روغن آرگان چیست؟ خواص بی‌نظیر و کاربرد روغن آرگان برای بدن

روغن آرگان در طی قرن‌ها به عنوان عنصر پخت و پز در مراکش استفاده می‌شده است. استفاده از آرگان نه تنها به دلیل طعم خاص آن، بلکه به دلیل دارا بودن مزایای بسیار برای سلامتی بوده است. این روغن به طور طبیعی از هسته میوه درخت آرگان گرفته می‌شود.

اگر چه خواستگاه این روغن به مراکش بازمی‌گردد، اما روغن آرگان در حال حاضر در سراسر جهان در انواع آشپزی‌ها، محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. در این مقاله ۱۲ مورد از مهمترین مزایای سلامتی و کاربرد روغن آرگان را عنوان خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۱- حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان عمدتا از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنولیک‌ها تشکیل شده است. بیشتر چربی روغن آرگن از اسید اولئیک و لینولئیک است. تقریبا ۲۹ تا ۳۶ درصد از اسید چرب روغن ارگان از اسید لینولئیک یا امگا ۶ می‌آید و به همین دلیل منبع خوبی از این مواد مغذی ضروری می‌باشد. 

اسید اولئیک، با اینکه جزء اسیدهای چرب ضروری نیست، ولی تا ۴۳ تا ۴۹ درصد ترکیبات اسید چرب روغن آرگان را تشکیل می‌دهد و همچنین یک اسید چرب بسیار سالم است.

اسید اولئیک در روغن زیتون یافت می شود که تاثیر مثبتی بر سلامت قلب دارد. علاوه بر این، روغن آرگان یک منبع غنی از ویتامین E است که برای داشتن پوست، مو و چشم سالم مورد نیاز است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است.

۲- دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی است

ترکیبات فنولیک متنوع در روغن آرگان دارای خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی است. روغن آرگان غنی از ویتامین E یا توکوفرول است که ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می‌کند تا اثرات مضر رادیکال‌های آزاد را کاهش دهد.
ترکیبات دیگر موجود در روغن ارگان، مانند کوآنزیم کیو ۱۰، ملاتونین و استرول‌های گیاهی نیز نقش مهمی در داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی ایفا می‌کنند. اخیرا در مطالعه‌ای نشان داده شد که دادن روغن ارگان به موش‌های دارای التهاب کبد باعث کاهش اثرات التهابی در مقایسه با موش‌هایی شده است که تحت کنترل دارویی بودند.
علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان همچنین می‌تواند به طور مستقیم بر روی پوست زده شود تا التهاب ناشی از آسیب یا عفونت کاهش یابد. اگر چه این نتایج دلگرم کننده است، اما لازم است تحقیق بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در حالت پزشکی در انسان برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو صورت گیرد.

۳- می‌تواند سلامت قلب را افزایش دهد

روغن آرگان یک منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی امگا ۹ است. اسید اولئیک همچنین در خوراکی‌های دیگر، از جمله روغن آوکادو و روغن زیتون وجود دارد، و اغلب با تاثیر محافظی برای قلب شناخته می‌شود. یک مطالعه کوچک انسانی اشاره به این دارد که روغن ارگن در مقایسه با روغن زیتون دارای قابلیت بیشتر در کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی از طریق تأثیر آن بر میزان آنتی اکسیدان موجود در خون دارد.

در یکی دیگر از مطالعات انسانی، مصرف بالای روغن آرگان با سطوح پایین‌تر کلسترول بد (LDL ) و سطح بالای آنتی اکسیدان همراه بود. در مطالعه‌ای که بر روی ۴۰ بیماری سالم در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی انجام شد، افرادی که روزانه ۱۵ گرم روغن آرگان را در طی ۳۰ روز مصرف کردند، به ترتیب ٪۱۶ و ٪۲۰ با کاهش LDL و تری گلیسرید مواجه شدند.
اگر چه این نتایج امیدوار کننده است، اما مطالعات بیشتری LDL برای دانستن تاثیر روغن ارگان بر روی سلامت قلب در انسان لازم است.

