۱۰ مزیت نوشیدن قهوه برای سلامتی و نشاط بدن

قهوه، نوشیدنی که اکثر ما هنگامی که از خواب بیدار می‌شویم تنها به آن فکر می‌کنیم. تعداد زیادی از مردم هستند که روز خود را فقط پس از نوشیدن یک فنجان قهوه گرم آغاز می‌کنند. بیشتر مردم نوع سیاه آن، با شکر یا بدون شکر، با شیر و یا با هر چیزی که موجب شادی بیشتری آنها در زندگی شود را دوست دارند.

برای بخش بزرگی از جمعیت جهان، نخوردن قهوه در صبحانه و یا در طول روز به راحتی باعث تغییر در خلق و خوی آنها می‌شود.

در این مقاله لیستی از ۱۰ مزیت نوشیدن قهوه را به شما ارائه می‌دهیم. دانستنی‌هایی درباره قهوه داغ و خوشمزه، جدا از آن چیزهایی است که قبلا می‌دانستید. قهوه است که سبب مسرت و شادی ما می‌شود. همراه وینوک باشید.

۱۰- کاهش خطر ابتلا به دیابت

اگر قهوه خود را با ۵ قاشق شکر شیرین کنید این امر اعمال نمی‌شود. پس لطفا خودت را کنترل کنید. به نظر می‌رسد که کافئین می‌تواند هر دو هم گلوکز و انسولین را افزایش دهد، بنابراین اگر فردی هستید که دیابت دارید، باید محتاط باشید.

با این حال، اگر شما دیابت نداشته باشید، با نوشیدن قهوه می‌توانید خطر ابتلا به دیابت نوع II را کاهش دهید. با نوشیدن هر لیوان قهوه خطر ابتلا به دیابت ۷٪ کاهش می‌یابد. با این حال، این امر با رژیم غذایی سالم و ورزش تکمیل می‌شود.

۹- پیش‌گیری از بیماری آلزایمر

این بیماری بی‌رحم، در افرادی که معمولا عادت به نوشیدن قهوه دارند کمتر از افراد معمولی دیده می‌شود. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قهوه می‌تواند سطوح بتا آمیلوئید را ۵۰٪ کاهش دهد و باعث جلوگیری از بیماری آلزایمر شود.

بتا آمیلوئید پروتئین مخرب است که معمولا در مغز افراد مبتلا به آلزایمر تولید می‌شود. بنابراین آماده شدن برای نوشیدن سومین فنجان قهوه در روز فکر بسیار خوبی است.

۸- محافظت از کبد

مطالعات جدید نشان می‌دهد که قهوه از خوراکی های سالم برای کبد است و در واقع قهوه بهترین دوست کبد است. به گفته سازمان بهداشت جهانی، نوشیدن مقداری متوسط از قهوه ممکن است از سرطان کبد جلوگیری کند. همچنین قهوه خطر ابتلا به فیبروز و ورم کبد را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر شبی از خستگی به خواب رفتید، فراموش نکنید که صبح روز بعد یک فنجان قهوه داغ بخورید.

۷- بهبود عملکرد فیزیکی بدن

اگر می‌خواهید اندامی باریک و عملکرد فیزیکی خوبی داشته باشید، باید قهوه را به عنوان بهترین دوست خود در نظر بگیرید. مصرف قهوه می‌تواند باعث بهبود متابولیسم بدن شود و همچنین اسیدهای چرب ماهیچه‌ای را کاهش دهد.

این امر بر ورزشکاران و سربازان آمریکایی پوشیده نیست، زیرا آنها خیلی خوب می‌دانند که قهوه می‌تواند عملکرد فیزیکی و روانی یک فرد را بهبود بخشد. ظاهرا، کافئین تأثیر خوبی بر جذب آب دارد، که برای سربازانی که در معرض گرمای بسیار هستند بسیار مفید است.

۶- کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ بر روی بیش از پنجاه هزار مرد انجام شد، نشان داد در کسانی که ۶ فنجان قهوه در روز می‌نوشند خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنها ۶۰ درصد کمتر است و افرادی که ۳ فنجان قهوه می‌نوشند، این خطر تا  تقریبا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. بنابراین برای شروع به همسر خود بگویید که دستگاه قهوه ساز بخرد.

۵- کاهش خطر سکته مغزی

یک مطالعه بسیار عالی از ۲۶،۵۵۶ مرد بالغ سیگاری اهل فنلاند نشان می‌دهد که خطر وقوع سکته مغزی ناشی از خونریزی مغزی در افرادی که ۴-۵ فنجان قهوه در روز مصرف می‌کردند ۱۲ درصد کاهش یافته است. این خطر حتی در افرادی که قهوه را بیشتر مصرف می‌کنند یعنی ۶ فنجان یا بیشتر ۲۳ درصد کاهش می‌یابد. این آمار در مقایسه با افرادی است که تنها ۲ یا کمتر فنجان قهوه در روز مصرف می‌کردند.

۴- قهوه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

تمام مزایای قبلی نوشیدن قهوه را با این واقعیت که قهوه یک منبع بسیار قدرتمند آنتی اکسیدان است، تحت تاثیر قرار داد.

در یک مطالعه، محققان محتوای آنتی اکسیدانی خوراکی‌های مختلف را بررسی کردند. قهوه بعد از انواع مختلف توت‌ها در این لیست یازدهم بود. آنتی اکسیدان‌ها دارای مزایای بیولوژیکی زیادی هستند و برای سلامتی بدن انسان مهم هستند. آنتی اکسیدان‌ها را فراموش نکنید.

۳-عکس العمل و تمرکز را بهبود می‌بخشد

این یک واقعیت شناخته شده است که مردم به خوردن قهوه نیاز دارند که بیدار بمانند و برای کارهایشان در شب تمرکز کنند. کافئین نشان داده است که مناطق تمرکز مغز، برنامه ریزی، توجه و نظارت را تحریک می‌کند. با این حال، هنگام نوشیدن قهوه در شب، باید مراقب باشید، زیرا ممکن است الگوی خواب شما را تغییر دهد که عواقب بسیاری دارد.

۲- گردش خون را افزایش می‌دهد

قهوه نشان داده که قادر به افزایش گردش خون افراد است، که منجر به داشتن پوستی سالم و بهسازی‌های دیگر می‌شود. افزایش جریان خون یا گردش خون بالا در بدن می‌تواند برای قلب و عضلات و شریان‌ها در سراسر بدن مفید باشد. افزایش گردش خون سبب افزایش جریان اکسیژن خون در اندام‌ها می‌شود.

۱- با این حال، قهوه دارو نیست

اگر چه این مقاله در مورد مزایای استفاده از قهوه است اما قهوه نیز همانند بسیاری از خوراکی‌های دیگر این دنیا است، که مصرف بیش از حد آن می‌تواند منجر به نتایج مختلفی شود. همیشه وقتی مصرف بیش از حد می‌گذرد می‌تواند برای سلامت خوب نباشد حتی اگر این خوراکی آب باشد. بنابراین رژیم غذایی و سطح فعالیت خود را کنترل کنید تا زندگی سالم داشته باشید.

منبع wonderslist
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.