مطلوب را نشان دهد می‌تواند بر واکنش دکتر به نسبت سن شما و عوامل ابتلا به خطر بیماری قلبی تاثیر بگذارد. در صورتی که کلسترول شما بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و یک مرد ۴۵ ساله یا یک زن ۵۵ سال باشید و مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت، پزشک به شما توصیه می‌کند که میزان کلسترول خود را کاهش دهید.

 ۴- نتیجه مثبت در آزمایش الزاما خبر مثبت نیست

برخی از آزمایشات خون برای یافتن بیماری های مولکولی در نمونه خون است مانند آزمایش HIV، آزمایش هپاتیت C و آزمایش ژن BRCA1 یا BRCA2 برای خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان. نتیجه مثبت در این آزمایش‌ها یعنی نشانه‌هایی از آن بیماری‌ها پیدا شده است. در این موارد نتیجه مثبت به این معنی است که شما ممکن است به این بیماری‌ها مبتلا شده‌اید و یا اختلالاتی در مورد بیماری‌های عفونی داشته باشید که ممکن است در گذشته در معرض آن قرار داشته‌اید.

این مقاله را از دست ندهید: ۸ تمرین موثر برای کاهش چربی‌های اضافه صورت

 ۵٫ نتیجه آزمایش منفی معمولا خبر خوبی است

درباره تست خون

در مورد آزمایش خون، جواب منفی خبر بدی نیست. نتیجه منفی بدان معناست که آن چیزی را که در جستجویش بودید چه نشانه‌ای از بیماری باشد یا عاملی خطرناک برای وضعیت سلامتی شما در آزمایش پیدا نشده است. هنگامی که شما آزمایش خون برای بررسی بیماری عفونی داده باشید، به عنوان مثال آزمایش آزاد شدن گاما اینترفرون برای سل، نتیجه منفی خبر خوبی است بدین معنی که در آزمون هیچ شواهدی از عفونت یافت نشده است.

 ۶- نتیجه آزمایش مثبت کاذب امکان پذیر است

اولین آزمایش برای بیماری، باید با آزمایش دوم دقیق‌تر تأیید شود تا از نتایج آن برای سلامتی خود مطمئن شوید و بفهمید که سلامتتان در چه وضعیتی است. یک مثال برای این موضوع آزمون سریع اچ آی وی است که اغلب مثبت کاذب را نشان می دهد (بدین معنی که نتیجه آزمایش مثبت است، اما فرد واقعا مبتلا به این بیماری نیست). این بیماری‌ها را می‌توان با تست‌های خاصی که آنتی بادی‌ها را اندازه گیری می‌کند، کشف کرد، زیرا ممکن است فرد دارای سیستم ایمنی (مانند آرتریت روماتوئید یا میلوما فراوان) باشد که همچنین آنتی بادی تولید می‌کند و با آزمایش با آن مواجه شد.

۷- نتیجه آزمایش منفی و منفی کاذب نیز بیش از حد رخ می‌دهد

گاهی اوقات آزمایش شواهدی از بیماری یا وضعیت نامناسب سلامتی را نشان نمی‌دهد، حتی اگر شما واقعا آن را درست انجام داده باشید. به عنوان مثال، اگر آزمایش خون برای هپاتیت C داشتید و نتایج آن منفی بود، اما در چند ماه گذشته شما در معرض این ویروس قرار داشتید، هنوز می‌توانید عفونت را داشته باشید و از آن بی‌خبر باشید. به طور مشابه، اگر شما در طی چند هفته اول عفونت برای بیماری لایم مورد آزمایش قرار بگیرید، احتمال دارد آزمایش خون شما منفی باشد چون بدن شما هنوز آنتیبادی‌های مقابله با این بیماری را تولید نکرده است.

 ۸٫ نتیجه آزمایش خون می تواند از آزمایشگاه تا آزمایشگاه متفاوت باشد

درباره تست خون

مقایسه نتایج آزمایش خون شما در آزمایشگاه‌های مختلف تفاوت را نشان می‌دهد. محدوده مرجع آزمایشگاه بر اساس نتایج آزمایشات گذشته افرادی است که قبلا آزمایش شده‌اند. اداره غذا و داروی آمریکا یادآور می‌شود این محدوده ممکن است همانند آزمایشگاه دیگری نباشد، بنابراین اگر متوجه شوید که گزارش تست خون قبلی شما از گزارش‌های جدید متفاوت است متعجب نشوید، این نشانه‌ای از وجود تفاوت در آزمایشگاه‌ها است.

 ۹- نتایج غیر طبیعی دلیل بیماری نیست

نتیجه آزمایش غیر طبیعی لزوما به این معنی نیست که شما بیماری یا اختلال دارید. نتایج آزمایش‌ها به دلایل دیگر می‌تواند غیر طبیعی باشند. اگر آزمایش تست قند خون ناشتا داشتید و پیش از آزمایش چیزی خورده باشید یا شب قبل از آن الکل یا داروهای خاصی مصرف کرده باشید، نتیجه آزمایش شما موقتا غیر طبیعی خواهد بود، اما این شواهدی برای داشتن بیماری نیست. برای جلوگیری از چنین مشکلی، بهتر است قبل از هر آزمایشی درباره چیزهایی که باید خورده شود یا نشود با پزشک خود صحبت کنید.

 ۱۰- اشتباهات اتفاق می‌افتد

اگر چه اشتباه در نمونه‌های خونگیری نادر است، اما اتفاق می‌افتد. این که با نمونه خون شما قبل از تجزیه و تحلیل آن چگونه رفتار می‌شود، بر نتایج آن تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، اگر نمونه در ظرف نادرست قرار گرفته باشد، نادرست تکان داده شود، برای مدت طولانی نگه داری شود و یا در درجه نادرست گذاشته شود، همه ممکن است سبب نتیجه اشتباه شود.

منبع: everydayhealth

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.