۴- مزایایی برای دیابت دارد

برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد روغن ارگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. در دو مطالعه بر روی موش ها دارای رژیم غذایی با قند زیاد در کنار روغن ارگان کاهش قابل توجه قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش‌ها را نشان داده است.
این مطالعات عمدتا مزیت آنتی اکسیدانی روغن ارگان را نشان می‌دهد. با این حال، چنین نتایجی لزوما به این معنی نیست که اثرات مشابهی در انسان نیز دیده م‌ شود. بنابراین، برای مصرف انسان تحقیق ضروری است.

۵- ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

روغن آرگان ممکن است رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی خاص را کُند کند. در مطالعه‌ای کاربرد ترکیبات پلی‌فنل در روغن آرگان بر روی سلول‌های سرطانی پروستات نشان داده شد. عصاره ارگان رشد سلول‌های سرطانی را ۵۰٪ نسبت به گروه کنترل کاهش می‌دهد.

در یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی، مخلوط روغن دارویی آرگان و ویتامین E میزان مرگ سلول‌های سرطان روده بزرگ را افزایش داده است. اگر چه این تحقیق اولیه جذاب است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان برای درمان سرطان در انسان مناسب است، مورد نیاز است.

۶- می‌تواند علائم پیری پوست را کاهش دهد

روغن آرگان به سرعت تبدیل به یک عنصر محبوب برای بسیاری از محصولات مراقبت از پوست شده است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که مصرف خوراکی روغن آرگان می‌تواند باعث کاهش سرعت روند پیری و کاهش التهاب و قدرت اکسیداتی شود.
همچنین ممکن است خاصیت مرمت و نگهداری پوست اگر به طور مستقیم به پوست شما زده شود، داشته باشد. بنابراین روغن ارگان نشانه‌های بصری پیری را کاهش می‌دهد. برخی مطالعات انسانی نشان می‌دهد روغن آرگان هم به صورت خوراکی و هم به صورت استعمالی بر روی پوست، برای افزایش قابلیت ارتجاعی و جذب آب در زنان بعد از یائسگی موثر است. در نهایت، تحقیق بیشتر در باره مصرف انسان ضروری است.

۷- ممکن است برخی از شرایط پوستی را درمان کند

برای چنیدن دهه است که روغن آرگان برای درمان بیماری‌های التهابی پوست به خصوص در شمال آفریقا، جایی که درختان ارگان به وجود می‌آید، یک درمان خانگی محبوب است. اگرچه شواهد علمی محدودی مبنی بر توانایی روغن آرگان برای درمان عفونت‌های پوستی وجود دارد، اما هنوز هم از روغن ارگان برای این منظور استفاده می‌شود.

با این حال، تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که روغن آرگان دارای چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که ممکن است التهابات پوستی را درمان کند. به یاد داشته باشید که برای این منظور نیز تحقیقات بیشتری لازم است.

۸- می‌تواند باعث التیام زخم شود

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع بخشد. مطالعه‌ای حیوانی افزایش قابل توجه بهبود زخم در موش‌های صحرایی با روغن آرگان بر روی سوختگی‌های درجه ۲ به صورت استفاده دو بار در روز برای ۱۴ روز متوالی را نشان داده است.

اگر چه این داده‌ها هیچ چیز را با اطمینان ثابت نمی‌کند، اما نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم را نشان می‌دهد. همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، تحقیقات بر روی انسان نیز ضروری است.

۹- می‌توانید خاصیت مرطوب کنندگی برای پوست و مو داشته باشد

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که اکثریت چربی روغن آرگان را تشکیل می‌دهند، مواد مغذی حیاتی برای داشتن پوست و موی سالم هستند. روغن آرگان اغلب به طور مستقیم به پوست و مو زده می‌شود اما ممکن است با خوردن آن موثرتر باشد.

