فواید و خواص گیاه آلوئه ورا برای سلامت بدن چیست؟

ژل آلوئه ورا به طور گسترده برای تسکین آفتاب سوختگی و کمک به بهبود زخم‌ها شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانید گیاه گلدان مورد علاقه شما بسیار بیشتر از تسکین آفتاب سوختگی و دکوراسیون خانگی قابل استفاده است؟

این گیاه ساکولنت برای مدت طولانی است که در مصارف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قدمت استفاده دارویی از آن به مصر باستان باز می‌گردد. این گیاه بومی شمال آفریقا، اروپای جنوبی و جزایر قناری است. امروزه، آلوئه ورا در اقلیم‌های گرمسیری در سراسر جهان رشد می‌کند. از تسکین سوزش معده تا کاهش سرعت پخش شدن سلول‌های سرطان پستان، محققان شروع به بازگشایی رمز‌های فواید این گیاه جهانی و بسیاری از محصولات جانبی آن می‌کنند. در این مقاله همراه وینوک باشید تا با فواید و خواص این گیاه آشنا شوید.

۱- حاوی ترکیبات گیاهی سالم است

آلوئه ورا گیاهی ضخیم و با ریشه کوتاه است که آب را در برگ‌های خود ذخیره می‌کند. این گیاه در صنایع آرایشی، دارویی و غذایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و این گیاه سالانه ۱۳ میلیارد دلار در جهان است رزش مالی ایجاد می‌کند.
این گیاه با برگ‌های سبز ضخیم، تیغ‌دار و گوشتی شناخته می‌شود که طول برگ‌های آن می‌تواند تا حدود ۱۲ تا ۱۹ اینچ (۳۰ تا ۵۰ سانتی متر) رشد کند.
هر برگ این گیاه مملو از یک بافت باریک است که آب را در خود ذخیره می‌کند و باعث ضخیم شدن برگ‌ها می‌شود. این بافت باریک و پر آب، “ژلی” است که ما با آن در محصولات آلوئه ورا در ارتباط هستیم.
این ژل حاوی بیشتر ترکیبات فعال زیستی گیاهان از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان‌ها است.

۲- خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی

آلوئه ورا

آنتی اکسیدان‌ها از مهم ترین عوامل در سلامتی هستند. ژل آلوئه ورا حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که به خانواده بزرگی از مواد معروف به پلی فنول تعلق دارند.
این پلی فنل‌ها به همراه چند ترکیب دیگر در این ساکولنت می‌توانند به جلوگیری از رشد برخی باکتری‌هایی که می‌توانند باعث عفونت در انسان شوند، کمک کنند.

۳- تسریع روند بهبود سوختگی‌های پوست 

آلوئه ورا بیشتر به عنوان داروی موضعی استفاده می‌شود که به استفاده به صورت ماده خوردنی بر روی پوست زده می‌شود. مدت‌هاست که به عنوان درمانی برای زخم‌ها، به ویژه سوختگی، از جمله آفتاب سوختگی شناخته می‌شود.
در حقیقت، سازمان غذا و دارو آمریکا ابتدا در سال ۱۹۵۹ تصویب کرد که پماد آلوئه ورا به عنوان داروی بدون نسخه برای سوختگی‌های پوستی استفاده شود.
مطالعات نشان می‌دهد که این یک درمان موضعی مؤثر برای سوختگی درجه یک و درجه دو است.
با بررسی ۴ مطالعه تجربی مشخص شد که آلوئه ورا می‌تواند زمان بهبودی سوختگی را در حدود ۹ روز در مقایسه با داروهای معمولی کاهش دهد. مدارک و شواهد برای کمک آلوئه ورا در بهبود سایر انواع زخم‌ها نیز ناتمام مانده است.

۴- پلاک دندان را کاهش می‌دهد

پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه از بیماری‌های مرتبط با سلامتی بسیار شایع است. یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از بروز این امر، کاهش پلاک (زیست‌لایه باکتریایی) روی دندان هاست.

آلوئه ورا

در یک مطالعه شستشوی دهان که بر روی ۳۰۰ نفر از افراد سالم انجام شد، ۱۰۰٪ از افرادی از آب آلوئه ورا خالص با ماده استاندارد دهانشویه کلرهگزیدین مقایسه شدند.
پس از گذشت ۴ روز از استفاده، مشخص شد که شستشوی دهان با آلوئه ورا به همان اندازه کلرهگزیدین در کاهش پلاک دندان مؤثر است.
یک مطالعه دیگر نشان داد که مزایای مشابهی از شستشوی دهان با آلوئه ورا در طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه مشاهده شده است.
آلوئه ورا این کار را با کشتن باکتری تولید کننده پلاک به نام استرپتوکوک موتانس در دهان و همچنین مخمر کاندیدا آلبیکانس انجام می‌دهد.

۵- کمک به معالجه آفت‌ دهان 

بسیاری از افراد در زندگی خود، زخم یا آفت دهان را تجربه کرده‌اند. آنها معمولاً پشت لب، داخل دهان تشکیل می‌شوند و حدود ۷ تا ۱۰ روز درمان آنها طول می‌کشد. 
مطالعات به طور قانع کننده نشان داده‌اند که آلوئه ورا می‌تواند بهبود زخم و آفت‌های درون دهان را تسریع می‌بخشد.
در یک مطالعه ۷ روزه از ۱۸۰ نفر مبتلا به زخم‌ها و آفت‌های مکرر در دهان نشان داده است که قرار دادن یک تکه از این ساکولنت در منطقه آفت در کاهش اندازه زخم‌ها مؤثر بوده است. با این حال، بهتر از درمان معمولی زخم، که کورتیکواستروئیدها هستند، نبودند.
در یک مطالعه دیگر، ژل آلوئه ورا نه تنها باعث تسریع بهبود زخم‌های دهان شده است، بلکه باعث کاهش درد ناشی از آنها نیز شده است.