در یک مطالعه، مصرف خوراکی و موضعی روغن آرگان، رطوبت پوست را در زنان یائسه بیشتر کرده است. گرچه مطالعاتی در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامتی مو انجام نشده است، اما برخی مطالعات نشان می‌دهد که سایر روغن‌های گیاهی با مشخصات تغذیه‌ای مشابه می‌توانند باعث کاهش موخوره و درمان انواع موهای آسیب دیده شود.

۱۰- اغلب برای درمان و جلوگیری از ترک پوستی استفاده می‌شود

روغن آرگان اغلب برای جلوگیری و کاهش ترک پوستی استفاده می‌شود، اگرچه تحقیقی برای اثبات اثر آن انجام نشده است. در حقیقت، شواهدی قوی برای هرگونه درمان موضعی به عنوان ابزار موثر برای کاهش ترک پوستی وجود ندارد.
با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود ترک پوستی کمک کند؛ چرا که بسیاری از مردم درباره استفاده موفق از این روغن برای ترک پوستی گزارش داده‌اند.

۱۱- گاهی اوقات برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرد

برخی منابع معتقدند روغن آرگان به عنوان یک درمان موثر برای آکنه است، اگر چه تحقیقات علمی دقیق از این گفته حمایت نمی‌کند. به این ترتیب ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه جلوگیری کنند. روغن ارگان همچنین ممکن است به جذب آب  پوست کمک کند، که فاکتوری مهم برای پیشگیری از آکنه است.

این که آیا روغن آرگان در درمان آکنه موثر است، احتمالا بستگی به علت آن آکنه دارد. اگر با پوست خشک یا سوزش دست و پنجه نرم می‌کنید، روغن آرگان ممکن است یک راه حل باشد. با این حال، اگر آکنه شما ناشی از مشکلات هورمونی باشد، روغن آرگان به احتمال زیاد تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت.

۱۲- ابزاری آسان برای اضافه کردن به کارهای روزمره سلامتی

روغن آرگان به طور فزاینده‌ای محبوب شده است، به طوری که آسان‌تر از همیشه می‌توان آن را به کارهای روزمره سلامتی و زیبایی اضافه کرد. این روغن در بسیاری از فروشگاه‌‌های بزرگ مواد غذایی، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین به طور گسترده‌ای در دسترس است.

برای پوست

روغن آرگان معمولا به صورت خالص استفاده می‌شود اما اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون‌ها و کرم‌های پوستی نیز موجود است.
در حالی که می‌توان آن را به طور مستقیم به پوست زد، اما بهتر است برای شروع یک مقدار بسیار کمی از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که به حساسیت پوستی دچار نمی‌شود.

برای مو

شما می‌توانید روغن آرگان را مستقیما به موهای خیس یا خشک بزنید تا باعث جذب رطوبت، میزان شکستگی را کاهش مو و یا مجعد شدن مو شود. روغن آرگان همچنین در برخی از شامپها و نرم کننده‌ها وجود دارد.
اگر اولین بار است که از آن استفاده می‌کنید، با مقدار کمی شروع کنید تا نتیجه آن را بر روی موهایتان ببینید. اگر به طور طبیعی دارای ریشه‌های مو چرب هستید، آرگان را فقط به انتهای مو خود بمالید تا از موهای چرب اذیت نشوید.

برای آشپزی

اگر شما علاقه‌مند به استفاده از روغن آرگان در غذا هستید، به دنبال نوع مخصوص آن برای پخت و پز در بازار باشید، یا مطمئن شوید که روغن ارگانی که خریداری کردید ۱۰۰٪ خالص است. روغن آرگان که برای اهداف زیبایی عرضه می‌شود ممکن است با سایر مواد که شما نباید از آن استفاده کنید مخلوط شود.

به طور سنتی، روغن آرگان برای ریختن روی نان یا روی بلغور عربی یا سبزیجات استفاده می‌شود. برای داغ کردن روغن آرگان باید آن را با شعله ملایم داغ کرد، اما برای ظروف با درجه گرما بالا مناسب نیست زیرا می‌تواند به راحتی بسوزد.

منبع healthline
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.