۶- یبوست را کاهش می‌دهد

آلوئه ورا اغلب برای درمان یبوست استفاده می‌شود. این بار این ژل نیست که برای درمان استفاده می‌شود، بلکه شیره گیاه است که این مزیت را ارائه می‌دهد.

آلوئه ورا

شیره گیاه یک ماده زرد رنگ چسبنده است که درست در زیر پوست برگ یافت می‌شود. ترکیب کلیدی که مسئول این اثر است، ترکیب آلوئین یا باربالوین است که دارای اثرات ملین خوبی است.
با این حال، نگرانی بسیاری در مورد استفاده مکرر این ترکیب وجود دارد. به همین دلیل، شیره این گیاه از سال ۲۰۰۲ تاکنون در آمریکا به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس نیست.
برخلاف تصور عامه، به نظر نمی‌رسد آلوئه ورا بر روی دیگر اختلالات گوارشی، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری التهابی روده (IBD) مؤثر باشد.

اگر به بیماری کرون، کولیت یا ورم مخاط روده بزرگ یا بواسیر مبتلا هستید، نباید آلوئه ورا مصرف کنید. این می‌تواند باعث گرفتگی شدید عضلات شکم و اسهال شود. اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید، باید مصرف آلوئه ورا را متوقف کنید. مصرف این گیاه ممکن است توانایی بدن شما در جذب داروها را کاهش دهد.

۷- ممکن است باعث بهبود پوست و جلوگیری از چین و چروک شود

شواهد اولیه مبنی بر اینکه ژل موضعی آلوئه ورا می‌تواند پیری پوست را کند کند، وجود دارد.
در یک مطالعه بر روی ۳۰ زن بالای ۴۵ سال و استفاده موضعی از ژل انجام گرفته است، نشان داده شده است که باعث افزایش تولید کلاژن و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست در طی یک دوره ۹۰ روزه شده است.

آلوئه ورا

یک مطالعه دیگر نشان داد که آلوئه ورا باعث کاهش اریتما (قرمزی پوست) می‌شود، اما همچنین به عنوان عاملی در کم آبی سلول‌های پوست شناخته شده است.

۸- سطح قند خون را کاهش می‌دهد

آلوئه ورا گاهی به عنوان یک داروی سنتی برای دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفته می شود که حساسیت به انسولین را تقویت کرده و به بهبود مدیریت قند خون کمک می‌کند.چندین مطالعه حیوانی و انسانی در بیماران دیابتی نوع ۲ در واقع نتایج امیدوار کننده‌ای از مصرف عصاره آلوئه ورا نشان داده است.
با این حال، کیفیت این مطالعات نسبتاً ضعیف بوده است، بنابراین قطعاً توصیه آلوئه ورا برای این منظور بسیار زود است.
علاوه بر این، مواردی از آسیب کبدی با مصرف طولانی مدت مکمل‌های آلوئه ورا گزارش شده است.

۹- تسکین سوزش معده

بیماری ریفلاکس معده (GERD) یک بیماری گوارشی است که غالباً منجر به سوزش معده می‌شود. یک بررسی در سال ۲۰۱۰ نشان داد که مصرف ۱ تا ۳ اونس ژل آلوئه ورا در وعده‌های غذایی می‌تواند شدت ریفلاکس معده را کاهش دهد. همچنین ممکن است سایر مشکلات مرتبط با هضم را کاهش دهد. کم بودن میزان سمی بودن گیاه باعث می‌شود که یک داروی ایمن و ملایم برای سوزش معده باشد.

۱۰- گیاهی بالقوه برای مبارزه با سرطان پستان

یک مطالعه جدیدی که در مجله Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده است ، خواص درمانی آلوئه امودین، ترکیبی در برگ‌های گیاه بررسی شده است. نویسندگان این مجله اظهار داشته‌اند که این گیاه باعث کند شدن رشد سرطان پستان می‌شود. با این وجود، مطالعات بیشتری برای پیشبرد بیشتر این نظریه مورد نیاز است.

۱۱- عملکرد کبد

وقتی صحبت از سم زدایی می شود، عملکرد کبد سالم سیار مهم می‌شود.

آلوئه ورا

نوشیدنی آلوئه ورا یک روش عالی برای سالم نگه داشتن کبد است. به این دلیل که کبد وقتی تغذیه کافی داشته باشد و بدن به میزان آب دریافت کند، عملکرد بهتری دارد. آب آلوئه ورا برای کبد ایده آل است زیرا این گیاه آب رسان و سرشار از خواص گیاهان دارویی است و در دسته خوراکی‌های سالم برای کبد قرار می‌گیرد.

۱۲- برای پوست روشن

نوشیدنی آبرسان آلوئه ورا ممکن است به کاهش دفعات ظاهر شدن آکنه یا جوش صورت کمک کند. همچنین ممکن است به کاهش شرایط پوستی مانند بیماری‌هایی پوستی مانند پسوریازیس و اگزما کمک کند.
آلوئه ورا منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها است که ممکن است به محافظت از پوست شما کمک کند.
ترکیبات مهم این گیاه همچنین نشان داده شده است که اثرات اشعه ماوراء بنفش (UV) را خنثی می‌کند، پوست را از آسیب UV ترمیم می‌کند و به جلوگیری از خطوط و چین و چروک کمک می‌کند.

گیاه آلوئه ورا علاوه بر خواص خوراکی که دارد، به عنوان یک گیاه آپارتمانی در خانه اگر وجود داشته باشد باعث تصفیه هوا نیز می‌شود و در دسته گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا به حساب می‌آید.

منبع medicalnewstoday healthline healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.